Захворювання, що грає в хованки як виявити карбункул нирки

Своєчасна діагностика і усунення інфекційно-запальних процесів в нирках є одним з головних завдань усіх практикуючих урологів, так як затяжне їх перебіг може привести до формування некротичних процесів в тканинах нирки, що загрожує розвитком хронічної ниркової недостатності і довічним гемодіалізом. Одним з таких патологічних процесів є карбункул нирки - гнійно-некротичні її поразки з утворенням обмеженого інфільтрату в кірковій речовині нирки. Карбункул нирки може бути різних розмірів - від кількох міліметрів до більш ніж 20 см. В діаметрі і вимагає проведення негайного оперативного втручання.

Етіологія і механізми формування карбункула нирки

Карбункул нирки може бути як однієї з форм гнійного пієлонефриту, так і виникати як вторинне захворювання внаслідок попадання інфекційного агента в нирку гематогенним шляхом. Найчастіше збудниками карбункула нирки буває стафілокок, протей і кишкова паличка. Механізми формування карбункула нирки наступні:

  • попадання в ниркову артерію септичного ембола, який обумовлює септичний інфаркт нирки і виникнення карбункула;
  • неповне перекриття гілки ниркової артерії емболом і розвиток в ньому інфекційного процесу;
  • поширення інфекції з місця її проникнення в тканину нирки з подальшим її некрозом.

Клінічна картина карбункула нирки: особливості симптоматики

У зв'язку з тим, що карбункул нирки може досягати великих розмірів і впливати на сусідні тканини і органи, його клінічна картина часто маскується під патологію іншої локалізації: серцево-судинної, травної або нервової систем, тромбоемболії або інших захворювань нирок, що значно ускладнює діагностичний процес. Типова клінічна картина карбункула нирки спостерігається досить рідко. Захворювання може мати як гостре, так і латентний перебіг. До типових симптомів карбункула нирки відносять підйом температури і озноб, нудоту і блювоту, поява тупий ниючий біль у ділянці нирок. Часто виникає клініка гострого живота. Для уточнення діагнозу необхідне проведення додаткових досліджень.

Складнощі діагностики при розвитку карбункула нирки

Діагностичний процес карбункула нирки досить складний, що пов'язано з відсутністю специфічних ознак захворювання. Менш ніж в 20% випадків правильний діагноз вдається встановити до оперативного втручання. Лабораторні аналізи вказують на наявність запального процесу в організмі. З інструментальних методів діагностики важливу роль відіграє рентгенологічне дослідження: визначається зниження дихальної екскурсії діафрагми і наявність випоту в реберно-діафрагмальному синусі. Найбільш інформативними методами дослідження при карбункул нирки є ультразвукове дослідження та комп'ютерна томографія: карбункул нирки визначається як утворення округлої форми з чіткими краями і окремими ехоструктура в його порожнини. Селективна ангіографія допомагає віддиференціювати карбункул нирки від онкологічної ниркової патології.

Хірургічне лікування карбункула нирки: методика операції

Лікування карбункула нирки проводиться тільки хірургічним шляхом. Нирку звільняють від її капсули і оглядають, так як характер оперативного втручання залежить від глибини змін ниркової тканини. Над порожниною карбункула розтинають його оболонку і конусоподібно вирізують карбункул. Якщо уражено значну кількість ниркової тканини - видаляють цей кінець нирки. В післяопераційному періоді пацієнту призначається антибактеріальна і дезінтоксикаційна терапія. Якщо під час операції виявляються множинні карбункули, проводиться нефректомія. При своєчасному проведенні хірургічного втручання, одиничному карбункул і відсутності порушень уродинаміки прогноз для пацієнта сприятливий: можливо повне одужання. Множинні карбункули нирки часто навіть після лікування призводять до розвитку хронічного пієлонефриту, сморщиванию нирки, розвитку артеріальної гіпертензії та хронічної ниркової недостатності.