Вагінальний кандидоз - хвороба зниженого імунітету

Вагінальний кандидоз вражає, як правило, жінок дітородного віку і доставляє багато неприємностей. З одного боку, це захворювання характеризується свербінням, печіння, неприємними виділеннями і відчуттям болю при статевому акті, а з іншого - при переході в хронічну стадію може провокувати ряд запальних захворювань сечостатевої системи. Значну роль в запобіганні вагінального кандидозу грає зміцнення захисних сил організму, оскільки саме ослаблення імунітету найчастіше стає причиною активізації цього інфекційного збудника.

Причини, за якими розвивається вагінальний кандидоз

Збудником вагінального кандидозу називають дріжджоподібні гриби роду Candida, що відносяться до умовно патогенної флори людини. У нормальних умовах ці мікроорганізми живуть на шкірі і слизових оболонках різних органів - ротової порожнини, шлунково-кишкового тракту, зовнішніх статевих органів. Різні штами кандидозного грибка мають різний ступінь патогенності, причому у представників різних рас і географічних регіонів - наприклад, у мешканок африканських країн або Середземномор'я - активними можуть бути одні або інші збудники вагінального кандидозу. Втім, на їх активність впливають і особливості харчування, і побутові умови, і специфіка мікробіоценозу в різних регіонах світу.

Грибок кандида швидко гине при кип'ятінні і обробці антисептичними засобами, але легко пристосовується і розмножується в умовах коливання температури і кислотності середовища проживання. Часто вагінальний кандидоз протікає як безсимптомне носійство і активізується при ослабленні захисних сил організму. Причинами, які мали до розвитку вагінального кандидозу, можуть стати:

  • порушення гормонального балансу (наприклад, при вагітності);
  • захворювання, пов'язані з пригніченням імунітету (ВІЛ, цукровий діабет, туберкульоз);
  • прийом деяких ліків (антибіотиків, цитостатиків, кортикостероїдів, гормональних контрацептивів);
  • загострення алергічних захворювань;
  • ендокринні розлади.

Найчастіше грибок кандида розвивається в умовах слизової оболонки піхви. Але трапляється, що кандиди персистируют в кишечнику і звідти колонізують влагалищную флору. Зазвичай грибок кандида вражає тільки поверхневий шар слизової оболонки, але за певних умов може поширитися і на глибокі тканини, і навіть на прилеглі органи. Є дані ймовірності передачі вагінального кандидозу статевим шляхом, а також про можливе інфікування немовляти при проходженні через родові шляхи у хворої жінки.

Як розпізнати у пацієнтки вагінальний кандидоз

Зазвичай кандидоносительство протікає безсимптомно, а в гострій фазі жінка приходить на прийом з основною скаргою на рясні виділення з піхви, білуваті, творожистие і з неприємним запахом. Крім того, пацієнток турбує вагінальний свербіж, відчуття печіння і хворобливості при статевому акті. Сверблячка посилюється після фізичних навантажень, після миття, під час менструації.

При огляді відзначається набрякла гіперемована слизова піхви з сирнистий нальотом. Вогнища запалення різного розміру, під білими плівками видно ерозований поверхню з фестончастими краями плям.

Основні принципи лікування вагінального кандидозу

Комплекс лікування вагінального кандидозу повинен складатися з трьох важливих кроків: це вплив власне на грибок, лікування того захворювання, яке спровокувало його розвиток, а також терапія всіх супутніх патологій.

При легкому перебігу можна обійтися застосуванням місцевих засобів, якщо хвороба перейшла в хронічну форму - призначають системні препарати і повторюють лікування курсами. Використовують полієнових антибіотики, препарати антімікотікі, на додаток призначають протизапальні та дезінфікуючі засоби. Якщо за даними дослідження вагінальний кандидоз має полімікробні природу, комбінують антимикотические препарати з метронідазолом.

Пацієнткам рекомендується для запобігання рецидивам захворювання обачно ставитися до прийому різних лікарських препаратів, зміцнювати імунітет і не нехтувати регулярними відвідинами гінеколога.