Туберкульоз шкіри симптоми, лікування

Туберкульоз шкіри (різновид дерматозів) - прояв запущених, позалегеневих форм туберкульозу, що мають різні клінічні ознаки і утворюють косметичні дефекти. У наш час ця патологія зустрічається в рідкісних випадках. Можливість ранньої діагностики та застосування дієвих препаратів дозволило звести до мінімуму прояви цієї недуги.

Туберкульозний процес шкіри обмежений, його протягом досить повільне, хворобливість і гострота проявів цього нездужання властива в незначній мірі. Протягом даного дерматозу відзначається волнообразность. Симптоматична картина і скарги періодично стихають, виникають тривалі ремісії. Патологія проявляється найчастіше на відкритих поверхнях обличчя, шиї, зачіпає волосяну частину голови.

Зверніть увагу

У різноманітті шкірних висипань при туберкульозі шкіри, важко розібратися навіть досвідченому фахівцеві.

Причини туберкульозу шкіри

Збудник той же, що і при інших видах цього захворювання - туберкульозна мікобактерія (паличка Коха) людського (найбільш патогенного), бичачого (набагато рідше) типів.

Зараження мікроорганізмами через шкіру трапляється в поодиноких випадках. Найчастіше є занос мікроба з первинних осередків захворювання при неповноцінному лікуванні основного інфекційного процесу. Проникнення мікобактерій в шкіру відбувається з кров'ю або лімфою.

Розмноженню палички Коха сприяють:

 • пригнічення загального імунітету;
 • супутні інфекційні захворювання, особливо ВІЛ;
 • травми і важкий посттравматичний період;
 • неврологічна та ендокринна патологія (особливо цукровий діабет);
 • погане харчування з недоліком основних вітамінів;
 • терапія сильнодіючими препаратами (гормонами, цитостатиками);
 • негігіеніческім умови проживання, роботи, екологічно несприятливе навколишнє середовище, важкий клімат;
 • десоціальний спосіб життя (алкоголізм, наркоманія).

Чоловіки хворіють нарівні з жінками. Деякі форми патології частіше зустрічаються у дітей, юнаків та молодих людей, інші - у більш старшого покоління.

В результаті чого відбувається зараження шкіри

Розроблено досить складні критерії, за якими види шкірного туберкульозу відрізняються один від одного. Спробуємо написати про них без зайвих і громіздких медичних термінів.

Зверніть увагу

Шкіра має несприятливими умовами для виживання і розвитку збудника туберкульозу. Це викликано розширеної кровоносної мережею, що постачає шкіру кров'ю і киснем, а також кислотним середовищем, згубної для мікроорганізмів.

Але надмірна кількість збудників, їх агресивність (вірулентність), що ослабляють організм фактори, алергічні процеси, що викликають надмірну чутливість тканин, дають поштовх розвитку патологічного процесу.

Варіанти хвороби по шляху проникнення:

 • екзогенний (Зовнішній). Рідкісний вид зараження, більш властивий дитячому віку. Паличка Коха проникає безпосередньо через пошкоджену (рани, садна, опіки), або ослаблену (з порушеною захисною функцією) шкіру контактам шляхом. Інфікування відбувається через предмети, продукти харчування, рясно обсіменіння мікобактерією. Спілкування з хворим, що виділяє в зовнішнє середовище патогенну флору, також може привести до зараження. До цього виду відносяться: первинний туберкульозний процес шкіри (шанкр) у незаражених людей, бородавчастий туберкульоз (у носіїв, або хворих).
 • ендогенний (Внутрішній). Найбільш ймовірний шлях потрапляння туберкулінової палички. В даному випадку, на тлі ослабленого імунітету, збудник проникає в шкіру з основного вогнища з струмом лімфи або крові. Можливо самозараження (реинфекция), при контакті з власної зараженої мокротою, калом (при кишковій формі туберкульозу). В останньому випадку вражається шкіра навколо анального отвору, особливо при мікротравмах під час дефекації. До даного виду можна віднести звичайну вовчак, скрофулодерма, міліарну форму, виразковий туберкульоз Яриша-Кіарі.

Необхідно виділити окремий вид зараження - поствакцинальний (ускладнення щеплення БЦЖ).

Механізм розвитку туберкульозу шкіри

Після проникнення мікобактерій в поверхневі шари шкіри, вони починають поширюватися нижче. Заражений шар дає неспецифічний варіант імунної відповіді організму. Розвивається запалення. У тканини з кровоносного русла і лімфососудов починає пропотевать рідина, що містить білки. У ній є величезна кількість туберкулінових мікобактерій, а також специфічних імунних клітин крові. За допомогою цих утворень, в тому числі і фагоцитів, організм починає боротися з чужорідними структурами.

У місцях особливих "зіткнень" сил захисту і збудників туберкульозу утворюються туберкулінові вузлики (гранулеми). Саме вони є первинними вогнищами, які в подальшому розвиваються в специфічні прояви хвороби на шкірі.

До складу гранулем входять лімфоцити, макрофаги, фібробласти і безліч інших клітин, що виконують функції місцевої і загальної захисту. Саме вони поглинають і знищують хвороботворні мікроби.

Через кілька днів інтенсивних запальних реакцій клітинні елементи гранульоми зливаються, утворюючи багатоядерні клітини Пирогова-Лангханса. Їх образно назвали - гігантськими. Нові освіти втрачають здатність знищення чужорідних бактерій. Але як і раніше можуть захоплювати їх. Процес входить в стадію гигантоклеточной гранульоми.

Через деякий час, в цих структурах, починаючи з центру, відбувається тканинної розпад (некроз), який нагадує за зовнішнім виглядом сирнисті маси.

Описаний процес протікає набагато складніше, ніж вдалося його уявити. Цій проблемі присвячено багато наукових робіт і витрачено не одне десятиліття праці вчених - бактеріологів, фтизіатрів, імунологів.

Різновиди туберкульозу шкіри і симптоми

Основний вид відмінності туберкульозного процесу заснований на його поширеності.

На цій підставі виділяють:

 1. Групу, яка об'єднує локалізовані форми (Первинний, вовчаковий, коллікватівний, виразковий, бородавчастий типи).
 2. дисеміновану форму, або розсіяний туберкульоз шкіри, з поширенням процесу по різних зонах поверхні (папулонекротіческій, ліхеноїдний і ущільнений типи).

При діагностиці враховується також розподіл ще на три групи:

 • істинний шкірний туберкульоз. Даний варіант протікає у вигляді локалізованих, гранулематозних процесів;
 • алергічна імунна реакція. Група алергічних васкулітів. Форма шкірного туберкульозу з вираженим алергічним компонентом запалення, з утворенням туберкулоід;
 • змішаний вид. В даному випадку мова йде про Ліхеноїдний туберкульозі шкіри, і міліарний вовчак особи, які поєднує ознаки перших двох груп.
Зверніть увагу

Ряд захворювань не має твердого підтвердження в наявності туберкульозного походження.

До них відносяться:

 • форма гострого і хронічного прояви вузлуватої еритеми;
 • вузлові види васкулітів;
 • рідкісна кільцеподібна гранульома;
 • туберкульоз Левандовського (розацеоподобний);
 • алергічні види васкулітів, що мають приблизно туберкульозне походження.

локалізовані форми

Найчастіше зустрічається:

 1. Первинний шкірний туберкульоз. Основний контингент хворих - нещеплені діти і дорослі. 
  прояв: Розвиток щільною, червонувато-коричневого папули в місці проникнення інфекції через кілька днів, або тижнів після зараження. Поступово вона трансформується в безболісну бляшку з ерозивно-виразкової поверхнею. Згодом (кілька тижнів) до процесу залучаються лімфатичні судини і вузли з виразковими Гранулема, які довго не загоюються. Згодом, на їх місці залишається рубець.
 2. Люпоідний (вульгарна, звичайна) вовчак (шкільного віку). Найбільш поширений вид шкірного туберкульозу. Згідно зі статистичними даними вона складає близько 75% усіх випадків цього захворювання. Найчастіше хворіють маленькі дівчинки і молоді жінки. Відзначено часте поєднання з кістковим і легеневим туберкульозом. Зараження - ендогенного характеру. 
  прояв: Формування жовто-червоного горбка - люпоми  (Що складається з безлічі вузликів). Своєрідний вид гранульоми зі специфічним блиском і лущенням. Наповненість колагеновими волокнами надає люпом м'якість. При натисканні на неї покривним склом проступає специфічна забарвлення (симптом "яблучного желе").
  Слід відзначити позитивну пробу Поспєлова - провалювання в тканини пуговчатого зонда при легкому придавливанием, зкровоточивістю і неприємними відчуттями. В результаті процесу формується рубцева тканина (симптом "цигаркового паперу"). По периферії розвиваються нові горбки, які зливаються в пухлиноподібні бляшки і виразки з нерівними краями.
  Люпоми частіше формуються в області носогубного трикутника (80%) і щік, рідше на руках, ногах і тулуб. Люпоідний вовчак може протікати у вигляді наступних форм: плоскою, виразкової, ексфоліативної (У формі метелика на обличчі), саркоідоподобние (У вигляді пухлиноподібних елементів), люпус-карциноми (Озлокачествление процесу).
 3. скрофулодерма. Вторинний туберкульоз підліткового віку (первинного, або вторинного характеру). Уражається шкіра в області шийних, підщелепних, рідше пахвових і зовсім рідко - ліктьових лімфовузлів. 
  прояв: Освіта округлих вузликів (2-4 см), врослих в шкіру, з ціанотичним відтінком. В процесі своєї градації вони розплавляються, з які виникають отворів відторгаються некротичні маси, формується свищ (симптом дупла). Виразки загоюються з грубими келоїдних рубцями, з видимими перемичками ( "містками") між собою.
 4. бородавчаста форма. Пацієнти - чоловіки і діти. Шлях передачі - контакт з туберкульозними хворими і тваринами. Найчастіше хворіють хірурги, фтизіатри, патологоанатоми, працівники ферм, обробних цехів. 
  прояв: На гомілках, розгинальних поверхнях стоп і кистей, пальцях ніг і рук. Синюшні горбки розмірами з велику горошину, поступово розростаються в нашарування з фіолетовим обідком, корками на поверхні, мікрогнойнікамі. Шкіра над ними лопається, покривається тріщинами, після загоєння формуються рубці. Страждає загальний стан.
 5. Виразковий туберкульоз шкіри. Страждають ослаблені пацієнти. 
  прояви: Горбики 1-2 мм, біля носових отворів, рота, ануса. Елементи наповнюються гноєм, розкриваються з оголенням м'якою виразки з подритимі краями з сіруватим дном і гнійним нальотом, з достатком паличок Коха. Навколо виникають вторинні вогнища (зерна Треля).

дисеміновані форми

До дисемінований форм відносять:

 1. папулонекротіческій. Найчастіше визначається у дівчат. Протікає у формі запалення оболонок дрібних судин (васкуліт), що виник на тлі алергії на туберкульоз. Часто поєднується з кістково-суглобової формою хвороби. 
  прояв: У вигляді угреобразних вузликів, буро-фіолетових відтінків. Через 1-2 місяці на їх місці утворюється "щтамп" - маленький рубець з обідком. Хвороба рецидивує в осінньо-весняний період.
 2. ліхеноїдна. Зустрічається у всіх. 
  прояв: Симетрично розташовані вузлики (папули, пустули, акне). Зовні нагадують себорею. Локалізація - волосиста зона голови, обличчя груди, поперек, стегна і сідниці. Висип іноді дає невелике свербіння і схильність до злиття. Перебіг процесу доброякісне.
 3. Індуративна еритема Базена. До хвороби більш схильні жінки. 
  прояв: Вузлики і інфільтрати локалізуються глибоко в підшкірній клітковині. Іноді досягають розмірів 10 см. При обмацуванні визначаються тяжі. Вузли симетрично розташовані в області великих суглобів. У деяких випадках вузли розм'якшуються і розкриваються з гнійними виділеннями. Рецидиви трапляються в холодну пору.

Діагностичні критерії та лікування туберкульозу шкіри

Діагноз грунтується на:

 • скаргах, опитуванні;
 • Загалом обстеженні;
 • гістологічному тканинному аналізі;
 • мікроскопії вмісту виразок;
 • бактеріологічному посіві;
 • туберкулінових пробах.

Лікування туберкульозу шкіри полягає в застосуванні специфічних препаратів, що діють згубно на мікобактерії туберкульозу. Схеми фармакотерапії побудовані по багатокомпонентним схемами, на основі ефективних медикаментів.

До них відносяться:

 • найбільш дієві і високоактивні - Рифампіцин, Ізоніазид, Піразинамід;
 • препарати вибору - Етамбутол, Канамицин, Стрептоміцин, флоримицину;
 • додаткові - ПАСК, Фтивазид і ін.
важливо

Протитуберкульозні ліки призначаються в індивідуальних дозах тривалими, іноді повторними курсами. При необхідності їх комбінують і змінюють.

Терапія обов'язково доповнюється вітамінами і мікроелементами. При різкому виснаженні призначають адаптогени, імуномодулятори, амінокислоти.

Особлива увага приділяється калорійного, вітамінізоване і різноманітного харчування.

Місцево застосовуються антибиотиковой мазі, фізіотерапія - електрофорез, ультрафіолетове опромінення, криовоздействие, діатеромкоагуляція.

У період ремісії відчутну користь приносить перебування на курортах ПБК, особливо багатих ялівцевими гаями, з деревами, що володіють протитуберкульозної активністю.

профілактика

Своєчасне проведення щеплень, профілактичні огляди, загальнооздоровчі методи - гарт, рухливі ігри дітей на свіжому повітрі.

Дуже важливим профілактичним заходом є планова флюорографія, що дозволяє визначити початкові стадії туберкульозного процесу.

Лотіни Олександр, лікар, медичний оглядач