заманиха

Корисні властивості і застосування заманихи високою

Ботанічна характеристика заманихи високою

Заманиха висока - це листопадний шипований чагарник сімейства аралієвих. Характерною відмінністю даного лікарської рослини є довгий, повзучий, дерев'янистий корінь. Прямий неветвящійся стебло покритий невеликими шипами (3-10 мм в довжину). Листя округлої форми досягають у діаметрі 35 см. Квітки заманихи невеликого розміру, пофарбовані в зелений колір, зібрані в довгасту складну кисть. Плоди рослини - соковиті м'ясисті кістянки кулястої форми, до 12 мм в діаметрі, пофарбовані в жовто-червоний колір.

Цвіте заманиха в літні місяці (червень-липень), плодоносить в серпні-вересні.

Природний ареал заманихи високою - верхня смуга гірських лісів Уссурійського краю і територія Далекого Сходу. Зростає цей чагарник переважно на крутих кам'янистих схилах.


Корисні властивості заманихи

Лікувальним сировиною заманихи високою є корінь з кореневищем, які заготовлюються восени. Перед сушінням коріння в обов'язковому порядку очищаються від грунту і промиваються під холодною водою, і тільки після цього розрізають на невеликі фрагменти і злегка пров'ялюють на повітрі. Далі процес висушування триває вже в приміщенні.

Зберігання готового лікарського сировини в обов'язковому порядку повинно відбуватися в захищеному від світла місці (якщо це скляна банка, то скло повинне бути непрозорим).

У своєму хімічному складі корінь з кореневищем заманихи містять такі активні речовини як ефірні масла, смолисті речовини, кумарини, флавоноїди, глікозиди, мінеральні речовини і в незначній кількості - алкалоїди.

Прийом цілющого настою з заманихи високою надає на організм стимулюючу, тонізуючу, протидіабетичний і протизапальну дію.


застосування заманихи

У народній медицині настойку заманихи застосовують як ефективний стимулюючий засіб при різних формах астенії (в тому числі у вагітних жінок), при гіпотонії (зниженому артеріальному тиску), депресивних станах, уповільненої формі шизофренії, серцевої недостатності, фізичному і розумовому перенапруженні і дисфункції статевої системи у чоловіків. В ході клінічних досліджень було доведено, що прийом настойки заманихи сприяє більш швидкому зниженню рівня цукру в крові у інсулінозалежних пацієнтів.


настоянка заманихи

Настоянка заманихи за своїм механізмом дії близька до настоянці женьшеню. Стимулююча і тонізуючу дію лікувального засобу на організм обумовлено всім комплексом активних діючих речовин, які входять в хімічний склад даного лікарської рослини.


Заманиха для жінок

Одним з показань до застосування настоянки заманихи високою є клімактеричний період у жінок, який характеризується підвищеною дратівливістю, порушенням сну, загальною втомою, апатією, різкою зміною настрою. Регулярний прийом цілющою настоянки допоможе згладити загальну негативну картину і повернути жінці гарний настрій, зняти втому і підвищену дратівливість.


Рецепти настойки заманихи високої

Рецепт № 1. 20 г подрібненого лікарської сировини заливають 100 мл 70% -го етилового спирту, потім залишають на 10-14 днів в теплому і темному місці, після чого отриманий настій проціджують в чисту і суху ємність (якщо для зберігання настою буде використана скляна банку, то вона повинна бути з темного скла). Приймають вийшло лікарський засіб по 30-40 крапель 2-3 рази на день.

Рецепт № 2. 1 частина подрібненого лікарської сировини заливають 5 частинами 70% -го етилового спирту. Приймають таку настоянку 2 рази в день по 20-30 крапель.


корінь заманихи

Одним з характерних відмінностей заманихи високою від інших лікарських рослин є наявність потужної кореневої системи з довгим повзучим коренем. У сприятливих умовах зростання корінь може досягати в довжину двох метрів. Додаткові корені заманихи м'які і м'ясисті. Вся коренева система рослини знаходиться близько до поверхні землі.

Корінь з кореневищем заманихи є основним лікувальним сировиною, яке використовується в народній медицині як ефективний тонізуючий і стимулюючий засіб. Збір і заготівля лікарської сировини відбуваються в період дозрівання плодів (вересень-жовтень).


екстракт заманихи

Екстракт заманихи високою з успіхом застосовується в сучасній косметології, а саме в ряді косметичних засобах для втомленою і в'янучої шкіри. Завдяки тонізуючого і стимулюючій дії екстракт заманихи ефективно підтягує і розгладжує шкіру, а також допомагає в боротьбі зі зморшками.


Протипоказання до застосування заманихи

Цілюще настій з заманихи високою протипоказаний при таких захворюваннях: гіпертонія, тахікардія, підвищена збудженість, підвищена температура тіла, надмірна агресивність. Препарат слід з обережністю застосовувати у вечірній час доби, так як стимулюючий ефект настойки може призвести до безсоння.