Залізодефіцитна анемія у дітей лікування, огляд основних препаратів

При постановці діагнозу залізодефіцитна анемія, необхідно повноцінне лікування дитини, особливо якщо це дитина перших років життя, коли зниження гемоглобіну може різко і швидко вплинути на процеси фізичного і нервово-психічного розвитку. У лікуванні ЗДА (скорочено залізодефіцитна анемія) застосовуються як немедикаментозні заходи, так і ліки. Однак самостійний прийом будь-яких препаратів заліза, так само як і спроби підняти гемоглобін за допомогою тільки одного харчування, без прийому залізовмісних засобів при низьких значеннях гемоглобіну в аналізах, заборонений. Це може привести до серйозних наслідків і ускладнень.

Важливість відвідування лікаря

З дитиною будь-якого віку при підозрі на наявність анемії необхідно відвідування лікаря і проведенні е ретельного обстеження. Це потрібно в силу того, що тільки фахівець може правильно оцінити результати не тільки загального аналізу, але і всіх сталевих, які можуть вказати на причину зниження гемоглобіну (а це можуть бути не тільки дефіцит заліза, але і багато інших причини). Якщо ж визначена ЗДА, фахівець підбере оптимальне поєднання препаратів, в тому числі і рецептурних, так як сьогодні більшість з залізо-містять засобів при лікуванні анемії у дітей продаються в аптеках строго за рецептом.

Важливо не тільки підібрати вид препарату і режим його дозування, але і скоригувати харчування крихти, додати в нього компоненти і препарати, які допоможуть у засвоєнні препаратів заліза і знизять ризики ускладнень від лікування.

важливо

Анемія не завжди відноситься до самостійної патології і часто є симптомом певних захворювань, усунення яких допоможе в корекції рівня гемоглобіну. Тому завжди потрібно звернення до педіатра або гематолога при відхиленнях в змісті гемоглобіну.

Виявлення першопричини анемії і її лікування допоможе в нормалізації рівня гемоглобіну часом навіть без ліків. Так, на тлі гастритів і ентеритів процес всмоктування заліза утруднений, що загрожує анемією, а на тлі дефіциту білка або вітамінів В9 або В12 страждає синтез гемоглобіну та еритроцитів.

Чи можливо підвищення гемоглобіну без препаратів

Якщо мова йде про прихований дефіцит заліза, виявляти за даними біохімічного аналізу (при цьому рівень гемоглобіну у дитини до року не нижче 105-110г / л, а у дитини старше цього віку не нижче 100-105г / л), то на тлі корекції вітамінного дефіциту і обмінних порушень за допомогою харчування, збагаченого продуктами, що містять залізо, можливо обійтися без медикаментозного лікування. Якщо гемоглобін знижується за рахунок певних захворювань, ведучим стане їх лікування, і якщо на тлі цього гемоглобін не підвищується, ще й корекція анемії.

Увага! Виражена ЗДА з гемоглобіном нижче 100г / л у дітей будь-якого віку без прийому спеціальних препаратів заліза неможлива, ефект буде нестійким і тимчасовим, а найбільш ймовірним є те, що анемія буде тільки прогресувати. Будь-які заходи - дієта, прийом вітамінів, прогулянки, фізична активність і харчові добавки - це тільки допоміжні способи на тлі лікування препаратами.

Однак приймати препарати заліза без лікаря і наявних на те показань також не варто, надлишок заліза в організмі дітей не менш небезпечний, ніж нестача. Тому вид препарату, форму його прийому і дозування підбирає тільки лікар. Він же контролює процес лікування і переносимість препаратів.

Батьки повинні стежити за тим, щоб на тлі терапії дитина отримувала повноцінне харчування з великою кількістю свіжих плодів, що підвищує засвоєння заліза. Крім того, важливо правильне поєднання препаратів з їжею (особливо молочними і злаковими продуктами, такими, що порушують засвоєння заліза), і підбором правильних напоїв для запивання ліків.

Увага! Заборонено давати дітям будь-які БАДи та харчові добавки, рекламовані по телевізору або в інтернеті, не варто експериментувати з дорослими формами ліків і народною медициною. Це може привести до серйозних ускладнень.

Що потрібно знати про лікування залізодефіцитної анемії у дітей

Навіть правильно підібрані препарати заліза не можуть підняти гемоглобін за кілька днів або тиждень.

важливо

Вважається дуже хорошим темпом підвищення гемоглобіну на 1-2 одиниці на тиждень, і відповідно, для підвищення його з 100 до 110г / л потрібно як мінімум 5-10 тижнів прийому препаратів в лікувальній дозі. Щоб потім закріпити результати, потрібно приймати препарат ще в профілактичній дозі не менше 6-8 тижнів, щоб наситити організм залізом і сформувати його депо в тканинах і органах.

Контрольні аналізи для оцінки ефективності лікування потрібно проводити не раніше, ніж через 4-6 тижнів від початку прийому препаратів, раніше результати ще можуть бути не так очевидні.

Важливо поєднання всіх режимних заходів, харчування і всіх інших лікарських рекомендацій щодо прийому коригувальних добавок і ферментів, вітамінно-мінеральних комплексів. Так, в комплексній терапії застосовуються:

 • Застосування ферментних препаратів, які нормалізують травлення, покращують всмоктування заліза і допомагають усувати різні проблеми в травній системі.
 • прийом вітаміну В12, як в складі комплексів, так і ізольовано, переважно у вигляді пероральних форм, а не ін'єкційних (вони погано переносяться дитиною через біль і страху).
 • корекція дисбіозу кишечника за рахунок продуктів і прийому пробіотиків і пребіотиків, нормалізація стільця.
 • прийом фолієвої кислоти і вітаміну С в вікових дозуваннях для поліпшення засвоєння препаратів.

Ліки від анемії для дітей: цілі та засоби

Основна мета при лікуванні дітей від ЗДА - це повністю усунути дефіцит заліза, піднявши гемоглобін до нормальних значень, а також заповнити його запаси в організмі для профілактики подальших рецидивів патології. Цього можна домогтися повністю, тільки з'ясувавши і усунувши справжню причину анемії. В основі лікування, лежать сформульовані Ідельсон ще в кінці минулого століття постулати:

 • лікування ЗДА без медикаментів з залізом просто неможливо
 • переважно лікування повинно проводитися препаратами, прийнятими через рот (ін'єкції болючі і пов'язані з безліччю ускладнень)
 • після стабілізації гемоглобіну лікування відразу не припиняється
 • переливання крові або еритроцитів з метою підвищення гемоглобіну показано дітям тільки в силу життєвих показань.

Таким чином, тільки за рахунок харчування, особливо якщо це рослинна їжа, нехай навіть і багата залізом і вітамінами, заповнення дефіциту гемоглобіну неможливо. З тваринної їжі залізо засвоюється активніше, але і його буде недостатньо для лікування, тільки для профілактики.

Медикаментозне лікування проводить лікар, ретельно і педантично підбираючи препарати для малюка, так як приймати цю речовину потрібно буде кілька місяців поспіль. Оцінюється не лише ефективність даного засобу, але і негативні ефекти, можливі при його прийомі, і ускладнення, які можуть виникнути на тлі лікування.

Сьогоднішні ліки для дітей різних вікових груп розділені на дві великі групи:

 • Солі двовалентного заліза, полісахаридні його сполуки, де воно має іонізовану форму
 • неіонні препарати, де тривалентне залізо входить в структуру особливих комплексів.

До першої групи відносять:

 • Двовалентний сульфат заліза - це Актиферрин, Ферроплекс, Гемофер або Тардиферон
 • Двовалентний хлорид заліза - Гемофер
 • Двовалентний фумарат заліза - ферронат
 • Двовалентний глюконат заліза - Тотема

До другої групи належать:

 • Гідроксидні комплекс тривалентного заліза (сахарат заліза) у вигляді препарату Венофер (розчин для ін'єкцій)
 • Полімальтозний комплекс з залізом випусающійся як Мальтофер або Мальтофер-Фол, пероральні та ін'єкційні форми ФеррумЛек.

При використанні залізо-містять препаратів через рот підвищення гемоглобіну йде трохи повільніше, ніж ін'єкційних, але немає хворобливості від ін'єкцій і стресу, а також небезпеки абсцесів і ускладнень, ризику гемосидерозу при тривалому прийомі. Застосування в ін'єкціях показано дітям у випадках серйозних проблем з кишковим всмоктуванням і видаленні більшої частини тонкої кишки.

Препарати заліза для дітей та їх форми в різних вікових групах

Застосування препаратів заліза показано дітям, починаючи з раннього віку, але форма препарату і його дозування можуть істотно відрізнятися. Так, в періоді дитинства кращими будуть сиропи і краплі, а для дітей шкільного віку та підлітків це можуть бути жувальні таблетки, капсули, таблетки в плівковій оболонці.

Увага! Для лікування анемії будь-які комплекси заліза призначає тільки лікар строго за рецептом. Без нього продаються сьогодні тільки комплекси профілактичної спрямованості і деякі препарати (Фенюльс, Ферроглобін-В12 і Фенюльс-100). У різних вікових групах є рекомендації до прийому тих чи інших препаратів, що пов'язано з їх засвоєнням та розвитком побічних ефектів, формою прийому та іншими умовами.

Дітям до трьох років можуть застосовуватися лікарем:

 • Актиферрин в краплях
 • ФеррумЛек в сиропі
 • Гемофер в краплях
 • Мальтофер в краплях

Для даних препаратів лікар точно вказує кількість крапель, розрахованих за обсягом в них заліза.

У дошкільному віці, з трьох до шести років, застосовні:

 • Актиферрин в сиропі
 • ФеррумЛек в сиропі
 • Мальтофер в сиропі
 • Ферроплекс в драже
 • Тотема в розчині пероральному
 • Ферронат в розчині для прийому через рот

Лікар також строго розраховує дозу препарату, відповідно до віку і ваги, приймають її кілька разів в день.

У періоді від 7 років до 12ти, а також у підлітків застосовують:

 • Ферроплекс в драже
 • Мальтофер в жувальних таблетках
 • ФеррумЛек в жувальних таблетках
 • Тотема в розчині пероральному
 • Ферронат в розчині для прийому через рот
 • Тардиферон в таблетках
 • Гемофер в таблетках (форма пролонгатум)
 • Актиферрин в капсулах.
 • Ферроградумент в таблетках пролонгованої дії.

Препарати зазвичай добре переносяться пацієнтами, поступово всмоктуються в кишечнику, рівномірно створюючи концентрацію заліза в плазмі крові. Важливо точно визначити препарат, який потрібно приймати, а також його дозу і частоту прийому.

Так, при лікуванні ЗДА застосовують дози з розрахунку 5 мг на кілограм ваги дитини на добу, а при прихованому дефіциті заліза (сідеропеніческого синдром) половинну дозу від розрахункової. Якщо ж мова йде про профілактику залізодефіциту в критичні періоди життя, до трьох років застосовують до 1.5 мг заліза на кілограм ваги, а після трьох років половину добової лікувальної дози.

важливо

На тлі лікування анемії препаратами заліза стілець дитини набуває чорного кольору в зв'язку з вмістом в ньому іонів заліза. Це не небезпечно.

Побічні ефекти, нюанси прийому

Важливо знати, що на тлі лікування ЗДА у дітей препаратами заліза можуть виникати певні побічні ефекти і ускладнення, які в деяких випадках вимагають зміни дози або кратності прийому препаратів або ж заміни їх на інші форми і типи ліків. Так, застосування сольових форм препаратів заліза може призводити до розладів стільця на початковому етапі лікування. У зв'язку з цим терапія починається з чверті або половини дози, з поступовим підвищенням її протягом двох тижнів до розрахункової. Швидкість нарощування дози обчислюється від ступеня дефіциту заліза у дитини і стану травної системи. Подібна методика дозволяє підбирати особливо ефективні засоби, при цьому зменшивши ризики негативних реакцій кишечника. Крім того, препарати двовалентного заліза активно взаємодіють в травному тракті з споживаної їжею і питвом, а також іншими ліками, що може ускладнювати засвоєння заліза. Це робить необхідним прийом цих препаратів як мінімум за годину до їжі.

Препарати тривалентного заліза не вимагають нарощування дозувань, вони відразу ж застосовуються в повній дозі і не залежать від прийому їжі, так як харчування ніяк не впливає на їх всмоктування.

Ефект від прийому через рот при лікуванні дітей проявляє себе поступово, що пов'язано з розподілом заліза в організмі. Спочатку відзначається поліпшення самопочуття, і тільки через кілька тижнів поступово підвищується гемоглобін в крові. Одним з явних ознак позитивного ефекту від прийому препаратів стає усунення слабкості м'язів або різке її зменшення. Це вязано з тим, що залізо є складовою частиною ферментних комплексів, які беруть участь в м'язових скороченнях. До кінця другого тижня лікування в аналізі крові спостерігається підвищення рівня ретикулоцитів, а підвищення гемоглобіну може бути як плавним, так і стрибкоподібним. Зазвичай його підвищення реєструють не раніше третього-четвертого тижня лікування. Зникають всі неприємні клінічні симптоми приблизно через два місяці, а повне відновлення дефіциту заліза досягається тільки через півроку терапії.

Скільки лікуватися: критерії ефективності терапії

У міру нормалізації гемоглобіну в периферичної крові дітей припиняти лікування не можна, так як гемоглобін швидко і активно знизиться знову. Необхідно продовжити терапію в половинній від лікувальної дозі і далі. При ранньому припинення лікування формуються рецидиви ЗДА протягом найближчих місяців.

Якщо говорити про основний курс лікування, він триває не менше 6-10 тижнів, виходячи з початкової ступеня тяжкості ЗДА. Так, якщо ж говорити про профілактичному курсі лікування, у міру відновлення гемоглобіну, з метою створення запасів мінералу при легкому ступені анемізації терапію продовжують ще два місяці, при середньотяжкій - три місяці, а при тяжкому перебігу - більше трьох місяців.

Рекомендуємо прочитати: Низький гемоглобін у дитини: причини, діагностика, що робити Профілактика залізодефіцитної анемії у дітей: дієта

Парецкі Алена, педіатр, медичний оглядач