Причини і симптоми ангіни

Зміст статті:

 • Що таке ангіна?
 • причини ангіни
 • симптоми ангіни
 • форми ангіни
 • лікування
 • ускладнення ангіни

Що таке ангіна?

Ангіна - це гостре запалення піднебіння, мовній і носоглоточной мигдалин. Найчастіше запалюються піднебінні мигдалини. Ангіна відноситься до гострих інфекційно-алергічних захворювань. У процесі хвороби запалюються піднебінні мигдалини, як правило, збудником ангіни є гемолітичний стрептокок групи А.


причини ангіни

Інфекція ангіни може передаватися повітряно-крапельним шляхом, через їжу і питво, а також при прямому контакті з хворою людиною. Ангіна розвивається найчастіше в холодну, сиру пору року (весна, осінь), вона може бути наслідком переохолодження або проявом таких захворювань як дифтерія, грип, скарлатина, коклюш, а в деяких випадках - хвороби крові.

Однак ви помиляєтеся, вважаючи переохолодження головною причиною ангіни. Причиною ангіни найчастіше (в 90% випадків) є гемолітичний стрептокок. Тому заразитися можна повітряно-крапельним шляхом від здорової людини, який є носієм бактерій. Ще один шлях передачі - контактний (через брудний посуд). Можна заразитися і через їжу, наприклад, якщо ви вип'єте сирого молока від корови, хворої на мастит. А іноді людина заражає себе сам. У таких випадках ангіна може бути наслідком хронічного тонзиліту, риніту, гаймориту, хворих зубів, інших постійних вогнищ інфекцій в організмі. Ситуацію ускладнюють несприятливі умови: переохолодження, зниження імунітету, алергізація організму.


симптоми ангіни

Симптоми ангіни з'являються після того, як завершується інкубаційний період, який найчастіше становить 24-48 годин.

Основні симптоми ангіни можна назвати наступні:

 • Ангіна має гострий початок. У людини, на тлі повного здоров'я, різко погіршується самопочуття.

 • Температура тіла підвищується, виникає озноб. Відмітка на термометрі може досягати 40 градусів.

 • З'являються симптоми інтоксикації з головним болем, ломота в суглобах, загальною слабкістю.

 • Горло сильно болить, біль підсилюється під час процесу ковтання. На другу добу хворобливі відчуття досягають свого піку і присутні на постійній основі.

 • Апетит погіршується, страждає сон.

 • Лімфатичні вузли збільшуються в розмірах, стають болючими при пальпації. В першу чергу страждають підщелепні вузли.

 • Мигдалини набрякають, збільшуються в розмірах, на них можуть визуализироваться точкові освіти жовтого кольору. Їх розмір становить 2-3 мм. Ця картина характерна для фолікулярної ангіни. При лакунарній ангіні мигдалики покриваються гнійним нальотом у вигляді обнесених ділянок неправильної форми.

 • Якщо хвороба протікає важко, то на мигдалинах формуються ділянки некрозу, які мають темно-сірий колір. Відмерлі тканини відторгаються, заміщаючи на дефектні ділянки розміром в 10 мм.

Що стосується паратонзілліта і паратонзиллярного абсцесу, то ці стани розвиваються як ускладнення ангіни. Спочатку запалюються тканини, що оточують мигдалини (паратонзиллит), після чого вони розплавляються під впливом гною (паратонзіллярний абсцес). Виникають подібні ускладнення після 2-3 днів після ангіни. Людина починає скаржитися на сильні односторонні болі в горлі, різко збільшується температура тіла, посилюється слинотеча. Людина інтуїтивно нахиляє голову в ту сторону, де локалізується запалення. Таким чином він прагнути знизити напругу в пошкоджених тканинах.

Під час огляду помітна значна асиметрія. Мигдалина з боку ураження збільшена в розмірах і зміщена до центру, язичок відсунутий в бік, м'яке піднебіння набрякле.

Звернення за медичною допомогою повинно бути негайним при виникненні таких симптомів:

 • Збліднення шкірних покривів, поява синюшного відтінку;

 • Зміна збудження на загальмованість;

 • Різке падіння температури тіла;

 • Порушення свідомість;

 • Зменшення обсягів відокремлюваної сечі (симптом інфекційно-токсичного шоку);

 • Поява судом, втрата свідомості (залучення до процесу запалення нервової системи);

 • Поява крововиливів (пошкодження судин, порушення в процесах згортання крові);

 • Труднощі з диханням, неможливість відкрити рот, наростання інтенсивності болю в горлі (паратонзиллит);

 • Відчуття нестачі повітря, поява тупих болів в попереку, за грудиною, в боці, болю під час випорожнення сечового міхура, зміна кольору сечі (ураження нирок і серця).

У тому випадку, якщо температура тіла тримається 5 і більше днів, слід змінювати схему лікування, так як це вказує на її неефективність.

Найголовнішими симптомами саме ангіни, а не ГРЗ, є швидке підвищення і утримування температури тіла в межах 39 градусів, поява гострої неприємною болю в горлі. Ставати боляче їсти, пити і навіть розмовляти. Пізніше у хворого починаються приступи сильної втоми, нездужання, починає ломити в суглобах. Якщо у вас вже з'явилися ці перші ознаки захворювання, слід негайно звернутися до дільничного лікаря.

Якщо лікар після вашого огляду визначить збільшення лімфатичних вузлів, а також зміна кольору мигдалин, м'якого піднебіння, небесної дужки і язичка, то він призначить необхідне лікування. У деяких випадках на мигдалинах можуть утворитися гнійники або ж невеликі ділянки скупчення гною.

Багато хто плутає перші симптоми ангіни з симптомами застуди, але як показує практика, ангіна переноситися набагато важче. Якщо біль у горлі триває більше тижня, і вона лише посилюється - тоді в цьому випадку про застуді і мови бути не може. У таких випадках дуже важливо почати цілеспрямоване лікування вчасно, і не запускати хворобу.

Залежно від тяжкості і певного характеру ангіна завжди протікає по-різному. Прийнято розрізняти симптоми за типами:

 • Катарральних ангіна зазвичай розвивається дуже швидко і гостро. У більшості випадків людина захворює раптово, проявляються нездужання, сухість і першіння в горлі. Після перших неприємних відчуттів хворий відчуває припухлість в зіві і болю при ковтанні. Мигдалики при візуальному огляді здаються почервонілими і припухлими, а промацування шиї в області підщелепної лімфатичної залози зазвичай завдає досить сильний біль. Як правило, біль при ковтанні наростає. Через кілька годин температура тіла людини досягає 39 градусів. Ангіна супроводжується важким ознобом і болісної ломота, мігрені провокують маячні стану.

 • Фолікулярна ангіна є більш тривалий і важкий захворювання. Вона зазвичай дає дуже серйозні ускладнення. Основними ознаками є також головні болі, підвищення температури, болі в суглобах і загальне нездужання. Всі симптоми виражені набагато яскравіше, ніж при катарральних ангіні. У порожнині рота у багатьох хворих значно підвищується вміст слини. Фолікулярна ангіна має лікуватися тільки в стаціонарі при постійному лікарському спостереженні. (Більш докладно про причини, симптоми і способи лікування фолікулярної ангіни)

 • Лакунарна ангіна вважається не менш серйозним захворюванням. Вона супроводжується помітним погіршенням загального стану організму. Підвищення температури у дітей може досягати 40 градусів. Крім головного болю неприємні відчуття викликає ковтання їжі і рідин. Нерідко болі в горлі віддаються у вухах. Слизова мигдалин сильно припухає і червоніє. У пацієнтів в лакунах утворюються типові для ангіни білі або жовтуваті нальоти, так звані пробки, що складаються в основному з отторгнувшіхся клітин і бактерій. При огляді завжди помітна набряклість і почервоніння піднебінних дужок. (Детальна інформація про лакунарній ангіні)

В середньому ангіна триває близько двох тижнів, у малюків - трохи довше. Ангіна дуже заразна, тому ізоляція хворого обов'язкова.

Чи варто вирізати гланди? Якими тяжкими ускладненнями небезпечна ангіна? На ці питання відповість лікар-терапевт Алла Протасова:


форми ангіни

Розрізняють декілька форм ангіни катаральну, лакунарну і фолікулярну:

 • При катаральній ангіні хворий скаржиться на незначний біль в горлі, головний біль, підвищення температури, відчуття печії.

 • Фолікулярна ангіна має більш важкий перебіг: сильний біль при ковтанні, виражена загальна слабкість, біль у суглобах. Температура тіла може піднятися до 40 ° С. Лімфатичні підщелепні вузли збільшені, болючі при натисканні. Мигдалини збільшені, дуже червоні, можна побачити на їх поверхні поодинокі гнійники.

 • У лакунарной ангіни також важкий перебіг. Хвороба починається з дуже високої температури, сильного болю в горлі при ковтанні. У дітей можуть бути блювання і розлади шлунка. Піднебінні мигдалини збільшені в розмірах. На слизовій оболонці видно окремі гнійні смужки.

Крім того, ангіна підрозділяється на первинну, вторинну і специфічну:

первинна ангіна

Є безліч форм ангіни, одна з них первинна. Первинна ангіна - це гостре захворювання інфекційної природи, що вражає тканини горла. Найчастіше первинні ангіни провокуються стрептококами, проявляються в збільшенні температури тіла, в запаленні піднебінних мигдалин і лімфатичних вузлів, в хворобливих відчуттях.

Головна небезпека первинної ангіни полягає в тому, що висока ймовірність маніфестації аутоімунного процесу в організмі хворого. Подібне ускладнення виникає найчастіше в тому випадку, коли відсутня адекватна противострептококковой терапія. У пацієнта може розвинутися гломерулонефрит і ревматизм з ураженням нирок і серця.

Збудником ангіни в 90% випадків є бета-гемолітичний стрептокок. У 8% випадків запалення провокується золотистим стафілококом (можлива комбінована інфекція стафілокок + стрептокок). Такі мікроорганізми, як гемофільна паличка, пневмокок або коринебактерии ангіну викликаю дуже рідко.

Заразитися ангіною можна від хворої людини, який є носієм інфекції. Особливо небезпечні люди з інфекцією верхніх дихальних шляхів.

Переважає повітряно-крапельний шлях зараження ангіною. Спалахи інфекції часто спостерігаються в згуртованих колективах, коли люди тісно контактують один з одним. Проте не виключений аліментарний шлях інфікування, коли здорова людина вживає в їжу продукти, осіменені стафілококом.

Варто зазначити, що не кожен контакт з людиною, хворим на ангіну, обов'язково призведе до зараження. Так, ризики підвищуються при порушеннях в роботі місцевого імунітету піднебінних мигдалин. Іншими провокуючими факторами виступають: переохолодження організму, стреси, перевтома і ін.

Розмножуються стрептококи переважно в піднебінних мигдалинах. Мовні мигдалини і бічні валики задньої стінки горла залучаються до інфекційний процес рідше. Бактерії, після попадання на тканину мигдаликів, долають захисний бар'єр, проникають всередину і починають активно там розмножуватися. Даний процес супроводжується виділенням токсичних речовин, що і призводить до запалення. Не виключено ураження регіональних лімфатичних вузлів. Найчастіше миндалинами і лімфатичними вузлами процес інфікування обмежується, хоча можливе поширення бактерій на поруч розташовані тканини (паратонзіллярний абсцес, паратонзиллит) і навіть їх проникнення в кров (сепсис). Сепсис є небезпечним для життя людини станом, так як бактерії з током крові поширюються по всьому організму, вражаючи кровоносні судини, нирки, печінку, серце та інші органи.

Серцевий м'яз може постраждати при ангіні навіть без септичного зараження, так як мигдалини пов'язані з нею нервовими шляхами. Тому будь-яке порушення в роботі мигдалин провокують збої в роботі серця.

Не завжди адекватно на ангіну реагує імунна система організму. Імунітет виробляє для боротьби з інфекцією імунні комплекси, які осідають на нирках, на тканинах серця і починають їх знищувати, сприймаючи за чужорідних агентів. Таким чином розвивається аутоімунна лихоманка. Послужити поштовхом може несвоєчасно розпочате лікування, схильність людини до ревматичних захворювань, неправильно підібрана терапевтична схема. Якщо ангіна розвивається у людини щороку або кілька разів на рік, то її називають повторної.

Ангіна буває декількох типів:

 • Фолікулярної, з нагноєнням фолікулів мигдалин;

 • Катаральної, з залученням в запальний процес тільки слизової оболонки мигдаликів;

 • Лакунарной, з проривом гнійних фолікулів в тканини мигдаликів;

 • Некротической, з відмиранням тканин мигдалин.

вторинна ангіна

Вторинна ангіна - це запалення тканин горла на тлі інфекційного або неінфекційного ураження інших органів або систем органів.

Хвороби, які супроводжуються ангінозними змінами в горлі:

 • скарлатина;

 • кір;

 • туляремія;

 • мононуклеоз;

 • сифіліс;

 • туберкульоз;

 • Хвороби органів кровотворення (агранулоцетоз, лейкоз);

 • грип;

 • ГРВІ.

Якщо у хворого розвивається скарлатина, то ангіна маніфестує в перші дні від початку захворювання. При цьому слизові оболонки набувають яскравий червоний колір. Через 4-5 днів симптоми ангіни зникнуть. Для скарлатини характерний так званий "малиновий" язик з набряклими сосочками, почервоніння щік, посиніння носогубного трикутника, висип на тілі.

Якщо у людини сифіліс, то ангіна у нього може з'явитися при оральному способі передачі захворювання. Через 21-30 днів від інфікування, спостерігається збільшення мигдалини в розмірах (процес носить односторонній характер), А ще через декілька днів, на гландах формується шанкр. Найбільш поширеною формою ангіни при сифілісі є ерозивно ангіна з формуванням блискучою рівною ерозії до 1 см в діаметрі. При вторинному сифілісі в патологічний процес залучаються обидві мигдалини. На них формуються бляшки в 0,5 см по діагоналі. Бляшки мають яскраву червону облямівку, підносяться над поверхнею гланд.

Якщо у хворого туляремія, то можливі всі три основні форми ангіни (некротична, катаральна, пленчатая). Спершу на мигдалинах з'являються ділянки нальоту жовтуватого кольору, після чого вони зливаються, покриваючи їх товстою плівкою. Шийні лімфатичні вузли набухають, стають болючими при пальпації. Паралельно збільшуються в розмірах селезінка та печінка.

Якщо у хворого лейкоз, то ангіна спершу має катаральну форму, після чого переходить в некротическую. Коли наліт відторгається, на поверхні мигдалин залишаються кровоточать ділянки з горбистої поверхнею. Паралельно у хворого піднімається температура тіла, виникають головні болі, з'являється озноб. Для лейкозу характерні носові кровотечі, поява геморагій на шкірі. В аналізі крові спостерігається значний стрибок лейкоцитів.

Якщо у хворого інфекційний мононуклеоз, то ангіна маніфестує або з перших днів від початку захворювання, або через 5 днів від початку захворювання. При цьому мигдалини покриваються пухким нальотом, який збирається в лакунах і добре знімається. Паралельно уражаються всі лімфатичні вузли: підключичні, завушні, пахові, а не тільки шийні. Більше в розмірах стають селезінка та печінка.

Якщо у хворого агранулоцитоз, то ангіна протікає по типу запалення при лейкозі. Однак аналіз крові вказує на вкрай низьку кількість лейкоцитів.

Коли у хворого ангіна виникає на тлі ентеровірусної інфекції, то на мигдалинах з'являється висип по типу бульбашок, які незабаром розкриваються і формують болючі виразки. Зверху вони покриті нальотом білого кольору. Температура тіла підвищується до 40 градусів. Захворювання триває близько тижня.

Виставити діагноз лікар може на підставі симптомів ангіни. У міру необхідності виконують бак-посів. Це дозволяє визначити чутливість мікроорганізмів до того чи іншого антибіотика. Біохімія крові і електрокардіографія необхідні для виявлення ускладнень хвороби.

специфічна ангіна

У медицині зустрічаються специфічні форми ангіни.

 1. грибкова ангіна. Микотические ангіни провокуються дріжджоподібними грибками, які починають активно розмножуватися при зниженні імунних сил організму. Часто вони виникають на тлі терапії антибактеріальними препаратами. Симптоми грибкової ангіни зводяться до незначного підвищення температури тіла, до слабкої інтоксикації організму. Під час огляду на мигдалинах виявляються нальоти, що нагадують сирнисті плівки. Вони мають пухку консистенцію і легко знімаються. Під нальотом видно запалена слизова оболонка мигдаликів.

 2. дифтерія зіва. За симптомами дифтерія зіву нагадує первинну ангіну.

  Прийнято розрізняти три форми дифтерії:

  • Дифтерія поширена, при якій наліт виявляється не тільки на мигдалинах, але і на м'якому небі, і на поверхні задньої стінки горла.

  • Дифтерія локалізована, при якій нальотом покриті тільки мигдалини.

  • Дифтерія токсична, при якій набрякає весь зів і тканини шиї.

  При локалізованої і поширеною дифтерії наліт має щільну консистенцію, зняти його зі слизовою досить важко. Якщо його все-таки прибрати, то тканини під нальотом кровоточать, а саму відокремлену плівку важко розтерти або розчинити у воді.

  Якщо хворому не вводиться противодифтерийная сироватка, то хвороба продовжує розвиватися, залучаючи до процесу запалення все більші ділянки горла.

 3. Ангіна Симановского-Плаута-Венсана. Захворювання розвивається в тому випадку, якщо одночасно в ротовій порожнині співіснують веретеноподібні палички і спірохети. Провокуючими факторами можуть виступати: порушення гігієни порожнини рота і куріння. Проявляється захворювання в слабкій інтоксикації, одна мигдалина уражається виразками з ділянками некрозу. У перші 2 доби на ній з'являється наліт сірого кольору, після чого на цьому місці формується глибока виразка. Вона має нерівну окантовку і темно-сіре дно. Можливо, що наліт буде поширюватися на тканини за миндалиной, але друга гланди в патологічний процес не втягується ніколи. Тривалість перебігу хвороби - 14 днів.лікування

Ангіна вимагає негайного лікування, і воно повинно бути комплексним. Слід дотримуватися постільного режиму, особливо в перші дні. Обов'язковою є полоскання горла антисептичними розчинами або відварами трав (календули, ромашки, шавлії). Рекомендується пити багато рідини: зелений чай з лимоном, малиною, липовим цвітом, медом.

Добре себе зарекомендували в лікуванні болю в горлі препарати для місцевого застосування - пастилки і таблетки для розсмоктування, причому більш ефективними є препарати комплексного складу. Наприклад, препарат Анти-Ангін® Формула таблетки / пастилки, які включають в себе вітамін С, а також хлоргексидин, який надає бактерицидну і бактеріостатичну дію і тетракаїн, який надає місцевоанестезуючий ефект. За рахунок комплексного складу, Анти-ангін® надає потрійну дію: допомагає боротися з бактеріями, знімати біль і сприяє зменшенню запалення і набряку.(1,2)

Анти-Ангін® представлений в широкій лінійці лікарських форм: компактний спрей, пастилки і таблетки для розсмоктування.(1,2,3)

Анти-Ангін® показаний при проявах тонзиліту, фарингіту і початковій стадії ангіни, це може бути роздратування, стянутость, сухість або першіння в горлі.(1,2,3)

Анти-Ангін® таблетки не містять цукру(2) *

* З обережністю при цукровому діабеті, містить в складі аскорбінову кислоту


Ще до того? як ви зберетеся йти до лікаря, потрібно почати полоскати горло, причому кожну годину, а то й частіше. Полоскати можна розчином солі, соди або води з йодом. Лікар, швидше за все, призначить антибактеріальні препарати. Тому після лікування ангіни вам слід провести профілактику дисбактеріозу. Без антибіотиків сучасна медицина обійтися не може. Лікування ангіни народними засобами не володіє такими побічними діями, але не забувайте, що до лікаря за консультацією слід звернутися в будь-якому випадку.

Не забувайте і про те, що слід обмежити спілкування хворого з членами сім'ї, щоб не поширювати інфекцію. Виділіть хворому окремий посуд і рушник. За умови правильного і своєчасного лікування одужання настає приблизно через сім днів.

Відео: як швидко вилікувати ангіну будинку? 5 простих кроків:


Види і методи лікування:

 • Список антибіотиків від ангіни

 • Як і чим полоскати горло при ангіні?

 • Лікування лакунарной ангіни

 • Лікування фолікулярної ангіни

 • Лікування гнійної ангіни

 • Лікування ангіни народними засобами


ускладнення ангіни

Ангіна дуже небезпечна своїми ускладненнями. Одне з них - паратонзіллярний абсцес, який є продовженням ангіни. Здається, настало одужання, але раптово у хворого виникають сильні болі в горлі, яка постійно посилюється. Через 2-3 дні ковтання стає неможливим, підвищується температура, посилюється слиновиділення. Незабаром стан хворого погіршується настільки, що під час ковтання в результаті набрякання м'якого піднебіння їжа може потрапляти в носоглотку і ніс. Утруднюється дихання. В цьому випадку допоможе тільки термінова госпіталізація і хірургічне втручання.

Є й інші ускладнення. Розрізняють місцеві і загальні прояви. До місцевих належать гострий гнійний лімфаденіт (запалення лімфатичних вузлів), флегмона шиї. До загальних ускладнень - ревматизм, міокардит, інфекційний поліартрит, пієлонефрит, сепсис, менінгіт. Саме тому після ангіни слід обов'язково двічі досліджувати кров, сечу і зробити електрокардіограму, щоб переконатися, що немає ускладнень.


1. Інструкція по застосуванню лікарського засобу Анти-Ангін® Формула в лікарській формі пастилки

2. Інструкція по застосуванню лікарського засобу Анти-Ангін® Формула в лікарській формі таблетки для розсмоктування

3. Інструкція по застосуванню лікарського засобу Анти-Ангін® Формула в лікарській формі спрей для місцевого застосування дозований

Є протипоказання. Необхідно ознайомитися з інструкцією або проконсультуватися з фахівцем.