Аналіз крові на ВЕБ у дитини що це таке, розшифровка

До групи вірусів герпесу, поряд з усіма відомими простим герпесом (застуда на губах), на вітрянку, розеолой або генітальним варіантом вірусу, відносяться також і деякі інші. Всього відомо 8 типів герпесу, небезпечних для дітей, і 4-й тип - це вірус Епштейна-Барр (ВЕБ), провокатор мононуклеозу, а при збігу особливих обставин - і багатьох більш небезпечних патологій.

Небезпека вірусу ВЕБ

Проблемою саме цього вірусу є той факт, що його потрапляння в організм не завжди означає інфекцію, але він може вкрай негативно впливати на імунітет дитини, формуючи субклинические імунодефіцити. Крім того, перенесений раніше мононуклеоз на 6-12 місяців після нього створює більш сприятливі умови для різних респіраторних інфекцій, що може формувати часті і ускладнені ГРВІ. Тому важливо своєчасне і активне виявлення ВЕБ-інфекції в будь-якому віці.  

важливо

Чим молодша дитина, тим важче може протікати в його організмі ВЕБ-інфекція, особливо вона небезпечна для плода та новонародженого.

Кому показані аналізи?

Проведення аналізів на ВЕБ може бути показано дітям і підліткам при підозрі на мононуклеоз або при його виключенні, а також вагітним жінкам, щоб виключити внутрішньоутробне ураження плода вірусом. Небезпечний вірус дітям з вродженими та набутими імунодефіцитами, немовлятам, особливо недоношеним або мають аномалії розвитку.

Також аналізи призначають при наявності збільшення лімфовузлів з їх запаленням і болем, при наявності атипової ангіни і тривалої лихоманки більше 38.5 ℃ з симптомами, схожими на грип або ГРВІ.

важливо

Якщо в аналізі крові виникають зміни, які типові для мононуклеозу, для підтвердження діагнозу або його спростування проводять більш специфічні аналізи.

Аналіз крові на ВЕБ: що показує у дитини

Якщо говорити про загальний аналізі крові - це перший з аналізів, який може допомогти у визначенні ВЕБ. У ньому може спостерігатися збільшення абсолютної кількості лімфоцитів, зсув лейкоцитарної формули і зниження кількості гемоглобіну та еритроцитів. Крім того, типово підвищення рівня тромбоцитів, що загрожує підвищенням згортання крові - тромбофілією.

Зверніть увагу

Але найголовніша ознака ВЕБ - це поява атипових мононуклеарів (очей сови), атипової форми уражених лімфоцитів, які стають схожими на моноцити.

Доповнює картину зміна в біохімічному аналізі крові - виявлення аномалій в печінкових ферментах і роботі селезінки.

Найважливіше будуть імунологічні аналізи, які визначають специфічні зміни в імунітеті - зміна концентрації специфічних генерацій лімфоцитів, а також порушення кількісного співвідношення різних класів імуноглобулінів - дісглобулінемія. В силу того, що вірус має імунодепресивними властивостями, виникає відносний дефіцит імуноглобулінів пам'яті (класу G), що пригнічує активність імунної системи проти вірусу і дозволяє вірусу поширюватися по тілу.

важливо

Подібні відхилення типові як для інфекційного мононуклеозу, так і для деяких інших важких вірусних інфекцій, тому для підтвердження діагнозу необхідно буде ПЛР дослідження крові з виявленням ДНК вірусу ВЕБ.

Подібні аналізи показані вагітним для виключення вродженого мононуклеозу і ураження плода ВЕБ, для новонароджених з ознаками іммунодефціта і вроджених патологій, а також для дітей з характерними проявами ангіни, лихоманки і лімфаденоптіі.

Самими основними дослідженнями для виявлення ВЕБ-інфекції є визначення антитіл до вірусу методом імуноферментного аналізу або виявлення ДНК вірусу методом ПЛР.

Аналіз на ВЕБ-інфекцію: норма і розшифровка у дітей

У дітей проводять цілий ряд аналізів, виконуваних в зразку крові. Це важливо для визначення не тільки факту зараження, а й стадії хвороби. Від цього залежить тактика лікування.

ІФА з визначенням антитіл до ВЕБ проводиться в зразку венозної крові дитини, визначаються імуноглобуліни 5 основних видів IgG або IgM до раннього, капсидному або ядерного антигенів. Для дослідження потрібна плазма крові, в ній циркулюють антитіла. Залежно від лабораторії, проводиться дослідження метолом прямий ІФА, непрямий або сендвіч-ІФА. Цей метод дозволяє не тільки визначити наявність антитіл до ВЕБ, а й допомагає в уточненні стадії хвороби.

важливо

Різні види антитіл (IgG або IgM) синтезуються в різній стадії інфекції, і таким чином ті чи інші позитивні реакції типові для різних стадій ВЕБ-інфекції.

Нормативними значеннями для ІФА-дослідження є негативні результати всіх тестів - вони вказують на відсутність ВЕБ в організмі. Але негативні результати можуть показати початкову стадію хвороби, коли антитіла ще не напрацювалися.

поява антитіл класу IgМ до раннього антигену можна виявити через 1-2 тижні з моменту потрапляння ВЕБ в тіло, це гостра стадія інфекції. Також вони підвищуються в період реактивації вірусу. Перестають визначатися ці імуноглобуліни приблизно до кінця півріччя з моменту зараження. На тлі хронічної ВЕБ-інфекції їх дуже багато, при атиповим перебігом - вони не виявляються.

імуноглобуліни IgG до капсидному антигену також визначаються рано, приблизно до 3-4 тижня з початку хвороби, але максимуму їх концентрація досягає до двох місяців хвороби.

важливо

У гострій фазі інфекції в дитячому віці можуть не визначатися.

При наявності хронічної ВЕБ-інфекції, особливо на тлі реактивації вірусу, кількість цих антитіл максимально. Вони залишаються в крові заражених людей довічно, як і самі віруси, вказуючи на формування до інфекції стійкого імунітету.

антитіла класу IgM до капсидному антигену виникають ще до появи симптомів хвороби, особливо багато їх буває протягом перших 6-ти тижнів інфекції. Вони типові для гострої ВЕБ-інфекції або для активації хронічного її перебігу. Вони поступово зникають з крові протягом півроку.

Антитіла класу IgG до ядерного антигенуну вказують на прямий контакт з вірусом. Вони не визначаються в гострій фазі хвороби, визначаючись після одужання з періоду від 3 до 10 місяців. У крові вони циркулюють до декількох років.

важливо

Наявність тих чи інших варіантів антитіл говорить про свіжість інфекції: тільки острофазних IgM говорять про первинну і недавньої інфекції. Одних тільки антитіл в крові для визначення гострої інфекції або вродженого ВЕБ нерідко занадто мало. Тоді для підтвердження діагнозу необхідно визначити ДНК самого ВЕБ в плазмі.

ПЛР-дослідження плазми на визначення ВЕБ допомагає при первинній інфекції, визначаючи наявність вірусу в плазмі. Для реактивації інфекції методика визначення не підходить. Нормативні значення - це негативна реакція, яка вказує на те, що вірусу в крові немає. Наявність позитивної реакції в гострій стадії хвороби говорить про ВЕБ-інфекції.

Загальна оцінка результатів аналізів 

Якщо у дитини є безсимптомне носійство ВЕБ або він знаходиться в періоді інкубації гострої інфекції, ПЛР негативний. Такий же результат буде при відсутності вірусу в організмі. У початкових стадіях гострої інфекції можливі як негативні, так і слабо-позитивні результати.

У стадії розпалу, якщо це гостра ВЕБ-інфекція, або на тлі хронізації процесу, при реактивації вірусу, при наявності атипового перебігу ВЕБ - ПЛР-реакція дає позитивну відповідь. Якщо дитина перехворіла кілька років тому, вірус неактивний і є до нього імунітет - ПЛР дасть негативну реакцію.

важливо

Сплутати результати можуть віруси герпесу 5 і 6-го типів, наявні в крові, або вірус ВІЛ або токсоплазма. Тому попередньо проводять аналізи, які виключають у дитини всі ці хвороби.

Підготовка до аналізу на ВЕБ-інфекцію

У дітей провести аналіз на ВЕБ можна в слині, сечі або крові, часто проводять саме дослідження крові і сечі, так як їх найлегше зібрати. При цьому кров дає найбільш точну інформацію. Для того щоб результати були максимально точними і не довелося повторно брати кров у малюка, важливо правильно підготуватися до дослідження. Всі аналізи крові беруться вранці, до полудня і строго натщесерце.

Зверніть увагу

Перед дослідженням ввечері не варто давати дитині жирну їжу, вранці можна давати тільки воду. Кров варто забирати після 10-15 хвилинного відпочинку, в спокійному стані.

За добу до дослідження варто захистити дитину від стресів і важких фізичних навантажень, занять спортом. Важливо максимально скасувати всі прийняті препарати за два дні до забору крові, якщо скасовувати препарати не можна - важливо повідомити назви прийнятих дитиною ліків лікаря-лаборанта. За півгодини до забору крові потрібно давати дитині більше пити кип'яченої води. Після забору крові можна вести звичне життя.

Парецкі Алена, лікар-педіатр, медичний оглядач