Жарознижуючі препарати, таблетки і засоби для дорослих

Вже протягом багатьох десятиліть найпопулярнішими лікарськими препаратами в усьому світі є знеболюючі і, звичайно, жарознижуючі засоби. А в період епідемії грипу та ГРВІ їх і зовсім змітають з прилавків аптек. У цій статті ви дізнаєтеся, що говорить про найпопулярніші на сьогоднішній день жарознижуючих препаратах головний клінічний фармаколог Санкт-Петербурга - Олександр Хаджідіс. Він розповість, чим вони відрізняються, які мають переваги і недоліки, і як зробити правильний вибір лікарського засобу.

Приблизно рік тому під час епідемії російські лікарі закликали пацієнтів не використовувати такі популярні вже не одне покоління препарати, як "Аспірин" і "Анальгін". "Парацетамол" в чорний список поки не потрапив, але його радять приймати тільки строго по інструкції. З такими жорсткими висловлюваннями наш сьогоднішній експерт не згоден. Олександр Хаджідіс з упевненістю заявляє, що ці препарати не заподіють організму шкоди, якщо ними не зловживати і дотримуватися правильного дозування:

- Препарати на основі парацетамолу сьогодні використовуються у всьому світі. Я не думаю, що лікарі всіх країн настільки безграмотні, що виписують своїм пацієнтам токсичний препарат.

Сьогодні виділяється ціла група нестероїдних протизапальних засобів. Це не гормональні препарати, які поєднують в собі жарознижуючі, знеболюючі та протизапальні властивості. Вони не допоможуть вилікувати застуду або грип, але знімуть їх симптоми, полегшивши самопочуття пацієнта. Ось що говорить про ці препаратах Олександр Хаджідіс:

- Препаратів, які можуть вилікувати грип і ГРВІ, на сьогоднішній день одиниці. При цьому користі від них не так вже й багато: віруси живуть приблизно 5-7 днів і використання лікарських препаратів ніяк цей термін скоротити не може. Ось і виходить, що ви в будь-якому випадку проболеете визначений термін, тому навантажувати організм зайвими ліками не варто. А от знімати симптоми - це інша справа. Упродовж тижня мучитися від головного болю, нежиті або високої температури - досить важко. Симптоматичне лікування позбавить вас від дискомфорту, але важливо пам'ятати: знімаючи ті або інші симптоми, саме захворювання ви не лікуєте, ви лише полегшуєте його перебіг. Тому Завжди слідкуйте за тим ризик від прийому певних препаратів. Якщо ваше самопочуття не дуже важке, то краще потерпіти головний біль, ніж нашкодити собі ліками, які все одно ніяк не прискорений одужання.

Зміст статті:

 • Які бувають жарознижуючі ліки?
 • Ацетилсаліцилова кислота ( "Аспірин")
 • парацетамол
 • Метамізол натрію ( "Анальгін")
 • Ібупрофен і диклофенак

Які бувають жарознижуючі ліки?

Наш експерт розповів цікавий факт:

- На сьогоднішній день існує 15 груп нестероїдних протизапальних препаратів (25 років тому їх було лише 8). І якщо оригінальних препаратів по всьому світу налічується близько 150, то відтворених ліків - тисячі.

Коли з'явилися нестероїдні протизапальні препарати, вони швидко витіснили опіоїдні анальгетики і за короткий час придбали величезну популярність. Такий успіх НПЗЗ можна пояснити тим, що вони не пригнічують дихання і не мають багатьох інших побічних ефектів, які були властиві препаратам попередніх поколінь. І нехай їх знеболюючий ефект дещо слабше, вони все ж досить ефективні.

НПЗЗ діляться на дві категорії:

 • Препарати першого покоління (їх ще називають "старими") - фенілбутазон ( "Бутадион"), індометацин ( "Мовімед", "Метиндол"), диклофенак ( "Диклак", "Диклофенак", "Вольтарен"), ібупрофен ( "МИГ" , "Напроксен", "Нурофен", "Ібупрофен"), ацетилсаліцилова кислота ( "Цитрамон", "Аспірин").

 • Препарати другого покоління, селективні інгібітори циклооксигенази-2 (ЦОГ) ( "нові", з'явилися на ринку протягом останніх двадцяти років) - група коксибів (еторикоксиб - "Аркоксія", целекоксиб - "Целебрекс"), німесулід ( "Найз", " Німесил ", суспензія НІМУЛІДУ), мелоксикам (" Моваліс "- це препарат, який спочатку належав до першого покоління, але згодом у нього був виявлений селективний ефект).

- Тільки на початку 70-х років був відкритий механізм дії НПЗП: всі вони пригнічують фермент циклооксигенази. На початку 90-х стало відомо, що фермент цей має два подфермента: циклооксигеназа-1 і циклооксигеназа-2. Природно, дія лікарських препаратів буде залежати від того, який саме фермент вони пригнічують. Вчені, які відкрили механізм дії НПЗЗ, отримали Нобелівську премію з медицини. - коментує цей момент головний клінічний фармаколог Санкт-Петербурга.

Препарати першого покоління є неселективними і діють на кожен подфеномен, тому здатні надавати відразу і знеболюючий і жарознижуючий ефект. Сюди відносяться "Анальгін" і "Ібупрофен".

Побічні ефекти, які вони можуть викликати, є типовими для НПЗЗ:

 • Олігоурія (кількість виділеної організмом сечі зменшується)

 • бронхоспазми

 • нефротоксичность

 • Ульцерогенна ефект (провокує розвиток виразкових утворень)

Приблизно у 25% пацієнтів виявляються перераховані побічні ефекти після прийому будь-яких препаратів, що відносяться до першого покоління. Але дуже важливо розуміти, що ці препарати небезпечні не стільки своїми побічними діями, скільки тим, що ми звикли приймати їх з приводу і без. Часто без особливої ​​необхідності, не дотримуючись рекомендовану дозу.

Закінчуючи тему побічних ефектів, варто відзначити, що вони не дуже явно виражені і досить швидко проходять. Часто лікарі навіть не встигають відзначити їх наявність. Це призводить до того, що ті чи інші побічні дії можуть не враховуватися при призначенні препарату пацієнтам. Самі ж вони не завжди можуть зрозуміти, що ті чи інші прояви викликані вживанням цих лікарських препаратів. Ось що з цього приводу говорить Олександр Хаджідіс:

- Наприклад, вже після дворазового прийому препарату індометацин ("Метиндол"), У пацієнта знижується діурез. Але ефект цей короткочасний і не явний, тому лікарі просто не встигають його зафіксувати.

Набагато менше побічних ефектів мають препарати другого покоління. Але при цьому в ході досліджень і спостережень з'ясувалося, що вони Кардіотоксичність, тобто негативним чином позначаються на роботі серцево-судинної системи. Це викликано тим, що препарати втратили антіагрегатное властивість, яка була властива першого покоління, тобто вони можуть провокувати утворення тромбів. Олександр Хаджідіс визнає наявність серйозних ефектів, але не вважає, що вони можуть проявитися, якщо використовувати препарати не курсом, а для зняття певних симптомів:

- Для того, щоб позбутися від симптомів ГРВІ або грипу зовсім не потрібно приймати жарознижуючі постійно. Чи відчуваєте сильне нездужання - прийміть одну таблетку і цього буде цілком достатньо. Якщо лікарі призначають регулярний прийом препаратів протягом декількох днів, то варто насторожитися. Адже при одноразовому прийомі ефект буде той же, а ризик отримати побічні ефекти - набагато нижче.


Ацетилсаліцилова кислота ( "Аспірин")

Навряд чи є в нашій країні хоча б одна сім'я, в чиїй домашній аптечці немає "Аспірину".

- Якби мені запропонували вирушити на безлюдний острів і взяти з собою три речі, то я взяв би "Аспірин". Це препарат широкого спектра дії: надає антиагрегантний, протизапальний, знеболюючий і жарознижуючий ефект, - каже Олександр Хаджідіс. - Але і з ним важливо вміти поводитися. Якщо приймати "Аспірин" при ГРВІ, то це може викликати ураження центральної нервової системи і печінки. Також дуже обережно треба приймати препарат тим, у кого є проблеми з шлунково-кишковим трактом.

Сьогодні багато лікарів радять приймати до 150 мг ацетилсаліцилової кислоти щодня, щоб запобігти утворенню тромбів і вберегти серцево-судинну систему. Це дійсно ефективна профілактична міра. Але, якщо ви не хочете перевірити на собі справедливість виразу "одне лікує, а інше калічить", то приймайте "Аспірин" з лужними напоями (найпростіший варіант - мінеральна вода). Препарат все-таки кислотний, і цей захід значно скоротить ризик заробити виразку шлунка. Єдине - лужне середовище зменшує всмоктуваність препарату і знижує ефективність його використання. Тому вирішуйте самі, що для вас пріоритетнішою.

Розвиток виразки - це побічний ефект, який викликають практично всі НПЗЗ при їх надмірному вживанні. При цьому не має значення, чи використовуєте ви форму таблеток або робите укол. Для того, щоб зменшити ризик розвитку виразки, виробники намагаються мінімізувати контакт препарату зі слизової шлунка (комбінують лікарські засоби, випускають шипучі таблетки). Популярний сьогодні "Кардіомагніл", наприклад, поєднує лужну і кислотну середу (гідроксид магнію і ацетилсаліцилову кислоту). Але це призводить лише до того, що препарат стає неефективним, так як два ворожих компонента просто напросто нейтралізують один одного.


парацетамол

Наш експерт, головний клінічний фармаколог Санкт-Петербурга, на перше місця в списку жарознижувальних препаратів ставить парацетамол. Він не має додаткового протизапального ефекту, як багато подібних кошти, але і не має багатьох побічних ефектів НПЗЗ.

Олександр Хаджідіс вважає, що парацетамол і зовсім не викличе ніяких негативних наслідків, якщо його приймати не системно, а лише для зняття симптомів. Тільки в дуже рідкісних випадках може з'явитися висип або розвинутися тканинна гіпоксія. Іноді йдеться про гепатоксічності парацетамолу (його негативний вплив на печінку). Але це справедливо тільки в тому випадку, якщо застосовувати препарат протягом тривалого часу, перевищуючи всі мислимі дозування. Для того, щоб печінка постраждала, потрібно за один раз випити 20 таблеток парацетамолу по 0,5 грама. Таким чином, можна тільки свідомо нашкодити своєму організму, так як випадково прийняти таку дозу просто нереально.

Якщо у вас немає захворювань нирок і печінки, то можете без побоювань приймати парацетамол як жарознижуючий засіб. Якщо ж ви страждаєте алкоголізмом або нирковою недостатністю, то краще підібрати для себе інший засіб. Також потрібно обережно комбінувати парацетамол з іншими препаратами, які містять фенобарбітал або інші індуктори ферментів печінки (в тому числі і етанол). Олександр Хаджідіс також попереджає:

- Якщо у вас є які-небудь захворювання печінки, то уважно стежте за своїм станом при підвищенні температури і прийомі лікарських засобів. При гострих гепатитах, наприклад, парацетамол набагато краще метаболізується в печінці. Як наслідок - в організмі збільшується кількість метаболітів (токсичних продуктів розпаду ліки). При цирозі, коли всі функції печінки знижені, ще вище ймовірність токсичного ефекту від препарату, в окремих випадках можливий летальний результат.

Щоб уникнути появи побічних ефектів, використовуйте препарат разово. Піднялася температура - випили необхідну дозу. Приймати його протягом дня "для профілактики" зовсім не потрібно.


Метамізол натрію ( "Анальгін")

- Токсико-алергічний ефект від прийому метамізолу натрію був доведений американськими вченими 25 років тому. Вже після першого прийому може з'явитися гостра алергічна реакція, і це ніяк не залежить від дозування препарату, - пояснює Олександр Хаджідіс, - Самі алергенні препарати - пеніциліни. Анафілактичний шок вони викликають в одному випадку на п'ять мільйонів. прийом "Анальгіну" може викликати анафілактичний шок в одному випадку з п'ятдесяти тисяч. А "Анальгін", на відміну від пеніцилінів, лежить в кожній аптечці і приймається часто спонтанно, без дотримання певної дозування, часто навіть без особливої ​​необхідності. Для довідки: анафілактичний шок - це реальна загроза летального результату.

Сьогодні вчені довели, що "Анальгін" викликає агранулоцитоз. Під його впливом кількість білих кров'яних тілець в крові зменшується, в результаті чого організм стає беззахисним перед різними грибками і бактеріями. За словами Олександра Хаджідіса, цей побічний ефект викликає не тільки "Анальгін", але і інші препарати з групи піразолонів. Препарат добре знімає біль, але навіть після двох застосувань поспіль може призвести до електролітним розладів і викликати олігоурія, що може позначитися на роботі серцево-судинної системи.

- Як показали дослідження, ймовірність токсико-алергічної реакції на "Анальгін" залежить від наявності певного генетичного дефекту. Жителі Балканського півострова такого дефекту не мають і спокійно беруть "Анальгін". А ось американці були змушені повністю відмовитися від цього препарату. Але і вони сьогодні повернули цей лікарський засіб, нехай і в якості резервного,  - коментує цей момент Олександр Хаджідіс.

Протягом тривалого часу вважалося, що єдина перевага "Анальгіну" перед іншими знеболюючими і жарознижувальними препаратами - це можливість використовувати його в формі ін'єкції. Близько п'яти років тому з'явився ще один подібний препарат для парентерального введення - "Перфалган". Але його вартість в порівнянні з "Анальгін" в рази вище.

Якщо "Анальгін" все ж буде занесений в чорний список і зникне з російських аптек і лікарень, то потрібно буде згадати такий препарат, як "Кеторолак". Він не поступається за своєю ефективністю, при цьому ризик розвитку побічних ефектів від його прийому набагато менше.


Ібупрофен і диклофенак

Найбезпечніші жарознижуючі препарати - на основі диклофенаку та ібупрофену. Олександр Хаджідіс з цього приводу каже:
- У нашій країні чомусь при температурі приймають "Парацетамол", а від болю - "Анальгін". Але це абсурд, тому що все НПЗЗ володіють і жарознижувальну і знеболювальну дію одночасно. Я починав викладати 20 років тому і вже тоді говорив своїм студентам, що скоро "Аспірин" замінять нові, більш сучасні препарати. І дійсно вони з'явилися, просто як жарознижуючі не позиціонує. У приклад можна привести "Вольтарен", який, про це мало хто знає, ефективно збиває високу температуру.

Приймати комбіновані препарати, на думку нашого експерта, варто з обережністю. Вони ефективні, але і побічних ефектів у них буде набагато більше. Одні з яскравих прикладів подібних препаратів - "Пенталгін". Він містить феніраміну малеат, парацетамол, напроксен, кофеїн і дротаверин і, отже, всі побічні ефекти, властиві цим компонентам. Деякі комбіновані препарати містять фенобарбітал і парацетамол, що недоцільно, так як під дією фенобарбіталу токсичність парацетамолу значно збільшується.

Олександр Хаджідіс розповів нам, що НПЗЗ не допоможуть при головного або зубного болю. Якщо ви страждаєте від болів, які викликані бурситом або артритом, то потрібно вибирати той препарат, який володіє найбільш сильну протизапальну дію (за цим показником виграють препарати на основі диклофенаку).

Широко відомі завдяки рекламі "Но-шпа" і "Дротаверин" не позбавляють від болю, яка носить запальний характер. Ці препарати взагалі не використовуються ніде в світі, крім Угорщини та Росії.