Причини і симптоми бартолинита при вагітності

Небезпечне захворювання бартолініт являє собою особливий процес серйозного запалення великої залози, яка розташована у жінки напередодні піхви. Як правило, таке запалення бартолінової залози є одностороннім. У більшості випадків викликане такими інфекціями, як гонокок, стафілокок, трихомонада і кишкова паличка, які при вагітності можуть бути вкрай небезпечними.

Проникнення будь-якої інфекції через важливий вивідний проток залози завжди призводить до серйозного закупорювання і помилковому абсцесу. Нерідко такі запалення переходять в паренхіму, коли вся виділяється рідина носить гнійний характер. В даному випадку діагностують освіту справжнього абсцесу. У вкрай рідкісних випадках небезпечні нагноєння можуть і зовсім не спостерігатися, але при цьому заліза буде щільною і збільшеною. Через певний проміжок часу відбудеться відновлення захворювання тільки вже з серйозними ускладненнями.

Вихід гнійного вмісту, інакше кажучи, самостійне розтин абсцесу, істотно покращує самопочуття конкретної пацієнтки. Але при вагітності це може викликати серйозні наслідки. Без лікування не виключений рецидив цього захворювання, а також ризик переходу бартолинита в небезпечну хронічну форму. Наявність будь-яких статевих інфекцій при вагітності в переважній більшості випадків робить украй несприятливий вплив на сам плід.

У деяких випадках існуючі в організмі майбутньої мами захисні механізми абсолютно не допомагають. Може статися інфікування малюка гематогенним способом безпосередньо через кров всередині утроби матері. Заражена інфекцією кров спочатку потрапляє в плаценту, а потім через неї і в пуповину, після чого інфікується тіло плода. Небезпечним вважається серйозне інфікування плода гонококком або трихомонадой, оскільки можуть початися неминучі зміни при формуванні самих органів і систем дитини.

Як правило, до загибелі плоду призводить тільки зараження в період з 5 дня до 13 тижні від моменту зачаття. У цей період будь-яка патогенна мікрофлора згубна для дитини. Якщо при бартолините майбутня мама не відправиться до лікаря, то не виключені серйозні ускладнення вагітності різними вагінальними інфекціями. Індивідуально з кожною пацієнткою лікар ставиться питання про переривання вагітності або лікуванні жінки.

Причини виникнення бартолинита

Доведено, що факторами, які провокують розвиток бартолинита, можуть бути найрізноманітніші мікроорганізми, проникаючі в тканини бартолінової залози при певних умовах. Захворювання розвивається в разі проникнення різних мікроорганізмів в залозу, що знаходиться напередодні піхви, шляхом вивідного протока. Протока завжди відкривається лише на внутрішній поверхні малих статевих губ.

Зазвичай все збудники інфекції - мікроби потрапляють відразу в залозу з сечовипускального каналу або піхви. Провісниками бартолинита можуть бути уретрит і кольпіт. Дуже рідко причиною бартолинита буває зараження безпосередньо через кров. До найнебезпечнішим збудників можна віднести такі мікроби, як хламідії, стафілококи, стрептококи, гонококи, кишкова паличка і трихомонади. Найважче і небезпечне перебіг цієї недуги найчастіше розвивається через типового гонорейного збудника.

Також існують і інші провокуючі фактори. Бартолініт може виникати через переохолодження організму, зневагою основними правилами особистої гігієни, стресів, ослабленого імунітету, авітамінозів, статевих контактів під час сильних місячних кровотеч, безладних статевих зв'язків з великою кількістю чоловіків, венеричних захворювань, а також з-за ускладнення після абортів і різних маткових хірургічних втручань.


симптоми бартолинита

За клінічним перебігом головним чином захворювання розрізняють наступні види -острий і хронічний. Зазвичай при гострому бартолините завжди присутній загальне нездужання, підвищення температури тіла, слабкість організму, наявність припухлості в будь-якій області зовнішніх статевих органів.

Для розвитку хвороби сприятливими умовами є порушення відтоку секрету залози, що зазвичай спостерігається внаслідок звуження вивідного протока. Необхідно також відзначити дискомфорт і хворобливість в області геніталій, і серйозне нагноєння з типовим утворенням абсцесу залози.

У різних випадках хронічного перебігу бартолинита відбувається без яскраво виражених головних симптомів. Однак при загостреннях при переохолодженні жіночого організму, під час менструацій або після перенесених захворювань типовий хронічний бартолініт стає болючим. При цьому пацієнток починають сильно турбувати невеликі болі статевих губ, дискомфорт під час статевого акту і навіть досить неприємні відчуття при ходьбі.

При відсутності необхідного лікування хронічний бартолініт переходить в освіту кісти, а запалення мають неодноразове повторення. Деякі вагітні пацієнтки намагаються видавити такий абсцес самостійно. Така процедура в домашніх умовах може бути вкрай небезпечна і для жінки і для плода. Навіть мимовільний прорив абсцесу не гарантує повне його спорожнення, тому обов'язково сучасне хірургічне втручання.

лікування бартолинита

Правильне діагностування представленого захворювання дозволяє без зволікань провести терапію. Слід зазначити, що здатність бартолінової залози для проникнення сучасних антибактеріальних препаратів досить погана, як правило, повне лікування небезпечного бартолинита у вагітних носить поступовий характер, недуга безпосередньо залежить від стадії захворювання.

При гострому бартолините рекомендують дотримуватися постільного режиму, які тривалий час утримуватися від статевого життя, і при сильних болях можна класти лід на конкретну запалену область. Антибактеріальна терапія включає такі групи препаратів, як цефалоспориновими, пеніциліновий, фторхінолони і імідазолу.

Протизапальна терапія заснована на обробленні запальної ділянки спеціальною маззю (наприклад, Вишневського), а також на прикладанні невеликих тампонів з ихтиоловой маззю або левомеколем. Можна використовувати розчини з хлоргексидином або мирамистином. Однак призначити лікування повинен тільки лікар, який точно визначить стадію захворювання. Нерідко через швидке прогресування у вагітних застосовується стандартне хірургічне втручання.

Для лікування кісти бартолінової залози використовується марсупіалізація і викорінення. Марсупіалізація є хірургічне розтин капсули кісти, яка наповнена гноєм, за допомогою звичайного лінійного розрізу. При цьому краю капсули завжди підшиваються до самим краях шкірної рани. Це дозволяє утворити необхідне зовнішнє отвір. Надалі через нього швидко вводиться дренажна трубка або катетер, щоб створити штучний проток залози, а також обов'язковий відтік вмісту кісти.

Після проведення такої процедури зазвичай відбувається значне звуження типового зовнішнього отвору і обов'язкове формування нового вивідного протока. Інший метод - викорінення проводиться завжди, якщо виник рецидив захворювання. В даному випадку при виконанні необхідного поздовжнього розрізу малої статевої губи залозу легко відокремлюють скальпелем, а потім видаляють. Після видалення накладають вузлові шви на рани, при використанні кетгутовой нитки.

Після хірургічного втручання вагітна жінка повинна утриматися від статевих контактів до повного лікування від цієї недуги. При необхідності лікарем будуть призначені фізіо- та магнітотерапія, а також сучасне ультрафіолетове опромінення.

Таку хворобу, як бартолініт завжди легше попередити, ніж хірургічно лікувати. Тому кожна майбутня мама повинна перед зачаттям вилікувати всі можливі інфекційні захворювання, а також кандидоз, щоб не допустити непотрібних ризиків і мимовільного аборту.