Захворювання, викликані стафілококом

Мікробіологи налічують понад двадцять видів стафілококів. Деякі з них є представниками природної флори людини, інші ж - здатні викликати розвиток захворювань. Так які ж види стафілокока становлять небезпеку для людини і що робити, якщо цей мікроорганізм виявлений лабораторно?

види стафілокока

Стафілокок відноситься до кокккам - бактеріям кулястої форми. З грецького "стафило" перекладається як виноград. Таку назву для мікроорганізму вибрано невипадково. Вся справа в тому, що бактерії групуються разом, в мікроскопі це виглядає як виноградні грона.

Зі стафілококом осіб знайомитися вже в дитинстві. Так, буквально з перших днів життя цей мікроорганізм починає активно заселяти шкіру, слизові оболонки, а також кишечник. Стафілокок прийнято відносити до умовно-патогенних мікроорганізмів, тобто таким, з якими людина здатна мирно співіснувати, але які при певних обставинах здатні стати причиною захворювань.

У людини розвиток захворювань викликають такі види бактерії:

 1. золотистий стафілокок - найбільш патогенний для осіб, здатний викликати розвиток гнійно-запальних процесів практично у всіх органах;
 2. епідермальний стафілокок - знаходиться на поверхні шкіри і слизових оболонок, здатний викликати розвиток ендокардиту, сепсису, гнійну інфекцію ран, сечових шляхів;
 3. сапрофітний стафілокок - знаходиться на поверхні зовнішніх статевих органів, слизовій оболонці уретри, здатний викликати розвиток уретриту і циститу;
 4. гемолітичний стафілокок - є причиною сепсису, ендокардиту, інфекцій сечових органів, ураження шкіри.

Причини стафілококової інфекції

Стафілококові захворювання розвиваються, коли бактерія потрапляє всередину організму (в кров, дихальні шляхи, органи травлення).

Виділяють такі механізми передачі:

 • Контактно-побутовий (При контакті з зараженими стафілококами предметами побуту);
 • Повітряно-аерозольний (При вдиханні повітря, що виділяється від хворої людини або бактеріоносій при кашлі, чханні);
 • аліментарний механізм (При вживанні їжі, всіяні стафілококом);
 • артіфіціальной механізм (Через заражені медичні інструменти під час проведення діагностичних процедур і операцій).

Щоб умовно-патогенний стафілокок зміг надати патогенний вплив потрібні певні умови, наприклад, зниження імунітету, хронічні виснажливі захворювання, гіповітаміноз, стреси, хронічна втома і т.д. Відомо, що стафілококова інфекція часто розвивається на тлі перенесених ГРВІ.

Захворювання, що викликаються стафілококом

Від стану імунної системи організму і особливостей самої бактерії залежить те, до якого фіналу призведе стафілокок. Так, якщо бактерія потрапляє через пошкодження на шкірі і захисних механізмів вдається локалізувати процес, значить, захворювання обмежитися локальним гнійним запаленням. Якщо ж імунна система не справляється - мікроорганізм з вогнища мігрує потоком крові і може потрапити в будь-який орган з розвитком в ньому запального процесу.

Стафілокок здатний викликати велику кількість хвороб. Найчастіше він призводить до розвитку:

 • Захворювань шкіри і підшкірної клітковини (стафилодермия, абсцеси, флегмона);
 • Ожогоподобний шкірного синдрому;
 • Ураження органів дихання;
 • Поразки сечових органів;
 • Менінгіту, абсцесу мозку;
 • ендокардиту;
 • Стафілококової ангіни;
 • Синдрому токсичного шоку;
 • Ураження кісток, суглобів (остеомієліт, артрит);
 • Харчової токсикоінфекції;
 • сепсису.

Поразка дихальних органів

У популяції великий відсоток людей є носієм стафілокока. Улюблені місця бактерії - слизова носа і горла. Якщо відбувається зниження місцевого імунітету - розвиваються риніт та фарингіт, в залежності від локалізації бактерії. Захворіти стафілококовим ринітом або фарингіт можуть і здорові люди, поспілкувавшись з хворими людьми або бактеріоносіями.

На користь риніту свідчать утруднене носове дихання, зміна голосового тембру, поява нежитю. При попаданні стафілокока в додаткові пазухи розвивається синусит. При синуситі відокремлюваний секрет з носа стає жовто-зеленим і густим. Людину можуть турбувати розлиті головні болі або локалізовані з боку ураженої пазухи. При фарингіті з'являються скарги на першіння в горлі, біль при ковтанні, а також сухий кашель.

Особливо небезпечне потрапляння стафілокока в легені. Серед всіх випадків пневмонії 10% припадає саме на стафілококові пневмонії. Вони можуть бути первинними, але все ж частіше розвиваються вже на тлі вірусних інфекцій. Варто відзначити, що золотистий стафілокок рідко буває причиною пневмонії, але часто - внутрішньолікарняної. Про розвиток пневмонії сигналізують виражена слабкість, висока температура, біль у грудній клітці, задишка, кашель з гнійною мокротою, ціаноз. Стафілококова пневмонія характеризується більш важким перебігом, а також схильністю до гнійних ускладнень: абсцесу, емпіємі.

 

поразка шкіри

Стафілококові ураження шкіри можуть бути локалізованими у вигляді стафилодермии або поширеними. стафілодермій називають гнійне ураження шкіри, що виникло у відповідь на впровадження стафілокока. До стафилодермии відносять:

 • фолікуліт - запалення в гирлі волосяного фолікула, супроводжується формуванням пустули (гнійнички);
 • фурункул - запалення волосяного фолікула, а також навколишнього його сполучної тканини з утворенням болючої пустули;
 • карбункул - запалення групи волосяних фолікулів, а також навколишнього їх сполучної тканини;
 • Гидраденит - гнійно-запальний процес, розташований в потових залозах з утворенням болючого інфільтрату.

Поширене ураження шкіри проявляється у вигляді стафилококкового ожогоподобний синдрому (ексфоліативний дерматит). Найчастіше страждають новонароджені, а також діти до п'яти років, дорослі хворіють рідко. Хвороба у новонароджених починається раптово з почервоніння шкіри, появи фликтен, тріщин, змінюються лущенням. На місці розкриваються великих бульбашок оголюється бардовая шкіра, нагадує обпалену.

Синдром токсичного шоку

Вперше про цей синдром заговорили в кінці ХХ століття, коли були зареєстровані спалахи захворювання серед молодих жінок при менструації, у яких лабораторно був виявлений золотистий стафілокок в піхві і шийці матки. Виникнення цього синдрому було спровоковано використанням гіперадсорбірующіх тампонів. При тривалому знаходженні такого тампона в піхву створюються оптимальні умови для розмноження стафілокока і синтезу токсину ім. З припиненням продажу таких тампонів в США число пацієнток з цією хворобою помітно знизилося.

Основними проявами синдрому токсичного шоку є:

 • лихоманка;
 • Почервоніння шкіри у вигляді плям, макулопапульозний або точкова висип;
 • Почервоніння мови;
 • Почервоніння кон'юнктиви;
 • Зниження артеріального тиску;
 • діарея;
 • М'язові і головний біль;
 • блювота.

Інфекція може викликати шок, ниркову і печінкову недостатність.

Синдром токсичного шоку, хоч і рідко, але все ж зустрічається і в даний час. Тому жінкам при появі пропасниці, висипу - слід тут же вилучити тампон і звернутися до лікаря.

сепсис

Рекомендуємо прочитати: Сепсис: причини, симптоми, лікування і невідкладна допомога

Це найбільш важке і небезпечне прояв стафілококової інфекції. Найчастіше спостерігається у новонароджених і недоношених. Первинними осередками можуть бути різноманітні місцеві стафілококові захворювання: тонзиліт, пневмонія, отит, гайморит, мастит, у новонароджених омфаліт (запалення пупка). Для хвороби характерно значне добове коливання температури тіла від 37 до 40 градусів, озноб, геморагічний висип, блідість шкіри, задишка, прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску. Одночасно виникають метастатичні вогнища інфекції в різних органах: менінгіт, абсцес мозку, пієлонефрит, остеомієліт і т.д. Сепсис є небезпечним станом і вимагає активного лікування.

стафілококовий ендокардит

Стафілокок займає другу за частотою причину розвитку ендокардиту. Часто захворювання розвивається у людей похилого, а також ослаблених людей. Ендокардит розвивається гостро з сильним підйомом температури тіла. При обстеженні вдається встановити прогресуючу недостатність клапанів, а також серцеві шуми. Можуть формуватися абсцеси міокарда і клапанного кільця. Хвороба часто супроводжується інфарктом легень. Стафілококового ендокардиту схильні і люди з клапанними протезами. Інфікування стафілококом (більшою мірою епідермальним) відбувається найчастіше ще під час операції зі встановлення клапанного протеза, але клінічні симптоми можуть проявитися і через рік.

Харчова токсикоінфекція

Рекомендуємо прочитати: Харчові токсикоінфекції: симптоми і лікування 

Захворювання розвивається при вживанні їжі, всіяні стафілококом. Бактерія активно розмножується в кондитерських кремах, салатах, м'ясних продуктах. Мікроорганізм потрапляє в продукти харчування в результаті використання зараженої кухонного посуду, інвентарю, а також з забрудненими руками кухаря. З гнійників на руках кухаря стафілокок потрапляє в продукти, де активно розмножується і стає в подальшому причиною харчової токсикоінфекції.

Інкубаційний період короткий. Через кілька годин після вживання зараженого продукту у людини раптово виникають багаторазова блювота, слабкість, запаморочення, сильний біль в епігастрії, може приєднатися діарея. Хвороба зазвичай закінчується через пару днів повним одужанням.

принципи лікування

Рекомендуємо прочитати: Стафілокок у дітей: симптоми і лікування

При лабораторному виявленні стафілокока в організмі людина тут же починає бити на сполох, ніж лікувати, що робити? Виявлення бактерії без супутніх симптомів захворювання не є приводом до призначення антибактеріальних засобів.

При легких формах локалізованого стафилококкового захворювання зазвичай досить симптоматичного лікування. При середньо, важких формах застосовують антибіотики (пеніциліни, цефалоспорини, макроліди, аміноглікозиди), а також специфічні протівостафілококковий препарати.

Стафілокок - це бактерія, яка еволюційно виробила стійкість до багатьох антибактеріальних засобів, тому експериментувати і підбирати антибіотик самостійно не можна. Призначати ліки може тільки лікар, оптимально попередньо провести антибіотикограму, щоб визначити чутливість стафілокока до конкретних ліків.

Григорова Валерія, медичний оглядач