Жага причини розвитку, діагностика та методи лікування супутніх патологій

З фізіологічної точки зору, сильна спрага або полидипсия - це відповідна реакція організму на порушення співвідношення води і різноманітних солей, що містяться в його тканинах. Велика концентрація солей в плазмі крові і тканинної рідини негативно позначається на осмотичний тиск, що забезпечує форму клітин і їх нормальну життєдіяльність. В результаті чого втрачається еластичність шкіри, риси обличчя стають більш гострими, людини можуть турбувати головні болі і запаморочення. Тому недолік рідини в клітинах викликає дуже сильне бажання організму відновити водний баланс.

Почуття невгамовним спраги або полидипсия зменшується, або зовсім зникає при споживанні води в великих обсягах - понад двох літрів на добу (для дорослої людини).

Причини, що викликають появу сильної спраги

Полідипсія виникає через інтенсивну активації питного центру, що знаходиться в головному мозку. Це, як правило, може бути викликано фізіологічними або патологічними причинами.

До фізіологічних причин, що викликають сильну спрагу, можна віднести:

 1. Посилена втрата води з потом під час інтенсивних фізичних навантажень або спеки.
 2. Зневоднення організму при отруєнні, що супроводжується діареєю.
 3. Інтоксикація організму продуктами розпаду алкоголю, для природного виведення (через нирки) яких потрібно надходження води в великій кількості.
 4. Занадто сухе повітря в приміщенні, через що організму доводиться втрачати вологу. Така ситуація зазвичай виникає в опалювальний сезон і при роботі кондиціонерів. Вирішити проблему з нормалізацією вологості можна за допомогою зволожувачів повітря або кімнатних рослин, які підвищують рівень вологи в приміщенні.
 5. Вживання гострої, солоної або копченої їжі, а також зловживання кави і солодкими газованої.
 6. Споживання води з недостатнім вмістом мінеральних солей, так званої м'якої води. Саме завдяки мінеральним солям організм краще засвоює і утримує воду. Тому бажано вибирати для пиття мінеральні води хлоридно-натрієвої групи з достатнім вмістом солей.
 7. Споживання води з надмірним вмістом солей також негативно впливає на водний баланс організму, оскільки солі в надлишку заважають клітинам засвоювати воду.
 8. Вживання їжі і напоїв, що володіють сечогінними властивостями. Ці продукти викликають зневоднення організму, і сильне бажання пити.

Якщо фізіологічні причини появи полидипсии хоча б на час виключені, але почуття спраги не припиняється, слід негайно звернутися до терапевта і пройти всі необхідні дослідження, оскільки причини даної проблеми можуть носити патологічний характер.

До патологічних причин полидипсии відноситься:

 1. Розвиток цукрового діабету, яке на перших порах завжди супроводжується частим і рясним виділенням сечі, що в свою чергу зневоднює організм і викликає спрагу. На розвиток даного захворювання також можуть вказувати наступні супутні симптоми: свербіж шкіри, запаморочення, періодично виникають головні болі, різкий набір ваги.
 2. нецукровий діабет - порушення роботи ендокринної системи, яке супроводжується інтенсивним виведенням води через нирки (кілька літрів сечі світлого кольору в день). З даною проблемою слід звернутися до лікаря-ендокринолога. Основними причинами, що викликають розвиток нецукрового діабету, є нейрохірургічні втручання або травми головного мозку.
 3. гиперпаратиреоз - порушення роботи паращитовидних залоз, при якому з кісткової тканини вимивається кальцій. А оскільки кальцій є осмотично активним, він "забирає" з собою воду. На розвиток даного ендокринного захворювання можуть вказувати і інші симптоми:
  • сеча білого кольору;
  • різке зниження ваги;
  • м'язова слабкість;
  • підвищена стомлюваність;
  • хворобливі відчуття в ногах;
  • раннє випадання зубів.
 4. Захворювання нирок, які, як правило, супроводжуються набряком, сухістю в роті, проблемним сечовипусканням. Хворі нирки не в змозі утримувати в організмі необхідні для його повноцінної життєдіяльності обсяги води. Найбільш часто нирки страждають від таких розладів, як гострий і хронічний пієлонефрит, первинно і вдруге зморщена нирка, гломерулонефрит, гідронефроз і хронічна ниркова недостатність.
 5. Хронічний стрес і нервове перенапруження, а також більш серйозні розлади психічного характеру (Нав'язливі стани, шизофренія). Психічні проблеми можуть провокувати порушення роботи центру регуляції спраги, який знаходиться в гіпоталамусі. Згідно зі статистикою, з даної причиною виникнення сильної спраги найчастіше стикаються жінки. Як правило, на розвиток психічного розладу можуть вказувати одночасно з незгасним бажанням пити і такі симптоми, як сонливість, плаксивість і дратівливість.
 6. Пухлина мозку, інсульт та інші осередкові поразки і травми мозку, які можуть порушити роботу гіпоталамуса, що відповідає за центральну регуляцію спраги.  
 7. Патологічні проблеми з шлунково-кишковим трактом (ШКТ), супроводжуються постійними прихованими кровотечами, через які часто виникає відчуття спраги. Найчастіше полидипсия викликається при пухлини кишечника, геморої і т. Д. Щоб діагностувати наявність прихованого кровотечі, в першу чергу, потрібно здати аналіз калу.
 8. генералізований гіпергідроз - посилена пітливість патологічного характеру. Даний розлад може вказувати на розвиток таких захворювань, як:
  • тиреотоксикоз;
  • акромегалія;
  • патологічний клімакс;
  • лімфома Ходжкіна;
  • інші порушення ендокринної системи.  

Посилене нефізіологічне потовиділення є приводом візиту до ендокринолога.

Захворювання, на які може вказувати наявність сильної спраги в поєднанні з нудотою

Найчастіше, дані симптоми поєднуються при:

 • харчових отруєннях;
 • кишкових інфекціях;
 • переїдання;
 • помилки в дієті.

Крім того, поєднання полидипсии і нудоти може вказувати на захворювання, при розвитку яких виникають і інші супутні симптоми:

 1. Наліт білого кольору на мові, відрижка, печія, сухість і гіркота в роті можуть свідчити про порушення в роботі жовчного міхура (холецистит, панкреатит або гастрит). Такі ж симптоми можуть мати місце під час застосування деяких антибіотиків і антигістамінних медикаментів.
 2. Печіння ясен і мови, металевий присмак у роті в поєднанні з нудотою і спрагою можуть турбувати при запаленні ясен.
 3. Печія, відчуття переповненості і болю в області шлунка можуть вказувати на розвиток гастриту шлунка.
 4. Порушення водного балансу організму і сухість у роті, гіркота, наліт на язиці білого або жовтого кольору свідчать про порушення роботи щитовидної залози.
 5. Нудота, полідипсія в поєднанні з іншими болісними симптомами в області шлунково-кишкового тракту можуть говорити про розвиток захворювань центральної нервової системи (психозу, неврозу, аменореї, невротичних розладів).

Важливо розуміти, що якщо спрага і нудота турбують вас протягом декількох днів - без медичної допомоги не впоратися. Слід звернутися до лікаря, який професійно оцінить наявні супутні симптоми; здати всі необхідні аналізи і пройти ряд діагностичних досліджень. Всі ці заходи допоможуть визначити, від якої саме патології ви страждаєте.      

Сильна спрага і лікарські препарати

Варто відзначити, що полидипсия може бути викликана прийомом лікарських препаратів, що сприяють виведенню вологи з організму. Це можуть бути:

 • антибіотики;
 • антигістамінні засоби;
 • сечогінні і препарати для схуднення;
 • гіпотензивні;
 • відхаркувальні.

Крім того, деякі медпрепарати можуть викликати підвищену пітливість і спрагу (наприклад, ацетилсаліцилова кислота), що зазвичай зазначено в списку їх побічних ефектів.

Серед популярних лікарських препаратів, прийом яких викликає спрагу у багатьох пацієнтів, можна відзначити Метформін - протидіабетичний засіб, що використовується в лікуванні:

 1. Цукрового діабету 1 і 2 типу.
 2. Порушення толерантності до глюкози.
 3. гінекологічних захворювань.
 4. ендокринологічних порушень.

Також даний препарат застосовують для нормалізації маси тіла, оскільки його діюча речовина знижує вироблення інсуліну, істотно зменшуючи апетит. Під час використання Метформіну слід дотримуватися безвуглеводної дієти, в іншому випадку можливі побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту - нудота, блювотні позиви, рідкий стілець, металевий присмак у роті.

Важливо розуміти, що при грамотному підході до використання Метформіну з дотриманням всіх рекомендацій, зазначених в інструкції до даного препарату, будь-які побічні ефекти виключені, включаючи зневоднення організму і спрагу.

Полідипсія в період вагітності

Як відомо, організм людини на 80% складається з води, достатня присутність якої в кожній його клітинці, гарантує нормальне функціонування всього організму. Під час вагітності кожна жінка схильна до підвищених навантажень і випробувань. Дуже часто організм майбутньої мами страждає від спраги і порушення водного балансу, що може спровокувати уповільнення обмінних процесів, і привести до патологічних змін в організмі мами і розвитку плода.   

Основні причини виникнення сильної спраги у вагітних жінок:

 1. Формування навколоплідної рідини. З кожним тижнем розвитку плода зростає обсяг навколоплідної рідини, а значить і збільшується кількість необхідної води, і відповідно посилюється полидипсия.
 2. У період першого триместру вагітності жінці необхідно більше рідини, щоб виводити токсини і шлаки, оскільки нерозвинені органи плода поки не в змозі самостійно їх знешкоджувати.
 3. Зміни в структурі кровоносної системи, які відбуваються аж до 20 тижня виношування плоду. Оскільки організму вагітної жінки доводиться працювати більш інтенсивно, виникає підвищена потреба в рідині, недолік якої призводить до того, що кров загусає. При густої консистенції крові зростає ризик утворення тромбів, ішемії та інших патологій серцево-судинної системи.
 4. Зміна харчових смаків. Оскільки під час вагітності жінка, як правило, зловживає солодкими, солоними, гострими або жирними стравами, у неї зростає потреба в додатковій рідини, яка допомагає перетравлювати і виводити з організму зайві солі.
 5. Бактеріальні та вірусні інфекції, розлади кишечника і дихальних шляхів також можуть стати причиною полидипсии.
 6. Гестаційний цукровий діабет, розвиток якого супроводжується спрагою і сухістю в роті. Виявити це захворювання можна за допомогою аналізів сечі і калу.

Варто відзначити, що трапляються ситуації, коли, згідно з аналізами сечі і супутніх симптомів, вагітній жінці необхідно зменшити обсяги споживаної рідини. В іншому випадку, може розвинутися гестоз і збільшується ризик передчасних пологів.

діагностика полидипсии

Оскільки полидипсия може бути симптомом досить серйозну патологію який-небудь системи організму, діагностика спраги є дуже складним і тривалим процесом, який включає в себе:

 • опитування пацієнта;
 • огляд;
 • здачу лабораторних аналізів. Як правило, спочатку робиться аналіз крові і сечі. Якщо ж причина посиленої спраги не встановлена, то призначаються аналізи на гормони, печінкові та ниркові проби;
 • апаратне дослідження окремих органів хворого (рентгенографія легенів, ЕКГ, УЗД та ін.).

Зверніть увагу! Якщо спрага має нефізіологічний характер, то організм, в більшості випадків, спочатку діагностують на наявність цукрового або нецукрового діабету, а також на порушення в роботі нирок або серцево-судинної системи, так як саме такі проблеми найчастіше зустрічаються у пацієнтів.

Профілактика і лікування полидипсии      

Основним завданням профілактики і лікування посиленою спраги є відновлення водно-сольового балансу, а також визначення та усунення факторів, що викликають нездужання організму.

При виникненні посиленою полидипсии рекомендується:

 1. Збільшити обсяг рідини, що випивається до двох літрів в день. Щоб проблема посиленою спраги не давала про себе знати довгий час, бажано випивати по пів чашки очищеної води щогодини.
 2. Нормалізувати вологість в приміщенні, де ви перебуваєте, оскільки при сухому повітрі посилюється спрага. Для підвищення вологості можна завести кімнатні рослини або придбати зволожувач повітря.
 3. Відмовитися від споживання жирної, гострої та солоної їжі, різних біодобавок і ліків, що викликають спрагу, а також від снеків, кава, алкогольних напоїв, солодкої газованої води.
 4. Позбутися від шкідливих звичок (Куріння).
 5. За півгодини до початку тренувань або інших фізичних навантажень випивати півсклянки води.
 6. Стежити за якістю свого сечовипускання. Якщо сеча має занадто світлий або темний колір, необхідно переглянути обсяги споживаної рідини. При нормальному вмісті води в організмі сеча має помірно жовтий колір без різкого запаху.

Якщо фізіологічні чинники, що викликають спрагу, повністю усунені, але зневоднення не припиняється, слід негайно вирушати до терапевта або ендокринолога за місцем проживання, які призначать всі необхідні аналізи, і проведуть ретельне обстеження організму. У разі якщо має місце травма голови, після якої і стала спостерігатися посилена спрага, необхідно звернутися за консультацією до травматолога і невролога.

Важливо розуміти, що посилене відчуття спраги - це не причина, а симптом якогось недуги. І що цілком можливо мова може йти про дуже серйозні захворювання. Тому поява полидипсии ігнорувати ні в якому разі не можна.  

Євтушенко Олег, ендокринолог