Жировик на столітті (на оці)

Будь жировик на обличчі, навіть якщо він має невеликий розмір, привертає підвищену увагу оточуючих. Жирова пухлина на верхньому або нижньому столітті вельми неестетично і часто стає грунтом для комплексів. Тому більшість власників подібних недосконалостей хочуть якомога швидше їх позбутися, благо, сучасна медицина надає можливість зробити це швидко і практично безболісно.

Жировик - це доброякісна пухлина, яка майже ніколи не піддається малігнізації (переродження в злоякісну пухлину). Однак деякі види жировиків мають тенденцію до поступового зростання і з часом можуть досягати великих розмірів - до 3 і більше сантиметрів в діаметрі. Зрозуміло, це призводить до серйозних порушень в роботі зорового апарату, не кажучи вже про дискомфорт і косметичний дефект. Крім того, жировик на столітті може запалитися при пошкодженні і попаданні всередину хвороботворних мікробів. Все це - додаткові аргументи на користь візиту до лікаря і видалення жировика.

Зміст статті:

 • Жировик на столітті - що це таке?
 • Чому виникають жировики на очах?
 • Показання до видалення жировик на століттях
 • Лікування жировика на оці
 • Народні засоби проти жировик на століттях

Жировик на столітті дуже рідко стає джерелом болю, але велике освіта здатна провокуватиме постійне відчуття чужорідного тіла в оці або тиску на очне яблуко. Дрібні жировики на століттях здаються людям несерйозною проблемою, заради якої не має сенсу звертатися до лікаря, тому багато роблять спроби самостійно позбавитися від прикрого дефекту. Результатом часто стає нагноєння і ще більше розростання жировика. Однак давайте спочатку розберемося, яка саме патологія може ховатися за повсякденним терміном "жировик на оці".


Жировик на столітті - що це таке?

На століттях і в куточках очей можуть виникати такі типи жирових утворень:

 • Міліум - дуже щільний, крихітний білий кульку, розташований під самим верхнім шаром шкіри і наповнений густим сальним секретом упереміш з кератином. Зустрічається як в одиничному екземплярі, так і цілим розсипом. За характерний вид частіше називається "просянка", ніж жировиком. Видалити міліум методом видавлювання, як вугор, неможливо. А спроби самостійно проколоти шкіру і витягти твердий жирової вузлик назовні часто закінчуються невдачею і призводять до інфікування ранки;

 • Ксантелазма - плоска жовта бляшка округлої або неправильної форми, злегка підноситься над поверхнею шкіри. Навпомацки такий жировик м'який і безболісний, вміст пухке. Ксантелазми є наслідком порушень обміну холестерину і служать маркерами важких серцево-судинних патологій - атеросклерозу, стенокардії, інфаркту міокарда. Також їх наявність може вказувати на проблеми з жовчним міхуром і печінкою, включаючи цироз. Виникають ксантелазми найчастіше у жінок старше 50 років, ніколи не малігнізуються, але можуть сильно розростатися, утворюючи суцільні смуги і горбисті плями на повіках і навколо очей. Іноді вони покривають значні площі тіла, локалізуючись також на долонях і тулуб. Така патологія називається Ксантоматоз. Видалити ксантелазми самостійно неможливо, потрібна допомога лікаря-дерматолога або хірурга;

 • Ліпома - доброякісна пухлина, що складається з жирових клітин, укладених в капсулу зі сполучної тканини. Такий жировик може утворитися на верхньому або нижньому столітті, рідше - в куточку ока. Виглядає липома як округлий горбок, при натисканні вона м'яка і безболісна, легко перекочується і зміщується в бік. Шкіра над нею незміненого кольору і може збиратися в складку, вміст назовні не проглядає, оскільки липома розташовується глибше, ніж описані раніше типи жировиків. Саме липома, в порівнянні з іншими подібними патологіями очей, найбільш схильна до поступового зростання і може приймати великі розміри, порушуючи роботу зору. Намагатися своїми силами видалити такий жировик ні в якому разі не можна, тут потрібна консультація дерматоонколога або хірурга. У дуже рідкісних випадках липома на оці може трансформуватися в ліпосаркому, тобто в злоякісну пухлину.

 • Атерома - кіста сальної залози, стає результатом закупорки її вивідної протоки. На очних століттях це утворення зустрічається нечасто, улюблені місця "проживання" атером в області голови - підборіддя, завушній простір і волосиста частина, оскільки саме там розташовується найбільше сальних залоз. Відрізнити атерому від ліпоми, особливо за умови невеликого розміру, непросто, але можливо - атерома щільніша, формується ближче до поверхні, тому її вміст може проглядатися назовні, а на вершині освіти помітна темна точка - закупорене гирлі залози. Крім того, зібрати шкіру над атероми в складку неможливо, навіть якщо кіста велика. Такі жировики на оці найбільш небезпечні тим, що можуть легко травмуватися і запалюватися. Видалення атероми проводиться виключно в умовах медичного закладу, лікарем-дерматологом або хірургом.

Процес формування жировика на оці легко випустити з уваги, адже спочатку він схожий на опуклу точку і не доставляє ніяких неприємних відчуттів. Але в міру зростання липома або атерома може досягти значних розмірів і перетворитися в шішкообразние пухлина, яка не тільки має відштовхуючий вигляд, але і перешкоджає нормальній роботі зорового апарату. Тому будь-які жировики на століттях потрібно своєчасно діагностувати і лікувати. Якщо подібне утворення з'явилося у дитини, воно маленьке і не збільшується, можна почекати досягнення семирічного віку, щоб обійтися місцевою анестезією при видаленні жировика.


Чому виникають жировики на очах?

Основна причина розвитку жировиків - порушення ліпідного обміну, ферментативний або гормональний збій.

Фактори, що сприяють появі жировиків:

 • Патології ендокринної системи - цукровий діабет, гіпотиреоз, пухлини надниркових залоз;

 • Переважання в раціоні жирів і "швидких" вуглеводів, перетворюються в жири;

 • Наявність шкідливих звичок - куріння, алкоголізм;

 • Використання неякісних засобів по догляду за шкірою навколо очей, її регулярне пошкодження;

 • Недбале ставлення до дотримання правил особистої гігієни;

 • Генетично зумовлена ​​схильність - мутація гена, що відповідає за вироблення ферменту, що розщеплює жири;

 • Соматичні захворювання, що порушують функціонування органів і систем.


Показання до видалення жировик на століттях

Не варто чекати самовільного зникнення жировика на оці - такі випадки відбуваються дуже рідко. Намагатися своїми силами усунути навіть невеликий дефект подібного роду дуже небезпечно, адже можна занести інфекцію або з необережності пошкодити око. Видалення жировика на столітті краще довірити кваліфікованого лікаря-косметолога, дерматолога або хірурга.

Показання до видалення жировик на століттях:

 • Швидке збільшення освіти в 2-3 рази протягом невеликого проміжку часу;

 • Поява больового синдрому, почервоніння, запалення;

 • Неможливість повноцінно закрити очей через що заважає пухлини;

 • Серйозний дискомфорт і естетичний дефект;

 • Порушення зорових функцій.

Перед тим як видалити жировик, пацієнт отримує консультацію хірурга і офтальмолога, проходить наступні дослідження:

 • Загальний аналіз крові;

 • Аналіз крові на згортання;

 • Біохімічний аналіз крові;

 • Гістологічне дослідження вмісту жировика для виключення наявності атипових клітин;

 • Аналіз крові на визначення гормонального статусу.

За умови нормальних показників пацієнт направляється в хірургічний стаціонар для видалення жировика на оці.


Лікування жировика на оці

Найбільш часто практикується спосіб видалення великих жирових утворень на століттях - хірургічне вилущування пухлини разом з капсулою, в якій вона знаходиться. В окремих випадках, при наявності невеликих жировик, застосовують медикаментозне лікування або проводять косметологічну процедуру (якщо мова йде про Міліуми).

Лікарська терапія

Для видалення невеликого жировика на століттях іноді використовують протизапальну гормональний засіб Дипроспан. Після декількох ін'єкцій жировик зменшується в розмірах, не залишаючи шрамів. Термін такого лікування - 2-2,5 місяці.

Лікарські препарати для зовнішнього застосування:

 • Мазь Відестім з ретинолом (вітаміном A) - розщеплює ліпіди, внаслідок чого жировик на столітті поступово зменшується;

 • Бальзам Вітаон - також використовують для зменшення розмірів освіти;

 • Крем Гістан - застосовують для профілактики жировиків при схильності до них.

Великі жировики на очах видаляють тільки за допомогою оперативного втручання.

хірургічні методи

Видалення жировик на століттях проводять із застосуванням місцевої анестезії.

Види операцій:

 • Традиційне висічення скальпелем, видалення капсули великого жировика разом з вмістом - виключені рецидиви, але можуть залишитися шрами;

 • Ліпосакція - в капсулу жировика вводиться спеціальне пристосування для аспірації жиру, шрамів не залишається, але велика ймовірність рецидивів, оскільки капсула залишається на місці;

 • Електрокоагуляція і кріодеструкція - за один сеанс припікання невеликих жировик струмами високої частоти або парами рідкого азоту можна видалити кілька утворень відразу, рани зникають через 7-10 днів, можливо подальше утворення пігментних плям;

 • Радіохвильова хірургія - видалення жировика на оці за допомогою радіоножа, шрами і рецидиви не виникають.

 • Лазерне видалення жировика на століттях - ефективний безболісний метод, рана заживає дуже швидко, кровотеча, шрами і рецидиви виключені.

Єдиний недолік лікування лазером - висока вартість операції, так як для її проведення потрібно високотехнологічне обладнання та кваліфіковані фахівці.


Народні засоби проти жировик на століттях

Засоби нетрадиційної медицини не можуть бути основним методом лікування такої патології - їм відводиться допоміжна роль. Перед використанням народних засобів потрібно переконатися, що у пацієнта немає алергії на мед і цілющі трави.

Поширені рецепти для домашньої терапії жировиків на століттях:

 • Змазування жировика соком каланхое до 7-10 разів на день;

 • Прикладання до століття компресу на ватним тампоном, приготованого з 5 подрібнених ядер каштана, змішаних з 20 г меду і 10 мл соку алое, витримувати його потрібно не більше 15-20 хвилин;

 • Протирання жировика 5-7 разів на добу настоянкою кори дуба (100 мл горілки і 50 г сухої сировини, витримувати в темному місці не менше 3 днів).

Соки цибулі, часнику, чистотілу дуже агресивні, вони можуть викликати опіки повік та рогівки ока. Такими самими наслідками загрожує змазування жировика на століттях йодом або зеленкою. На післяопераційну рану допускається наносити мазь Левомеколь.

Перед видаленням жировика на століттях слід переконатися, що це доброякісна пухлина, що не містить атипових клітин. Точну діагностику здійснює лікар-дерматоонколога в профільному медичному закладі. Самостійне видалення будь-яку підозрілу пухлини неприпустимо. Для профілактики утворення жировика на століттях слід вести здоровий спосіб життя, дотримуватися правил гігієни та догляду за шкірою навколо очей.