Набряки при вагітності, що робити?

зміст:

 • Причини набряків при вагітності
 • Набряки ніг при вагітності
 • Набряки рук при вагітності
 • Набряк обличчя при вагітності
 • Що робити? - перші заходи
 • Як зняти набряки при вагітності?

З такою поширеною патологією, як набряки, стикається більшість вагітних жінок. Вони виникають через надмірну скупчення рідини в тканинах і вважаються першим симптомом захворювань різних категорій, серед яких:

 • кардіологічні,

 • обмінні,

 • хвороби нирок,

 • алергія

та ін. Все це - численні збої, які відбуваються в організмі майбутньої мами. Часто причиною їх появи стає протягом природних, фізіологічних процесів, стандартних для жіночого організму. Існує чимало факторів, що сприяють виникненню відповідної симптоматики. Вся їх сукупність приносить майбутнім мамам дискомфорт, включаючи психологічний. Виявляють ці причини якомога раніше, і відразу ж настає етап боротьби з симптоматикою.


Причини набряків при вагітності

Розвиток набряків при вагітності засновано на зміні водно-сольового обміну. Також вони з'являються через збої відтоку крові, який здійснюється в венах ніг і захоплює лімфу, і змін у складі клітин крові і судинної стінки.

Виділяються 4 стадії розвитку цього явища:

 • Освіти набряклості в нижніх частинах ноги - стопах і гомілки.

 • У нижніх кінцівках, нижній області живота і попереково-крижовому відділі.

 • Освіта пухлин на руках, "одутлість".

 • Набряк загального типу.

Виявити факт наявності даного розладу здоров'я нескладно. Для цього достатньо натиснути на шкіру пальцем. Якщо після цього шкіра практично відразу піднялася, то, швидше за все проблем немає. Але якщо залишилася ямка, то це - тривожний сигнал. Він говорить про те, що шкіра страждає від набряку.


Набряки ніг при вагітності

Бувають випадки, коли набрякають тільки ноги, а точніше - ступні і кісточки. Це - досить природне явище, пов'язане з нестачею рідини в організмі. В такому стані жінка відчуває постійне відчуття спраги - адже потреби організму помітно збільшуються.

Нерідко до цієї проблеми приєднується ряд інших:

 • набряклість пальців рук (стає неможливо носити кільце),

 • набряки на ногах перетворюються в перманентне явище (взуття перестає підходити за розміром),

 • особа також страждає від набряків, і часто це виявляється попередженням про настання дуже серйозного захворювання - гестозу (тобто, такого ускладнення вагітності, як пізній токсикоз).

Як проявляються набряки ніг при вагітності?

У стандартній ситуації, з 20 тижня можуть з'являтися різновиди набряків, які вважаються насторожують. В цьому випадку, пацієнтці потрібні обстеження, здатні встановити причини набряків. При цьому, не потрібно забувати: далеко не завжди набряки стають наслідком гестозу. Якщо терміни вагітності пізні, то причиною найчастіше є порушений відтік сечі, що відбувається через розростання матки і здавлювання сечоводів.

Відтоки відбуваються з певних причин. Серед них - не тільки походження змін в організмі спостерігається пацієнтки, але і всілякі патології.

Серед фізіологічних проблем виділяються такі:

 • Набряки патологічного характеру.

 • Патології та захворювання нирок.

 • Розлади серцево-судинного ресурсу організму.

 • Варикозне венозний розширення.

Розглянемо фізіологічні розлади, через які відбуваються набряків ніг при вагітності, докладніше:

 • Плід в утробі зростає, і одночасно з цим зростає матка. Так починає чинитися тиск на навколишні органи і судини різних розмірів, які в ряді випадків мають великими розмірами. Через це виникає утруднення висновку не переробленої організмом рідини. Набряки даної категорії найчастіше заявляють про себе після 20 тижня, і в першу чергу - у тих, хто зловживає солоною їжею. При таких проблемах вдаються до амбулаторним методам.

 • Патологічні різновиди набряків (гестоз) представляють собою небезпечне явище. При ньому, набряк захоплює тіло цілком, наслідком чого є набір ваги з підвищенням тиску в судинах, що переносять кров. Причина такого стану криється в спазмах кровоносних судин, погіршенні плинності і розладнаному переміщенню людської крові. Так починається процес по відмирання тканин. Гестоз - це трохи більше, ніж фізіологічний вплив, коли обов'язково потрібен нагляд лікаря.

 • Крім фізіології, великого поширення набули набряки при патології такого органу, як нирки. Точніше, вони розвиваються через гломерулонефриту. Як правило, про такі хвороби спостерігається відомо заздалегідь. Це помітно спрощує встановлення діагнозу. Але не рідкісні випадки, коли жінка в своєму стані вперше дізнається, що хвора. Якщо при подібної патології виникли набряки - це мало що говорить про термін вагітності. Перш за все, на будь-якому етапі стану, починає набрякати обличчя, потім - руки, ноги.

 • Коли функціональність нирок порушена, а природний обмін рідким речовиною між судинами і тканинами збитий - настає пора розвитку патологій серцево-судинних органів. Її прояви виглядають певним чином. Щоб рідина виходила з судин, серце повинно функціонувати в межах норми, а якщо його робота порушена - виникають проблеми. Характерним супроводом набряків вважається біль в серці, утруднене дихання, напади слабкості. Коли діагностуються відповідні симптоми - потрібна госпіталізація.

 • Наслідки варикозного розширення вен можуть бути дуже небезпечними. Їх поява пов'язана з тиском, який чиниться на судини розрослася маткою. У вагітної жінки виникає відчуття тяжкості в ногах, можуть утворитися венозні вузли. Бувають випадки, коли дані симптоми визнаються односторонніми.

Ступінь небезпеки набряків буває досить великий. Особливо це стосується випадків, коли вони не лікуються. Тоді лікар проводить додаткове обстеження. Ні його методи, ні призначене лікування не повинно зашкодити ні матері, ні плоду. В іншому випадку, можуть виникнути непередбачені ускладнення. Бувають випадки, коли призначається стаціонар. При загостреннях самолікування неприпустимо.

Ми вже перерахували ряд причин, через які відбуваються набряки. Найчастіше вони розвиваються через рідких субстанцій, які не виводяться з організму. Затримуються вони в таких областях, які називаються нижніми кінцівками. Матка, що збільшується природним чином, здавлює вени. Вони і стають чинником, через який стискаються вени, які здійснюють відтік крові.

Крім зростання маси тіла, через це здійснюється збільшення гідростатичного тиску, яке призводить до робочого стану венозні судини, а в тканини виходить рідка складова плазми крові. Якщо в наявності - схильність, то через тривалого впливу на венозну стінку відбувається зміна структури. З розвитком варикозу вен кровоносні судини перестають бути еластичними, починаються їх розширення і деформація. Це призводить до ще більшого ускладнення ситуації.

Зокрема, це відбувається через наступних явищ:

 1. Порушень водно-сольового обміну.

 2. Дефіциту в надходженні білка з їжею.

 3. Зростаючих навантажень на нирки.

 4. Компресії ниркових судин.

Якщо набряки при вагітності набувають патологічний характер - це може бути свідоцтво декомпенсації хронічних захворювань таких органів, як серце або нирки.

При своїй поширеності, набряки ніг при вагітності не перестали бути болючим явищем. Упевнитися в їх появі не так складно. Коли улюблені туфлі перетворюються в тиснуть знаряддя для тортур, а вага перевалює за показник 300 гр. в тиждень, не дивлячись на уявну точність симптомів, іноді набряклість плутають з природним в даному випадку додатком ваги.

Якщо у вагітної відсутні ниркові і серцеві захворювання, то набряки ніг можуть спостерігатися тільки в другій половині вагітності. Розвиток явища буває різним. Часті випадки, коли спочатку набрякають ноги, а потім - руки, живіт і обличчя. У ранковий час картина не здається плачевною, але до вечора скупчення рідини знову з'являються в області ніг.

Не завжди набряки ніг при вагітності вважаються патологією. Організм вагітної охоче накопичує такі сполуки, як натрій. Він має властивість притягувати воду, і рідина не може покинути організм. Але зазвичай процес ускладнюється такими фактами, як вживання солоної і смаженої їжі. А додатковим негативним фактором є спека. Тим часом, вважається, що самі набряки не несуть загрози здоров'ю і є, по суті, таким собі природним наслідком даного стану.

По темі: Вся інформація про набряки ніг

Як лікувати набряки ніг при вагітності?

У легких випадках для полегшення симптомів потрібно небагато - лише полежати на боці, даючи організму можливість відпочити, пройти курс сечогінного чаю, а також звести до мінімуму вживання солі з їжею. Набрякають під час вагітності ноги можуть бути ускладненнями - зокрема, коли у жінки набирається більший, ніж слід, вага. Тоді це освіта стає потужним, захоплюючи руки, обличчя і поперек. Стану спокою практично немає. Подібний стан називаються "гестоз". Потрібне суворе спостереження і, можливо, госпіталізація. Коли настає важка форма гестоза - починається помітне підвищення тиску, з сечею виділяється білок, і плід і стан здоров'я матері виявляються під загрозою.

Виявляються ускладнення:

 • Підвищений тиск.

 • Виділення білка з сечею


Набряки рук при вагітності

Часто під час вагітності починають набрякати руки і пальці рук. Це - зайва кількість рідини в таких областях, як зап'ястя і пальці. Коли маса рідини стає великою - вона перекриває нерви, які від природи утворюються в руках, що позбавляє їх чутливості, і майбутня мати відчуває від цього сильний дискомфорт.

Коли настає час третього триместру - лікарі не радять носити на руках кілець. У багатьох набряклість настає в другому триместрі - тоді прикраси знімають раніше. Якщо не зняти їх вчасно - вони впинаються в шкіру. А коли настане стадія постійної набряклості, їх не можна буде зняти.

Поява подібної набряклості відбувається з певних причин:

 1. Зміна гормонального фону. Коли настає час вагітності, в організмі майбутньої матері починає вироблятися гормон прогестерон, через якого відбуваються важкі зміни. Крім безпричинної зміни настрою, в організмі у великій кількості починає затримуватися вода.

 2. Організм стає відкритий для інфекції. Набряк часто є закономірною реакцією на деякі вірусні захворювання.

 3. Часто це виявляється алергічною реакцією на продукти харчування або побутову хімію; поганої якості.

 4. Неправильний життєвий режим, перевтома. Під час такого стану, як вагітність, навіть абсолютно здоровий організм починає страждати від змін, серед яких - погіршення стану шкіри, а звичайний стан втоми стає причиною поганого стану шкіри і набряклості.

Не завжди є можливість самостійно зрозуміти, чому виникли набряки при вагітності. Необхідна оперативна здача лабораторних аналізів, постійне спостереження у лікаря, і тоді з'явиться можливість звести шкоду подібного явища до мінімуму.

Наскільки небезпечна набряклість рук при вагітності?

Набряклість рук і пальців - стандартний стан для періоду виношування.

Симптоми набряків рук такі:

 • Оніміння кистей рук.

 • Неприємні відчуття зап'ясть.

 • Постійне відчуття того, що в пальцях щось поколює.

Зазвичай набряклість рук виникає при певних умовах - наприклад, у жінок, зайнятих в'язанням або ліпленням. Крім того, симптом проявляється у працюючих за комп'ютером, коли постійно виконуються одні й ті ж дії. Так, до них відносяться робота зі спицями, натискання на клавіатуру. Крім перерахованих проявів, багато хто починає страждати від так званого "тунельного синдрому". Це - постійний біль в зап'ястях.

Цих неприємностей нескладно уникнути, якщо робити гімнастику і розминку для рук. Бувають випадки, коли до набряків на руках приєднуються крижі, живіт, спина. Тоді рекомендується терміново звертатися до фахівця.


Набряк обличчя при вагітності

Набряклість обличчя при вагітності - явище, яке викликається певними причинами:

 • У клітинах крові залишається менше солей і білка, ніж в інших тканинах, і кров стає збезводненої, оскільки вода виходить з неї.

 • Коли настають останні тижні вагітності - матка буквально віджимає вени і систему лімфатичних судин, що йдуть від ніг.

Щоб зрозуміти, чому з'явилися набряки - потрібно навчитися розбиратися в стадіях такого явища, як вагітність.

Їх можна виділити всього 4:

 1. На першій - набрякають області стоп і гомілок.

 2. При другій набряк захоплює нижні кінцівки, ближню до них частину живота і попереково-крижовий область.

 3. При третій - набрякають руки, виникає відчуття одутлості особи.

 4. Четверта - стадія загального набряку.

За зовнішніми ознаками набрякле обличчя легко відрізняться: воно починає здаватися округлим, а при натисканні пальцями в місці натиску залишається ямка. Коли ці симптоми встановлені - необхідно звернутися до лікаря, а потім вживати заходів, мета яких - запобігання серйозних ускладнень. Найчастіше рекомендують дієту і медикаментозний курс.

Набряклість обличчя при вагітності пов'язана з певними механізмами. В першу чергу, тут у наявності зв'язок зі зміною в водно-сольовому обміні. Через порушення у відтоку лімфи і крові по венах руки, обличчя і ноги набрякають. Це не варто залишати без уваги.

По темі: Чому набрякає обличчя і як зняти набряк з особи?

Як відрізнити набряк обличчя?

Набряки обличчя неважко відрізнити візуально. У нього з'являються неприємні округлості. Крім того, ми вже згадували про такий спосіб, як натискання. Не треба тиснути сильно - навіть якщо це всього лише пальці, то при переміщенні можуть залишитися синці, і стан погіршиться.

Жінка, переконавшись в наявності подібної симптоматики, прагне швидше відвідати лікаря. Він може точніше встановити, чому настав такий стан. Відповідно, далі йде встановлення лікування.

Даний стан досить поширене, і через це навіть з'явився ряд прикмет. Так, є повір'я, що на-віч торкатися не можна - якщо ж робити це часто, то дитина народиться з рідними плямами на обличчі. Можна сказати, що зв'язок з дійсністю тут досить хитка. Якщо торкатися руками до обличчя - пори шкіри забруднюються, а з огляду на зміни організму, забруднення можуть дістатися плоду і викликати подібні наслідки. Такі випадки рідкісні, і, як правило, часте дотик виявляється шкідливим для матері.


Набряки при вагітності - що робити?

Кожен прийом супроводжується оглядом вагітної жінки. Особливо це стосується особи і ніг, оскільки це дозволяє виявити набряклість. Постійно потрібно проводити такі процедури, як зважування. Це - оптимальний спосіб для виявлення надлишкової збільшення у вазі. Набряки при вагітності - це певні явища, пов'язані зі збільшенням маси людини. На ногах вони можуть бути слабо виражені. Якщо вони абсолютно не виражені - то це сигналізує про приховані, внутрішніх, набряках.

Перед кожним обстеженням у гінеколога потрібно робити аналіз сечі. За допомогою його результатів встановлюють функцію нирок і диференціюють "нормальні" набряки. Вони не повинні бути переплутані з таким явищем, як гестоз або проблеми з нирками.

Причини набряків встановити буває досить складно. Гінеколога потрібно результат додаткового обстеження (УЗД нирок, аналізу крові). Пацієнтці необхідно вважати діурез (для цього виявляють обсяг споживаної рідини і масу виділеної сечі). Якщо маси сечі недостатньо, то має сенс приступити до терапії.

перші заходи

Найкращий вихід - пити чисту воду. Дозволяється додавати лимон. А від такого напою, як кава, доведеться відмовитися.

Заходи профілактики засновані на виключенні всіх провокуючих чинників:

 • Максимальна зниження споживання солоного краще почати з квашеної капусти - її виключають першої. Слідом усуваються солоні огірки, оселедець, чорні хліба, солоні горішки, маслини. Потім скорочують їжу зі спеціями, газованими напоями, смажене, копчене.

 • Хоча б раз на тиждень показаний розвантажувальний день, коли вживають тільки яблука і соки.

 • Походи по жарі заборонені.

 • виключено перевтома.

 • Протипоказано тривале перебування в одній позі.

 • Рекомендується займатися фізкультурою.

Всі ці заходи дозволені, якщо немає протипоказань. Потрібно приділяти час повноцінним прогулянкам, відпочинку на свіжому повітрі. Коли настає час сну - ноги краще класти на якусь піднесеність.

Набряки на ногах допоможуть полегшити:

 • прохолодні ванни,

 • масаж ступень,

 • відвар з кураги.

В останньому випадку, буде потрібно залити курагу окропом і залишити на ніч, а вранці компот п'ють за 30-40 хвилин до прийому їжі. Можна привести в приклад безліч інших так званих рецептів народної медицини проти набряклості. Небезпечно самостійно приступати до лікування таких утворень медичними препаратами, як сечогінні таблетки. Такі рішення потрібно обговорювати з лікарем.

Вище ми перераховували фізіологічні набряки. У таких випадках буває досить дієти для вагітних, а також контролю споживання рідини. При першій ситуації, відмовляються від шкідливої ​​їжі - не тільки солоної, а й жирної, смаженої, копченої. Але саме сіль є причиною, по якій рідина не може покинути організм. Всю їжу потрібно трохи недосаливать. Статистика говорить: норма солі при вагітності - 8 г, а в звичайному стані - 14 г.

Коли в наявності наявність сильних фізіологічних набряків, можна деякий час дотримуватися дієти без солі. Бувають випадки, коли призначають сечогінні засоби, але до такої міри приступають тільки після консультації у фахівця.

Існують види набряків, які не можна лікувати дієтою. Тоді вдаються до медикаментозної методиці лікування при суворому контролі лікаря. Особливе значення залишається на виключення першопричини.

Дуже складна проблема гестозу. Незважаючи на набряки, майбутні мами практично поголовно страждають від зневоднення. Тобто, про те, щоб виключити з меню воду, не може бути й мови. У цьому випадку вдаються до допомоги дієти. Вона досить сувора. Але вона не є абсолютним вирішенням проблеми, але невелике полегшення гарантовано. Також лікар дає рекомендації, які обов'язково треба дотримуватися, і сумлінно проходити курс медикаментозного лікування.

По темі: Як зняти набряки в домашніх умовах?


Як зняти набряки при вагітності?

У домашніх умовах набряки при вагітності лікуються цілком успішно. Як правило, до госпіталізації вдаються в крайніх випадках. При здійсненні терапії тривалого характеру результат гарантований в більшості випадків, якщо ж його непомітно - настає період госпіталізації. У важких випадках, це необхідно для того, щоб провести додаткові умови і виявити причини очевидної патології.

Ми хочемо приділити увагу тим радам, при яких ризик нанести здоров'я собі і плоду буде мінімальним.

Для цього дотримуються кількох нескладних рекомендацій:

 1. У добу потрібно пити 1-1,2 літра рідини (в цю кількість входять супи, соки, фрукти та ін).

 2. Перестати вживати солоні страви і їжу, яка провокує виникнення спраги.

 3. Відмовитися від газованих напоїв.

 4. З регулярністю виконувати гімнастику і вправи для вагітних.

 5. Як можна частіше вживати продукти тушкованого, вареного, приготованого на пару характеру, крупи, овочі і фрукти.

 6. Якщо набряки виражені - часто вдаються до допомоги сечогінних засобів (тільки за погодженням з спостерігає лікарем).

 7. Спосіб життя повинен бути досить рухливим, активним.

 8. Не рекомендується тривале перебування в задусі і спеку.

 9. При необхідності, проводять прохолодні ванночки для ніг.

 10. Виключається носіння незручного взуття, туфель, чобіт на пласкій підошві або - зайве високих підборах.

 11. Носити спеціальну протинабрякову білизна - колготи чи панчохи.

 12. Влаштовувати для ніг відпочинок, виключати знаходження в тривалому положенні стоячи або сидячи.

Лікування патологічних набряків прийнято базувати на усунення проявів захворювання, що спровокував їх появу. Незважаючи на те, що в такому стані жінки часом роблять необдумані дії, потрібно вдаватися до якихось заходів тільки після звернення до фахівців.

Дієта для вагітних проти набряків - одна з найпоширеніших заходів. Потрібно визнати, що думки тут різняться. Часом зустрічаються прямо протилежні заяви. Багато років тому були прийняті одні рекомендації, але тепер виявилося, що вони не зовсім вірні, і їх допрацювали.

Боремося з набряками

У день не варто пити більше 1-1,2 літра рідини. Не забувайте, що до неї належать супи і фрукти, а не тільки вода. Якщо ви будите вживати більше рідини, то набряки будуть посилюватися.

Набагато ефективніше рада щодо дієти. Він дає результат найчастіше, оскільки являє собою вірну міру. Дієта - це не відмова від продуктів, необхідних організму, а певні рекомендації. Про них ми також говорили вище. Нагадаємо, що затримання рідини сприяє не тільки сіль, а й білок. Найчастіше рекомендується перехід на їжу молочно-рослинного характеру.