Жировики на обличчі причини, види, лікування

Жировик на обличчі - це невелике, доброякісне новоутворення, розташоване під верхнім шаром епідермісу. Найчастіше вони являють собою окремий вид акне з досить твердим вмістом білуватого відтінку.

Жировики, як правило, не доставляють фізичного дискомфорту. Так як не можуть заподіяти біль і впливати на нервові закінчення під шкірою, проте багато пацієнтів, які звернулися до фахівців-дерматологів, відчувають себе некрасивими і невпевненими через появу білого горбка.

Класифікація жировиків

Основна відмінність жировика від звичайного білого підшкірного вугра полягає в тому, що він не може вийти через шкірний проток, тому від нього досить складно позбутися звичними шляхами: скрабірованіе або механічним видавлюванням.

Невелика точка відкладення жирової тканини під шкірою може виникнути в єдиному екземплярі, в рідкісних випадках на обличчі з'являються вогнищеві висипання жировиків.

Залежно від форми походження розрізняють кілька видів жировиків:

 1. міліуми - виступаючі над верхнім шаром шкіри вузлові горбки білуватого кольору. Найчастіше вони складаються з суміші відмерлих клітин шкіри і скупчився підшкірного жиру. Як правило, міліуми не збільшуються в розмірах протягом життя пацієнта.
 2. ксантелазми - крім звичайних компонентів нагноєння і відмерлих клітин епідермісу містять в складі частинки шкірного сала. Вони мають більш рихлу щільність, тому їх форма може довільно змінюватися. Вони також можуть розростатися в місцях скупчень, з'єднуючись в одне велике, жовте жирове відкладення на обличчі.

Жировики не є небезпечними для здоров'я. Вони не можуть спровокувати появу більш складного патологічного новоутворення або перейти в онкологію. Однак незважаючи на свою безболісність і безпеку для фізичного стану, жировики завдають багато дискомфорту тим, хто піклується про свою зовнішність і розбудовується, коли бачить на шкірі обличчя помітні недосконалості.

Причини утворення жировик

Лікарі-дерматологи не можуть дати точної відповіді, чому під шкірою іноді скупчуються частинки жиру і сала, забиваючи пори і приводячи до утворення жировик. Вони можуть зустрітися на обличчі людини будь-якого віку та соціального стану.

Припускають, що на освіту горбка з жировим шаром можуть вплинути наступні негативні фактори:

 • підвищена вроджена жирність шкіри на обличчі. Тип шкіри багато в чому визначає проблеми, які згодом можуть з нею з'явитися;
 • спадкова схильність до утворення жировик, акне і комедонов. У деяких випадках у спадок передається ген, що впливає на інтенсивність виділення організмом шкірного сала;
 • різні стадії атеросклерозу, підвищений рівень холестерину в крові, порушення метаболічного процесу, що відповідає за ліпідний обмін;
 • патології печінки і нирок;
 • порушення крово- і лімфообігу часто призводять до недостатнього харчування шкіри і виведенню з неї шкідливих, забруднюючих речовин. Це призводить до закупорювання пір, фолікул і утворення ліпідних відкладень під шкірою;
 • порушення функціонування ендокринної системи, захворювання і процеси, що змінюють гормональний фон в організмі;
 • нехтування правилами особистої гігієни, недостатня чистота шкірного покриву, використання агресивної декоративної косметики, дратівливою шкіру і провокує епідерміс на надмірне захисне відділення шкірного жиру;
 • запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення процесів перетравлення, всмоктування, виведення шкідливих, токсичних речовин з організму, харчові отруєння;
 • вживання тютюну і алкоголю.

Незалежно від причини утворення жировика лікуванням може займатися тільки лікар-дерматолог. Оскільки його неможливо видавити через відсутність точки виходу, багато хто намагається проколоти жировик, через що згодом під шкіру може бути занесена інфекція і буде придбана інша, більш серйозна патологія.

діагностика

Діагностика жирового відкладення під шкірою обличчя, званого фахівцями ліпомою, проводиться лікарем-дерматологом або косметологом. У випадках великого розростання жировика іноді потрібна консультація хірурга, для найбільш успішного видалення.

У рідкісних клінічних випадках лікарі призначають додаткове ультразвукове або магнітно-резонансне дослідження для виключення підозр на освіту жировиків на внутрішніх органах, тканинах і м'язах.

Як позбутися жировика на обличчі

Позбавлення від ліпом на обличчі проводиться наступними методами.

 1. медикаментозний. У легких випадках лікарі призначають креми та мазі, що сприяють розм'якшення тканин, знезараженню шкірного покриву і комфортному розсмоктуванню жировика (Вітаон, мазь Вишневського, у випадках великого розростання жировика застосовується іхтіоловая мазь, відома своєю здатністю витягати з-під шкіри вугрові освіти). Важливо пам'ятати про те, що будь-який препарат потрібно використовувати точково, безпосередньо на область жировика.
 2. У тих випадках, коли діаметр одного жировика або осередкового освіти перевищує діаметр в 3 см, рекомендується хірургічне видалення жирового відкладення з-під верхнього шару епідермісу разом з капсулою. Використовується стандартний хірургічний метод видалення ліпоми під місцевою анестезією, ендоскопічне втручання, місцева ліпосакція або видалення жировика за допомогою лазера. Перший метод найбільш старий і травматичний для шкіри, після нього може залишитися шрам, тому лікарі-фахівці використовують його лише в украй складних випадках. Інші способи давно зарекомендували себе на косметологічному ринку як безболісні і безпечні, після них верхнього шару шкіри пацієнта легко відновитися.
 3. косметичні прийоми. Для тих, хто з яких-небудь причин не може зважитися на хірургічне втручання для позбавлення від жировика, сучасні салони краси можуть запропонувати на вибір кілька процедур, ефективно справляються з проблемою освіти жировиків: механічна або ультразвукова чистка обличчя, різні види пілінгів, фототерапія або використання шліфування шкіри лазером. Перевага даних методів полягає в тому, що крім позбавлення від неприємної проблеми жирового освіти під шкірою, пацієнт отримує також додатковий косметичний і оздоровлюючий ефект для верхніх шарів епідермісу. Шкіра стає оновленою і еластичною.

Незалежно від обраного методу лікування, шкірі в цей період буде потрібно додатковий догляд. Потрібно відмовитися від жирної їжі, шкідливих звичок, використання декоративної косметики і агресивних засобів для очищення обличчя.

Шкіра на обличчі повинна бути чистою, для додаткового знезараження потрібно буде додати до щоденного вмивання обробку антисептиком їй поверхні: перекисом водню, розчином хлоргексидину, слабким розчином саліцилової кислоти.

Дотримання правил особистої гігієни і уважність до чистоти шкіри можуть добре посприяти в позбавленні від ліпом і стати відмінною профілактикою їх повторного освіти.

Сапоненко Марина, дерматолог