Жовтяниця причини і механізм розвитку

Синдром жовтяниці виявляється в фарбуванні шкіри і слизових оболонок в жовтяничний колір, що супроводжується іншими симптомами, пов'язані з накопиченням в крові та інших тканинах надлишку білірубіну. Основною причиною жовтяниці є порушення рівноваги між секрецією і виведенням білірубіну. Жовтяниця характерна для патологій гепатобіліарної системи і хвороб, які супроводжуються масивним гемолізом еритроцитів. Виділяють 3 різновиди жовтяниці, кожен з яких має свої причини і особливості прояву. Які основні причини жовтяниці?

Причини і механізм розвитку надпеченочной жовтяниці

Гипербилирубинемия може бути результатом посиленої секреції білірубіну, ослаблення процесів захоплення білірубіну і порушення транспорту білірубіну гепатоцитами. За цим принципом жовтяниця ділиться на гемолітичну (надпечінкову), печінкову (гепатоцелюлярної, паренхіматозну) і підпечінкову (обтурационную, механічну) жовтяницю.

Надпечінкова жовтяниця. Для Надпечінкова желтух характерна некон'югірованная гіпербілірубінемія, що з'являється в результаті зайвого освіти білірубіну, який печінка не здатна повністю кон'югованих і вивести. Це розвивається в умовах підвищеного синтезу білірубіну, що пов'язано зі збільшенням гемолізу і патологією еритропоезу. Надпечінкова жовтяниця супроводжується наявністю великої кількості непрямого білірубіну в плазмі крові.

Некон'югірованная гіпербілірубінемія лежить в основі ензімопатіческіх желтух, які передаються по аутосомно - домінантним типом. Це синдром Жильбера. При синдромі Жильбера підвищення трансаміназ не спостерігається, тому він називається доброякісною гіпербілірубінемією.

Причини розвитку надпеченочной жовтяниці:

  • микросфероцитоз;
  • дефіцитглюкозо - 6 - фосфатдегідрогенази;
  • серповидно - клітинна анемія;
  • талассемия, гетероіммунние гемоліз;
  • овалоцитоз.

Гемолітична жовтяниця супроводжує хвороби неефективного еритропоезу (первинна шунтуватися гіпербілірубінемія, ерітропоетіческая уропорфірія, В-12 - дефіцитна анемія).

Причини і механізм розвитку печінкової жовтяниці

У гастроентерологічній практиці великий відсоток патологій займає печінкова жовтяниця. Гепатоцелюлярної (печінкова) жовтяниця супроводжується змішаної або кон'югованої гіпербілірубінемією. Причини жовтяниці - вірусні ураження печінки, інфекційний мононуклеоз, лептоспіроз, цироз, хронічний гепатит, первинний гепатоцелюлярний і метастатичний рак печінки.

Патогенез розвитку печінкової жовтяниці обумовлений порушенням процесів захоплення і кон'югації непрямого білірубіну, що відбувається на тлі пошкодження цілісності і проникності мембран гепатоцитів. В результаті кон'югований гемоглобін потрапляє в синусоїди і далі в плазму крові. Холестаз може бути спровокований не тільки порушенням утворення жовчі, але і її виведення.

Для печінкової жовтяниці патогномонічним є підвищення активності печінкових проб (АЛТ і АСТ), гіпоальбумінемія, подовження протромбінового часу, зниження протромбінового індексу.

 

Основні причини розвитку подпеченочной жовтяниці

У клінічній практиці, особливо хірургічної, частіше зустрічається підпечінковий холестаз, який частіше виявляється при розвитку холелітіазу або холедохолитиаза, при пухлинах головки підшлункової залози або фатерова сосочка. У таких випадках жовтяниця називається механічною.

Причини механічної жовтяниці:

  • Холедохолітіаз - один із проявів жовчнокам'яної хвороби. При наявності каменів в печінковому протоці або жовчному міхурі жовтяниця з'являється після больового нападу печінкової коліки. Це супроводжується свербінням шкіри, иктеричностью забарвленням шкіри і слизових, сеча темніє, кал стає світлим.

При обтурації термінальних відділів каменем спостерігається тріада Шарко - жовтяниця, печінкова колька і лихоманка. Жовч, яка продовжує надходити, заповнює протоку, її порожнина збільшується, і камінь проходить довше (вентильная обтурація).

  • Стеноз великого дуоденального сосочка - з'являється при рубцевих деформаціях сосочка, запальному набряку або пухлини.
  • Новоутворення загальної жовчної протоки - при цьому жовтяниця з'являється після болів у правому підребер'ї і верхній половині живота. Часто больовий синдром набуває характеру жовчної коліки.

При виявленні жовтяниці у пацієнта важливо з'ясувати причину такого стану, так як тактика ведення хворого при різних видах жовтяниці кардинально відрізняється.