Аналіз на сумісність партнерів для зачаття показання, підготовка, методика

Бувають ситуації, що в стані репродуктивного здоров'я чоловіка і жінки не виявляється ніяких відхилень, а зачаття не відбувається. Якщо бажана вагітність не настає протягом довгого часу, фахівці можуть запропонувати пройти посткоїтальний тест, відомий також як аналіз на сумісність. Він необхідний для виявлення такої патології, як імунологічне безпліддя одного з партнерів.

Імунологічне безпліддя є патологічний стан, при якому імунна система жінки виробляє антиспермальні антитіла (АсАТ). При реакції з ними спермії втрачають свою рухливість і гинуть.

В окремих випадках антитіла до власних статевих клітин продукуються в організмі чоловіка; в таких випадках прийнято говорити про аутоімунному безплідді. Якщо лікар-репродуктолог рекомендує посткоїтальний тест, потрібно поцікавитися, у кого з подружжя підозрюється вироблення АсАТ, і що імовірно є причиною порушень.

важливо

При безплідді аутоімунного генезу в спермограмме виявляється вкрай мале число рухомих сперміїв. Життєздатні статеві клітини можуть і взагалі бути відсутнім. У таких ситуаціях призначається МАР-тест (mixed antiglobulin reaction). Він може бути прямим (реакція з насіннєвий рідиною) або непрямим (імуноферментний аналіз з плазмою пацієнта).

Якщо АсАТ виробляються у жінки, значить, має місце імунологічна несумісність партнерів. Щоб підтвердити або спростувати наявність даної патології проводяться посткоїтальний тест (ПКТ) або його варіанти - проби Курцрока-Міллера і Шумніцкого. З їх допомогою встановлюється специфіка взаємодії сперміїв з цервикальним секретом.

Показання до ПКТ:

 • неможливість зачаття при регулярному статевому житті протягом 12 міс. и більше;
 • наявність підозр на імунологічну несумісність подружжя.

Що таке шийного фактор безпліддя?

Шийка матки і продукуються нею слиз захищають чоловічі клітини і забезпечують їх трофіку, завдяки чому зростає рухливість сперміїв і їх здатність до злиття з яйцеклітиною. Можна сказати, сперматозоїди деякий час дозрівають в цьому своєрідному інкубаторі.

Секрет шийки матки виконує наступні функції:

 • допомагає проникнути сперматозоїдам в матку;
 • вибраковує патологічних форм сперміїв;
 • захищає спермії від кислого середовища піхви;
 • служить тимчасовим "депо" для здорових клітин на весь період зачаття;
 • сприяє накопиченню енергії і запуску капацитации, в результаті якої сперматозоїд отримує можливість проникнути в яйцеклітину.
Зверніть увагу

Порушення функцій буває обумовлено не тільки імунологічними конфліктом партнерів, а й місцевими інфекційними процесами.

Склад і кількість цервікального секрету протягом циклу варіюють; найбільший його обсяг визначається в період овуляції, що обумовлено підвищенням вироблення статевих гормонів (естрогенів) в фазу дозрівання яйцеклітини. Максимальна кількість слизу продукується протягом двох-трьох днів до- і одного-двох днів після овуляції. В цей час жінка може виявляти прозорі водянисті виділення з піхви, якщо у неї є ектопія (псевдоерозія) матки. В інші дні менструального циклу кількість секрету невелика; він стає густим і в'язким, а основна функція зводиться до захисту слизових оболонок органів репродуктивної системи. Ця зміна характеристик потрібно брати до уваги, щоб уникнути неправильного трактування результатів ПКТ.

Саме великий обсяг, і водяниста консистенція маткової слизу допомагають сперми максимально швидко і легко переміститися з піхви в порожнину матки, де і відбувається запліднення.

Як здати посткоїтальний тест

Для визначення оптимальної дати здачі аналізу рекомендується регулярно визначати базальну температуру; в день овуляції вона піднімається до 37 ° С. До інших способів визначення терміну овуляції відносяться ультразвукове сканування та аналіз на ЛГ (лютеїнізуючого гормону). За 2-3 дні партнерам доцільно пройти обстеження на наявність венеричних захворювань.

важливо

Лише один раз отриманий негативний результат не може розглядатися як безумовно достовірний, оскільки не виключено спотворення результатів на тлі порушення правил проведення.

Правила проведення ПКТ мають на увазі:

 • статева стриманість протягом 3-5 днів до тесту;
 • близькість в день, максимально наближений до дати овуляції;
 • відмова від будь-яких засобів контрацепції;
 • відмова жінкою від застосування агресивних засобів гігієни (мило) до і відразу після акту;
 • заборона на використання будь-яких інтравагінальних форм лікарських препаратів;
 • припинення прийому ЛЗ, що впливають на овуляцію (Клостилбегит, Тамоксифен, анастразол);
 • виключення використання будь-яких лубрикантов.

Після близькості жінці рекомендується залишатися в горизонтальному положенні з піднятим тазом не менше півгодини. Доцільно підкласти під сідничний область подушку або згорнуту ковдру. Ванну приймати не рекомендується; слід обмежитися душем, щоб передчасно не видалити біологічний матеріал з статевих шляхів. Заборонено також користуватися гігієнічними тампонами або вдаватися до спринцювання.

важливо

У дотриманні деяких правил немає необхідності, якщо в лабораторії практикуються дослідження за методом Кремера або Курцрока-Міллера. При даних тестах у чоловіка беруть насінну рідину, і змішують її з цервикальним секретом партнерки в пробірці. Таким чином, динамічне дослідження здійснюється тільки in vitro.

"Класичний" тест на імунологічне безпліддя проводиться через 4-6 годин (або 9-24 години згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я) після статевої близькості. Аналіз в клініці зазвичай проводиться в ранкові години.

Лікар-гінеколог вводить дзеркало для забезпечення доступу до каналу шийки матки і збирає біоматеріал звичайної піпеткою або стерильним шприцом без голки, після чого поміщає рідину між стеклами і досліджує під мікроскопом. Визначається ступінь рухливості і загальна кількість життєздатних сперміїв.

Зверніть увагу

Проведення аналізу не пов'язане з больовими відчуттями або дискомфортом!

Результати тесту:

 • позитивний - в зразку 25 і більше живих сперматозоїдів з нормальною рухливістю;
 • задовільний - 10 і більше клітин з прямолінійною рухливістю;
 • сумнівний - 5-10 сперміїв;
 • поганий - рухливих клітин немає;
 • негативний - сперматозоїди відсутні взагалі.

Ймовірні причини спотворення результатів:

 • тест проводився не в період овуляції (цервікальний секрет в'язкий);
 • з моменту близькості пройшло більше доби;
 • у жінки має місце гормональний дисбаланс зі зниженням рівня естрогенів;
 • є запальні захворювання органів репродуктивної системи;
 • є інфекції сечостатевої системи;
 • застосовувалися гормональні ЛЗ.
важливо

Для верифікації діагнозу бажано провести 3-3 тесту в різні менструальні цикли із суворим дотриманням всіх рекомендацій.

Чи можна вилікувати імунологічне безпліддя?

Оскільки АсАТ зазвичай присутні у всіх відділах жіночих статевих шляхів, то здатні надавати шкідливу дію на спермії на всьому їхньому шляху до матки. Одним з варіантів лікування даної форми безпліддя є штучна інсемінація.

Подолати імунологічний конфлікт можна, знизивши число синтезованих АсАТ. Для цього потрібно виключити контакт організму жінки з статевими клітинами чоловіка, призначивши використання бар'єрної контрацепції під час кожного (без винятку!) Акту на термін від 3 місяців до півроку.

Медикаментозна терапія передбачає призначення препаратів, здатних блокувати вироблення антиспермальних антитіл або знизити ступінь в'язкості цервікального рідини (наприклад - Гуайфенезин). За свідченнями проводиться апаратне очищення крові жінки від АТ - плазмаферез.

Якщо консервативні заходи не призводять до настання вагітності, показана процедура екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

ПЛІС Володимир, лікар, медичний оглядач