Види збільшення щитовидної залози

Збільшення щитовидної залози вважається патологією, але не певним захворюванням - ендокринологи виділяють кілька недуг, при яких буде відзначатися дана патологія. Крім цього, збільшена може бути вся щитовидна залоза, але цей патологічний процес може торкнутися тільки якоїсь однієї частини органу - в такому випадку симптоми будуть разюче відрізнятися.

Збільшення щитовидної залози дифузного характеру

Рекомендуємо прочитати: - Гіпотиреоз у дітей: симптоми і лікування - Обстеження щитовидної залози 

Це захворювання виникає на тлі збою в роботі власної імунної системи - вона буквально "атакує" організм, викликаючи порушення в гормональному балансі, обмінних процесах.

За статистикою дифузне збільшення щитовидної залози часто діагностується у молодих пацієнтів - у віці від 20 до 25 років, причому більше притаманне жінкам. Основною причиною цього захворювання ендокринологи називають дефект імунної системи. До симптомів дифузного збільшення щитовидної залози відносять:

 • погана переносимість високих температур повітря, хоча раніше такого не спостерігалося;
 • підвищене потообразованія - в деякі дні пацієнта буквально заливає потім;
 • невмотивовані нервозність, дратівливість, поганий настрій;
 • безсоння хронічного характеру;
 • втрата апетиту і велика, раптова втрата ваги.

Зверніть увагуЧасто пацієнти надходять на прийом до ендокринолога за рекомендацією невропатологів і / або психотерапевтів - для дифузного збільшення щитовидної залози характерні затяжні депресії і нервові зриви. Діагностика даного захворювання здійснюється за допомогою ультразвукового дослідження, комп'ютерної томографії, лабораторного дослідження крові з метою визначення рівня гормонів.

Лікування дифузного збільшення щитовидної залози здійснюється йодвмісними медикаментами і спеціально розробленої дієтою. Прогноз - сприятливий, за статистикою 70% хворих повністю виліковуються від патології без рецидивів, а вчасно проведена корекція функціональності щитовидної залози знімає і психоемоційні проблеми.

Збільшення вузла щитовидної залози

Це захворювання вважається часто діагностуються і відноситься до категорії спадкових патологій. Вузлом в щитовидній залозі називається частина, оточена капсулою - він відмінно прощупується при пальпації навіть при абсолютному здоров'я.

Ендокринологи вважають, що збільшення вузла щитовидної залози далеко не завжди провокується гормональними порушеннями. Для даного захворювання виділяють наступні особливості:

 1. Вузли можуть бути доброякісними і злоякісними - останні діагностуються в 5% випадків.
 2. При збільшенні вузла щитовидної залози ставиться діагноз зоб.
 3. У деяких випадках усередині вузла може бути виявлено скупчення рідини - в такому випадку діагностують кісту щитовидної залози.
 4. Причинами даного захворювання є:
  • спадковий фактор - це відноситься до злоякісних пухлин;
  • нестача йоду в організмі хронічного характеру;
  • часті вірусні інфекції;
  • постійні стреси, нервові зриви;
  • проживання в регіоні з поганою екологією;
  • порушення раціону харчування і як наслідок - недолік надходять разом з продуктами в організм вітамінів і мікроелементів.

Симптоми збільшення вузла щитовидної залози:

 • порушення функціональності дихальної системи і кашель;
 • ковтання викликає особливих проблем - навіть невеликі фрагменти їжі проходять по стравоходу з працею;
 • з'являється відчуття присутності стороннього тіла / грудки в горлі;
 • голос стає хрипким;
 • вузол збільшується настільки, що візуально видно розширення шиї.

Діагностика збільшеного вузла щитовидної залози полягає в проведенні ультразвукового дослідження органу, рентгенографії органів грудної клітки з використанням контрастної речовини, лабораторного дослідження крові на визначення рівня гормонів.

Зверніть увагу: При підозрі на злоякісний характер збільшення лікар призначає біопсію - гістологічне дослідження фрагмента пухлини на наявність ракових клітин. Лікування збільшеного вузла щитовидної залози полягає в постійному спостереженні пацієнта у ендокринолога, призначення медикаментозної терапії.

Якщо підтверджується злоякісний характер збільшення, то практикується хірургічне втручання - видаляється збільшений вузол. Крім цього, пацієнт повинен буде постійно дотримуватися спеціально розробленої дієти.

Збільшення частки щитовидної залози

Щитовидна залоза складається з двох частин, причому анатомічної особливістю органу є більший розмір правої частки - це норма. Вага щитовидної залози варіюється в межах 20-30 грам, якщо патологія відсутня, то її частки м'які, безболісні при пальпації і не піддаються зсуву в процесі ковтання. Збільшення часткою щитовидної залози може свідчити про присутність запального процесу. 

Найчастіше збільшення частки щитовидної залози виникає через розвиток / зростання кісти - доброякісне новоутворення з рідким вмістом. При цьому захворюванні кіста не матиме великих розмірів (максимум 3 см), а симптоматика визначається по осиплості голосу, кашлю і регулярному першіння в горлі.

Зверніть увагу: При збільшенні частки щитовидної залози больового синдрому не буває. Дане захворювання може бути визначено і візуально - шия деформується, а при повороті голови чітко видно опукле новоутворення. Діагностичні заходи проводяться тільки ендокринологом - ультразвукове дослідження, пункція рідини з доброякісного новоутворення, сканування щитовидної залози радіоізотопним методом.

Лікування може бути варіативним:

 • при діагностуванні кісти малих розмірів пацієнту призначається дієта і динамічне спостереження;
 • великих розмірів кіста підлягає видаленню.

Збільшенняперешийка щитовидної залози

Це захворювання діагностується вкрай рідко і завжди пов'язане з гормональними порушеннями в організмі, може бути пов'язано з поширенням метастаз при раніше діагностується злоякісному новоутворенні. Лікування збільшення перешийка щитовидної залози полягає в прийомі йодовмісних лікарських засобів, призначення спеціальної дієти і динамічному спостереженні за пацієнтом.

Зверніть увагу: Якщо причина даного захворювання полягає в метастазах ракових клітин в перешийок, то буде потрібно видалення збільшеної зони щитовидної залози.

Збільшення щитовидної залози у чоловіків

Вже згадана патологія у чоловіків діагностується рідко, що пов'язано з анатомічними особливостями будови органу. Якщо навіть збільшення почалося, то визначити його у чоловіків можна на ранній стадії, тому що воно відразу відбивається на обсязі шиї. Спровокувати розглянуту патологію у чоловіків можуть такі захворювання:

 1. Гіпертеріоза (Базедова хвороба). Ознаками патології є різке схуднення, хворий стає надмірно неспокійним і дуже говірким, відзначається постійне тремтіння кінчиків пальців на руках і підвищена пітливість. Дуже часто гіпертеріоза проявляється порушеннями еректильної функції (у чоловіка з'являються проблеми з потенцією) і дисфункциональности серця (аритмія, тахікардія).
 2. Гіпотеріоз. Шия у чоловіка значно потовщується, з'являється хронічне відчуття втоми, в нижніх і верхніх кінцівках постійно відчувається холод, порушується еректильна функція.
 3. Тиреоїдит. Вважається найнебезпечнішим захворюванням, яке швидко прогресує і проявляється не тільки значним збільшенням щитовидної залози, але і утрудненим ковтанням, підвищеною чутливістю до низької температури повітря. Зверніть увагу: Тиреоїдит відноситься до категорії спадкових захворювань, але діагностується рідко - чоловіки з таким діагнозом, як правило, не мають дітей.

На найбільш поширені питання пацієнтів про щитовидній залозі відповідає лікар:

Основні принципи лікування

Лікування збільшення щитовидної залози має проходити тільки під контролем ендокринолога. Розглядається стан можна запідозрити у себе за деякими симптомів, але точну діагностику можна провести тільки з використанням спеціальних методик. Основними принципами лікування вважаються:

 1. Найчастіше терапія полягає в призначенні гормональних лікарських препаратів. Причому, терапія проводиться тільки після повноцінного обстеження і складання в індивідуальному порядку схеми прийому медикаментів.
 2. Оперативне втручання на щитовидній залозі проводиться вкрай рідко, тому що орган весь "пронизаний" кровоносними судинами і процедура може становити небезпеку для життя пацієнта. Часто після оперативного втручання виникають різні ускладнення - наприклад, у хворого відбувається параліч голосових зв'язок. Крім цього, навіть вдало проведене хірургічне лікування не виключає довічний прийом спеціально підібраних гормональних препаратів.
 3. Рідко, але застосовується в лікуванні збільшення щитовидної залози радіоактивний йод. Він дає відмінні результати, але має єдиний недолік - навіть лікар часто не може точно розрахувати терапевтичну дозу, можуть бути причиною виникнення зниженням вироблення гормонів.

дієта

Рекомендуємо прочитати: Дієта при захворюванні щитовидної залози 

Велике значення в лікуванні збільшення щитовидної залози відіграє правильне харчування - пацієнт повинен дотримуватися дієти все життя, щоб уникнути рецидивів. Лікарі настійно рекомендують включати в щоденний раціон наступні продукти:

 • напої, відвари та чаї з гірких трав - можна використовувати полин, деревій, звіробій;
 • чорниця, квашена капуста, гарбуз, брюссельська капуста, буряк та інші продукти, у складі яких є марганець і кобальт;
 • топлене вершкове масло і будь-яку рослинну;
 • мед;
 • овочі, запечені в духовці або приготовані на пару;
 • селера і часник;
 • горіхи волоський і мигдаль;
 • будь-які морепродукти.

Продукти, які повинні бути виключені з раціону або хоча б обмежені у вживанні:

 • ковбаси, сардельки, тваринний жир, жирне м'ясо;
 • молоко і його похідні;
 • яйця в будь-якому вигляді;
 • соуси, перець мелений чорний / червоний, майонез;
 • борошно першого сорту і будь-які вироби з неї.

Зверніть увагу: Дієта при збільшенні щитовидної залози повинна підбиратися в індивідуальному порядку. Самостійне обмеження у вживанні деяких продуктів може привести до погіршення стану.

Можливі наслідки при збільшенні щитовидної залози

Збільшення щитовидної залози може привести до різних проблем - від нервозності до затяжних депресій. Основною проблемою при даній патології є порушення гормонального фону - наприклад, підвищення в крові рівня тиреоїдних гормонів (тиреотоксикоз) взагалі небезпечно для життя хворого. Лікарі виділяють кілька обов'язкових наслідків для пацієнта при збільшенні щитовидної залози, які будуть фіксуватися при будь-якого ступеня / стадії патології:

 1. Стійкі порушення сну. Якщо збільшення щитовидної залози відбулося через занадто великої кількості викиду гормонів, то хворий буде скаржитися на безсоння, а ось при зниженій кількості гормонів - на підвищену сонливість.
 2. Гіперчутливість до температурного режиму. Було відзначено, що саме цей факт є обов'язковим при збільшенні щитовидної залози, а в деяких випадках він же і є одним з перших симптомів патології. Зверніть увагу: при підвищеній функції щитовидної залози температура тіла підвищується і людина постійно відчуває жар, в разі зі зниженою активністю все відбувається навпаки - пацієнт не переносить низьку температуру і постійно відчуває холод.
 3. Розлади травлення. Щитовидна залоза відповідає за нормальну, стабільну роботу всіх органів і систем, не дивно, що хворий при збільшенні цього органу і підвищенні або зниженні його активності може відзначати діарею або хронічні запори, які виникають кишкові кольки.
 4. Нестійкий вага тіла. Гормони, що виробляються / виділяються щитовидною залозою, служать регуляторами обмінних процесів в організмі. При занадто великій кількості гормонів пацієнт буде втрачати у вазі, але при цьому втрати апетиту спостерігатися не буде. А ось при зниженій активності щитовидної залози хворий буде втрачати апетит аж до повної відмови від їжі, але при цьому маса тіла буде неухильно зростати.

профілактичні заходи

Щоб уникнути збільшення щитовидної залози, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій ендокринологів:

 1. З'ясувати, який рівень надходження йоду в організм в місці проживання - це залежить і від того, наскільки чиста екологія регіону, який склад води. Отримати подібну інформацію можна або в відділі санітарно-епідеміологічної служби, або у лікаря-ендокринолога.
 2. Замінити звичайну кухонну сіль на морську або йодовану. Зверніть увагу: подібна сіль має дуже своєрідний присмак, що відштовхує багатьох людей від її вживання. Можна поєднувати обидва види солі - наприклад, йодовану використовувати тільки в гострих стравах, бульйонах.
 3. Не менше 2 разів на тиждень на столі повинні бути морепродукти. Нехай це буде простий салат з ламінарії (морська капуста) або посмажені в клярі кальмари - потрібна доза йоду в організм надійде.
 4. Попередити збільшення щитовидної залози можна і регулярно вживаючи в їжу горіхи. Можна використовувати будь-які види горіхів, але основний "упор" краще робити на волоські.
 5. Не менш ніж один раз на рік потрібно відвідувати ендокринолога для профілактичного огляду - лікар зможе виявити збільшення щитовидної залози на ранній стадії і шляхом призначення йодовмісних препаратів і дієти скорегувати функціональність органу.

Збільшення щитовидної залози досить неприємна патологія, яка може привести до серйозних порушень у здоров'ї і звичному ритмі життя. Але в той же час ендокринологи запевняють, що дотримуючись певної дієти і беручи постійно гормональні препарати або йодовмісні, можна прожити довге життя навіть з цим захворюванням.

Важливо виявити проблему на самому початку її розвитку, тому періодично можна проводити діагностику самостійно. Потрібно всього лише обмацати власну щитовидну залозу і переконатися, що вона рухлива, безболісна, частки добре пальпуються і м'які / еластичні. Якщо ж щось з цих "пунктів" бентежить або при обмацуванні крім дискомфорту з'явилися виражені хворобливі відчуття, то відвідування лікаря не варто надовго відкладати. Отримати більше інформації про запалення щитовидної залози ви зможете, переглянувши дане відео:

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії.