Набряки при серцевій недостатності

Зміст статті:

 • види набряків
 • Набряки - основний симптом серцевої недостатності
 • Особливості набряків при серцевій недостатності
 • лікування

види набряків

Скупчення зайвої рідини в тканинах організму в результаті порушення роботи основних систем або органів призводить до утворення набряків.

Вони бувають наступних видів:

 • гипопротеинемические - супроводжуються зниженням вмісту білків в плазмі крові, в тому числі альбумінів. Набряки даного виду, перш за все, утворюються там, де зосереджена велика частина пухкої сполучної тканини, наприклад, на обличчі. Припухлість з'являється в цьому випадку після сну навколо очей;

 • Мембраногенний - утворюються при підвищенні проникності стінок судин. Внаслідок цього білок плазми крові потрапляє у міжклітинний простір, що призводить до збільшення тиску і виходу рідини з кровоносних судин в сполучні структури;

 • гідростатичні - виникають при збільшенні тиску в капілярах. Такі набряки - найбільш поширений симптом серцевої недостатності.

Вона розвивається в результаті відсутності лікування деяких захворювань. Якщо серце не в змозі перекачувати необхідні обсяги крові, то тканини і органи організму виявляються позбавлені достатньої кількості поживних речовин і кисню. У венозному руслі в даному випадку може виникнути застій крові. Саме це і призводить до утворення набряків. Зазвичай вони стають головним симптомом при серцевій недостатності поряд з задишкою, спричиненої нестачею кисню.


Набряки - основний симптом серцевої недостатності

По розташуванню набряків можна судити про характер захворювань серця. В області легких вони виникають, якщо помітні відхилення в роботі лівого шлуночка. Ноги симетрично набрякають при проблемах з правим шлуночком. Ступінь і область поширення припухлості тим більше, ніж запущеними захворювання. На початкових етапах набрякають щиколотки і стопи, а після і стегна. Перший час припухлість стає помітна до кінця дня. Після повноцінного відпочинку вона проходить і з'являється знову тільки ввечері. Якщо захворювання активно прогресує, то незабаром набряки набувають постійного характеру. Справитися з ними, просто відпочивши, вже не вдасться.

Важливо вчасно звернути увагу на те, що набряки утворюються регулярно. Це свідчить про серцеву недостатність, а відтак необхідно виявити основне захворювання і зайнятися його лікуванням. Ще одним симптомом є задишка, але вона з'являється на пізніх етапах розвитку недуги.


Особливості набряків при серцевій недостатності

Скупчення рідини в організмі може відбуватися з різних причин. Але коли утворення набряків обумовлено серцевою недостатністю, вони відрізняються наступними особливостями:

 • набрякають обидві ноги симетрично;

 • поява набряків може тривати довгий час, іноді вони розвиваються протягом декількох тижнів або навіть місяців;

 • якщо натиснути на набряк, що утворюється при серцевій недостатності, з'явиться невелика ямка, яка незабаром зникне;

 • спочатку набряки виникають тільки на ногах, поступово поширюючись по всьому тілу;

 • припухлість щільна на дотик;

 • при набряку живота (асциті), викликаному серцевою недостатністю, може збільшуватися печінку.

Точно ставить діагноз і визначає причину скупчення рідини в організмі, що виявляється у формі припухлостей, лікар. Але самостійно можна в області над великогомілкової кісткою акуратно натиснути на шкіру. Якщо утворюється вм'ятина, яка зникне через кілька секунд, значить, велика ймовірність набряку. Причому викликаний він може бути, як серцевою недостатністю, так і деякими іншими проблемами в роботі організму. Щоб позбутися від набряклості, необхідно виявити їх причину.

Найбільш поширені захворювання, що призводять до серцевої недостатності:

 • Артеріальна гіпертензія. Це захворювання є стійке підвищення артеріального тиску протягом тривалого часу. Їм страждає значна частина населення. Артеріальна гіпертензія утворюється під впливом великої кількості різних факторів, основним з яких вважається спадкова схильність. Вона призводить до порушень основних функцій серця і розвитку серцевої недостатності.

 • Ішемічна хвороба. Вона викликана недостатньою кількістю кисню, яке надходить до серцевого м'яза. Ішемічна хвороба може довгий час не проявлятися або супроводжуватися не дуже яскраво вираженими симптомами: задишкою, болями за грудиною. У більшості випадків супроводжується серцевою недостатністю.

 • Пороки серця. Вони проявляються у формі змін у будові серця, що призводить до порушень в системі кровообігу. Хворі, які страждають пороками, відрізняються блідим кольором шкіри, задишка в таких випадках - дуже часте явище. Якщо зміни в структурі серця у дитини є вродженими, то проявлятися вони починають не раніше, ніж на 3 році життя. Серцева недостатність - один із проявів вад.


лікування

Лікування основного захворювання, симптомом якого стали набряки, дозволить впоратися з ними. Також можна застосовувати засоби, спрямовані на зменшення припухлості. Необхідно зменшити споживання солі і знизити обсяги випивається рідини.

На початкових етапах розвитку захворювань допомагають ванночки. Для їх приготування використовується морська сіль, березове листя, трав'яні збори: ромашка, м'ята, шавлія. Гарячий відвар необхідно настояти, а потім тримати в ньому ноги близько півгодини.

У деяких випадках допускається використання сечогінних засобів. Це можуть бути як аптечні препарати, так і народні засоби. Механізм їх дії спрямований на зниження кількості рідини в організмі, що дозволяє зменшити набряклість. Перш ніж застосовувати такі засоби слід порадитися з лікарем. Багато з препаратів мають протипоказання. Важливо також не перевищувати допустиму дозу. Як сечогінних засобів можуть використовуватися напої на основі брусниці, калини, чай на травах.