Залізодефіцитна анемія у дітей

Залізодефіцитна анемія - це патологія, яка спровокована нестачею в організмі дитини заліза. Причому цей дефіцит може бути як відносним, так і абсолютним. У загальній структурі анемій, на залізодефіцитну анемію припадає близько 80% всіх випадків. Причому в дитячому віці вона зустрічається досить часто - в 40-50% випадків. Не оминає захворювання стороною підлітків. Так, анемія з нестачею заліза діагностується у 20-30% дітей, які перебувають в пубертатному періоді.

Про те, чи лікується анемія у дитини, починає замислюватися кожен батько, який стикається з таким діагнозом. Безумовно, анемія в дитячому віці лікується, але займатися цим питанням потрібно дуже серйозно.

Зміст статті:

 • Навіщо дитячому організму потрібно залізо?
 • Симптоми розвитку анемії у дитини
 • причини розвитку
 • Причини анемії у дітей 1 року
 • Класифікація анемії у дітей
 • Ступеня анемії у дітей
 • діагностика
 • Лікування анемії у дітей
 • Прогноз і профілактика
 • рекомендації батькам

Навіщо дитячому організму потрібно залізо?

Залізо є одним з найважливіших мікроелементів в дитячому організмі. Без нього неможливий синтез ферментів і білків, які беруть участь в метаболічних процесах.

Залізо входить до складу такого білка, як гемоглобін. Саме цей протеїн відповідає за перенесення кисню органам і тканинам. Якщо заліза не вистачає, то в крові знизиться вміст гемоглобіну. Це спровокує гіпоксію (кисневе голодування) всіх систем людського організму. Особливо гостро брак кисню реагують тканини головного мозку.

Залізо зустрічається в складі міоглобіну, каталази, пероксидази цитохрому, а також ряду інших ферментів і протеїнів. Також в організмі існує депо цього мікроелемента. Зберігається в ньому залізо у вигляді феритину і гемосидерину.

Коли малюк ще перебуває в утробі матері, він отримує залізо через плаценту. Найбільше заліза малюкові потрібно в період з 28 по 32 тиждень. Саме в цей час формується депо цього мікроелемента.

Коли дитина з'явиться на світ, в його організмі має бути 300-400 мг заліза, яке зберігається в запасі. Якщо малюк народжується раніше покладеного терміну, то ці цифри набагато менше і складають 100-200 мг.

Організм дитини буде витрачати це залізо на вироблення гемоглобіну і ферментів, воно бере участь в процесах відновлення тканин, в цілому, витрачається на те, щоб забезпечити потреби організму.

Малюк дуже швидко зростає, що зумовлює високу потребу його організму в залозі. Тому запаси, які були у нього при народженні, закінчаться дуже швидко. Якщо дитина народилася у визначені терміни, то ці запаси будуть вичерпані до 6 або навіть до 5 місяців. Якщо малюк з'явився на світ занадто рано, то заліза йому вистачить лише до 3 місяців самостійного життя.

Залізо, яке надходить ззовні, всмоктується в 12-палої кишки і в порожній кишці. Однак від усього того кількості, яке людина отримує з їжі, засвоюється не більше 5% заліза. На цей процес впливає робота органів травлення. Основним джерелом заліза є червоне м'ясо.


Симптоми розвитку анемії у дитини

Ознаки дефіциту заліза у дитини найрізноманітніші. Є різниця між тим, як виявляється анемія у дітей 5 років, в порівнянні з тим, як виявляється анемія у дітей 10 років. Тому батьки повинні володіти повною інформацією з цього питання, що дозволить своєчасно виявити перші симптоми анемії і звернутися за лікарською допомогою.

Виділяють кілька синдромів, які характеризують дитячу залізодефіцитну анемію: епітеліальний, астеновегетативний, диспепсичний, імунодефіцитні, серцево-судинний. На них варто зупинитися докладніше.

Симптоми епітеліального синдрому. Шкірні покриви дуже сухі, на них з'являються тріщини. Шкіра сильно лущиться, стає грубою на дотик.

Страждають волосся і нігті. Вони стають ламкими, на нігтьових пластинах з'являються смуги. Волосся сильно випадають.

Слизова ротової порожнини є своєрідним маркером того, що з кишечником не все гаразд. У дитини можуть запалюватися губи і язик. Також у нього часто виникає стоматит, проявами якого стають виразки на яснах і внутрішній стороні щік.

Сама шкіра виглядає неприродно блідою. Причому чим важче стадія хвороби, тим блідіше буде дитина.

Симптоми астеновегетативного синдрому. Астеновегетативний синдром розвивається на тлі кисневого голодування тканин головного мозку. У дитини часто виникають головні болі. М'язовий каркас малюка слабкий. Є проблеми зі сном. Нічний відпочинок стає неспокійним, сон поверхневим. Це негативним чином відбивається на емоційній сфері дитини. Він стає плаксивою, примхливим, апатичним, або надмірно збудливим. У нього часто змінюється настрій.

Можливі перепади артеріального тиску. Якщо дитина різко піднімається з місця, у нього навіть може статися непритомність.

Зір погіршується. Якщо порівнювати дитину з однолітками, то він помітно відстає від них як в фізичному, так і в розумовому розвитку.

Малюк грудного віку, у якого розвивається анемія, може втратити ті моторні навички, які він вже придбав. Діти молодшого віку, в нормі, дуже активні. Однак розвивається анемія цю активність помітно знижує.

Дитина тривалий час буде страждати від нетримання сечі, так як його сфінктер занадто слабкий, щоб зберігати її в сечовому міхурі.

Симптоми диспепсического синдрому. Диспепсичний синдром виражається в зниженні апетиту, іноді діти підліткового віку навіть страждають від анорексії. Малюки часто відригують, у них можуть з'явитися проблеми з ковтанням їжі, часто спостерігається метеоризм.

Деякі діти страждають від закрепів, а інші діти від діареї.

Батьки часто відзначають, що у дитини спотворюється смак, малюк може проявляти тягу до неїстівних продуктів. Наприклад, у нього з'являється бажання гризти крейду або є пісок. Також дитині можуть подобатися запахи, які в нормі, викликають огиду. Це запах бензину, фарби, лаку та ін.

Селезінка та печінка збільшуються в розмірах, що може виявити лікар під час стандартного огляду. Підвищується ймовірність розвитку кишкової кровотечі. В цілому, органи травної системи працюють з порушеннями.

Симптоми иммунодефицитного синдрому. На зниження імунітету може вказувати тривале підвищення температури тіла до позначки в 37,5 градусів. Дитина частіше хворіє. Інфекції мають затяжний перебіг і погано піддаються корекції.

Симптоми серцево-судинного синдрому Серцево-судинний синдром розвивається лише при тяжкій стадії анемії. У дитини частішає пульс і дихання, артеріальний тиск знижується. Серцевий м'яз піддається дистрофічних змін, в серце вислуховуються шуми.


причини розвитку

Щоб малюк відразу після народження не відчував дефіциту заліза, він повинен отримувати його з їжею. В добу обсяги заліза, що надходить ззовні, повинні прирівнюватися до 1,5 мг. Після досягнення дитиною віку 1-3 роки, ця потреба зростає до 10 мг. У день дитячий організм втрачає 0,1-0,3 мг заліза (для дітей раннього віку). А витрати підлітків складають 0,5-10 мг.

Якщо малюк витрачає заліза більше, ніж отримує ззовні, то з часом у нього розвивається дефіцит заліза. Цей стан носить назву залізодефіцитної анемії.

Причини виникнення залізодефіцитної анемії у дитини:

 • Система кровотворення малюка недостатньо розвинена.

 • Він не отримує повноцінного харчування.

 • У дитини паразити.

 • Дитина заражений інфекцією.

 • Дитина знаходиться в пубертатному періоді. В цей час до дефіциту заліза можуть призводити гормональні збої.

Також велика кількість заліза в організмі витрачається при кровотечах. Вони можуть траплятися під час оперативних втручань, після отримання травми. Це найбільш очевидні причини крововтрат.

Також існують внутрішні фактори, які можуть викликати кровотечу:

 • ракові патології.

 • Язвений коліт.

 • діафрагмальнагрижа.

 • дивертикулит.

 • геморой.

 • У дівчаток в підлітковому віці можливі рясні менструальні кровотечі.

Також спровокувати дефіцит заліза в організмі можуть деякі лікарські препарати, які отримує дитина. Серед них: саліцилати, нестероїдні протизапальні засоби, глюкокортикостероїди.

Шкідливі звички, яким часто схильні підлітки, здатні стати пусковим фактором для розвитку анемії. Так само як прийом спиртних напоїв і наркотиків, а також куріння. Іншими факторами ризику є: недостатнє час для відпочинку, порушення мікрофлори кишечника, нестача вітамінів, вживання в їжу продуктів, які перешкоджають нормальному засвоєнню заліза.


Причини анемії у дітей 1 року

У дітей першого року життя анемія може розвиватися через впливу на їх організм негативних чинників як під час внутрішньоутробного життя, так і після появи малюка на світ. Ті причини, які впливали на організм дитини під час його внутрішньоутробного існування, називаються антенатальної факторами. Вони не дають можливості залозу накопичитися в організмі плода в достатніх кількостях. В результаті, анемія розвивається у крихти в той період, коли він ще перебуває на грудному вигодовуванні.

До таких факторів відносять:

 • Наявність анемії у вагітної жінки.

 • токсикоз вагітної.

 • Перенесені майбутньою мамою інфекції.

 • фетоплацентарна недостатність.

 • Загроза викидня.

 • Одночасне виношування відразу декількох дітей.

 • відшарування плаценти.

 • Занадто рання або занадто пізня перев'язка пуповини.

Якщо дитина з'явилася на світ з великою вагою, або, навпаки, недоношеним, то анемія у нього розвинеться з більшим ступенем імовірності, ніж у здорового малюка. Це ж справедливо по відношенню до близнюків і дітей з аномаліями розвитку.

У період до року анемія може маніфестувати через низку постнатальних факторів, серед яких:

 • Годування дитини молочними сумішами, які не пристосовані віком крихти.

 • Годування дитини цільним коров'ячим або козячим молоком.

 • Введення прикорму пізніше визначеного часу.

 • Похибки в харчуванні дитини.

 • Порушення в процесі всмоктуваності заліза в кишечнику крихти.

Дитина повинна харчуватися правильно. Найкращим продуктом для нього є молоко матері. Заліза в ньому не дуже багато, але засвоюється воно в організмі дитини швидко, так як має особливу форму (лактоферин). Це дозволяє виявляти імуноглобуліну А свої антибактеріальні властивості.


Класифікація анемії у дітей

Класифікація анемії у дітей в залежності від механізму розвитку хвороби та її причини:

 1. Постгеморрагические анемії, які спровоковані кровопотерями (хронічними і гострими).

 2. Анемії, пов'язані з порушенням процесу кровотворення:

  • залізодефіцитні анемії.

  • Спадкові та набуті железонасищенние анемії.

  • Мегалобластні анемії, пов'язані з дефіцитом фолієвої кислоти і вітаміну В12.

  • Дізерітропоетіческіе анемії (придбані і спадкові)

  • Апластичні і гипопластические анемії на тлі пригнічення кровотворення.

 3. Спадкові та набуті гемолітичні анемії (аутоімунні анемії, мембранопатіі, гемоглобінопатії та ін.).


Ступеня анемії у дітей

Легка

Спершу у дитини розвивається Предлатентний анемія, коли рівень заліза починає знижуватися, але його ще вистачає для забезпечення потреб організму. Однак це негативним чином позначається на активності ферментів в кишечнику. В результаті, залізо з їжі всмоктуватися буде погано. Це легка стадія анемії.

Середня

Наступним етапом розвитку анемії є прихований дефіцит заліза. При цьому депо організму виснажується, що позначається на вмісті заліза в сироваткової частини крові. Стан дитини із середнім ступенем анемії може бути задовільним, але патологічні процеси в організмі вже будуть запущені.

важка

Наступною стадією розвитку анемії є стадія клінічних проявів. У цей період можна виявити анемію за показниками крові. У ній падає вміст не тільки гемоглобіну, а й червоних кров'яних тілець.

Всі клітини організму починають страждати від кисневого голодування. Це негативним чином відбивається на роботі внутрішніх органів. Імунітет дитини починає знижуватися, він частіше хворіє, стає сприйнятливим до кишкових інфекцій. Кожен такий епізод погіршує функціонування кишечника і призводить до того, що дефіцит заліза все більше посилюється.

Від нестачі мікроелемента страждає головний мозок дитини. Він починає відставати в розумовому розвитку від своїх однолітків. Паралельно знижується слух і зір. 


діагностика

Щоб запідозрити анемію у дитини лікаря досить його візуального огляду і опитування батьків. Щоб діагноз підтвердити, він дасть направлення на здачу крові.

На анемію супроводжується дефіцитом заліза, будуть вказувати наступні результати:

 • Гемоглобін в крові знижується нижче за позначку 110 г / л.

 • Кольоровий показник крові знаходиться на позначці нижче 0,86.

 • Зміст сироваткового заліза падає менше 14 мкмоль / л.

 • Показник ОЖСС зростає і перевищує позначку 63.

 • Ферритин в сироватці крові знижується до позначки 12 мкг / л і нижче.

 • Розміри еритроцитів зменшуються, їх форма деформується.

Залежно від рівня гемоглобіну в крові, лікар може визначити стадію розвитку анемії:

 • Якщо гемоглобін знаходиться на позначці 91-110 г / л, то говорять про легкий перебіг анемії.

 • Якщо рівень гемоглобіну падає до позначки 71-10 г / л, то це вказує на середньотяжкий перебіг хвороби.

 • Якщо гемоглобін знаходиться на позначці нижче 70 г / л, то у дитини важка анемія.

 • Коли гемоглобін не перевищує значення в 50 г / л, то анемія надважка.

Щоб уточнити причину розвитку анемії, лікар може призначити ряд додаткових лабораторних досліджень, серед яких:

 • Забір пункції кісткового мозку з його подальшим дослідженням. При залізодефіцитної анемії спостерігається зниження рівня сидеробластов.

 • Здача калу на визначення в ньому прихованої крові.

 • Здача калана на визначення в ньому яєць паразитів.

 • Здача аналізу калу на дисбактеріоз.

Крім того, дитині може знадобитися проходження ультразвукового обстеження внутрішніх органів, ФГДС, іригоскопія і колоноскопія.


Лікування анемії у дітей

Дитяча анемія добре піддається лікуванню тоді, коли встановлена ​​причина її виникнення. В іншому випадку боротьба із захворюванням буде тривалою і безглуздою. Якщо анемія розвивається на тлі масивної крововтрати, то прийняття рішення про те, як лікувати її, має бути екстреним. Дитині потрібне переливання еритроцитарної маси або він загине.

Коли у дитини виявляють хронічні крововтрати, наприклад, при виразковий коліт, потрібно спрямувати зусилля на усунення основного захворювання.

При рясних менструальних виділеннях дівчинку потрібно зводити на прийом до гінеколога. Можливо їй буде потрібно корекція гормонального фону. Також може знадобитися допомога ендокринолога.

Якщо в калових масах виявлені яйця паразитів, то слід провести дегельмінтизацію всіх членів сім'ї.

Комплексні заходи, спрямовані на лікування залізодефіцитної анемії:

 • Потрібно відкоригувати меню дитини.

 • Обов'язково повинні дотримуватися режимні заходи, відповідно до віку дитини. Він повинен достатньо часу проводити на свіжому повітрі, займатися фізичною активністю, вчасно лягає спати.

 • За рекомендацією лікаря, дитина повинна отримувати препарати заліза.

 • Залежно від симптомів хвороби, потрібно спрямувати зусилля на їх усунення.

Дієта - це обов'язкова умова, яке дозволяє позбутися від анемії. Харчуватися дитина повинна повноцінно. Кращим продуктом для немовляти є молоко матері. У ньому міститься залізо, яке максимально повно засвоюється кишечником крихти.

Протягом першого року життя обмінні процеси у немовляти дуже активні, тому той запас заліза, який він отримав від матері, дуже швидко виснажується. У зв'язку з цим постачання мікроелемента повинні здійснюватися під час введення прикорму, з продуктами харчування.

Якщо у немовляти діагностована анемія, то прикорм йому починають вводити на місяць раніше. Таким дітям не рекомендується пропонувати рисову кашу, манку і толокнянку. Упор необхідно зробити на ячку, гречку і просо. М'ясо малюкам з анемією пропонують вже починаючи з півроку. Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, то він повинен отримувати суміші, які додатково збагачені залізом.

Якщо дитина страждає від порушень в роботі органів травної системи, то йому можна пропонувати трави. Корисно давати малюкові відвари шипшини, кропиви, кропу, м'яти, оману, червоної конюшини та ін. Однак перед початком лікування потрібно порадитися з лікарем. Також необхідно уважно стежити за реакцією організму крихти на такі напої і не пропустити розвиток алергічної реакції.

Якщо анемія діагностується у дитини старше року, то його раціон потрібно збагатити продуктами, які є джерелами заліза, серед них:

 • Червоне м'ясо: яловичина і телятина.

 • Яловичий язик і телячі нирки.

 • риба.

 • печінка свині.

 • Устриці і морська капуста.

 • Висівки пшеничні.

 • Жовток курячого яйця.

 • пластівці вівсяні.

 • бобові культури.

 • Гречана крупа.

 • Волоські і лісові горіхи, фісташки.

 • Фрукти: яблука, персики та ін.

Також існують продукти, які з меню дитини з анемією необхідно виключити, або мінімізувати їх споживання. Вони не дають залозу нормально всмоктуватися, що лише сприяє її посиленню.

До таких продуктів відносять:

 • Шоколад, чорний чай, какао, буряк, шпинат, арахіс, мигдаль, кунжутне насіння, лимон, соєві продукти, насіння соняшнику. У цих продуктах містяться оксалати, які не дають залозу повноцінно засвоюватися.

 • Аналогічним ефектом, що і оксалати, мають фосфати. Їх особливо багато в ковбасі, плавленому сирі, молочних консервах.

 • У чаї крім оксалатів, містяться таніни. Їх споживання дітям з анемією слід обмежити.

 • Небезпечний для дитини з анемією такий консервант, як етилендіамінтетраоцтової кислоти.

Крім того, на всмоктуванні заліза негативним чином позначається прийом деяких лікарських засобів, наприклад, антацидів і антибіотиків з тетрациклінової групи.

Посилювати всмоктування в шлунку заліза здатні такі речовини: аскорбінова, яблучна і лимонна кислота, фруктоза. У цю ж групу відносять лікарські засоби Цистеин і Никотинамид.

Лікування анемії неможливо без прийому препаратів, що містять залізо. Допускається використання комплексних лікарських засобів, які крім цього мікроелемента містять інші корисні добавки.

Для лікування анемії в дитячому віці використовують такі препарати:

 • ферроплекс.

 • фумарат заліза.

 • Гемофер.

 • мальтофер.

 • Феррум лек.

 • Актиферрин.

 • тотема

 • тардиферон. 

 • ферронат.

 • Мальтофер фол і ін.

Якщо дитина маленька, то йому призначають препарати в рідкому вигляді (в суспензії, краплях або сиропі). Добре засвоюється організмом препарат Мальтофер і Ферлатум. Основні діючі речовини, на яких базуються ці кошти, не взаємодіють з продуктами і рідко провокують розвиток небажаних явищ з боку здоров'я.

Дозу препарату повинен підбирати лікар, виходячи з результатів аналізів. Її можна підвищувати поступово, плавно доводячи до необхідної. Якщо препарати дитина приймає пероральним способом, то слід давати їх за 1-2 години до їжі. Запивають лікарський засіб водою або соками.

Через 7-14 днів повинна намітитися позитивна тенденція в лікуванні. У крові дитини збільшиться число ретикулоцитів і гемоглобіну. У нормі, рівень гемоглобіну повинен підвищитися до 10 г / л вже через 7 днів. Тому аналізи крові потрібно здавати регулярно.

Якщо через 30 днів від початку терапії рівень гемоглобіну так і не прийшов в норму, то треба шукати іншу причину анемії.

Вона може ховатися в наступних станах:

 • У дитини спостерігається крововтрата, джерело якої встановити не вдається.

 • Дозування заліза занадто низька, щоб заповнити його дефіцит.

 • В організмі спостерігається брак вітаміну В12.

 • У дитини глисти або запалення органів, що входять в систему травлення. Також не можна виключати наявність будь-якого новоутворення всередині організму.

Якщо дитина погано переносить прийом залізовмісних препаратів, то йому призначають ін'єкції лікарського засобу. Також уколи використовують в тому випадку, коли у дитини розвивається гостра анемія, що відрізняється важким перебігом і при відсутності ефекту через 14 днів від початку лікування. Ін'єкційне введення препарату показано при неможливості засвоєння заліза в кишечнику, наприклад, на тлі виразкового коліту.

Так як при залізодефіцитної анемії організм дитини з високою часткою ймовірності страждає від нестачі вітаміну, лікарі призначають прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Також за рекомендацією лікаря допускається прийом гомеопатичних препаратів.

При анемії тяжкого перебігу призначають препарати рч-ЕПО - епоіни a і b. Це дозволяє відмовитися від переливання дитині еритроцитарної маси, так як гемотрансфузия пов'язана з високим ризиком ускладнень. Рекомбінантний людський еритропоетин вводять підшкірно. Це можуть бути препарати Епрекс і Епокран.

Протипоказаннями для проведення лікування препаратами заліза є:

 • Сидероахрестична анемія (железонасищенная анемія). При цьому порушення під час продукції гемоглобіну в кістковому мозку, залізо не використовується, що викликає його низьку концентрацію в еритроцитах.

 • Гемосидероз. Причини розвитку цього захворювання залишаються невідомими. Можливо, що патологія має аутоіммунну природу. Судини пошкоджуються, еритроцити виходять за межі судинного русла, що призводить до накопичення гемосидерину в шкірних покривах.

 • Гемохроматоз - це захворювання, яке супроводжується порушенням всмоктування заліза в кишечнику. Воно починає накопичуватися в клітинах внутрішніх органів і провокує їх фіброз.

 • Якщо недолік заліза в організмі дитини - це лише припущення батьків або доктора, але аналізи на визначення його рівня в крові не проводилися.

 • Гемолітична анемія, що супроводжується масовою загибеллю еритроцитів.

Тому перед початком лікування потрібно провести комплексну діагностику, що дозволяє виключити всі протипоказання до призначення препаратів заліза.


Прогноз і профілактика

Якщо була встановлена ​​причина того, чому у дитини анемія, а лікування призначили вчасно, то прогноз на повне одужання сприятливий. Коли терапія запізнюється, дефіцит заліза буде наростати. Це спричинить за собою затримку фізичного та психічного розвитку дитини, погіршення імунітету і часті хвороби.

Профілактичні заходи, покликані не допустити анемію повинні проводитися як під час внутрішньоутробного розвитку малюка, так і після його народження.

Заходи профілактики анемії плода, які повинна виконувати вагітна жінка:

 • Їй необхідно дотримуватися режиму дня: достатній час відпочивати, як можна більше гуляти на свіжому повітрі.

 • Обов'язково потрібно дотримуватися правил здорового харчування.

 • За призначенням лікаря, жінці необхідно приймати препарати заліза і вітаміни.

 • Анемія у вагітної жінки повинна бути вчасно виявлена ​​і пролікована.

Профілактика анемії у період після появи дитини на світ складається з наступних заходів:

 • По можливості, малюка потрібно годувати грудьми.

 • Прикорм повинен вводитися відповідно до вікових норм. Продукти потрібно підбирати ретельно.

 • Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, то суміші повинні бути адаптовані відповідно до її віку.

 • Важливо дотримуватися основних правил догляду за малюком.

 • Педіатр повинен регулярно оглядати дитину. Ігнорувати планові відвідування доктора неприпустимо.

 • Обов'язково потрібно займатися профілактикою рахіту і анемії.

Кожна дитина, незалежно від його віку, повинен якомога більше часу проводити на свіжому повітрі, правильно харчуватися, займатися гімнастикою, відвідувати масажиста. Обов'язкова умова повноцінного росту і розвитку дітей - це дотримання режимних заходів. Якщо дитина знаходиться в групі ризику по розвитку анемії, то йому призначають курсової прийом препаратів заліза.

Вони показані наступним дітям:

 • Близнюкам.

 • Дітям, народженим раніше покладеного часу.

 • Дітям з вродженими аномаліями розвитку.

 • Дітям з синдромом мальабсорбції.

 • Дітям в періоди бурхливого зростання і розвитку, а також підліткам в період статевого дозрівання.

 • Дівчаткам під час рясної менструації.

 • Після перенесеного кровотечі, незалежно від етіологічного фактора.

 • Після операції.

Якщо дитина народилася на світ недоношеним, то починаючи з 2 місяців і до 2 років, їм призначають препарати заліза з профілактичною метою. Також можуть бути використані рч-ЕПО.


рекомендації батькам

Залізодефіцитна анемія - це захворювання, яке часто зустрічається саме в дитячому віці. Профілактикою недокрів'я потрібно займатися ще під час внутрішньоутробного розвитку малюка. Після його появи на світло заходи, спрямовані на недопущення анемії повинні бути продовжені. Обов'язково потрібно здавати кров на аналіз, що дозволить виявити патологію на ранніх стадіях її розвитку. Якщо лікування буде розпочато вчасно, то вдасться уникнути важких ускладнень хвороби.