Причини і симптоми абсцесу

Що таке абсцес?

Абсцес (нарив) - місцеве скупчення гною, яке з'являється через гостру або хронічну локальної інфекції, внаслідок якої починається руйнування тканин у вогнищі. Абсцес розвивається при запаленні шкіри або клітковини під нею після проникнення мікробів через садна, уколи, рани.

Характерною рисою абсцесу є те, що тканини, що є сусідами з вогнищем запалення, створюють своєрідну стінку-мембрану, що відокремлює заражену ділянку і обмежує гнойніковий процес і відмирання тканин, що є захисною реакцією організму.

Виділяють безліч видів абсцесів: м'яких тканин, паратонзилярний, легеневий, постін'єкційних і навіть абсцес мозку. Але, не залежно від місця їх розташування, абсцеси завжди супроводжуються больовим синдромом і приносять масу незручностей.


причини абсцесу

Найчастіше абсцес виникає через осередкової бактеріальної інфекції, переважно стафілококової, так як вона призводить до ослаблення імунітету і знижує здатність організму боротися з хворобами.

Існує безліч способів потрапляння мікробів в організм і шляхів виникнення абсцесів: мікроскопічні пошкодження шкірного покриву, нагноєння скупчення вилилась крові (гематоми), поширення інфекції з локального вогнища, а також фурункули, кісти, гнійні інфекції і багато іншого.

Можливе виникнення абсцесу внаслідок попадання під шкіру хімічних речовин, а також після медичних маніпуляцій (підшкірних вливань, ін'єкцій), вироблених без дотримання асептичних правил.


симптоми абсцесу

Існує можливість виникнення абсцесу як на шкірі, так і на будь-якому органі або в тканинах. Найскладніше діагностувати абсцеси внутрішніх органів, а видимі зовні абсцеси розташовані в дермі, в м'язах або в клітковині під шкірою.

Першою ознакою виникнення абсцесу є поява хворобливого твердого вузла і почервоніння навколо нього. Через кілька днів або тижнів на цьому місці утворюється капсула, заповнена гноєм.

Симптоми абсцесу збігаються з типовими проявами гнійно-запальних процесів, незалежно від місця їх розташування. Як правило, це загальна слабкість, нездужання, висока температура тіла (в особливо важких випадках до 41 °).

Завершальною фазою формування абсцесу нерідко є його мимовільний розрив, що призводить до виходу гною. При поверхневих абсцесах гній виходить назовні в зовнішнє середовище і в разі повного очищення нарив втрачає обсяг, спадати і, за відсутності негативних впливів, з часом перетворюється в рубець.

При абсцесах внутрішніх органів вихід гною в порожнині організму може привести до розвитку різних гнійних процесів.


Області, де може з'явитися абсцес

Лікувальні процедури:

  • Абсцес сідниці після уколу

  • абсцес легені

  • абсцес горла

  • абсцес печінки

  • абсцес зуба


лікування абсцесу

Для успішного лікування абсцесу дуже важлива його діагностика на ранніх стадіях. Лікування абсцесу, незалежно від місця його виникнення, зводиться до розтину капсули з гноєм і її спорожнення.

Найчастіше абсцес є причиною для оперативного втручання та госпіталізації, але при невеликих поверхневих запаленнях можливо їх лікування в амбулаторних умовах.

При абсцесах внутрішніх органів (печінки або легені) іноді роблять пункцію для видалення гною і в звільнилася порожнину вводять антибіотики.

Крайньою стадією оперативного втручання при хронічних абсцесах є резекція органу разом з абсцесом.

Після розтину абсцес лікують так само, як і гнійні рани. Хворому забезпечують спокій, повноцінне харчування, можливе призначення переливання препаратів крові, або її замінників. Курс антибіотиків призначається тільки з урахуванням чутливості мікрофлори до них. Особливо уважним в лікуванні абсцесів слід бути людям, що страждають на цукровий діабет, так як їм знадобиться повна корекція обміну речовин.

При своєчасному лікуванні абсцесів і правильно виконаному оперативному втручанні відсоток ускладнень мінімальний. Але запущений, недренованому абсцес може перейти в хронічну форму або привести до поширення інфекції на здорові тканини. На місці погано очищеного абсцесу можливе утворення свища.

Абсцес - хірургічна хвороба, тому, для уникнення небажаних ускладнень, при перших його ознаках слід звернутися до лікаря.