Аналізи, зіскрібки на ентеробіоз у дитини що показують, норма

У дітей частою проблемою є ентеробіоз, ураження товстої кишки і періанальної зони перебуванням там паразитичних дрібних черв'яків - гостриків. Життєдіяльність паразитів робить дитину дратівливою, може провокувати проблеми з травленням, порушення сну і ускладнення деяких хвороб.

Ентеробіоз у дітей

Хоча паразити дрібні і не здаються небезпечними, їх перебування в кишечнику дитини не нешкідливо для його здоров'я. Вони банально "об'їдають" малюка, позбавляючи його необхідних нутрієнтів і вітамінів. Крім того, вони підвищують аллергизацию організму, провокуючи загострення атопічного дерматиту, або формують впертий перебіг астми або полінозу. Крім цього, гострики формують синдром загальної інтоксикації за рахунок продуктів життєдіяльності, можуть провокувати вульвіти і вагініти у дівчаток, а також інфекції сечових шляхів.

важливо

Необхідно визначити гостриків і вилікувати їх, так як дитина може за рахунок активних контактів з іншими дітьми щедро поділитися гострицями з малюками. Далеко не завжди діагноз очевидний, тільки приблизно у 10% дітей батьки виявляють в калі дрібних білих паразитів, у решти 90% діагноз підтверджують різні методи дослідження.

Підозрілі симптоми ентеробіозу у дітей

Якщо у дитини з'являється свербіж в області ануса, занепокоєння, болі в животі, запори, нічний сон страждає - це також, крім описаних раніше симптомів, буде приводом для обстеження на ентеробіоз.

важливо

Найпоширенішими є періанальний зішкріб і аналіз калу на яйця гостриків, але вони не завжди навіть при наявності паразитів підтверджують діагноз, що призводить до необхідності триразового дослідження через кожні 2 тижні.

Підтвердити наявність паразитів можуть аналізи крові на ентеробіоз - спільний з його специфічними змінами і діагностика в аналізах крові. На відміну від аналізів калу і зіскрібка, які можуть не визначити паразита або його яйця на певній стадії розвитку, аналізи крові більш чутливі, вони можуть допомогти у визначенні інфекції.

Аналізи на ентеробіоз: що це таке?

Аналізи на ентеробіоз допомагають виявити як саме захворювання - гельмінтоз, наявність в організмі гостриків, так і в складних випадках причину певних проблем в організмі дитини. При наявності ентеробіозу дитина заразний, його до повного одужання не пустять в басейн і садочок.

важливо

Наявність глистів може ще і провокувати ускладнення - проблеми з травленням, розвиток гострого апендициту, алергію, запалення сечостатевого тракту, проблеми нервової системи і гіперзбудливість, болі в області живота і постійний кашель. У малюків ентеробіоз загрожує нетриманням сечі, дерматитами, екземою, проблемами фізичного і нервово-психічного розвитку, неврозами.

Діагностика проводиться послідовно - починаючи з огляду періанальної області і виявлення в складках шкіри ануса расчесов і паразитів. Але найчастіше підтвердження діагнозу проводиться тільки лабораторно, за рахунок ряду аналізів.

Зішкріб на ентеробіоз показує наявність яєць паразитів, відкладених самкою на шкірі періанальної області при її Виповзання з анального отвору для кладки.

Аналіз калу на ентеробіоз виявляє яйця паразитів, а в певних стадіях патології і самок паразитів, які потрапляють в фекальні маси з вище лежачих відділів кишки.

Загальний аналіз крові виявить запальні зміни і збільшення клітин - еозинофілів, які є маркером глистової інвазії і алергізації тіла.

важливо

Інші аналізи крові, крім загального дослідження, зокрема ПЛР-діагностика при подібному діагнозі не ефективні. Методика визначає ДНК паразитів в крові, але вони не живуть в крові, вони кишкові, тому ДНК паразитів в крові немає, і результат буде негативним.

Аналізи і зішкріб на ентеробіоз: результати і розшифровка у дітей

Зішкріб на ентеробіоз в нормі повинен бути негативним. У здорових дітей яйця гостриків і будь-яких інших паразитів не повинні виявлятися. Позитивний результат на ентеробіоз підтверджує діагноз.

Зверніть увагу

Але негативний результат не заперечує наявність ентеробіозу, самки паразита можуть виповзати для кладки яєць циклами.

Тому критерієм негативного результату служать триразове проведення періанального зіскобу з різницею в два тижні. Це особливо важливо провести після лікування, щоб переконатися, що все паразити знищені. Для ентеробіозу при недотриманні гігієнічних правил і норм можливо самозараження нескінченне число разів і важливо повністю усунути паразита з організму.

Аналіз калу на ентеробіоз також повинен бути негативним для нього актуальні всі ті ж вимоги, що і для зіскрібка - триразовий негативний результат.

Загальний аналіз крові в нормі покаже здорову картину крові. Збільшення кількості еозинофілів вище 4-5% у дітей на тлі зниження гемоглобіну - підозріло в плані гельмінтозів. Але точного діагнозу такі зміни крові не дають, необхідно здавати їх тільки одночасно з зішкрібком і аналізом калу.

Як беруть аналіз калу і зішкріб на ентеробіоз у дітей

Повноцінна і правильна підготовка до зішкріб і аналізу калу - запорука правильних результатів, тому важливо приділити цьому питанню максимум уваги.

Перед здачею аналізу за 3-5 днів до дослідження не варто різко міняти раціон дитини, за добу до аналізу не давати фарбувальних продуктів (буряк, ревінь, манго). Процедуру проводять з ранку, кал здається в стерильну баночку з ранкового стільця, зішкріб беруть в лабораторії стерильною паличкою.

важливо

Перед здачею аналізів не підмивають дитини і не купають його, щоб не змити яйця паразитів.

У лабораторії паличкою проводять по періанальних складок ануса з впровадженням в нього, під час того, як батьки тримають сідниці дитини розсунутими.

Для аналізу калу не можна збирати його з підгузника або пелюшки, тільки зі стерильного горщика або тарілочки, не можна чистити напередодні зуби, якщо кровоточать ясна, вдаватися до проносних або клізм для отримання зразка.

Аналіз крові ніякої підготовки не вимагає - його проводять вранці натщесерце, можна тільки поїть дитину водою. Кров деруть з пальця або з вени.

Парецкі Алена, лікар, медичний оглядач