Залізодефіцитна анемія причини, симптоми і лікування

Залізодефіцитна анемія - це захворювання крові, яке характеризується недостатнім надходженням в організм заліза або порушенням його утилізації. Це патологічний стан не є первинним захворюванням, так як його поява завжди обумовлено якоюсь патологією. Залізодефіцитна анемія вважається найпоширенішою патологією системи крові, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я на цю недугу часто страждають представниці слабкої статі, що пов'язано з вагітністю, годуванням грудьми і кровопотерями під час менструації.

Залізодефіцитна анемія: причини розвитку

Лікарі виділяють кілька основних факторів, які можуть привести до розвитку даного стану.

Недостатнє надходження заліза з їжею

Порушення харчування може привести до розвитку залізодефіцитної анемії в будь-якому віці, особливо часто розглядається патологічний стан відзначається при тривалому голодуванні, вегетаріанство за умови незбалансованої дієти, одноманітною дієті з мінімальним вмістом тваринних продуктів.

Зверніть увагу: у новонародженої дитини залізодефіцитна анемія виключена, якщо він знаходиться на грудному вигодовуванні і у матері немає анемії. Якщо ж немовляти занадто рано переводять на штучне вигодовування, то залізодефіцитна анемія може розвинутися навіть у такому маленькому віці.

Підвищені потреби організму в залозі

Йдеться про такі станах, як вагітність або період годування груддю дитину. І це незважаючи на те, що під час вагітності частина заліза зберігається в організмі, так як відсутні щомісячні кровотечі! А пов'язано розвиток залізодефіцитної анемії під час вагітності з тим, що організм матері передає цей цінний мікроелемент плоду, його потребує і плацента. Потім під час пологів і в післяпологовому періоді відбувається крововтрата, що також веде до зниження рівня заліза в організмі.

Природжений недолік заліза в організмі

Цей фактор може бути пов'язаний з важкої залізодефіцитною анемією у матері, багатоплідної вагітністю і народженням недоношеної дитини. У всіх цих випадках концентрація заліза в крові новонародженого буде низькою, і симптоми даного захворювання будуть присутні з перших днів життя.

Порушення всмоктування заліза

Повноцінне всмоктування заліза в дванадцятипалій кишці буде тільки в тому випадку, якщо слизова цього відділу кишечника нормально функціонує. Якщо у людини є захворювання шлунково-кишкового тракту, то це спровокує пошкодження слизової оболонки кишечника, що призведе до зниження швидкості надходження заліза в організм.

До подібних захворювань, які призводять до порушень всмоктування заліза, відносяться:

 • запалення слизової оболонки тонкого кишечника - ентерит;
 • аутоімунний гастрит;
 • видалення шлунка і / або тонкої кишки в анамнезі;
 • непереносимість білка глютену - целіакія;
 • атрофічні процеси в слизовій шлунка - атрофічний гастрит;
 • аутоімунне захворювання, пов'язане з ураженням слизової оболонки всіх кишок та інших внутрішніх органів - хвороба Крона;
 • порушення секреції всіх залоз організму спадкового характеру - муковісцидоз;
 • злоякісні новоутворення шлунка і / або дванадцятипалої кишки.

Порушення синтезу трансферину

Такі порушення можуть бути пов'язані з різними спадковими захворюваннями, але симптомів залізодефіцитної анемії у новонародженого не буде, так як цей важливий мікроелемент буде надходити в організм з грудним молоком.

Варто відзначити, що трансферрин синтезується виключно в клітинах печінки, тому її різні патології (гепатити, цироз) також призводять до розвитку залізодефіцитної анемії.

підвищена крововтрата

Якщо сталася одноразова втрата навіть великої кількості крові, то це, як правило, не призводить до розвитку залізодефіцитної анемії - запасів заліза в організмі достатньо для відшкодування крововтрати. Одночасно з цим при незначних, але постійних кровотечах в день втрачається кілька міліграмів заліза і це вже загрожує серйозними наслідками.

Причинами хронічної крововтрати можуть стати:

 • геморой в стадії загострення;
 • системна червона вовчанка;
 • поліпоз кишечника;
 • системний васкуліт;
 • виразкова хвороба шлунка та / або дванадцятипалої кишки;
 • хвороба Крона;
 • ендометріоз;
 • виразковий коліт неспецифічного характеру;
 • пухлини шлунково-кишкового тракту в стадії розпаду.

Якщо причина постійної крововтрати НЕ буде вчасно діагностовано, то це обов'язково призведе до розвитку залізодефіцитної анемії.

алкоголізм

Пошкодження слизової оболонки шлунка відбувається і при тривалому вживанні алкоголю у великих кількостях. Пов'язано це, в першу чергу, з надходженням в організм етилового спирту, який міститься в будь-яких алкогольних напоях. Крім цього, етиловий спирт гнітюче діє на процеси кровотворення в червоному кістковому мозку, а це теж обумовлює розвиток даного захворювання.

Прийом лікарських препаратів

Як правило, залізодефіцитна анемія виникає при прийомі лікарських препаратів тільки в тому випадку, якщо цей прийом був тривалим, а медикаменти приймалися в великих кількостях. Найчастіше розглядається захворювання провокують такі кошти:

 • нестероїдні протизапальні - наприклад, Аспірин;
 • антациди - наприклад, Алмагель або Ренні;
 • залізозв'язуючих - Ексіджад, Десферал.

Зверніть увагу: лікарі постійно нагадують своїм пацієнтам, що перераховані вище лікарські препарати не можна приймати без призначень фахівця і самостійно коригувати тривалість і дозування.

Симптоми залізодефіцитної анемії

Слід зазначити, що розглядається захворювання проявляється не відразу, досить тривалий час воно може протікати безсимптомно - людина веде звичайний спосіб життя, не відчуває ніякого дискомфорту, хоча рівень заліза в організмі вже знижений. У літньому і дитячому віці, навпаки, клінічна картина при залізодефіцитної анемії буде яскраво вираженою буквально з перших днів розвитку захворювання. У будь-якому випадку, симптоми залізодефіцитної анемії ідентичні:

 • задишка;
 • порушення смаку та нюху;
 • схильність до інфекційних захворювань;
 • ураження слизових оболонок (наприклад, в ротовій порожнині можуть з'явитися виразки по типу стоматітних);
 • порушення інтелектуального розвитку - знижується концентрація уваги, дитина починає погано засвоювати навчальний матеріал, знижується пам'ять;
 • ураження язика;
 • підвищена стомлюваність;
 • зміна шкіри (лущення і почервоніння) і нігтів / волосся (розшарування, випадання);
 • м'язова слабкість.

діагностичні заходи

В принципі, запідозрити розвиток розглянутого захворювання може лікар будь-якого напрямку. Але діагностикою анемії, визначенням ступеня тяжкості її перебігу і лікуванням займається лікар-гематолог.

Діагностика залізодефіцитної анемії - це не тільки аналіз опитування пацієнта, але і лабораторні дослідження крові, пункція кісткового мозку (робиться рідко, але відрізняється максимальною інформативністю). Якщо мова йде про встановлення причини розвитку залізодефіцитної анемії, то пацієнту може бути призначено дослідження калу на приховану кров і якщо аналіз дає позитивний результат, то це буде означати, що в організмі є або розпадається пухлина, або виразкова хвороба, або розвивається хвороба Крона.

При діагностиці залізодефіцитної анемії гематолог обов'язково запрошує на консультацію онколога, хірурга, гінеколога, гастроентеролога, ендокринолога - ці фахівці допомагають встановити істинні причини даного захворювання і призначити адекватну терапію.

Лікування залізодефіцитної анемії

Процес це не швидкий, пацієнт повинен буде не тільки приймати специфічні лікарські препарати, але і провести корекцію харчування.

Дієта при залізодефіцитній анемії

На нашому сайті вже є повноцінна стаття про те, які продукти потрібно вживати при розглянутому захворюванні. Ми лише нагадаємо, що максимально повне засвоєння заліза організмом відбувається з м'ясних продуктів - вони повинні стати основою раціону харчування. В меню хворого залізодефіцитної анемії обов'язково повинні входити печінку свиняча і куряча, м'ясо кролика і куряче, сир і коров'яче молоко, яєчний жовток і яловичина / баранина, морська капуста і чорнослив, шипшина і насіння соняшнику, гречана крупа і персики, яблука і мигдаль.

Харчування при розглянутому захворюванні обов'язково повинно бути повноцінним, тобто зациклюватися тільки на перерахованих продуктах не можна - в меню повинні входити і риба, і морепродукти, і овочі з фруктами / ягодами, і різноманітні крупи, і кисломолочні продукти.

Зверніть увагу: незважаючи на те, що дієта здатна скоригувати кількість заліза в організмі, вона не в змозі позбавити організм від дефіциту цього важливого мікроелемента. Тому лікарі попереджають про необхідність прийому специфічних лікарських препаратів.

медикаментозна терапія

Вибір лікарів при лікуванні залізодефіцитної анемії падає на таблетовані форми лікарських препаратів. Внутрішньовенне і внутрішньом'язове введення коштів цілком можливо, але частіше застосовується при необхідності швидко заповнити втрату заліза (наприклад, при рясному кровотечі) або порушення всмоктування заліза кишечником.

Серед усіх лікарських препаратів, які застосовуються для лікування залізодефіцитної анемії, можна виділити наступні:

 1. Гемофер пролонгатум. Приймається всередину за годину до або через 2 години після їжі, запивати кожна таблетка великою кількістю води. Тривалість лікування даним препаратом становить 4-6 місяців, а після нормалізації рівня заліза в організмі ще 2-3 місяці приймають підтримуючі дози.
 2. Сорбифер Дурулес. Приймається всередину за півгодини до їжі, запивати склянкою води. Часто призначається вагітним жінкам із залізодефіцитною анемією. Тривалість курсу прийому індивідуальна і визначається позитивною динамікою.
 3. Ферро-Фольгамма. Приймається всередину, за півгодини до їди двічі на добу. Тривалість курсу прийому становить 1-4 місяці, більш конкретні терміни встановлює лікуючий лікар, грунтуючись на результатах контрольних досліджень крові.

Зверніть увагу: деякі лікарські засоби мають здатність покращувати або погіршувати всмоктування заліза організмом. Тому при одночасному прийомі залізовмісних засобів і таких ось "варіативних" препаратів потрібно враховувати, що аскорбінова / бурштинова кислоти, фруктоза і сорбіт, цистеїн і нікотинамід покращують всмоктування заліза, а ось солі кальцію і фосфати, тетрациклін і танін, антациди і фітини - знижують всмоктуваність.

Рекомендуємо прочитати: Препарати заліза при анемії: огляд засобів

Прогноз залізодефіцитної анемії, як правило, сприятливий - одужання настає відносно швидко. Звичайно, деякі фактори можуть привести до ускладнень в лікуванні залізодефіцитної анемії - наприклад, неправильно поставлений діагноз, порушення дозування і режиму прийому медикаментів, пізно розпочате лікування. Але в такому випадку можливий розвиток ускладнень залізодефіцитної анемії:

 • відставання в рості і розвитку, що особливо характерно для дитячого віку;
 • анемічних кома;
 • ускладнення інфекційного характеру;
 • недостатність внутрішніх органів.

Залізодефіцитна анемія - захворювання, яке в умовах сучасної медицини відмінно лікується. Але для цього потрібно вчасно виявити цю проблему і отримати ефективні призначення від фахівця.

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії