Як правильно зціджувати грудне молоко руками, скільки і як зберігати зціджене грудне молоко?

Зціджувати грудне молоко чи ні? Це питання одне з найбільш обговорюваних серед жінок, що годують. Є лікарі, які до сих пір наполегливо пропагують зціджування.

Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, навпаки, ґрунтуються на відмову від зціджування за умови правильно налаштованої лактації.

Більшість фахівців стверджують, що зціджування виправдано й доречно тільки у випадках необхідності. Що це за випадки, коли зціджувати молоко і як це робити правильно?

Розберемося в тонкощах цієї процедури і відповімо на найбільш хвилюючі питання жінок, які годують груддю.

Зміст статті:

 • Коли необхідно зціджування грудного молока?
 • Техніка зціджування молока руками
 • Правила зціджування молока молокоотсосом
 • Зберігання зцідженого грудного молока
 • Чи можна заморожувати грудне молоко?
 • Як підігріти зціджене грудне молоко?
 • Актуальні питання про зціджування

Коли необхідно зціджування грудного молока?

Розглянемо ситуації і випадки, коли жінці необхідно зціджування:

Недоношена дитина

У дітей, що з'явилися на світ раніше терміну, не розвинений смоктальний рефлекс. Смоктати вони не вміють, а ось засвоювати молоко матері здатні. Для таких дітей природне харчування є життєвою необхідністю. Грудне молоко, насичене корисними компонентами, прискорює ріст і розвиток.

"Лінивий сосун" (ослаблений смоктальний рефлекс)

Ледачими сосунами називають дітей, які занадто повільно і довго смокчуть груди при годуванні. Причини недорозвиненого рефлексу досить серйозні, це може бути викликано самими різними патологіями, включаючи захворювання центральної нервової системи. Проблеми з смоктальним рефлексом не повинні послужити приводом для припинення лактації. Є більш легкий спосіб, можна зціджувати молоко і давати його через пляшечку.

Знижена (недостатня) лактація

Чи розумно зціджувати молоко, якщо його і так мало? З цього приводу рекомендації засновані на принципі "всі засоби хороші". Процес зціджування підсилює вироблення молока, але при природному годуванні лактація більш стабільна. І все ж боротьба за неї передбачає будь-які способи. Зціджуйте груди з думками про дитину і в його присутності.

становлення лактації

Відразу після пологів в грудях жінки виробляється молозиво. Це ще не молоко, але для дитини відмінне джерело живлення. Молозиво корисно, ця ситна субстанція прекрасно задовольняє потреби новонародженого в їжі. Молоко приходить на 3 добу. Малюк не справляється з обсягами. Наповнені грудей необхідно звільняти, якщо цього не робити, лактація знизиться. Зціджування підтримує темп надходження молока. До останньої краплі зціджуватися не можна, як тільки груди стане м'якою, припиняйте зціджування. Застій молока призводить до маститу. Однією з причин цього неприємного явища вважається неправильне зціджування. Спровокувати застій може і слабкий смоктальний рефлекс дитини.

Прийом медикаментозних препаратів, які виділяються разом з материнським молоком

При грудному вигодовуванні багато препаратів протипоказані. Шалені мами теж хворіють і досить часто виникають ситуації, коли доводиться вдаватися до лікування ліками. Щоб зберегти лактацію, зціджене молоко необхідно виливати. Давати його дитині не можна. Годувати можна сумішами. Якщо про майбутній прийомі ліків жінка знає заздалегідь, молоком можна запастися, зцідити і заморозити.

Втягнутий (плоский) сосок

Це умовна причина, так як проблема з розв'язуваних. Можна користуватися спеціальними накладками на сосок. Якщо не допомагає і цей спосіб, груди зціджують і годують дитину з пляшечки.

Розлука з дитиною

Грудне годування стає пріоритетним в тих випадках, коли мама не може постійно бути поруч з малям. Це може бути вихід на роботу або необхідність лікування.

Заготівля молока про запас

Така необхідність з'являється, коли в планах мами припинення грудного вигодовування. Аби не допустити позбавляти дитини цінного продукту, багато хто робить запаси. При зберіганні молоко може втратити частину корисних властивостей, сам процес тривалого перебування молока в холоді вимагає дотримання строгих правил.


Є мами, яких лякає і насторожує вид свого молока. Воно не схоже на коров'яче. Ця синювата рідина може бути дуже жирною або, навпаки, порожній, виглядати як звичайне топлене масло або водичка. Після кількох днів зберігання на молоці відшаровуються вершки. Неважливо яку картину ви спостерігаєте і які почуття переживаєте побачивши власного молока, його цінність не залежить від зовнішньої привабливості. Воно повністю відповідає всім вимогам вашої дитини, але за умови, якщо зціджування проведено за всіма правилами.

Зцідити молоко можна двома способами, за допомогою молоковідсмоктувача і власних рук. Який віддати перевагу кожна жінка вирішує самостійно, іноді за порадою лікарів.


Техніка зціджування молока руками

Як будь-який відповідальний процес, зціджування вимагає підготовки. Тут важливий насамперед емоційний настрій. Для гарної лактації зціджування краще проводити в присутності малюка. Якщо такої можливості немає, можна милуватися фотографією. Постійно думайте про своє маленьке диво, подумки торкайтеся до нього.

Хвилин за 15 до зціджування помасажуйте груди легкими рухами, випийте теплої води або чаю, прийміть душ, дайте помацати груди маляті. Перед зціджування обов'язково помийте руки і прийміть зручну позу.

Помістіть великий палець поверх ореоли, під неї зручно розташуйте безіменний і вказівний пальці. Відстань до ореоли має становити не менше 3 см. Стисніть пальці в напрямку ребер і повільно скочується їх вперед до соску. Всі рухи повинні бути впевненими і акуратними. Добути молоко з усіх грудних часточок допомагає переміщення пальців по колу ореоли.

 • При першому зціджуванні можуть виникати больові явища, це нормально і ненадовго. Згодом дискомфорт зникне.

 • Молоко, що виливається цівками, ознака правильного зціджування. Якщо воно просто капає, значить, ваші руки роблять не ті руху. Тренуйтеся, вчіться і будьте готові, що не все може вийти відразу.

 • Пальці не повинні зісковзувати на сосок, так його можна травмувати.

 • При рясному зволоженні шкіри, груди і руки обтирають, після чого продовжують зціджування.

 • Як тільки відчуйте, що груди стали легше, припиняйте зціджування. Вичавлювати до останньої краплі і повністю спустошувати груди не рекомендується. Зазвичай техніку зціджування вручну пояснюють в пологовому будинку. Якщо щось не виходить, виникають труднощі, звертайте до лікаря і консультуйтеся.

Тиснути на груди, розтирати її і масажувати під час ручного зціджування можна. Будь-які хворобливі руху знижують лактацію.


Правила зціджування молока молокоотсосом

Сучасні молоковідсмоктувачі, помічники годуючих жінок, дозволяють добувати молоко швидко, якісно і без шкоди комфорту. Існує кілька різновидів цих зручних пристроїв для зціджування. Вони розрізняються за вартістю, виробнику і механізму дії. Знаючи про переваги і недоліки, жінка може вибрати найбільш підходящий варіант молоковідсмоктувача. Кому-то зручно користуватися електричними пристроями, а хтось вибирає ручний. У будь-якому випадку є правила користування, яким треба слідувати.

Вивчіть інструкцію, підготуйтеся до зціджування і простежте, щоб молокоотсос був ідеально чистим:

 • Прикладіть воронку до грудей і зверніть увагу, щоб сосок зайняв місце прямо в центрі.

 • Щоб створити вакууму необхідно докласти воронку якомога щільніше до грудей.

 • Для процесу зціджування на електричному пристрої включається кнопка запуску, на ручному робиться натискання на поршень або стискання помпи (груші).

 • Ручні молоковідсмоктувачі припускають безупинну роботу рук. Всі рухи, впливу на помпу, поршневу ручку або грушу повинні бути злагодженими і ритмічними.

 • Електричні пристрої спрощують експлуатацію. Потрібно лише контроль за процесом. Сила зціджування регулюється самостійно, кому як зручно. На фінальній стадії груди стає м'якою, молочний потік перетворюється в цівку.

При зціджуванні молокоотсосом стежте за потоком молока, він повинен бути в міру активним, а сам процес безболісним.


Зберігання зцідженого грудного молока

Правила зберігання сцеженного молока повинна засвоїти кожна мама. Зневага і неакуратність позбавляють молоко цінних якостей, воно стає небезпечним для здоров'я дитини.

Як будь-який продукт грудне молоко має властивість псуватися. У ньому розвиваються хвороботворні бактерії. При порушенні правил зберігання мікрофлора стає патогенною.

Куди зціджувати молоко? Ємності для зберігання:

 • Для разових випадків підійдуть дитячі пляшечки. Зручно те, що зціджене молоко в них зберігають, а потім годують малюка.

 • Електричні молоковідсмоктувачі забезпечені окремими контейнерами-пляшечками. У ці ємності молоко зціджує, там воно зберігається, а при необхідності надягають соску і годують малюка.

 • Для тривалого зберігання, від 2 - 3 доби, зручно користуватися контейнерами з пластика. Вони стерильні, призначені для зберігання молока, без проблем розміщуються в морозилці (холодильнику).

 • Є варіант простіше і дешевше. Грудне молоко дозволяється зберігати в баночках від дитячого харчування. Краще користуватися скляними, досить простерилізувати їх кілька хвилин разом з кришками. Єдине чого варто побоюватися, це зберігання баночок в морозильній камері, скло може лопнути.

 • Практичні і зручні пакети промислового виробництва. На них є градуювання, дату зціджування можна фіксувати на спеціальному місці. Це ідеальний варіант для заморожування материнського молока.

Зціджувати молоко бажано відразу в ємність, в якій воно буде зберігатися. Переливання не рекомендуються.

Скільки можна зберігати зціджене молоко?

 • Кімнатна температура допускає зберігання молока 3 - 4 години. Вкрай небажано вплив прямих сонячних променів.

 • У холодильнику термін зберігання становить до 4 діб.

 • В умовах морозильної камери (при температурі -18 градусів) молоко зберігає корисні властивості до 6 місяців.

Де зберігати зціджене молоко при тривалому переїзді, коли холодильника немає?

Вирушаючи в подорож, про зберігання сцеженного грудного молока варто подбати заздалегідь:

 • Термос. Це самий бюджетний варіант. Термос зберігає тепло і холод. Охолодивши його зсередини, можна сміливо наливати грудне молоко, воно не зіпсується. Для охолодження термоса можна використовувати лід з кип'яченої води.

 • Термосумку. Оптимальну температуру забезпечують холодоелементами.

 • Сумку-холодильник. В процесі переміщення - це ідеальне рішення. Компактна сумка незамінна в далеких поїздках.


Чи можна заморожувати грудне молоко?

Відповідь однозначна, заморожувати можна. Сучасним мамам пощастило, до появи холодильних пристроїв, проблема зберігання молока викликала масу незручностей. В наші дні зберігати молоко можна півроку, запас часу забезпечує низькотемпературне тиск.

Як заморожувати грудне молоко?

Перш ніж заморожувати молоко, його необхідно охолодити. Робити це потрібно в природних умовах, тобто, не дістаючи з холодильника. Міняти ємності, переливати молоко не рекомендується.

Для збереження стерильності, охолоджуйте і заморожувати в одній ємності. Режим заморозки включається після приміщення молока в морозильну камеру. Виділяється окрема поличка, інших продуктів по сусідству бути не повинно, все контакти необхідно виключити.

Обов'язково підпишіть ємності, вкажіть дату заморозки. Це важливо, тому що більше за встановлений термін молоко зберігати не можна. Елементарна забудькуватість може привести до неприємних наслідків, а якщо врахувати, що мова йде про здоров'я дитини, всі ризики бажано виключити.


Як підігріти зціджене грудне молоко?

Перед тим як давати дитині зціджене молоко з холодильника, його розігрівають в подогревателях для пляшечок. Гріти можна на водяній бані або просто потримати в гарячій воді. Перед підігрівом молока з морозилки його спочатку розморожують в холодильнику до рідкого стану.

Чи не розігрівайте грудне молоко, використовуючи окріп і мікрохвильові печі. Змінюючи структуру, такі способи вбивають всі поживні, корисні речовини і можуть нашкодити здоров'ю малюка.

Розігріте молоко не годиться для багаторазового використання. Неважливо де воно зберігалося, в холодильнику або морозилці, від залишків краще позбавлятися. При зберіганні молоко ділиться на фракції, щоб домогтися цілісності, пляшечку добре струшують перед годуванням.

Грудне молоко використовують в якості основного і додаткового живлення. Користь зберігається до кип'ятіння, тому якщо ви вирішили зварити на ньому кашку або зробити омлет, майте на увазі, всі кращі якості материнського молока будуть зруйновані високотемпературної обробкою. У ньому не залишиться мінералів і вітамінів, білок обов'язково згорнеться і буде погано засвоюватися.


Актуальні питання про зціджування

 • Чи потрібно зціджувати грудне молоко відразу з двох грудей? Така необхідність оцінюється в залежності від часу розставання мами і малюка. При тривалій розлуці зціджують дві грудей. Коли мама відлучається на пару годин і погодувала малюка перед виходом, робити великі запаси не потрібно.

 • Як часто зціджувати? Нормою вважається 1,5 - 3 години. Часте зціджування не рекомендується, одну грудь випиває дитина, інша зціджується.

 • Скільки разів зціджувати? Все залежить від ситуації. Зціджуючи регулярно, жінка орієнтується на час годування. Треба розраховувати, щоб сцеженного молока хапала на час відсутності мами.

 • Зціджувати чи груди вночі? Зціджування ночами дозволяє зберігати лактацію. Це актуально для випадків, коли в силу обставин мама розлучена з дитиною. Зціджують регулярно, 1 раз на 3 години. Грудного молока може бути більше, ніж вип'є малюк, але це краще, ніж його нестача. Можна заготовлювати про запас і робити запаси на випадок необхідності. Якщо мама не прихильниця годування замороженим молоком, можна просто вилити. Важливий сам процес, зціджування стимулює вироблення молока в достатній кількості. Якщо годування грудьми по ночах припинено, зціджування в нічний час необов'язково.

 • Скільки за часом це займає? Ручне зціджування займає близько години. Не більше 15 хвилин буде потрібно для зціджування тонометри.

 • Чи можна змішувати порції молока, зціджене в декількох підходах? Робити цього лікарі не рекомендують. Навіть якщо обсяги порції дуже відрізняються, утримайтеся від змішування.

 • Чи можна дати молоко, яке зберігалося без холоду більше 4 годин? Влітку краще не ризикувати і дотримуватися обережності в поводженні з грудним молоком. Якщо пляшечка побувала на сонці, термін зберігання скорочується. За оптимальних умов зберігання молоко не зіпсується, 5-6 годин воно буде придатним для годування.

 • Чи можна одночасно годувати і зціджувати другу груди? Це можливо, є матусі, які примудряються поєднувати годування з сцеживанием, вважаючи, що так більше виділяється молока. Цей факт не доведений, просто спостереження, а ось те, що мама і дитина постійно відволікаються, дуже погано. При годуванні обстановка повинна бути максимально спокійною і комфортною для обох.

 • Що краще - молокоотсос або ручне зціджування? Тут все індивідуально. Молоковідсмоктувач безпечніше і надійніше, ніж руки, його стерильність при правильному догляді не повинна викликати сумнівів. Чи не виникають проблеми і при ручному зціджуванні, якщо навички і прийоми відпрацьовані.

 • Чи корисно грудне молоко, яке було заморожено? Материнське молоко в будь-якому вигляді корисніше і краще адаптованих молочних сумішей. Замороження вимагає суворого дотримання правил зберігання. Температура і час повинні контролюватися. Неприпустимо повторне заморожування і температурні перепади. Забезпечивши молоко хорошими умовами, можете бути впевнені в безпеці його властивостей і безумовних перевагах перед сумішами.