Я впевнена, що я вагітна! Як розпізнати помилкову вагітність

Історія знає чимало прикладів того, як вінценосні особи, від яких було потрібно народити спадкоємця престолу, відчували синдром помилкової вагітності. Лікарі вказують, що цей стан аж ніяк не відноситься до симуляціям. Просто організм жінки, якій будь-що-будь потрібно стати матір'ю, або вона шалено цього хоче, в якийсь момент починає виробляти практично ті ж гормони, що синтезуються під час вагітності, змушуючи пацієнтку повірити в те, що вона чекає дитину. Такий стан вимагає особливо уважного ставлення з боку лікаря, в тому числі настороженості на предмет розвитку пухлин матки.

Чому можуть з'явитися ознаки помилкової вагітності

Хибна вагітність вже давно викликає особливий інтерес у фахівців, оскільки природа розвитку цього синдрому залишається не вивченою до кінця. В основі синдрому помилкової вагітності лежить психологічна проблема. Зазвичай пацієнтка з синдромом помилкової вагітності - це жінка у віці близько 40 років, якій з якої-небудь причини не може стати матір'ю, але дуже сильно про це мріє. Можливо, її родички або подруги вагітні. Можливо, жінка страждає постійними викиднями або недавно втратила дитину. А іноді трапляється і навпаки - жінка дуже боїться завагітніти і не хоче цього. У будь-якому випадку, на тлі неврозу і нестабільної психіки, інфантильно-істеричного психотипу і гіпертрофованої сприйнятливості розвивається каскад соматичних, вегетативних і ендокринних розладів, що призводять до того, що жінка починає реально відчувати ознаки вагітності:

  • затримка місячних,
  • ознаки токсикозу,
  • нагрубание грудей і виділення молозива,
  • збільшення живота.

На тлі підвищених емоційних переживань гіпофіз починає виділяти ті ж гормони, які з'являються в організмі вагітної жінки (дивно те, що це може відбуватися навіть з чоловіками, сильно співпереживають своїм вагітним дружинам), що обумовлює відчуття, дуже схожі з тими, що відчуває майбутня мати . Навіть тест на вагітність може показати позитивні результати, жінка буде відчувати ворушіння плода і навіть помилкові перейми.

Проте, живіт збільшується за рахунок розвитку підшкірної жирової клітковини, а відчуття шевелящегося плода обумовлюються посиленою перистальтикою, хоча жінка при цьому вірить, що вона чекає дитину і нічого не хоче чути про помилкової вагітності.

Медичний підхід до синдрому помилкової вагітності

Зазвичай ознаки помилкової вагітності зберігаються у жінки протягом трьох - максимум чотирьох місяців, хоча відомі випадки приходу пацієнтки в пологовий будинок з зовнішніми ознаками майбутніх пологів. Визначити помилкову вагітність легко на гінекологічному огляді - немає об'єктивних змін з боку матки і піхви, в аналізі сечі не визначається хоріонічний гонадотропін. Якщо є необхідність, проводиться УЗД або рентген черевної порожнини, щоб підтвердити помилкову вагітність.

При обстеженні пацієнтки обов'язково потрібно врахувати ймовірність завмерла або позаматкової вагітності, а також пухлинних процесів, наявності міоми матки. Що ж стосується лікування, то зазвичай достатньо грамотного роз'яснення гінеколога, щоб усунути ознаки помилкової вагітності. У разі розладів з боку ендокринної системи призначається спеціальне лікування.

Зазвичай після того, як жінка перестає вселяти собі думки про вагітність, у неї відновлюються місячні і проходять ознаки токсикозу. Але часто гінеколога доводиться працювати спільно з неврологом і психотерапевтом, якщо пацієнтка наполегливо відмовляється вірити в помилкову вагітність і схильна до депресії. Зазвичай синдром помилкової вагітності не повторюється, якщо пацієнтка пройшла через цей стан один раз.