Внутрішній геморой симптоми і лікування

Геморой - це патологія вен прямої кишки, яка супроводжується їх розширенням з утворенням варикозних вузлів. Внутрішній геморой характеризується тим, що дані вузли локалізовані під слизовою оболонкою стінок кишки всередині її просвіту. Згідно з даними медичної статистики, його поширеність в популяції складає близько 4% (з урахуванням змішаних форм цифри вище в півтора рази).

важливо: геморой розвивається майже у 80% жінок, які народили. Імовірність розвитку патології вен ректальної області зростає з кожними повторними пологами.

Захворювання супроводжується больовим синдромом, інтенсивність якого зростає в ході спорожнення кишечника. Вузли мають властивість кровоточити і випадати назовні. При лабораторному дослідженні крові у пацієнта нерідко виявляються ознаки анемії.

Патологія в більшості випадків протікає хронічно з повільним прогресуванням. На ранніх етапах вона може не проявлятися клінічно, оскільки в ректальному відділі кишечника порівняно мало нервових закінчень. Зміни судин неможливо визначити візуально. У зв'язку з цим, до проктолога часто звертаються хворі з уже досить запущеним внутрішнім гемороєм.

Чому розвивається внутрішній геморой?

важливо: для утворення внутрішніх гемороїдальних вузлів потрібне поєднання двох умов - відносної слабкості судинних (венозних) стінок і підвищення внутрикишечного (ректального) тиску.

До числа причин захворювання відносяться:

 • спадкова схильність;
 • гіподинамія;
 • сидяча робота;
 • надмірне фізичне навантаження;
 • недотримання питного режиму (мале споживання води веде до загустіння крові);
 • зловживання спиртними напоями;
 • хронічні запори;
 • часта діарея (в т. ч. на тлі зловживання проносними препаратами);
 • неправильне харчування;
 • зайву вагу (ожиріння);
 • пологи;
 • новоутворення органів малого таза;
 • кишкові інфекції;
 • віковий фактор;
 • психоемоційні фактори (стреси).

Одним з основних сприяючих до захворювання факторів фахівці вважають спадкову схильність. Ще у внутрішньоутробному періоді розвитку в дистальному відділі кишечника закладаються збільшені кавернозні (запалі) освіти. Надалі вони збільшуються і зміщуються, утворюючи вузли.

Частий підйом вантажів також провокує формування патологічних вузлів венозного сплетення.

Мале споживання рідини (менше 1,5 л на добу) стає причиною ущільнення консистенції фекальних мас, що нерідко веде до запорів. Крім того, на тлі дегідратації організму погіршуються реологічні властивості крові, а це в свою чергу провокує тромбози вен.

Перекушування "на бігу", мале споживання клітковини і пристрасть до гострої та солоної їжі порушують перистальтику кишечника.

Кровообіг в кишкової стінки істотно погіршується, якщо має місце здавлення судин пухлиною або жировими відкладеннями.

Кишкові інфекції нерідко сприяють появі мікроскопічних пошкоджень на поверхні слизової оболонки кишечника, що також сприяє розвитку внутрішнього геморою.

У літніх пацієнтів в результаті природних вікових змін відбувається атрофія м'язових волокон, а це часто веде до формування внутрішніх вузлів.

Часті стреси негативно відбиваються на багатьох функціях організму, в т. Ч. - і на діяльності кишечника.

Симптоми внутрішнього геморою

Найважливіша відмінність внутрішньої форми геморою від зовнішньої або змішаної - це відсутність змін, помітних при зовнішньому огляді. Патологічні утворення (вузли) локалізовані в просвіті в безпосередній близькості від анального сфінктера або на деякому віддаленні від нього.

Виразність симптоматики безпосередньо залежить від розмірів варикозних розширень. Для геморою характерно постадийное прогресування; в клінічній проктології прийнято виділяти 4 стадії розвитку даної патології:

 1. На ранній стадії вузли невеликі; вони не доставляють хворому незручностей. У рідкісних випадках варикозні розширення можуть пошкоджуватися щільними фекальними масами, що провокує запальний процес. За рахунок виділення ексудату відбувається постійне зволоження періанальній зони, що викликає свербіж (або відчуття печіння). Незначні кров'янисті сліди іноді визначаються на туалетному папері після акту дефекації, але в переважній більшості випадків кров виявляється тільки при лабораторному дослідженні аналізів калу. Хворі скаржаться на невизначені неприємні відчуття в ректальної області після спорожнення кишечника.
 2. Якщо терапія не розпочато на ранній стадії, то процес прогресує. Варикозні розширення збільшуються в розмірах, що викликає відчуття чужорідного тіла і тяжкості в кишці. Після фізичного навантаження, кашлю або напруження вузли виходять назовні з ануса, але потім мимоволі "втягуються" назад. Кров'янисті виділення стають добре помітні на туалетному папері і поверхні фекальних мас. Кожне звільнення кишечника супроводжується больовим синдромом помірної інтенсивності. При лабораторному аналізі крові виявляються ознаки анемії. Клінічні прояви можуть слабшати на деякий час, т. Е. Можлива ремісія. На цій стадії біль набуває гострого характеру, і турбує хворого практично постійно. Гемороїдальні розширення настільки збільшуються, що виходять назовні навіть на тлі досить незначних навантажень. Вони вже не можуть самостійно втягуватися, і пацієнт змушений вправляти їх. Характерна виражена запальна реакція і розвиток ускладнень у вигляді ректальних кровотеч і анальних тріщин.
 3. Найважча (запущена) стадія характеризується виступанієм вузлів, вправити які самостійно вже практично нереально. Гострі больові відчуття турбують постійно; вони мають властивість посилюватися при сидінні або ходьбі. Періоди загострення частішають. Висока ймовірність такого ускладнення, як утиск вузлів з некрозом тканин.

Від індивідуальних особливостей організму і наявності провокуючих чинників залежить швидкість прогресування внутрішнього геморою.

ускладнення

До числа ускладнень внутрішнього геморою належать:

 • тромбоз вен;
 • утиск гемороїдальних вузлів;
 • випадання варикозних утворень;
 • ректальні кровотеча;
 • недостатність сфінктера анального отвору.

Геморой призводить до застою крові в венах, а це стає причиною тромбозу. Симптоми даного ускладнення - це збільшення вузлів, придбання ними синюшно-багряного відтінку і різкі болі в періанальної області, наростаючі при пальпаторно дослідженні.

Обмеження зазвичай це пов'язано з підняттям тяжкості і напруженням при проблемах з випорожненням кишечника. У ущемлених вузлах розвивається тромбоз; різка недостатність локального кровообігу призводить до некрозу (омертвіння тканин). Типовими ознаками обмеження є інтенсивні розпираючий біль і відчуття чужорідного тіла в прямій кишці. В ході проктологічного огляду виявляються виступаючі вузли, які мають дуже темний (до чорного) колір.

часте ускладнення III-IV стадій внутрішнього геморою - це постійна кровотеча з кавернозних тел. При ньому пацієнт скаржиться на загальну слабкість (що обумовлено наростаючою анемією). Аналізи показують падіння гемоглобіну крові до 40-50 г / л.

У літніх хворих часте випадання вузлів на тлі прогресуючого геморою в ряді випадків призводить слабкості анального сфінктера. Дане ускладнення проявляється нетриманням газів і навіть вмісту прямої кишки (рідких фекальних мас).

діагностика

Зверніть увагу: патоморфологічні при внутрішньому геморої виявляється покритий слизовою оболонкою вузол, судинні освіти якого складаються з патологічних (кавернозних) тіл. Вони в свою чергу складаються з великої кількості порожнин, розділених стінами з сполучної і м'язової тканини.

Рання діагностика часто ускладнена, оскільки зовнішні варикозні розширення не визначаються, а скарги пацієнта досить невизначені (нерідко можливо безсимптомний перебіг).

Характерні вузли виявляються при пальцевому дослідженні. Мануальне дослідження дозволяє оцінити їх локалізацію, консистенцію, розміри і ступінь хворобливості. Кавернозні тіла можуть бути згруповані або розподілені по різних ділянках кишкової стінки. Якщо захворювання розвивається тривалий час, виявляється знижений тонус замикає мускулатури ректальної області.

Для уточнення діагнозу проктологи вдаються до ендоскопічних методів діагностики - аноскопии і ректороманоскопії. Анскопія дає можливість оглянути пряму кишку на глибину не більше 10 см; при більш високій локалізації варикозних розширень потрібне використання ректороманоскопа - трубки довжиною до 25 см, оснащеної оптикою і системою підсвічування.

В ході ендоскопії лікар може провести забір біоптату - зразка тканини для цитологічного і гістологічного дослідження. Це необхідно для диференціальної діагностики гемороїдальних вузлів від новоутворень.

Додатково використовується іригоскопія - рентгенологічне дослідження товстого кишечника з ретроградним введенням в його просвіт контрастної речовини (сульфату барію). Рентгеноскопія допомагає візуалізувати будь-які опуклості (в т. Ч. Кавернозні розширення) і анальні свищі.

Зверніть увагу: При обстеженні дітей ірігоскопії часто замінюють всі інші види проктологічного дослідження.

Процес підготовки до будь-яких видів інструментальної діагностики в проктологічній практиці передбачає дотримання дієти протягом 1-2 днів. При цьому з раціону виключається груба їжа. Безпосередньо перед оглядом пацієнта роблять очисну клізму (в деяких випадках можна обійтися проносними препаратами).

До додаткових методів дослідження відносяться аналіз калу на приховану кров, лямблії і яйця гельмінтів. Нерідко саме наявність паразитів, а не геморой стає причиною появи такого симптому, як анальний свербіж.

важливо: обов'язково проводиться диференціальна діагностика внутрішніх варикозних вузлів з дивертикулами, кондиломами, пороками розвитку, злоякісними новоутвореннями і випаданням прямої кишки.

Лікування внутрішнього геморою і профілактика

При ранній діагностиці захворювання в гостру фазу можливо консервативне лікування. Симптоматична терапія включає нормалізацію функціональної активності кишечника (дієта і призначення препаратів, що стимулюють моторику) і призначення анальгезирующих засобів для місцевого застосування. Однією з найважливіших завдань терапії внутрішнього геморою стає попередження венозного тромбозу. Місцево застосовуються Гепатромбин Г і Проктоседил, а перорально - препарати для поліпшення тонусу вен - Детралекс і Троксевазин.

Засоби для прийому всередину призначаються повторними курсами; тривалість кожного з них становить 3 місяці.

Клінічно доведено ефективність таких методик, як склеротерапія, а також електрокоагуляція і інфрачервона коагуляція.

Зверніть увагу: склеротерапія - це введення в вени склерозирующего речовини, що викликає спадання і закриття просвіту судин. За досить короткий час відбувається запустевание вен з наступним розсмоктуванням.

на II-III стадії показана кріодеструкція (вплив на вузли наднизьких температур за допомогою рідкого азоту).

У важких ситуаціях лікарям доводиться вдаватися до лигированию артерій вузлів за допомогою кілець з латексу (під контролем доплерографії). Оперативне втручання може припускати перев'язку або висічення патологічних вузлів. Альтернативою є геморроідоектомія.

При діагностованому тромбозі призначаються протизапальні ЛЗ. Нерідко потрібне оперативне втручання, метою якого стає видалення тромбів і уражених ділянок венозного сплетення.

Випадання вузлів - це показання для мануального вправляння. При неефективності методики вдаються до операції, але тільки в фазі ремісії.

При своєчасної та адекватної терапії прогноз на повне вилікування сприятливий.

Найважливіші заходи щодо профілактики внутрішнього геморою:

 • боротьба з хронічними запорами і частою діареєю;
 • нормалізація харчування;
 • дотримання питного режиму;
 • виключення значних фізичних навантажень;
 • ведення активного способу життя;
 • відмова від алкоголю і нікотину.

Для зниження частоти загострень доцільно призначення курсів венотоников (перорально та місцево у вигляді ректальних супозиторіїв).

ПЛІС Володимир, медичний оглядач