Всі міфи про рак щитовидної залози

Навколо захворювань кожного органу або системи серед пацієнтів існують різні думки. Ці думки передаються з вуст в уста і вселяються в свідомість людей. Не завжди ця інформація перевірена і правильна.

Наприклад, це ж можна сказати про захворювання щитовидної залози, а точніше - рак щитовидної залози. Навколо цього діагнозу серед пацієнтів існує багато міфів, які дуже лякають людей і не дають спокійно жити пацієнтам, у яких вже є патології щитовидної залози або рак щитовидної залози. Розглянь ці міфи докладніше.

Міф 1. Таблетки замість операції з приводу раку щитовидної залози

Люди, яким була запропонована операція з приводу вузлів щитовидної залози, часто відмовляються від неї. Причина в тому, що деякі пацієнти в міру своєї обізнаності з незрозумілих джерел і формування неправильних висновків твердо впевнені, що при наявності вузла, який може перерости в рак щитовидної залози, потрібно лікуватися консервативно. Так, серед 12,5 тис жінок, у яких виявлені вузли в залозі і запропонована операція, тільки 700 з них зважилися на операцію. Решта вирішили продовжувати консервативну терапію таблетованими препаратами.

Але при виявленні вузлів більше 1,5 сантиметрів в діаметрі показано планове хірургічне втручання з метою запобігти трансформацію вузла в рак щитовидної залози. При виявленні вузла від 1 до 1,5 сантиметрів в діаметрі проводять контрольні огляди протягом півроку. Якщо вузол росте, теж показано оперативне втручання. Консервативна терапія, за спостереженнями ендокринологів, не покращує ситуацію, а тільки забирає час.

Міф 2. Рак щитовидної залози є протипоказанням до вагітності

Через рік після радикального лікування раку щитовидної залози жінці можна вагітніти. Якщо ж рак виявлено при існуючій вагітності, тактика лікування залежить від терміну вагітності:

  • При відсутності протипоказань до операції жінку оперують.
  • Якщо це третій триместр вагітності, операцію можна відстрочити до післяпологового періоду.
  • При агресивному перебігу раку щитовидної залози (медулярний рак, високодіфференцірованая форма) жінку рекомендовано оперувати незалежно від ризиків втрати плода.
  • Медичний аборт показаний при анапластіческом або при низькодиференційованих раку. Такі випадки зустрічаються досить рідко.

Високодіфференцірований рак щитовидної залози не передається у спадок. Але, якщо в родині були випадки вузлового зоба або раку щитовидної залози, все люди в родині, особливо жінки, мають високий ризик захворювання щитовидної залози.

Міфи про лікування щитовидної залози при виявленні раку

Існує ще кілька міфів, які стосуються лікування щитовидної залози при виявленні раку щитовидної залози.

Міф 3. За даними аналізу крові можна діагностувати рак

Діагноз рак щитовидної залози може бути встановлений тільки на підставі гістологічного дослідження. В аналізі крові можна побачити деякі показники, які повинні насторожити лікаря щодо ймовірності деяких форм раку залози. Так, підвищений рівень кальцитоніну говорить про ймовірності медуллярного раку. Підвищення концентрації тиреоглобуліну може вказувати на ймовірність розвитку папілярного або фолікулярного раку щитовидної залози.

Міф 4. Після терапії радіоактивним йодом випадає волосся

Системний прийом радіоактивного йоду при лікуванні щитовидної залози при виявленні раку, на відміну від хіміотерапії або місцевої хвильової терапії, не дає такого побічного ефекту. Від лікування щитовидної залози радіоактивним йодом можливі такі побічні реакції як нудота, сухість у роті і загальне нездужання.

Міф 5. радіойодтерапією провокує розвиток раку молочної залози

Незрозуміло чому, але існує думка, що якщо жінка має рак щитовидної залози, вона схильна до високого ризику придбати ще й рак молочної залози. Пов'язують це з прийомом радіоактивного йоду. Ймовірно, таку думку з'явилося тому, що рак молочної залози посідає перше місце по онкологічної захворюваності серед жінок. Але це не означає, що при виявленні раку щитовидної залози варто хвилюватися ще й про розвиток раку молочної залози.

Міф 6. Людям з алергією на харчові продукти не можна проводити терапію радіоактивним йодом

За місяць перед проведенням лікування щитовидної залози радіоактивним йодом з раціону виключають продукти, які містять фтор, йод і бром (йодована сіль, морська капуста), не рекомендується використовувати фторовані зубні пасти. Ніякого зв'язку між алергією та йодом не існує.

Міф 8. Прийом L- тироксину призводить до збільшення маси тіла

Застосування тироксину для лікування щитовидної залози може супроводжуватися збільшенням маси тіла лише в тому випадку, коли неправильно підібрана доза. При цьому людина перебуває в стані гіпотиреозу або гіпертиреозу, і можливе збільшення маси тіла. При правильному прийомі повністю компенсується потреба організму в гормонах, і таких ефектів не спостерігається.