Аналіз на здатність згущуватися крові методики дослідження

Згортання крові є частиною гемостазу - найважливішої фізіологічної системи, що відповідає за зупинку кровотеч і збереження плинності крові. І зниження, і підвищення згортання крові впливає негативно на функціонування організму людини, тому вимагає медикаментозної корекції. Для виявлення порушень згортання проводять спеціальні аналізи крові. Вони дозволяють виявити сам факт відхилення від норми і його можливі причини.

Що таке згортання крові

Згортання крові (Коагуляція, гемокоагуляція) - це каскадний ферментативний процес, що приводить до утворення тромбу в пошкодженій судині. Здатність крові до коагуляції називають згортанням.

Для кращого розуміння суті аналізів на згортання крові варто розглянути, з яких етапів складається процес зупинки кровотечі.

 • На першому етапі ушкоджену судину спазмується, до судинної стінки в місці пошкодження активно приклеюються тромбоцити, утворюючи тимчасову тромбоцитарную пробку. Паралельно з навколишніх посудину тканин і пошкоджених клітин всередині судини починають виділятися активні речовини, які запускають наступний етап гемостазу.
 • Другий етап - згортання крові. Воно полягає в каскаді хімічних реакцій (перетворення протромбіну в тромбін, фібриногену в фібрин), регульованих численними факторами згортання. Кінцевий результат гемокоагуляции - це формування щільного згустку з ниток фібрину і кров'яних клітин (червоного тромбу) і повна зупинка кровотечі.
 • Третій етап - розчинення тромба, яке відбувається після загоєння судинної стінки.

Система згортання крові грає основну роль у недопущенні надмірних крововтрат. Якщо якась ланка процесу гемокоагуляції випадає, розвиваються серйозні захворювання, пов'язані з підвищеною схильністю до кровотеч. Однак якщо згортання крові підвищена - це теж не дуже добре, оскільки в таких випадках зростає ризик тромбоутворення і закупорки непошкоджених судин.

Коли необхідний аналіз на згортання

Аналіз крові на згортання призначається в таких випадках:

 • При підозрі на коагулопатії - захворювання, обумовлене порушенням згортання крові. Дана патологія буває вродженою, придбаної та аутоімунного походження. Виявляються коагулопатии геморрагиями (скупченням крові в тканинах і порожнинах тіла) різної локалізації і зовнішніми кровотечами, які погано піддаються терапії. Найяскравіший приклад вродженої коагулопатії - гемофілія.
 • перед операціями - для мінімізації ризику розвитку ускладнень в ході втручання і в післяопераційному періоді.
 • при вагітності - для виявлення і профілактики ускладнень.
 • При хворобах печінки. У цьому органі синтезуються багато факторів згортання крові, тому якщо патологія серйозна, у хворого можуть виникнути проблеми в системі гемокоагуляції.
 • При серцево-судинних недугах, варикозної хвороби. Тут лікарів буде більше цікавити не зниження здатності крові до згортання, а навпаки її гиперкоагуляция.
 • При аутоімунних процесах, які дуже часто протікають з тими чи іншими порушеннями з боку гемостазу.
 • При тривалому лікуванні препаратами, які впливають на процес коагуляції крові.

Методики дослідження крові на згортання

Всі методики дослідження крові на згортання можна поділити на ті, які дають можливість в цілому оцінити стан системи гемокоагуляції, і ті, які дозволяють виявити причину виниклого патологічного стану.

коагулограма

Загальна оцінка системи згортання крові, як правило, проводиться за допомогою коагулограми (Гемостазіограми) - комплексного тесту, який включає визначення показників, що відображають стан різних фаз гемокоагуляции і можливі причини порушень гемостазу. Розглянемо ці показники.

 • протромбіновий тест. Складається з вимірювання активності протромбіну (норма - 70-125%), вимірювання протромбінового часу (часу, за яке згортається плазма при додаванні до неї тканинного фактора коагуляції і кальцію; норма - 9-12 секунд) і підрахунку МНО - співвідношення протромбінового часу пацієнта до показником здорової людини (в нормі цей індекс не повинен перевищувати 1). За протромбінового тесту судять про зовнішній шляху згортання крові, запуск якого пов'язаний з контактом неактивних факторів коагуляції з тканинами навколо судини.
 • Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) - час згортання плазми при активації внутрішнього шляху гемокоагуляції (запускається при контакті крові з зруйнованої судинною стінкою і пошкодженими кров'яними клітинами). Норма 22-32 секунди.
 • тромбіновий час - проміжок часу, протягом якого фібриноген перетворюється на фібрин і формується кров'яний згусток. Вимірюється цей показник шляхом додавання до плазми пацієнта тромбіну. Норма - 15-20 секунд.
 • концентрація фібриногену. Здатність крові до коагуляції безпосередньо залежить від вмісту фібриногену. Нормальна концентрація цієї речовини в крові становить 1,5-3,8 г / л.
 • Активність антитромбіну III - інгібітору більшості факторів згортання крові. При нестачі цієї речовини виникає тромбоз. Норма - 80-120%.
 • D-димер - продукт, що утворюється при розпаді фібрину. За цим показником можна судити про наявність тромбоутворення і активності фібринолізу. Норма - до 0,5 мкг / мл.
 • активність плазміногену - попередника плазміну, який запускає розчинення фібринових згустків, регулюючи вираженість коагуляції крові при дефекті судини. Норма 80-132%.
важливо

Наведені нормальні значення показників коагулограми можуть відрізнятися в різних лабораторіях - все залежить від тест-систем і устаткування. Тому завжди необхідно спиратися на дані, зазначені в бланку з результатом.

У переліку аналізів, які здійснюються сучасними лабораторіями, можна зустріти два типи коагулограм - скринінгову і розширену. скринінгова гемостазиограмма включає базовий набір тестів - перші чотири показники. Це дослідження бажано здавати в комплексі з клінічними аналізом крові (в ньому обов'язково має бути відображено число тромбоцитів).

В свою чергу розширена коагулограмма передбачає визначення всіх перерахованих вище показників. Показанням до її проведення є необхідність в більш детальній оцінці стану системи гемостазу при підозрі на тромбофілією (схильність до тромбоутворення), високий ризик розвитку коагулопатій у тяжкохворих людей.

Підготовка до коагулограмме не відрізняється від підготовки до інших подібних досліджень - пацієнт повинен здати венозну кров в ранкові години після повноцінного нічного відпочинку, обов'язково натщесерце. Крім того, заздалегідь бажано узгодити зі своїм лікуючим лікарем необхідність скасування прийнятих лікарських засобів, які можуть вплинути на результат аналізу.

Інші методики дослідження згортання крові

Крім коагулограми пацієнтам з підозрою на порушення в системі гемостазу проводиться тест на час згортання крові і тривалість кровотечі.

Час згортання крові визначається за методом Моравіца. Досліджуваний матеріал - крапля крові з пальця або мочки вуха. Норма - близько 5 хвилин. Цей показник характеризує процес згортання в цілому, не проливаючи світло на механізми, що ведуть до його порушення. Діагностичну цінність представляє скорочення часу коагуляції крові, яке зустрічається при підвищеному синтезі в організмі протромбінази і схильності до тромбоутворення.

Тривалість кровотечі вимірюється за методом Дуке. Для цього лаборант проколює мочку вуха пацієнта ланцетом і засікає час від появи першої крапельки крові до завершення фарбування фільтрувального паперу, яку прикладає до місця уколу. Норма - 2-4 хвилини. Даний показник відображає стан тромбоцитарного ланки системи гемостазу, а також здатність судин скорочуватися при травмі. Якщо з боку тромбоцитів або судин є якісь патологічні зміни, час кровотечі подовжується.

Аналізи для виявлення причин гіперкоагуляції крові

Якщо у пацієнта є ознаки підвищеної згортання крові (утворення тромбів в непошкоджених судинах), йому показані наступні дослідження:

 • Аналіз крові на вовчаковий антикоагулянт. Ця речовина пригнічує перехід протромбіну в тромбін, тобто зупиняє гемокоагуляцию (звідси і назва "антикоагулянт"), але тільки в лабораторних умовах. В живому організмі вовчаковий антикоагулянт, навпаки, підвищує ризик тромбоутворення. Показання до призначення даного аналізу: значне збільшення АЧТЧ, невиношування вагітності, рецидивуючі артеріальні і венозні тромбози. Норма показника - у здорових людей його бути не повинно.
 • Аналіз крові на активність протеїну С - одного з найважливіших фізіологічних антикоагулянтів. Ця речовина обмежує розміри тромбу, побічно впливає на фібриноліз. Синтезується протеїн С в печінці і залежить від насичення організму вітаміном К. Дефіцит протеїну С часто буває вродженим і проявляється підвищеним тромбоутворення. Норма для дорослих - 70-140%, для дітей - визначається віком.
 • Аналіз крові на активність протеїну S - білка, що підсилює активність протеїну С. Дефіцит протеїну S може бути вродженим і набутим. Нормальне значення показника залежить від віку і статі пацієнта.

Скільки коштує аналіз крові на згортання

Вартість скрининговой коагулограми в приватних лабораторіях становить в середньому 1000-1500 руб., Розширеної - більше 3000 руб. (Додатково завжди оплачується процедура забору матеріалу). Окремо дослідження показників гемокоагуляції мають різні ціни. Найдорожчі - це аналізи на активність протеїнів С і S (їх вартість близько 2000 руб.).

Де можна перевірити кров на згортання

Аналіз крові на згортання можна здати в державних і приватних медичних установах, що мають у структурі лабораторію, яка має можливість проводити такі складні тести. У звичайній районній поліклініці навряд чи вдасться зробити розширену коагулограму. Перед походом в лабораторію слід обов'язково взяти направлення у свого терапевта, так як тільки він може точно вказати, яке саме дослідження необхідно. Крім того, з ним варто обговорити підготовку до здачі крові, щоб неправильними діями не знизити інформативність дослідження.