Причини і симптоми атрофії м'язів ніг, стегна і гомілки

Внаслідок патологічних змін в організмі людини скелетний м'яз починає стоншується, деформуватися, потім відбувається її заміщення сполучною тканиною, нездатною до скорочення, тобто відбувається атрофія м'язів. Як результат знижується рухова здатність ураженої м'язи, а при значному її переродження відбувається повний параліч, хворий втрачає здатність самостійно пересуватися.

Причини атрофії м'язів ніг, стегна і гомілки

Причин для розвитку атрофії м'язів нижніх кінцівок може бути кілька:

- зниженняметаболізму і старіння організму з віком;

- як результат захворювань ендокринної системи і гормонального збою в організмі;

- хронічні захворювання травного тракту, сполучної тканини;

- порушення регуляції м'язового тонусу при ураженні периферичних нервів, полиневритах, як прояв ускладнень деяких інфекційних та паразитарних захворювань, хронічних отруєннях;

- погана спадковість - вроджена ферментопатия або генетичні порушення;

- неповноцінне, недостатнє харчування;

- як посттравматичні ускладнення або при постійному фізичному навантаженні.


Захворювання, пов'язані з атрофією м'язів, як правило, відносяться до рідкісних вроджених генетичних захворювань, які проявлятися починають вже в дестве.


Симптоми атрофії м'язів ніг, стегна і гомілки

На самому початку захворювання характерним симптомом є швидка стомлюваність в ногах, м'язова слабкість при тривалому фізичному навантаженні. Помітно збільшуються литкові м'язи. Атрофія зазвичай починається з проксимальних (найближчих до тіла) груп м'язів нижніх кінцівок. Проявляється це в обмеженні рухової функції ніг - хворому важко підніматися по сходах і вставати з горизонтального положення. Згодом змінюється хода.

Атрофія м'язів розвивається повільно і триває роками. Хвороба може поширюватися як на одну, так і на обидві сторони; процес може бути як симетричним, так і асиметричним. Всі прояви залежать від причин і форми захворювання, віку та стану організму пацієнта. Клінічні прояви полягають в слабкості в нижніх кінцівках, з'являється тремтіння. Хворі відчувають неприємні відчуття, почуття повзання мурашок під шкірою.

Найхарактернішою ознакою що розвивається м'язової атрофії є ​​зменшення в обсязі ураженої м'язи, що помічається навіть самим хворим на ранній стадії захворювання. Все важче стає пересуватися без сторонньої допомоги, особливо важко підніматися і спускатися по сходах. Захворювання протікає хронічно, відзначаються періоди рецидивів (з сильними болями в ураженому м'язі) і ремісій з незначним згасанням симптоматики.

Для первинної форми атрофії м'язів характерно поразка самої м'язи, її рухових нейронів, обумовлене несприятливою спадковістю або поруч інших причин - травмами, забоями, фізичним перенапруженням. Хворий дуже швидко втомлюється, мускулатура втрачає тонус, характерні мимовільні посмикування кінцівок.

Вторинне ураження м'язової тканини нижніх кінцівок називається невральної аміотрофією, найбільш часто є наслідком травм або перенесених інфекційних захворювань, як наслідок генетичної патології. При цьому страждають м'язи гомілок і стоп, відбувається їх деформація. Стопа як нібито висить, і щоб не чіплятися нею за пів людина починає високо піднімати коліна при ходьбі. У міру прогресування та розповсюдження процесу, атрофія м'язів з ніг переходить на кисті рук та передпліччя.


Міотонія, сцепленная з підлогою, що протікає з атрофією м'язів ніг

Псевдогіпертрофічна форма Дюшенна відноситься до найпоширеніших форм міопатії, зчепленої з підлогою. Захворювання зустрічається тільки у хлопчиків. Ранні симптоми патології з'являються в перші п'ять років життя дитини. До характерних симптомів відноситься атрофія м'язів ніг і м'язів тазового пояса. Рано розвиваються псевдогіпертрофії, особливо в області литкових м'язів, рідше уражаються дельтовидні м'язи. З'являються також кінцеві атрофії м'язів, ретракції сухожиль, головним чином ахіллового, пропадають рефлекси, найбільше це помітно при перевірці колінних рефлексів. Дитина насилу піднімається вгору по сходах, спираючись при ходьбі руками об стегна, не може стрибати, йому важко підніматися з підлоги. Поступово розвивається слабкість, атрофуються м'язи плечового пояса, а через деякий час дитина не може піднятися з ліжка. Серед пізніх проявів захворювань можна відзначити появу контрактури, причиною якої стає ретракция сухожиль, формування "кінської" стопи.

Як правило, діти з даними вродженим генетичним захворюванням не доживають до 14 років.


Патологія супроводжується також змінами з боку серцевого м'яза, уражається головний мозок, дитина відстає в розвитку. Слабкість дихальних м'язів стає причиною поганої вентиляції легенів, що сприяє розвитку пневмонії. Перебіг пневмонії ускладнюється слабкістю серцевого м'яза, що є найпоширенішою причиною смерті пацієнтів. Для форми Дюшенна характерно Плейотропна вплив патологічного гена.

В середині ХХ століття Беккером був описаний доброякісний варіант міопатії, зчепленої з підлогою, ця форма захворювання носить його ім'я. Перші симптоми патології з'являються після 20 років. На початковому етапі помітна псевдогіпертрофія литкових м'язів. Атрофія м'язів ніг розвивається повільно, поступово охоплюючи м'язи тазового поясу і стегон. Інтелект при цій формі зберігається. Ці різновиди захворювання характеризуються ушкодженнями різних генів, розташованих в двох локусах статевої Х-хромосоми, будучи копій гена. В одній родині відразу дві форми захворювання невідомі.


Діагностика атрофії м'язів ніг, стегна і гомілки

Для того, щоб діагностувати атрофію м'язів необхідно зібрати ретельний анамнез, в тому числі і дізнатися про спадкових і хронічних захворюваннях. Призначається розгорнутий аналіз крові з обов'язковим визначенням ШОЕ, глюкози, печінкових проб. Обов'язкова електроміографія і іноді біопсія нервових клітин, а також дослідження нервової провідності. При наявності в анамнезі хронічних захворювань або перенесених інфекційних, за показаннями проводиться додаткове обстеження.


Лікування атрофії м'язів ніг, стегна і гомілки

При виборі лікування основну увагу приділяють причин, через які розвинулося захворювання. Враховується вік пацієнта, поширеність і тяжкість патологічного процесу. Медикаментозне лікування, що проводиться курсами, здатне призупинити процес і навіть призводить до деяких поліпшень. Важливу роль відіграє призначення фізіотерапевтичного лікування, лікувального масажу, електролікування, лікувальної гімнастики. Також при лікуванні атрофії м'язів нерідко практикують переливання крові. Дотримання всіх рекомендацій дозволяє хворим вести практично нормальний спосіб життя протягом тривалого часу.