Закладеність носа без нежитю і соплів

Суха закладеність носа характеризується утрудненням дихання і набряком слизової оболонки без течії назальной слизу. Такий стан вважається більш небезпечним, ніж класичний нежить з рясними виділеннями, оскільки свідчить про серйозні запальних захворюваннях ЛОР-органів.

Серед поширених причин сухий закладеності носа - інфекційне ураження слизової, її механічне травмування, а також алергічну реакцію.

Для інфекційного риніту, викликаного життєдіяльністю бактерій і вірусів, характерна запальна реакція і освіту набряку носових ходів. Запалення - ознака боротьби імунітету з збудниками захворювання, активізації захисних сил проти інфекції. На цьому етапі з'являється закладеність носа, оскільки набряклі через набряк слизові оболонки заважають диханню і створюють надлишковий тиск.

Виділення слизу - другий етап розвитку захворювання. Слиз містить мертві клітини бактерій і частини віріонів. На цій стадії з'являється нежить або ринорея - течія з носа великої кількості слизу. Цей процес може супроводжуватися закладеністю і набряком слизової. Читайте також: набряк слизової носа.

Причини сухий закладеності носа:

 • Захворювання не носить інфекційного характеру, тому в виведенні частинок мікробів разом зі слизом немає необхідності. Причиною сухий закладеності в такому випадку може бути хронічне захворювання, механічна травма, чужорідне тіло в носовій порожнині;

 • Порушення процесу виділення і відтоку слизу. Найчастіше розвивається при інфекційному риніті, коли хворий дихає надто сухим повітрям.

Суха закладеність носа без нежитю розвивається на тлі хронічних захворювань ЛОР-органів, порушень ендокринної функції і гормонального дисбалансу. Закладеність носа, викликана інфекцією, зазвичай триває не більше трьох тижнів, незалежно від того, чи спостерігається при цьому нежить.

Зміст статті:

 • Причини закладеності носа без нежитю
 • Діагностика закладеності носа без нежитю
 • Чим небезпечна суха закладеність носа?
 • Лікування закладеності носа без нежитю

Причини закладеності носа без нежитю

 • Викривлення носової перегородки, яке може виникати в результаті травми або бути вродженим. Утворені при цьому поздовжні гребені контактують з внутрішньою слизовою оболонкою носової порожнини, провокуючи її набряклість.

 • Пересушене повітря в приміщенні. Сама по собі ця особливість мікроклімату не може спровокувати захворювання, але якщо місцевий імунітет слизової порушується і виникають симптоми алергічного, вірусного або бактеріального риніту, то повітря висушує слизову, приводячи до сухої закладеності носа. Синусит і гайморит при протіканні в умовах пересушеного повітря також дають симптоми сухий закладеності носа. Вологість повітря в приміщеннях взимку при постійно включених обігрівачах може досягати критично низьких значень в 15-30%. Для порівняння, рівень вологості в пустелі Сахара днем ​​становить близько 25%.

 • При відсутності хронічних захворювань ЛОР-органів, системних патологій і інфекційних уражень закладеність носа без нежитю і соплів може бути ознакою наявності стороннього тіла в носовій порожнині. Присутність сторонніх предметів в носі може залишитися непоміченим у маленьких дітей, які можуть засовувати туди дрібні деталі іграшок, намистинки, невеликі предмети. Однак і дорослі не завжди знають про наявність сторонніх тіл у себе в носі - такими можуть бути частинки ватного тампона, який вставляють в ніздрі для зупинки кровотеч. Предмет, що знаходиться в носовій порожнині, подразнює слизову, що призводить до її набрякання.

 • Вазомоторний риніт - наслідок гормонального дисбалансу або ж гормональної перебудови організму. Це явище часто зустрічається серед вагітних жінок через коливання рівня стероїдних гормонів і не є небезпечним для здоров'я. Причина вазомоторного риніту - порушення кровообігу слизової оболонки носової порожнини, через що може відчуватися постійна закладеність носа без нежитю і соплів. Вазомоторний риніт буває не тільки у вагітних, а й у жінок напередодні менопаузи, а також у підлітків.

 • Медикаментозний риніт - закладеність носа, причиною якої є неправильне використання судинозвужувальних засобів. Може спостерігатися після тривалого і частого застосування судинозвужувальних крапель або як специфічна реакція організму.

 • Задній риніт - закладеність носа є симптомом звичайної нежиті, при якому запалюються віддалені ділянки слизової носа, що утворилася слиз при цьому стікає по задній стінці горла, через що соплів у хворого не спостерігається.

 • Закладеність носа і риніт можуть бути серед побічних ефектів різних лікарських засобів.

 • Поліпи в носі, які можуть розвиватися внаслідок аденоидита, запалень носоглотки, зловживання алкоголем і сигаретами, захворювань серцево-судинної системи, також провокують суху закладеність носа. Поліпи часто утворюються після травм носа і носової перегородки.

 • Суха закладеність носа є однією з стадій ГРЗ - зазвичай виникає за день до переходу риніту в гостру форму і може спостерігатися ще два-три дні до повного одужання.


Діагностика закладеності носа без нежитю

Домашня діагностика

Одна з поширених ситуацій, при якій з'являється суха закладеність носа без соплів і нежиті, - тривале лікування застуди або ГРВІ з застосуванням судинозвужувальних крапель. В даному випадку діагностують медикаментозний риніт, пов'язаний зі звиканням до судинозвужувальних засобів (тахифилаксия) і ефектом рикошету. Декогестанти, які входять до складу судинозвужувальних засобів, при тривалому застосуванні виробляють зворотний ефект, руйнуючи слизову оболонку і провокуючи закладеність носа. Перевірити, чи дійсно закладеність носа спровокована медикаментозним ринітом, просто: після закапування носа судинозвужувальними засобами полегшення дихання не відбувається протягом 15 хвилин, або ж ефект слабо виражений (на перших етапах звикання). Закладеність носа і загальний стан хворого після застосування судинозвужувальних крапель може навіть погіршитися - це явна ознака медикаментозного риніту.

При закладеності носа, причиною якої є поліпоз, застосування судинозвужувальних крапель не дає навіть короткочасного ефекту, затруднення дихання часто супроводжується головними болями. У такому випадку необхідна консультація у лікаря.

Ще один важливий симптом, за яким можна діагностувати причину риніту в домашніх умовах - закладеність тільки однієї з ніздрів. Це явно вказує на травматичну причину захворювання, наявність сторонніх тіл в тій ніздрі, дихання через яку утруднено. Визначити це можна, полежавши 10-15 хвилин на кожному боці по черзі. Якщо при цьому дихання однієї з ніздрів (тієї, що знаходиться вище) не полегшує, а спостерігається строго одностороння закладеність носа, то справа в наявності сторонніх тіл, викривленні перегородки або травмі.

Вазомоторний риніт в тій чи іншій мірі характерний для більшості жінок в період вагітності, як мінімум третина з них страждають від закладеності носа без симптомів ГРВІ та нежиті. Цей стан не вимагає лікування і проходить саме по собі через кілька тижнів, але іноді може тривати до самих пологів.

Інший комплекс симптомів - закладеність носа, набряк носоглотки, слабкість і підвищена температура без нежиті - кажуть про розвиток інфекції, відсутність слизових виділень пов'язано з пересушеним повітрям. У такому випадку потрібно лікувати основне захворювання, забезпечити достатнє надходження рідини в організм і оптимальний мікроклімат в приміщенні, використовувати зволожувачі повітря. При інфекційному риніті виділення слизу необхідно, з нею виводяться відмерлі частини збудників інфекції.

Якщо напади риніту виникають закономірно при певних обставинах - коли людина потрапляє в одне і те ж приміщення, контактує з певними речовинами - то причиною, швидше за все, виступає алергічна реакція. Алергени можуть бути найрізноманітнішими: наприклад, хронічна закладеність носа спостерігається у людей, що спали на пір'яних подушках, оскільки там містяться екскременти постільних кліщів. Пух і пір'я самі по собі можуть бути алергенами. Негативна реакція проявляється на крейда, азбест, матеріали, з яких зроблені меблі і канцелярське приладдя в офісі, лаки і фарби, миючі засоби. У сухому і теплому приміщенні слиз висихає, і алергічний риніт проявляє себе закладенням носа, чханням, різзю в очах.

Ринорея - необов'язковий, але один з найяскравіших ознак алергічного риніту. Наявність соплів свідчить про безпечне протікання захворювання. При алергічний риніт з рясним виділенням слизу ризик розвитку генералізованої алергічної реакції і її ускладнень знижується.

Якщо закладеність носа супроводжується болями в горлі і сухим кашлем, то причиною може бути фарингіт, ангіна або задній риніт.

Задній риніт або ринофарингит - запалення віддалених ділянок слизової, на перших етапах проходить з закладенням носа і нежиттю, а в міру одужання слиз перестає виділятися, але закладеність носа і утруднення дихання зберігаються.

Закладеність носа без нежитю і соплів може спостерігатися після прийому деяких медикаментів (лікарський риніт). Реакцію у вигляді набряку слизової без утворення слизу провокують кошти на основі стероїдів, антигістамінні препарати, антибіотики та противірусні таблетки. Також з обережністю слід ставитися до лікарських препаратів, виготовлених на основі рослинної сировини, особливо при схильності до алергічних реакцій.

Досить рідкісна причина сухої закладеності носа - порушення серцево-судинної системи, зазвичай супроводжуються головними болями. Необхідна точна діагностика в лікарняних умовах, так як цей стан може становити загрозу для життя.

Закладеність носа у новонароджених не є небезпечною ознакою і часто спостерігається у дітей на перших місяцях життя. Їх дихальна система адаптується до нових умов, слизова носа пристосовується до навколишнього середовища, в процесі чого може спостерігатися утруднення носового дихання, закладеність носа, скупчення слизу і її виділення - фізіологічний нежить. Немовлята часто дихають ротом, а не носом, голосно сопуть. Такий стан не вимагає лікування, але про всяк випадок потрібно показати дитину лікарю. У більшості випадків всі симптоми припиняються протягом двох місяців самостійно.

Інші методи діагностики вимагають ряду аналізів, тому проводяться під наглядом лікаря. Навіть якщо в домашніх умовах було встановлено причину сухий закладеності носа, здогади краще підтвердити у фахівця, так як помилки у встановленні діагнозу та лікуванні можуть призвести до серйозних ускладнень з боку носоглотки і дихальних шляхів.

Діагностика в лікарні

Первинний огляд хворого при діагностиці закладеності носа проводиться за допомогою ендоскопа, який дозволяє визначити наявність сторонніх тіл в носових ходах.

Як показовий приклад можна навести такий випадок: жінка два роки страждала від постійної закладеності носа і набряклості носоглотки, при цьому нежитю не було, тому що слиз стікала в горло. Терапевтичні промивання носа, прийом медикаментів і закапування крапель не давали результату. Ендоскопічний огляд виявив в носових ходах фрагменти марлі від турунди, яку ставили два роки тому. Витяг чужорідного тіла зайняло кілька хвилин, після чого негативні прояви припинилися.

Аналіз крові на наявність антитіл та дослідження слизу на утримання імунних клітин і гною дають підстави припустити інфекційний або алергічний риніт, навіть якщо захворювання протікає без нежиті і інших супутніх симптомів.

В результаті діагностики виявляються такі захворювання:

 • Вазомоторний риніт, викликаний порушенням гормонального балансу;

 • Аденоидит і поліпоз, які супроводжуються сухий закладенням носа;

 • Порушення кровообігу в області голови, що провокує набряк слизової і закладеність носа;

 • Синусит, гайморит, запалення слизової носа;

 • Вроджені аномалії будови органів носоглотки.

Іноді закладеність носа виникає не по одній, а по цілому ряду причин. Для якісного лікування необхідно визначити всі фактори, що провокують захворювання, і усунути їх. Повноцінна діагностика, що дозволяє з точністю визначити причину захворювання, можлива тільки у ЛОР-спеціаліста.


Чим небезпечна суха закладеність носа без нежитю?

У відсутності лікування закладеність носа може призводити до серйозних ускладнень у вигляді атрофічних змін слизової і порушенні дихальних процесів. На тлі сухої закладеності носа розвиваються вторинні хронічні захворювання носоглотки, з'являються незворотні зміни прилеглих тканин.

Так, хронічний набряк слизової оболонки носа призводить до погіршення нюху, порушення смакових відчуттів. Якщо запалення поширюється на середнє вухо, як ускладнень сухий закладеності носа виділяють отит і порушення слуху.

Алергічний риніт при переході в хронічну стадію може стати фактором ризику виникнення бронхіальної астми. Читайте також: напад бронхіальної астми.

Закладеність носа, крім патологічних наслідків для ЛОР-органів, може стати проблемою для всіх органів і систем людини в першу чергу тому, що порушується процес носового дихання і сну. Розвивається безсоння, хронічна втома, депресія, апатія, виснаження нервової системи.

Запальні захворювання вух, носа і горла, спровоковані хронічної сухий закладенням носа: фарингіт, отит, ангіна, ларингіт, запалення євстахієвої труб.

Закладеність носа у дітей веде до серйозних ускладнень у вигляді порушення слуху і нюху, відставання в розумовому розвитку. Так, через погіршення слуху дитина не може повноцінно сприймати навчальний матеріал, відстаючи в розвитку від однолітків. А статися це може через не виявленого вчасно чужорідного тіла в носових ходах.

Одне з найнебезпечніших ускладнень, які може спровокувати хронічна закладеність носа - це порушення мозкового кровообігу, що представляє серйозну загрозу для життя. Так, захворювання судин, порушення серцевої діяльності, атеросклероз можуть проявляти себе поруч симптомів, в тому числі і закладенням носа без нежитю, яка супроводжується головним болем. Якщо не виявити їх вчасно, то зростає ризик смертельно небезпечних ускладнень.


Лікування закладеності носа без нежитю

Лікування закладеності носа має на увазі комплекс терапевтичних заходів, що дозволяють тимчасово поліпшити самопочуття хворого і полегшити його дихання. Для цього використовують судинозвужувальні засоби - Галазолін, Санорин, Нафтизин і інші. Універсального методу лікування не існує - в кожному окремому випадку сухої закладеності носа необхідно виявити її причину і скласти комплекс лікувальних заходів, що дозволяють назавжди усунути захворювання. В іншому випадку буде спостерігатися короткочасне поліпшення, але набряк слизової відновиться, як тільки ліки перестануть діяти.

В кожному окремому випадку, будь то вазомоторний, інфекційний, алергічний риніт або інші патології ЛОР-органів, потрібен певний тип лікування.

Дихання занадто сухим повітрям

Лікування в даному випадку складається з двох етапів. По-перше, необхідно зволожувати слизову носа, поки не з'являться соплі. Після цього можна приступати власне до лікування нежиті, виявивши його причину. У будь-якому випадку, запалення і набряк без слизових виділень більш небезпечні і складніше піддаються лікуванню, ніж закладеність носа, що супроводжується ринореей.

Зволоження слизової оболонки носа проводять такими методами:

 • Посилене споживання рідини - це сприяє відновленню гідробалансу організму і надходження води в слизову оболонку через кровоносні судини;

 • Закопування носа фізіологічним розчином, який можна придбати в аптеці або приготувати з води з додаванням морської солі;

 • Нормалізувати рівень вологості в приміщенні до 50-70%, частіше бувати на свіжому повітрі, щоб відновити місцевий імунітет слизової і її адаптаційні можливості.

При наявності нежиті лікування закладеності носа полегшується. В першу чергу, визначають причину і тип риніту - інфекційний, вазомоторний або алергічний. Бактеріальний нежить лікують антибіотиками, вірусний нежить вимагає симптоматичного лікування, промивання носа антисептиками, в терапії алергічного риніту використовують імуномодулюючі та антигістамінні препарати. Якщо причиною хронічної закладеності носа є гайморит (докладніше про гаймориті в статті: гайморит у дорослих - причини, ознаки та симптоми), то лікар проводить лікування антибіотиками, а при тяжкому перебігу захворювання робить прокол.

вазомоторний риніт

Причиною закладеності носа в даному випадку є гормональна перебудова організму, тому лікування вазомоторного риніту - складне завдання. У деяких випадках ефективним виявляється лікування кортикостероїдами, але найчастіше позбутися захворювання повністю медикаментозними засобами не вдається. Вазомоторний риніт проходить сам по собі після відновлення гормонального балансу.

Викривлення носової перегородки і аномалії розвитку носа

Якщо набряк слизової і постійна закладеність спровокована аномальною будовою носової перегородки, освітою гребеня, то симптоматичне лікування виявляється малорезультативним. В даному випадку рекомендується хірургічна операція з вирівнювання носової перегородки. Всі маніпуляції проводяться під наркозом, відновний період після операції становить два тижні.

Лікарські препарати практично не приносять користі, так як викривлена ​​перегородка постійно надає механічне подразнення на слизову носа і провокує її запалення і набряк. Ненадовго полегшити стан допомагають промивання носа фізіологічним розчином, зволоження повітря в приміщенні, де знаходиться хворий, до рівня 50-70%. Під час сну голова повинна на п'ять-десять сантиметрів підніматися над поверхнею ліжка, щоб зменшилася закладеність носа. Також можна використовувати спеціальні розширювачі для носа (ділататори), які допомагають полегшити дихання.

Незначне викривлення носової перегородки зустрічається у багатьох і небезпеки для здоров'я не представляє, закладеність носа при цьому - статистично рідкісне явище. Тому в більшості випадків ситуація не вимагає оперативного втручання, і люди можуть прожити все життя, не підозрюючи про аномальний будові носової перегородки і не відчуваючи дискомфорту.

медикаментозний риніт

Якщо після прийому судинозвужувальних засобів закладеність носа не пропадає, а тільки посилюється, то від медикаментозного лікування слід відмовитися. У разі розвитку звикання до препарату і пов'язаних з цим труднощів носового дихання, відмовлятися від судинозвужувальних засобів, що містять декогестанти, стає складніше. Необхідно поступово зменшувати дозування судинозвужувальних крапель аж до повного припинення їх використання.

Якщо ж скасувати препарат різко, ситуація короткочасно погіршиться - на кілька днів подих буде дуже складно, але після цього відновиться. Протягом тижня симптоми медикаментозного риніту пропадають, тоді як повне усунення закладеності носа при поступовій відмові від препарату затягується на два-три тижні.

Сторонні тіла в носі

Сторонні тіла в носовій порожнині можуть провокувати хронічну закладеність носа, причину якої довгі роки не вдається діагностувати. Найчастіше наявність твердих предметів в носі викликає велика кількість слизових виділень, але це необов'язковий симптом. Так, соплів може і не бути, якщо хворий знаходиться в пересушеному приміщенні, і слиз швидко висихає або стікає в горло і проковтує.

Видаленням сторонніх тіл займаються лікарі, в домашніх умовах це робити не можна, тому що є ризик пошкодити носову перегородку і слизову, посиливши стан хворого.

У носовій порожнині невеликі предмети, шматки їжі і частини ватних тампонів або марлевих турунд довго можуть залишатися непоміченими. Само по собі витяг стороннього предмета з носових ходів не займає багато часу і не становить труднощів, складність полягає в його виявленні. Найчастіше зробити це може тільки лікар під час ендоскопічного огляду.

Запальні захворювання горла

Запальні процеси можуть провокувати закладеність носа без проявів нежиті, так як для їх протікання характерне утворення набряку слизової, її надмірного кровонаповнення. По завершенню запального процесу закладеність носа проходить сама собою, не вимагаючи медикаментозного лікування. Така ситуація характерна для тонзиліту, фарингіту, аденоидита і ларингіту. Відсутність нежиті пояснюється тими ж факторами, що і при інфекційному риніті - слиз в умовах пересушеного повітря просто пересихає, тому соплі у пацієнта не з'являються.

Лікувальні заходи в даному випадку спрямовані на основне захворювання - необхідно зупинити запалення в місці його локалізації та запобігти поширенню інфекційного процесу. Так як в більшості випадків запальні захворювання горла спровоковані діяльністю патогенних мікроорганізмів, для лікування призначають антибіотики.

Якщо закладеність носа викликає сильне утруднення дихання і хворобливі відчуття, полегшити самопочуття хворого можна за допомогою судинозвужувальних спреїв і крапель, тільки застосовувати їх можна не більше трьох днів поспіль, щоб не розвинулося звикання.

задній риніт

Задній риніт характеризується закладенням носа без видимих ​​проявів нежиті - утворила внаслідок запального процесу слиз стікає по задній стінці горла, а не випливає з носа. Поширеним симптомом цього захворювання є кашель, спровокований надлишками слизу в горлі. Причиною ринофарингіту може бути грибкова, вірусна або бактеріальна інфекція. Важливим лікувальним заходом є постійне зволоження слизової шляхом постійних промивань носа фізіологічним розчином і пиття великої кількості рідини.

При ринофарингите вірусної природи медикаментозне лікування практично марно, так як імунітет справляється із захворюванням самостійно. Лікарські препарати допомагають усунути симптоми захворювання і полегшити самопочуття хворого.

Грибкова або вірусна інфекція вимагають лікарського втручання тільки при тривалому перебігу захворювання, якщо закладеність носа спостерігається довше трьох тижнів. У такому випадку лікар призначає протигрибкові, противірусні і судинозвужувальні засоби.

Поліпи (поліпозний риносинусит)

Відмітною ознакою поліпозно риносинуситу є повна відсутність поліпшень навіть після прийому судинозвужувальних крапель, що нехарактерно для інших видів риніту, включаючи медикаментозний нежить.

У деяких випадках вдається частково усунути закладеність носа за допомогою препаратів, що знімають набряк слизової. При тяжкому перебігу захворювання потрібне хірургічне видалення поліпів, що перешкоджають носовому диханню.

Якщо закладеність носа викликана утворенням поліпів, то навіть після хірургічного втручання ймовірність рецидиву не можна виключити повністю, так як поліпи можуть з'являтися знову. Однак при правильному медикаментозному лікуванні і якісно проведеної хірургічної операції закладеність носа можна усунути на тривалий термін.

Судинозвужувальні краплі (Санорин, Тизин, Назол, Нафтизин, Галазолін і інші) дозволяють прибрати симптоми закладеності носа, домогтися короткочасного поліпшення практично при будь-якому з видів риніту. Але слід пам'ятати, що ці препарати протипоказані людям з гіпертонічною хворобою та глаукомою. Крім того, лікування судинозвужувальними засобами не можна проводити довше трьох днів, щоб не розвинулося звикання і ефект рикошету. Тому вони не можуть замінити повноцінного лікування і є тимчасовим заходом, що дозволяє полегшити стан хворого до відвідування лікаря.

Детальніше: Поліпи в носі - чим небезпечні? Чи можна вилікувати без операції?