Жовчна колька симптоми, лікування, невідкладна допомога

За статистикою чи не чверть жінок страждає на жовчнокам'яну хворобу. І практично кожна з них відчувала неймовірну сильний больовий напад, званий медиками жовчної колькою. Деякі дізнаються про існування у них хвороби лише в цей момент, частина з них доводиться оперувати. Словом, жовчна колька - це найбільш часте ускладнення жовчнокам'яної хвороби, іноді що стає її першим симптомом.

Причини жовчної коліки

Як і будь-яка інша, жовчна колька - це, перш за все, нестерпний біль, що супроводжується рядом додаткових симптомів. Виникає вона тоді, коли один з каменів, що знаходяться в жовчному міхурі, вклинюється в його шийку або міхурово жовчовивідний проток.

Повна відсутність відтоку жовчі призводить до поступового підвищення тиску в жовчному міхурі. Стінка органу поступово розтягується, дратуючи численні больові рецептори і викликаючи неприємні відчуття.

Симптоми жовчної коліки

Головний симптом цього стану - нестерпний біль, що виникає після зайвого вживання жирної і гострої їжі, або внаслідок фізичних перевантажень, психоемоційного напруження або тряскою їзди. Характер їх відрізняється різноманітністю. Вони можуть бути:

  • ріжучими;
  • колючими;
  • роздирають;
  • постійними або рідше - нападоподібними.

Біль локалізована там, куди проектується жовчний міхур - у правому підребер'ї, але може віддавати в область попереку, правої лопатки або передпліччя. Іноді людина відчуває болю і в області серця, причому вони часто виразно нагадують відчуття при серцевому нападі.

Нудота і блювання - це часті "супутники" жовчної коліки. Блювота - багаторазова, з домішкою жовчі, полегшення хворому не приносить.

Поведінка пацієнта через високої інтенсивності болю неспокійне, він кидається на ліжку або ходить по приміщенню, безуспішно намагаючись знайти положення, в якому він відчуває себе хоч трохи краще.

Підвищення температури тіла через відсутність запального процесу не відзначається, однак є почастішання пульсу до 100 ударів за одну хвилину. Живіт - дещо роздутий, різко болючий при вищупиваніі (пальпації) в правому підребер'ї і особливо в точці прилягання жовчного міхура.

діагностика

Характерна клінічна картина жовчної коліки зазвичай дозволяє виставити достовірний діагноз лише на підставі даних огляду і опитування. Для уточнення причини іноді проводять УЗД живота, на якому чітко видно камінь, що застряг в одному з вузьких місць жовчовивідних шляхів. У рутинних аналізах крові і сечі змін немає.

Лікування та невідкладна допомога при жовчної кольці

Незважаючи на сильний біль, напад жовчної коліки непогано піддається лікуванню спазмолітиками. Найчастіше справа навіть не доходить до лікарні - після внутрішньовенного введення одного із засобів, що розслабляють гладкі м'язи жовчовивідних шляхів, заклинений камінь зрушується з місця і поступово проходить в кишечник. У цей момент колька припиняється.

Однак застосування спазмолітиків при жовчнокам'яній хворобі - метод, що веде в глухий кут. На жаль, вони не позбавляють людину від причини патології - запалення, що сприяє утворенню каменів. Тривалі спостереження показали, що всі методи консервативного лікування жовчної коліки і жовчнокам'яної хвороби не мають перспектив.

З цієї причини єдиним по-справжньому дієвим способом позбавити людину від захворювання є операція - холецистектомія. При цьому хірурги видаляють змінений жовчний міхур, і жовч з цього моменту надходить відразу в кишечник.

Операцію краще всього виробляти в період між нападами, коли стан людини максимально близько до норми. Так можна значно знизити ризик ускладнення і уникнути трагічного результату, який трапляється при екстрених операціях в 6-8% випадків.

Жовчна колька - це одне з ускладнень жовчнокам'яної хвороби, найнеприємніше, хоч і не найнебезпечніше. Однак недооцінка патології може в свою чергу призвести до інших, набагато більш грізним наслідків. Тому хірурги при частих коліках рекомендують видалити жовчний міхур, і до цієї поради краще прислухатися.

Зверніть увагу: Особлива увага при жовчнокам'яній хворобі і частих нападах жовчних кольок потрібно приділяти правильному харчуванню:

Більше інформації про жовчнокам'яної хвороби, що провокує появу жовчної коліки, ви отримаєте, переглянувши даний відео-огляд:

Волков Геннадій Геннадійович, медичний оглядач, лікар швидкої допомоги.