Диференціальна діагностика ангіни і дифтерії

Зміст статті:

  • Диференціальна діагностика ангіни
  • Диференціальна діагностика дифтерії

Диференціальна діагностика ангіни

Ангіна і дифтерія починаються приблизно однаково: з'являються нальоти на мигдалинах (на гландах) в ротоглотці. Але дифтерія - незрівнянно більш небезпечне захворювання, що протікає з ускладненнями і навіть можливим смертельним наслідком.

Так як же відрізнити таке поширене захворювання як ангіна від такої грізної інфекційної хвороби як дифтерія? Давайте розглянемо основні відмінні ознаки, щоб в домашніх умовах можна було запідозрити і розрізнити їх.

Ангіна - це загальноінфекційного захворювання з місцевим проявом на мигдалинах у вигляді білих нальотів. Передається повітряно-крапельним шляхом. Інфекція - найчастіше стрептококова, рідше - стафілококова і пневмококової.

Спільними проявами всіх форм ангін є підвищення температури тіла, головний біль, розбитість і сильний біль при ковтанні в області мигдалин. Місцеві симптоми залежать від форми ангіни:

  • при катарральних - мигдалини червоні;

  • при фолікулярної на мигдалинах з'являються гнійники у вигляді жовтувато-білих точок, які поступово збільшуються, нагнаиваются і розкриваються;

  • при лакунарній ангіні з'являються обмежені нальоти, які поступово збільшуються і покривають більшу чи меншу частину мигдаликів;

  • виразково-пленчатая ангіна Симановского протікає майже без порушення загального стану організму, температурна реакція слабовираженная, процес, як правило, односторонній, має виразковий характер.


Диференціальна діагностика дифтерії

Більш грізним захворюванням є дифтерія - це гостре інфекційне захворювання, викликане дифтерійною паличкою. Передається повітряно-крапельним шляхом. Прихований період - 2-10 днів. 

Розрізняють дифтерію зіва, гортані і носа. У 90% випадків уражаються знову ж мигдалини (гланди). Але, на відміну від ангіни, набряк мигдалин і всього неба більш великий. Крім того, в процес найчастіше залучається тільки одна з мигдалин, а друга може бути не змінена. При ангіні почервоніння і нальоти не виходять за межі мигдалини, а при дифтерії - поширюються далеко за її межі (на небо, мова). 

Колір нальотів при ангіні жовтуватий, а при дифтерії - білий з сірувато-брудним відтінком. При ангіні нальоти поверхневі і при огляді глотки за допомогою ложки їх можна легко зняти з мигдалини. При дифтерії ж нальоти міцно тримаються на мигдалинах і знімаються ложкою з працею, залишаючи після себе поверхню, що кровоточить. 

Біль при ковтанні в разі ангіни різка, навіть слину буває боляче проковтнути. А при дифтерії біль несильний, іноді її майже немає.

При дифтерії також збільшені шийні лімфовузли, вони болючі при доторканні, і навіть може бути набряк шиї.

Треба сказати, що через 1-2 дня при ангіні зазвичай температура знижується і біль в горлі стихає. А при дифтерії, навпаки, температура підвищується до 40 градусів, наростає слабкість, загальний стан хворого погіршується.

Якщо у вас або ваших родичів виникла ангіна, не зволікайте і зверніться до знайомого лікаря. Будь-який лікар зможе оглянути горло і перевірити нальоти, щоб не прогавити початкову стадію дифтерії. 

А ось якщо почати лікування на ранній стадії, ніяких ускладнень не буває і хвороба швидко проходить.