Аналіз крові на вітамін Д норми, розшифровка, як здавати

Напевно кожна людина знає про те, наскільки важливий вітамін Д для організму. Перш за все, цей вітамін необхідний для росту і розвитку кісткової тканини. Нестача вітаміну Д у дітей призводить до розвитку рахіту, а у дорослих - остеопорозу. Для визначення рівня речовини лікарі призначають аналіз крові на вітамін Д. Як правильно здавати аналіз і розібратися в результатах дослідження?

Роль вітаміну Д в організмі

Вітамін Д - загальна назва групи жиророзчинних сполук. Медики розрізняють дві основні форми вітаміну Д2 (Ергокальциферол) і Д3 (Холекальциферол). вітамін Д3 переважно синтезується в організмі під дією сонячних променів, а вітамін Д2 людина отримує виключно з їжею.

По суті ергокальциферол і холекальциферол є провитаминами, тобто попередниками справжніх вітамінів. Вони зможуть надавати різні ефекти на організм тільки після певних біохімічних трансформацій. Отже, в печінці вітаміни D2 і D3 перетворюються в 25-гидроксивитамина D. Це проміжний продукт метаболізму вітаміну D. Саме ця речовина визначається під час проведення аналізу крові на вітамін D. Потім 25-гидроксивитамина D з током крові надходить до нирки, де вже утворюється гормонально-активна форма вітаміну - 1, 25-дигідроксивітамін D.

Яка ж біологічна роль вітаміну Д? Перш за все, цей вітамін бере участь в кальцієво-фосфорному обміні. Присутність вітаміну Д необхідно для засвоєння кальцію. В цілому, вітамін Д необхідний для росту і розвитку кісткової тканини. Недолік речовини призводить до розвитку рахіту у дітей та остеопорозу у дорослих.

Однак роль вітаміну Д не обмежується виключно впливом на кісткову тканину. Так, сучасні наукові дослідження свідчать про те, що вітамін Д перешкоджає розвитку серцево-судинних, онкологічних, аутоімунних і неврологічних захворювань.

Підготовка до здачі аналізу крові на вітамін Д

Проведення аналізу на вітамін Д не вимагає якоїсь особливої ​​підготовки від пацієнта. Для дослідження відбирається зразок венозної крові. Дослідження слід проводити вранці натщесерце. При необхідності допускається вживання негазованої води.

важливо

На рівень вітаміну Д в крові впливає безліч факторів, наприклад, вік, особливості харчового раціону, час року (влітку рівень вітаміну вище, ніж взимку). Також відзначається зниження рівня вітаміну Д в крові при вагітності.

Аналіз крові на вітамін Д призначають в таких випадках:

 1. При підозрі на дефіцит вітаміну Д у дітей - рахіт;
 2. При підозрі на дефіцит вітаміну Д у дорослих - остеопороз;
 3. При спостереженні пацієнтів, які приймають препарати з вітаміном Д;
 4. При підозрі на інтоксикацію вітаміном Д.

Аналіз крові на вітамін Д - розшифровка

Визначення вітаміну Д в крові здійснюється за допомогою імунохемілюмінесцентного аналізу. Більшість лабораторій визначають 25-гидроксивитамина D - сумарний показник вітамінів D2 і D3 у крові. Норма 25-гидроксивитамина D в крові становить 30-50 нг / мл.

Зміни рівня вітаміну Д в крові трактуються наступним чином:

 • При рівні менше 10 нг / мл - високий ризик дефіциту вітаміну Д;
 • При рівні 10-30 нг / мл - ризик недостатнього споживання вітаміну;
 • При рівні вище 150 нг / мл - інтоксикація вітаміном.

Як зниження рівня вітаміну Д, так і його підвищення завдають істотної шкоди організму. Серед жителів РФ часто зустрічається зниження рівня вітаміну, що пов'язано з кліматичними особливостями країни і недостатньою інсоляцією.

Причинами зниження вітаміну Д в організмі є:

 1. Недолік сонячного випромінювання;
 2. Брак в раціоні вітаміну Д;
 3. Захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, глютенова хвороба, муковісцидоз;
 4. Захворювання нирок, що протікають з нефротичним синдромом;
 5. Захворювання печінки;
 6. тиреотоксикоз;
 7. Прийом кортикостероїдів і протисудомних препаратів.

Набагато рідше, але все ж зустрічається надмірне підвищення вітаміну Д в організмі. Надлишок вітаміну призводить до розвитку інтоксикації. Як правило, подібне спостерігається в тих випадках, коли людина безконтрольно приймає полівітамінні препарати, до складу яких входить вітамін Д.

Запідозрити розвиток інтоксикації вітаміном Д людина може за такими ознаками: поява металевого присмаку в роті, нудота з блювотою, головний біль, безсоння, дратівливість. Небезпека гіпервітамінозу Д полягає в тому, що він викликає порушення метаболізму кальцію, що призводить до гіперкальціємії. У свою чергу висока концентрація кальцію в крові може привести до кальцинозу і пошкодження внутрішніх органів, зокрема, нирок.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач