Аналіз крові на туберкульоз норми, розшифровка, як здавати

За підрахунками фахівців щорічно у всьому світі на туберкульоз захворює близько 8 млн. Чоловік. І серед населення Російської Федерації рівень захворюваності на туберкульоз все так же залишається високим. На щастя, захворювання добре діагностується навіть на ранніх етапах. Останнім часом все більшою популярністю користуються сучасні методи діагностики, зокрема, проведення аналізу крові на туберкульоз.

Методи діагностики туберкульозу

Туберкульоз - це хронічне інфекційне захворювання, викликане мікобактерією туберкульозу. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Ризик зараження значно підвищується при зниженні імунітету у людей з хронічними виснажують захворюваннями і при несприятливих умовах життя.

Найчастіше вражаються легені, і туберкульоз легенів є найбільш поширеною формою захворювання. Однак мікобактерії можуть вражати внутрішні органи (органи сечостатевої та травної систем, головний і спинний мозок), шкіру, суглоби, лімфатичні вузли.

З огляду на високий рівень захворюваності на туберкульоз, фахівцями були розроблені і впроваджені програми з виявлення захворювання. Всі методи діагностики є абсолютно доступними і проводяться як з профілактичною, так і діагностичною метою.

Основні методи діагностики туберкульозу:

 1. Рентгенографія органів грудної порожнини;
 2. Шкірні туберкулінові проби (реакція Манту, Діаскінтест);
 3. Мікроскопічна та бактеріологічне дослідження біоматеріалу на наявність мікобактерій.

Існують також і більш сучасні методи діагностики, такі як аналіз крові на туберкульоз. Проведення такого дослідження дозволяє підтвердити наявність інфекції. Особливо значимо проведення аналізу крові на туберкульоз в таких випадках:

 • При позалегеневий туберкульоз (у таких випадках неможливо виявити хворобу за допомогою рентгенографії);
 • При сумнівних результатах туберкулінових проб;
 • Коли результати основних досліджень негативні, але людину турбують симптоми, схожі з туберкульозом;
 • Після тривалого контакту з людиною, хворим на туберкульоз.

Діагностика туберкульозу по крові за допомогою ІФА

Після зустрічі людини з мікобактерій туберкульозу, як і з будь-якими іншими мікроорганізмами, імунна система починає продукувати особливі білкові речовини - антитіла, які не допускають розмноження мікробів.

Так, після контактування з мікобактерій в організмі виробляються специфічні антитіла різних класів - Ig A, Ig G, Ig M. Першими в крові з'являються саме Ig M, їх виявлення свідчить про гострий інфекційний процес. Пізніше з'являються Ig G, проте вони зберігаються в крові все життя. Виявлення Ig G є свідченням того факту, що організм вже колись контактував з певним мікроорганізмом.

Метод імуноферментного аналізу (ІФА) якраз і базується на визначенні в кров'яному руслі антитіл до мікобактерій туберкульозу. Тест на основі ІФА передбачає виявлення антитіл класу Ig G, а також сумарних антитіл (Ig A + Ig G + Ig M). Чутливість тесту складає близько 86%. Приблизно в 5-10% випадків можливі хибнопозитивні результати.

Дослідження венозної крові на туберкульоз за допомогою ІФА проводиться приватними лабораторіями. Після проведення дослідження, отримані результати вносяться до бланку. Можливі такі варіанти результатів:

 • Антитіла виявлені;
 • Антитіла не виявлені;
 • результати сумнівні.

У разі якщо антитіла до мікобактерії туберкульозу були виявлені - результат тесту вважають позитивним. Це означає, що людина інфікована туберкульозом. Однак важливо пам'ятати про те, що можуть бути і хибнопозитивні результати, викликані недавньою вакцинацією.

Якщо в бланку дослідження написано, що антитіла не виявлені - результат тесту негативний. Подібне спостерігається в тих випадках, коли людина не інфікована туберкульозом, яка інфекція в організмі є, однак титр антитіл ще занадто низький.

важливо

Якщо результати тесту негативні, однак у людини є симптоми туберкульозу - слід повторити дослідження через кілька тижнів.

Діагностика туберкульозу по крові за допомогою ПЛР

Ще одним сучасним методом діагностики туберкульозу є дослідження матеріалу за допомогою ПЛР. Як матеріал використовують не тільки венозну кров, а й мокроту, спинномозкову рідину, урогенітальний мазок, сечу. Відомо, що всі бактерії містять свою унікальну ДНК. Метод ПЛР-дослідження базується на виявлення фрагментів ДНК мікобактерій туберкульозу в досліджуваному матеріалі.

ПЛР-дослідження вважається одним з найбільш високочутливих і швидких методів діагностики. Так, бактеріологічне дослідження біоматеріалу на мікобактерії займає кілька тижнів, в той час як результати ПЛР-дослідження будуть готові в цей же день.

Після проведення ПЛР-дослідження в бланку буде вказано один з можливих варіантів:

 • ДНК не виявлено;
 • ДНК виявлено.

Негативний результат свідчить про те, що мікобактерія туберкульозу не була виявлена ​​в крові або іншому матеріалі. Це означає, що людина не інфікована туберкульозом. Позитивний результат є підтвердженням наявності мікобактерій. Зазвичай подібний результат виявляється при активній формі туберкульозу, що вимагає інтенсивного лікування.

Таким чином, аналіз крові на туберкульоз можна використовувати в якості додаткового діагностичного методу при підозрі на наявність захворювання. Дослідження крові за допомогою ІФА та ПЛР дозволяє виявити позалегеневі форми туберкульозу і підтвердити діагноз у тих випадках, коли результати стандартних досліджень сумнівні.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач