Причини і симптоми аденоїдів в носі

Що таке аденоїди?

Аденоїди в носі - це ділянки патологічно розрослася лімфоїдної тканини, яка оточує глотку і носову частину, допомагає підтримувати імунітет. Коли аденоїди розростаються, вони стають постійним вогнищем розмноження мікробів, грибків і вірусів. У цьому випадку повітря, який потрапляє в ніс, що не зволожується і не очищається, а відразу виявляється в нижніх відділах дихальних шляхів.

Скупчення лімфоїдної тканини, розташованої в носоглотці, покликане не допустити їх проникнення в глибинні відділи людського тіла. Мигдалини формують кільце, яке зветься кільця Вальдейера-Пирогова. Носоглоткова мигдалина також включена в це кільце. Місце її розташування - звід носоглотки.

Система місцевого імунного захисту у вигляді лімфоїдної тканини носоглоткової мигдалини залишається недосконалою протягом перших трьох років життя дитини. Рівень lgA в назальному секреті у дітей нижче, ніж у дорослих. З цієї причини діти легко захворюють, у них бувають затяжні простудні хвороби. До 12 років аденоїди починають зменшуватися в розмірах, а вже до років 16-20 залишаються тільки залишки аденоїдної тканини, в дорослому віці у людей найчастіше відбувається повна атрофія аденоїдів.

Лише до 14 років відбудеться повне становлення місцевого імунітету. Надалі глоткові мигдалини починають інволюціоніровать, але лімфоїдні фолікули втрачають своєї активності до кінця життя. Тому проблема аденоїдів в носі залишається актуальною в будь-якому віковому періоді.

Більш того, в останні роки в практичній отоларингології все частіше виявляються гіпертрофовані аденоїди саме у дорослого контингенту хворих. Фахівці пов'язують це, в першу чергу, з погіршенням екологічної обстановки в містах. Хоча більшість вчених дотримуються думки, що почастішання випадків виявлення дорослих пацієнтів з аденоїдами пояснюється підвищенням якості діагностики за рахунок оснащення кабінетів лікарів ендоскопічним обладнанням, що дозволяє ретельно оглядати порожнину носоглотки.

Треба сказати, що аденоїди розростаються поступово після перенесених захворювань, таких як ГРВІ, грип, скарлатина та інші.

Носоглоткова мигдалина є важливим органом імунологічного захисту людини, а її розростання призводить до виникнення клінічних симптомів, що погіршують якість життя пацієнтів. Тому своєчасна діагностика і лікування аденоїдів у дорослих - це актуальна проблема сучасної медицини.

Зміст статті:

 • Симптоми аденоїдів в носі
 • Причини аденоїдів в носі
 • Ступеня аденоїдів в носі
 • Ускладнення і наслідки
 • Лікування аденоїдів в носі
 • заходи профілактики

Симптоми аденоїдів в носі

симптомом аденоїдів є порушення носового дихання (коли дитина вночі спить з відкритим ротом), головні болі, зниження слуху, хронічна апатія дитини, після сну він встає стомленим.

Нижня частина рота відвисає через постійне відкритого рота, з часом форма особи може змінитися, існує навіть назву "аденоїдне особа" або "зовнішній аденоідізм". У школі таких дітей однолітки починають дражнити, що травмує дитину. У таких дітей мало друзів, з цієї причини вони в більшості випадків замикаються в собі. Це може дуже сильно вплинути на подальше життя хворого в плані формування його характеру і психічних особливостей. Якщо ви запідозрили у дитини симптоми аденоїдів - негайно зверніться за допомогою до фахівця, адже усунути дані прояви на початковому етапі набагато легше, ніж боротися із захворюванням, коли затягнуті терміни початку лікування, при розвитку у дитини недоліків, яких він буде соромитися.

Маленькі діти з аденоїдами важче починають говорити, у більш дорослих дітей змінюється голос, стає менш дзвінким. Може статися порушення роботи шлунково-кишкового тракту, може почати розвиватися анемія, іноді виникають нетримання сечі вночі, напади кашлю в нічний час, астматичні напади. При гострому аденоїдів температура може підніматися до 39 градусів і вище, з'являється відчуття печіння в носоглотці.

Такі діти страждають порушенням функції нервової системи. Внаслідок рефлекторного неврозу у деяких може бути енурез - нетримання сечі. У школі діти вчаться слабо, стають неуважними, що не посидющими за партою. У хворих спостерігається постійна нежить, що не піддається консервативному лікуванню, застосування різних медикаментів не дає ніяких позитивних результатів, ніс не дихає, як потрібно.

Симптомами аденоїдів також вважається незрозумілий різкий кашель ночами, незрозуміла біль у вухах і їх закладеність, не дихає ніс, доторкатися до лімфатичних вузлів болісно. У маленьких дітей ця хвороба загострюється і протікає протягом приблизно одного тижня.

Хронічний аденоїдит з'являється через те, що ви часто хворієте респіраторними захворюваннями. Для хронічного захворювання перебіг хвороби характеризується наступними ознаками: людини починає рвати після прийому їжі, слиз разом з гноєм стікає по задніх стінок і викликає раптовий кашель, запалення поступово розростається до горла і носа, стає важко дихати і ковтати. Для виявлення такої хвороби використовують рентген і риноскопию.

Симптоми аденоїдів у дорослих практично ідентичні:

 • Людина страждає від постійної закладеності носа.

 • З носа рясно відділяється слиз.

 • Якщо розкрити рот і подивитися на задню стінку глотки, то на ній часто можна побачити стекающее назальні вміст, представлене серозним ексудатом. Це дратує слизову оболонку ротоглотки і провокує затяжний кашель.

 • Рясні виділення з носа дратують шкіру напередодні носа і верхньої губи. Вона постійно має червоний колір, потовщується, може покритися тріщинами.

 • Під час сну людина хропе, дихає ротом, так як носове дихання утруднене. Це позначається на якості нічного відпочинку: в першу чергу, він стає неспокійним. Під час сну можливі напади задухи, так як корінь язика здатний западати (при ротової диханні в горизонтальному положенні).

 • Якщо аденоїди розростаються до третього ступеня, це сприяє зміні голосу. Він стає гугнявим.

 • У міру збільшення лімфоїдної тканини в розмірах, вона починає перекривати слухові труби. Це негативним чином відбивається на гостроті слуху.

 • Поєднання таких симптомів як неякісний сон і порушення слуху, робить людину розсіяним.

 • Хворий починає частіше страждати від простудних інфекцій, так як місцевий імунітет слабшає, повітря не очищається від пилу і мікробів, недостатньо зігрівається. Найпоширеніші захворювання, які розвиваються на тлі аденоїдів: бронхіт, ангіна, фарингіт.

 • Періодично збільшена в розмірах тканину аденоїдів запалюється. У цей час у хворого будуть спостерігатися такі симптоми, як: підвищена температура тіла, загальна слабкість, збільшення регіональних лімфатичних вузлів в розмірах.

 • Якщо хвороба протягом тривалого часу ігнорують, то це призводить до характерних змін зовнішності. Нижня щелепа людини подовжується, стає вузькою, змінюється прикус. У медицині навіть існує таке поняття, як "аденоїдне особа". Лікарю буває досить одного погляду на хворого, щоб зрозуміти його проблему.

 • Часті головні болі і зниження розумової працездатності - це постійні супутники збільшених в розмірах аденоїдів. Справа в тому, що утруднене носове дихання не дозволяє головному мозку насититися киснем. Це негативним чином відбивається на працездатності людини в цілому.

 • У деяких пацієнтів з аденоїдами спостерігаються порушення в роботі органів травної системи: погіршення апетиту, епізоди блювоти, діарея або запор. Так, у 23,3% хворих виявляється дисбактеріоз кишечника, який підтверджується бактеріологічними методами дослідження.

 • Середні отити (гострі і хронічні) також є постійними супутниками аденоїдів. В основі їх формування лежить перекриття лімфоїдної тканиною глоточного гирла слухової труби. Надалі це може привести до розвитку приглухуватості.


Причини аденоїдів в носі

причиною аденоїдів може стати будь-яке хронічне, недоліковані запалення у верхніх дихальних шляхах. Це призводить до того, що кров починає застоюватися в лімфі і в області носоглотки. Унаслідок такого застою у дитини перестає працювати імунна система, так як у дітей вона слабка і ще не до кінця сформована.

І тим не менше, можна виділити цілий ряд причин розвитку аденоїдів:

 • спадкова схильність. При порушеннях в будові лімфатичний і ендокринної системи у людини починають розростатися аденоїди. Дана патологія передається у спадок і простежується у кровних родичів. Крім симптомів аденоїдів, у таких людей спостерігається зниження функції щитовидної залози, що виражається млявістю, набряками, схильністю до ожиріння і апатичним настроєм.

 • Часті інфекційні захворювання і їх неадекватне лікування. Чим частіше більше осіб, тим вище ризик того, що у нього розростуться аденоїди. Гостре запалення тканини аденоїдів не встигає завершитися періодом репарації і переходить в хронічне запалення. Маніфестувати захворювання може на тлі перенесеного ГРВІ, грипу, кору, скарлатини, дифтерії та ін. Встановлено, що частіше за інших до розростання тканин аденоїдів призводять саме респіраторні віруси.

 • алергізація організму. За даними різних авторів, у 21% випадків аденоїди обумовлені алергічним запаленням.

 • Інфікування слизової оболонки носоглотки бактеріями урогенітального тракту або травного тракту з розвитком кандидозу, а в подальшому, аденоїдів носоглотки. Який саме інфекційний агент вважати провідним в плані розвитку аденоїдів до теперішнього часу так і не встановлено. Сучасною медициною виявлено 93 види аеробних і 56 анаеробних агентів, які можуть висівати у людей з розростанням аденоїдів.

 • Первинний імунодефіцит або імунні діатези (лімфатичний, атопічний, аутоімунний).

 • Новоутворення глоткової мигдалини.

 • Пасивне або активне куріння тютюну.

 • Відсутність загартовуватися і занять фізичною культурою.

 • Несприятлива екологічна обстановка в місці проживання людини. Негативним чином на стані мигдалин позначається вдихання забрудненого і загазованого повітря. У цю групу причин формування аденоїдів можна віднести надмірне використання побутової хімії, наявність в квартирі пластикових токсичних виробів, неякісної меблів та ін.


Ступеня аденоїдів в носі

Розрізняють три ступеня гіпертрофії аденоїдів в носі:

 1. Аденоїди 1 ступеня характеризують себе тим, що дитина дихає вільно протягом дня, а під час сну розмір аденоїдів збільшується, тим самим заважаючи дитині вільно дихати.

 2. Аденоїди 2 ступеня характеризуються утрудненим диханням цілу добу, хропінням під час сну, диханням через рот.

 3. Аденоїди 3 ступеня характеризуються тим, що аденоїдних тканина повністю або майже повністю перекриває надходження повітря через ніс в горло, хвора дитина змушений завжди дихати через ротову порожнину.

Треба сказати, що дихання через рот дуже небезпечно, воно може викликати хронічний тонзиліт, ларингіт, запалення легенів, порушення слуху, а крім того, може привести до відставання - як розумової, так і фізичної.


Ускладнення і наслідки

Аденоїди небезпечні не тільки тим, що здатні погіршувати якість життя хворого, але і своїми ускладненнями для здоров'я.

Серед них виділяють:

 • Формування хронічних патологій органів дихальної системи, зокрема, риніту, гаймориту, тонзиліту, фарингіту, бронхіту.

 • На тлі аденоїдів у пацієнтів часто розвивається хронічний отит середнього вуха. Надалі вогнище інфекції може призвести до серйозного погіршення слуху і навіть приглухуватості.

 • Збільшені в розмірах аденоїди є вогнищем хронічної інфекції в організмі, що негативно відбивається на стані здоров'я в цілому. Підвищується ризик розвитку ревматизму, міокардиту та інших патологій серцево-судинної системи.

 • Опірність організму поступово буде знижуватися.

Людина з аденоїдами буде страждати від частих головних болів і погіршення працездатності. Його переслідує нападоподібний кашель, підвищується ймовірність розвитку неврозів і хронічної втоми на тлі неякісного нічного відпочинку. Тому затягувати з лікуванням аденоїдів не слід.


Лікування аденоїдів в носі

Лікування проводиться оперативно. Операцію призначає лор-лікар, називається операція аденотомия - це видалення аденоїдів.

Лікування аденоїдів без оперативного втручання являє собою складну, але цілком розв'язні завдання. Сучасна медицина пропонує вибір безлічі лікарських препаратів, проте, всі вони повинні застосовуватися в комплексі. Схему лікування становить лікар, в іншому випадку, ефекту вона не дасть.

 1. Медикаментозне лікування. Комплексне медикаментозне лікування передбачає виконання таких кроків:

  • Очищення носових пазух від скупчення слизу. З цією метою використовують промивання носових ходів антисептичними розчинами.

  • Застосування судинозвужувальних препаратів.

  • Використання імуномодуляторів і імуностимуляторів.

  • Якщо приєднується гнійна інфекція, то постає необхідність використання антибіотиків.

  • Для купірування симптомів алергії використовують антигістамінні препарати.

  • Можливо проходження лазеротерапії.

  • Хороший ефект в комплексній схемі лікування дають інгаляції.

  • Проходження фізіотерапевтичних процедур дозволяє закріпити досягнутий результат.

 2. Використання антисептиків. Для промивання носових ходів можуть бути використані такі препарати на основі сольових розчинів, як: Аквамаріс, Носоль, Хьюмер. Також можливе застосування звичайного фізіологічного розчину. Він має низьку вартість, але достатню ефективність. Промивання носа дозволяє знезаразити слизові оболонки і не дає інфекції поширитися на інші органи дихання. Густий ексудат розріджується і набагато легше відділяється з носа. Зрошувати носові ходи потрібно не менше трьох разів на день. Лікування повинно тривати до тих пір, поки запальний процес не буде повністю куповані. Побічних ефектів сольові розчини не мають, їх безпечно використовувати в будь-якому віці.

 3. Застосування судинозвужувальних препаратів. Слід розуміти, що судинозвужувальні препарати не впливають на перебіг хвороби. Їх використовують лише з тією метою, щоб полегшити носове дихання хворого. Препарати, які можуть бути застосовані для усунення закладеності носа: Аваміс, Отривін, Назонекс та ін. Кількість упорскувань розраховують залежно від віку хворого. Застосовувати судинозвужувальні краплі не слід довше трьох днів поспіль. В іншому випадку може розвинутися звикання. Якщо потрібно більш тривале лікування, то лікарі рекомендують міняти препарат. Можна використовувати краплі тільки перед сном, щоб закладеність носа не турбувала ночами.

 4. Використання імуномодуляторів. Імуномодулятори сприяють підвищенню опірності організму до різних інфекцій. Одужання буде проходити в більш стислі терміни. Призначати такі препарати повинен лікар. Тривалість лікування становить 2-3 місяці, що залежить від стадії розвитку аденоїдів і загального самопочуття хворого.

 5. антибактеріальна терапія. Якщо аденоїди ускладнюються бактеріальною інфекцією, то лікар призначить пацієнтові антибактеріальні препарати. Самостійне використання антибіотиків неприпустимо, так як це підвищує ризик розвитку ускладнень хвороби.

 6. Позбавлення від алергії. Доведено, що аденоїди часто супроводжуються алергічним компонентом. Використання антигістамінних препаратів дозволяє зменшувати набряклість тканин, знімати свербіж і печіння.

 7. інгаляції. Інгаляції при аденоїдах призначають сухі і вологі, але тільки не гарячі. Ця процедура дозволяє полегшити носове дихання, зволожити слизову оболонка носових ходів, не допустити пересихання слизу. Можливе використання протизапальних та антисептичних розчинів для проведення інгаляцій. Одноразова процедура не принесе бажаного ефекту. Їх має бути не менше 5-10, щоб людина відчула реальне полегшення.

 8. Проходження фізіотерапевтичних процедур. Фізіотерапевтичне лікування наближає терміни одужання і використовується в якості доповнення до основного лікування.

  Добре зарекомендували себе такі заходи:

  • електрофорез. Ця процедура дозволяє доставити препарат в глибину тканин і слизових оболонок. За допомогою спеціального обладнання лікар вводить антигістамінні, протизапальні та антисептичні препарати в товщу мигдалин.

  • УВЧ. Дану процедуру призначають в тому разі, коли спостерігається загострення хвороби. Вона спрямована на зменшення вираженості патологічних симптомів і прискорення одужання.

  • УФ-опромінення. На слизову оболонку носа впливають ультрафіолетом. Це сприяє знищенню патогенної флори і підвищує ефективність лікування.

  • КВЧ. Процедура базується на впливі високочастотного електромагнітного випромінювання на організм людини. Ефект від КВЧ - підвищення місцевого імунітету, знищення патогенної флори в зоні обробки.

  • лікування лазером. Запалену тканину мигдаликів обробляють лазером, що сприяє швидкому одужанню, підвищенню місцевого імунітету, зменшенню обсягів розрослася тканини. Іноді за допомогою лазера лікар видаляє разросшуюся тканину аденоїдів. Ця процедура пов'язана з мінімальними ризиками ускладнень. Лазер миттєво коагулює судини, не даючи розвинутися кровотечі, а також надає бактерицидну дію.

Якщо хвороба не запущена, то цілком можна обійтися без хірургічного втручання, головне, своєчасно звертатися до отоларинголога за допомогою.


заходи профілактики

Щоб не допустити розвитку аденоїдів, слід дотримуватися певних профілактичних заходів, серед яких:

 • Регулярні промивання носових ходів. Ця проста процедура дозволить змити осіли на слизовій оболонці віруси і бактерії, а значить, не допустити розвитку запалення. Промивання носа потрібно проводити після відвідування місць масового скупчення людей, а також під час епідеміологічних спалахів грипу та ГРВІ. Дешевим і ефективним засобом для промивання носа є фізрозчин.

 • Виконання дихальної гімнастики. Можна практикувати дихання їжачка (швидке поверхневе дихання), вдих і видих однієї й іншої ніздрів по черзі. Це дозволить поліпшити кровопостачання слизової носа, підсилити місцевий імунітет, очистити носові ходи.

 • Ароматерапія - один з методів профілактики аденоїдів. З цієї цілю можна вдихати масло евкаліпта, м'яти, лаванди, ялівцю, які мають виражений протизапальний ефект.

 • Не можна забувати про правильне харчування, ведення здорового способу життя, гартують заходи. Всі ці прості рекомендації дозволять підвищити загальну опірність організму до різних інфекцій.

 • Обов'язково потрібно дотримуватися правил особистої гігієни і часто мити руки. У період спалахів інфекційних захворювань слід мінімізувати контакти з хворими і уникати відвідування місць масового скупчення людей.

 • У зимовий і осінній час потрібно приймати вітамінно-мінеральні комплекси.

Якщо дотримуватися цих простих рекомендацій, то цілком ймовірно, що така проблема як аденоїди, обійде людини стороною.