Вульвит у жінок симптоми і лікування

вульвит - це захворювання, яке може розвиватися не тільки у дорослих жінок, а й у зовсім юних дівчаток. Серед інших хвороб гінекологічної сфери, діагностованих в дитячому віці, на частку вульвита припадає 70%. Середній вік хворих дітей знаходиться в діапазоні від 1 до 9 років. Відразу після появи перших симптомів вульвита, необхідно починати лікування, так як хвороба загрожує розвитком серйозних ускладнень. В майбутньому це може позначитися на якості репродуктивної функції.

Зміст статті:

 • Вульвит - що це?
 • Класифікація вульвита
 • причини вульвита
 • симптоми вульвита
 • діагностика вульвита
 • лікування вульвита
 • ускладнення вульвита

Вульвит - що це?

вульвит - це запалення вульви. Під вульвой розуміють всі зовнішні статеві органи, в тому числі, зовнішній отвір сечовипускального каналу, клітор, вхід у піхву, малий і великі статеві губи.

Як самостійне захворювання вульви розвивається рідко. Найчастіше він поєднується із запаленням піхви і називається вульвовагініт.


Класифікація вульвита

Вульвит може бути гострим (захворювання триває менше місяця), підгострим (хвороба триває не більше 3 місяців) і хронічним.

Залежно від віку людини розрізняють такі види вульвита, як:

 • Дитячий вульвит (хвороба розвивається у дитини молодше року).

 • Дитячий вульвит (захворювання розвивається у віці 1-8 років).

 • Препубертатний вульвит (захворювання розвивається в період від 8 років до настання першої менструації).

 • Пубертатний вульвит (хвороба розвивається після настання менструації).

Вульвит може бути викликаний інфекційними агентами, в тому числі, умовно-патогенної і патогенної флорою. Іноді захворювання має неинфекционное походження, наприклад, після введення в вагіну чужорідного тіла, при алергії, на тлі опіку, після отриманої травми, при метаболічних збої.

Інфекційний вульвит може бути специфічним (причиною розвитку хвороби є патогенна флора) і неспецифічним (причиною розвитку хвороби є патогенна флора).

Вульвит може бути первинним. В цьому випадку потрапляння запального фактора в організм відбувається ззовні. Також захворювання може бути вторинним. При цьому проникнення мікробів в піхву жінки відбувається з інших вогнищ запалення, які є в організмі, наприклад, з каріозних зубів, із запалених мигдаликів тощо.


причини вульвита

Імовірність розвитку хвороби у жіночої статі висока, що пов'язано з особливостями фізіологічної будови їхніх статевих органів. Відразу після появи дівчинки на світ піхву у неї залишається стерильним. Заселення умовно-патогенною флорою трапляється лише через тиждень.

До статевого дозрівання середу в піхву буде лужної або нейтральною, так як в ній відсутні бактерії, що виробляють молочну кислоту.

Так як кислоти немає, місцева захист знижена. Інфекційної флорі легше вразити вульву і викликати запалення. Крім того, в юному віці потових і сальних залоз в області зовнішніх статевих органів трохи, статева щілина не зімкнуті до кінця, а шкіра ранима і ніжна. Все це підвищує ймовірність розвитку вульвита.

Причини первинного неспецифічного вульвита

Неспецифічний вульвит розвивається через активізацію умовно-патогенної флори, яка в невеликих кількостях завжди присутні в піхві. Спровокувати запалення можуть гриби, анаеробні бактерії, протей та ін.

Якщо жінка страждає хронічними хворобами, наприклад, у неї є патологія сечостатевої системи, гормональні порушення, цукровий діабет, то ймовірність розвитку неспецифічного вульвита підвищується.

Що стосується дівчаток, то чим частіше вони страждають від ГРВІ, ангіни і тонзиліту, тим вище ймовірність у них запалення зовнішніх статевих органів.

Іноді причиною розвитку неспецифічної форми хвороби є паразити. Зокрема, переносити на собі патогенну флору здатні гострики.

Попадання в статеві органи сторонніх тіл, наприклад, травинок, піску, комах - все це може привести до запалення.

До інших факторів розвитку хвороби відносять: прийом антибіотиків, гіповітаміноз, імунодефіцит. В цілому, до вульвітах можуть привести будь-які причини, які сприяють зниженню імунітету.

Причини алергічного атопічного вульвита

Іноді у жінок може розвиватися вульвит алергічної природи. Ще його називають атопічний вульвітов.

Спровокувати запальну реакцію здатні такі причини:

 • Вживання в їжу продуктів, на які у жінки алергія. Так, алергенними вважаються цитрусові плоди, шоколад, полуниця.

 • Використання коштів для інтимної гігієни, які містять алергенні аромати і ароматизатори. 

 • Носіння нижньої білизни із синтетичних матеріалів.

 • У дитячому віці вульвіт може бути спровокований пелюшковим дерматитом.

 • Надмірна гігієна з частими підмивання.

 • Недотримання гігієнічних правил, використання спільних з іншими людьми предметів побуту, наприклад, рушників.

Захворювання може бути викликане інфекційними мікроорганізмами, що передаються статевим шляхом.

До специфічних агентам, які здатні спровокувати вульвит, відносять:

 • хламідії.

 • трихомонади.

 • гонококи.

 • уреаплазми.

 • Віруси генітального герпесу.

 • Паппіломавіруси.

 • туберкульозна паличка.

 • дифтерійна паличка.

 • грибкова флора.

 • Збудники таких захворювань, як: вітряна віспа, скарлатина і кір.

У дитячому віці вульвіт може бути наслідком інфекції, яку дитина отримала під час пологів, при проходженні через статеві шляхи хворої матері. Також не можна виключати трансплацентарне інфікування.


симптоми вульвита

Гостре запалення маніфестує в тому випадку, коли на пошкоджену слизову оболонку потрапляє інфекція.

Основними симптомами вульвита є свербіж і печіння в області великих і малих статевих губ, поява слизу і гною з піхви. Через це жінка відчуває виражений дискомфорт, страждає її сон і апетит, посилюється дратівливість. Якщо хвороби піддається дитина молодшого віку, то у нього посилюється плаксивість, погіршується загальне самопочуття. При тяжкому перебігу вульвита у хворого підвищується температура тіла, з'являються болі в животі, пахові лімфатичні вузли збільшуються в розмірах.

Зовні гостре запалення виражається в почервонінні і набряклості статевих губ. Набряк може поширюватися на промежину і внутрішню поверхню стегна.

Коли з піхви постійно закінчується гній, це призводить до мацерації тканин вульви. Шкіра стає м'якою, набряклою і рихлою. Це ускладнює перебіг хвороби. Також з піхви можуть почати виділятися білі в надмірній кількості.

Якщо вульвіт був викликаний трихомонадами, то у жінки виникає інтенсивне свербіння в промежині, вульва і піхву набрякає. Виділення стають жовтого кольору, в них з'являється піна.

За умови, що в вульвит - це наслідок патологічної активності грибків роду Кандіда, у хворої на перший план виходить найсильніший свербіж. Виділення міститимуть білі крихти і пластівці, що нагадують сир.

Якщо запалення розвивається через кишкову паличку, то виділення стають в'язкими, фарбуються в жовто-зелений колір. Від них виходить неприємний запах.

Жінка розчісує статеві органи, що буде призводити до формування виразкових дефектів, які гниють і не заживають.

Якщо лікування відсутнє, то гострий вульвіт переходить в хронічну форму. Основні симптоми хвороби втрачають свою інтенсивність. З піхви продовжують виділятися білі, але їх кількість знижується. Час від часу хвороба може загострюватися.


діагностика вульвита

Щоб визначитися з діагнозом, людині потрібно пройти через такі процедури:

 • Відвідування лікаря, збір анамнезу.

 • Вивчення історії хвороб пацієнтки, діагностика хронічних патологій, алергії та ін.

 • Гінекологічний огляд. В ході його проведення лікар побачить набряклі і почервонілі статеві органи, наявність патологічних виділень.

 • Ректоабдомінальний огляд. Ця процедура дозволяє виявити сторонні тіла в піхві.

 • Вагіноскопія. Якщо вагініт розвивається у діви, то ця процедура дозволяє виконати огляд статевих органів без пошкодження дівочої пліви.

 • Здача сечі на аналіз. Це дозволить уточнити наявність запалення органів сечовидільної системи, яке часто поєднується з вагінітом. Виконують аналіз по Нечипоренко, загальний аналіз і бактеріологічне дослідження урини.

 • Здача крові на загальний аналіз.

 • Здача калу на виявлення в ньому яєць гостриків.

 • УЗД органів малого тазу.

 • Забір мазка з піхви на патогенну мікрофлору.

 • Якщо є необхідність, то призначають ПЛР і серологічне дослідження, ці методи мають високу специфічність.

 • Здача крові на визначення в ній рівня глюкози.

Якщо у жінки виявляються супутні захворювання, то їй потрібна консультація вузьких фахівців.


лікування вульвита

Щоб впоратися з вульвітов, пацієнтці призначають комплексне лікування. Терапія багато в чому залежить від причини, що викликала запалення.

Дотримання дієти і лікувального режиму

У гострий період запалення потрібно відмовитися від роботи або навчання. Жінкам показаний постільний режим. Якщо захворювання має тяжкий перебіг, то може знадобитися госпіталізація.

В меню вводять ощелачивающие продукти, серед яких: овочі, мінеральна вода, молоко. Виключають з раціону копченості, жирні бульйони, смажене м'ясо, маринади, квашені продукти, цитрусові, томати.

Якщо захворювання має алергічну природу, то потрібно усунути з меню продукти, здатні викликати запальну реакцію. Це стосується меду, яєць, морепродуктів, шоколаду, горіхів, ягід та ін.

місцева терапія

Місцеве лікування зводиться до примочкам і зрошенню вульви, до прийому сидячих ванночок з використанням дезінфікуючих розчинів. Це дозволяє зменшити інтенсивність свербіння, зняти запалення, набряк і печіння.

Для приготування знезаражувальних розчинів використовують відвари трав (ромашки, шавлії, кори дуба, череди, евкаліпта, звіробою, кропиви). Процедуру потрібно проводити не менше 3 разів на день по 10-15 хвилин.

Також можна використовувати антисептичні препарати в готовому вигляді. Це може бути розчин Фурациліну, марганцівки, хлорофиллипта. Вираженим знезаражувальним ефектом володіє Мірамістин.

На статеві органи наносять мазь з антибактеріальним компонентом. Це може бути тетрациклінова, ерітроміціновая або олететриновую мазь.

Також можна наносити на статеві органи масляний розчин хлорофіліпту.

Прийом лікарських засобів всередину

Антибіотики при вульвите призначають в залежності від того, яка саме патогенна флора стала причиною розвитку запалення. При тяжкому перебігу хвороби препарати приймають всередину.

Якщо у людини захворювання викликане зростанням грибкової флори, то йому призначають антімікотікі. Це можуть бути такі засоби, як: Леворин, Итраконазол, Флуконазол. Місцеву обробку виконують із застосуванням бури в гліцерині. Також можна використовувати мазі, до складу яких входить клотримазол або інший протигрибковий компонент. Перед початком лікування вульву обробляють розчином соди концентрацією 4%.

Якщо у пацієнтки висіваються трихомонади, то їй призначають Метронідазол, Тинідазол або Орнідазол. Курс лікування триває не менше тижня. Коли захворювання має хронічний перебіг, використовують вакцину Солкотриховак. Жінці ставлять 3 ін'єкції по 0,5 мл з перервою в 14 днів. Через рік виконують ревакцинацію одноразовим введенням препарату.

При гонококковом вульвите призначають Цефтриаксон або інші антибіотики цефалоспоринового ряду.

Антибактеріальні препарати широкого спектра дії призначають при вульвите, викликаному хламідіями і мікоплазмами. Це можуть бути такі засоби, як: Сумамед, Джозаміцин, Доксициклин.

гігієнічні заходи

Основні рекомендації:

 • Після кожного сечовипускання потрібно мити промежину. Рухи повинні бути спрямовані спереду назад.

 • Нижня білизна необхідно міняти 2 рази на день. Його слід прати в гарячій воді з використанням гіпоалергенних засобів і ретельно полоскати.

 • Підмиватися з використанням мила потрібно 1 раз в день. Робити це частіше не рекомендується, щоб не пересушувати слизову оболонку статевих органів.

 • Для догляду за немовлятами не слід використовувати присипки або масла з ароматизаторами.

 • Білизна повинна бути виготовлено з натуральних матеріалів.

 • Всі члени сім'ї повинні мати власні рушники.

Правила інтимної гігієни повинні дотримуватися неухильно. Якщо захворювання має неускладнений перебіг, то іноді якісної обробки статевих органів досить для повноцінного одужання.

загальні рекомендації

Щоб зменшити інтенсивність запалення і зняти набряклість з тканин можна застосовувати антигістамінні препарати: супрастин, Діазолін. Якщо вульвіт має алергічну природу, то препарати використовують для місцевого нанесення. Для цього потрібно вибирати їх у формі мазі або гелю.

Допоміжні напрямки терапії:

 • Прийом седативних препаратів: пустирник і валеріана.

 • Використання ферментів для нормалізації кишкової мікрофлори: Хілак-форте, Вобензим, Бактисубтил.

 • прийом вітамінів.

 • Використання імуномодуляторів: Иммунал, Нуклеінат натрію.

 • Використання індукторів інтерферону: Неовир, Циклоферон.

Коли хвороба часто рецидивує, потрібно приймати естрогени. Їх використовують для місцевої обробки. Вони сприяють швидкому відновленню пошкоджених тканин. З цією метою фахівці рекомендують Естріол і Фолікулін.

Після того, як симптоми хвороби вдасться купірувати, потрібно включати в меню кисломолочні напої. Вони дозволяють привести в норму мікрофлору піхви і кишечника.

Якщо для лікування вульвита довелося застосовувати антибактеріальні препарати, то пацієнткам призначають антигрибкові лікарські засоби.

Лікування хронічних захворювань

Недостатньо спрямувати зусилля тільки на лікування вульвита. Якщо в організмі залишаться вогнища інфекції, то через деякий час запалення повторитися знову. Тому важливо позбутися від каріозних зубів, вилікувати захворювання сечовидільної системи та ін.

Якщо вульвіт розвивається на тлі паразитарних інвазій, то пацієнтці призначають антигельмінтні засоби, наприклад, Пірантел або Пиперазин.

Якщо в піхву є чужорідне тіло, то його потрібно витягти. Потім вульву обробляють розчином антисептика.


ускладнення вульвита

Ігнорувати вульвит не можна, так як захворювання загрожує серйозними ускладненнями:

 • Злипання і зрощення малих статевих губ. Ця патологія вимагає допомоги хірурга.

 • Атрезія піхви. При цьому склеюються малі статеві губи і піхва.

 • Цистит. Виявляється запалення сечового міхура інтенсивними болями під час сечовипускання.

 • Формування рубців на тому місці, де були виразкові дефекти.

 • Імбібіція. Це ускладнення проявляється в посиніння зовнішніх статевих органів. Такий колір може зберігатися у жінки на все життя.