Жувальні м'язи обличчя - джерело головного, зубного болю і бруксизма

Жувальна м'яз - не єдина, але основна м'яз, що відповідає за процес жування. Вона «покриває» бічні ділянки щелепи, розташовані безпосередньо за вилицями. Дана м'яз відповідає за підйом нижньої щелепи, за рахунок чого здійснюється стиснення зубів. На жаль, саме жувальні м'язи обличчя є одними з найбільш поширених локацій тригерних точок в організмі людини. M. masseter у багатьох випадках пов'язана з бруксизмом, скронево-нижньощелепного синдромом, а також появою головного болю. Детальніше про тригерних точках жувальних м'язів обличчя розповість в цій статті.

Жувальні м'язи обличчя - сильні і особливі

Жувальна м'яз особи - не тільки місце концентрації тригерних точок, а й одна з найміцніших м'язів людського тіла.

Сила жувальних м'язів обумовлена ​​її многоперістие будовою - її волокна переплетені і діагонально підходять до кількох внутрішнім сухожиллям. Таке розташування м'язових пучків робить руху м'язи повільними, проте досить потужними і ефективними.

Жувальна м'яз особи - не тільки місце концентрації тригерних точок, а й одна з найміцніших м'язів людського тіла.

У деяких випадках жувальні м'язи можуть доставляти незручності, тому розповість про:

  • проблемах, що викликаються жувальними м'язами обличчя;
  • масажі тригерних точок жувальних м'язів обличчя;
  • способи профілактики появи тригерних точок жувальних м'язів обличчя.

Проблеми, які можуть бути викликані жувальними м'язами обличчя

Нескладно здогадатися, що жувальних м'язів обличчя не зашкодить регулярний масаж, адже під час емоційних стресів, злості і гніву ми часто стискаємо щелепи. Тому надмірне напруження m. masseter - явище нерідке. М'язові затиски в даному випадку можуть стати причиною:

  1. Тензіонних головних болів

Зв'язок між перенапруженням жувальних м'язів і тензіонной головними болями досить очевидна. Згадайте, як Ви рефлекторно масажуєте скроневу м'яз при головних болях. Однак жувальний м'яз в даному випадку також потребує уваги і масажі, тому масажувати при тензіонной головного болю необхідно не тільки над виличної кісткою, але і під нею. точка №7.

  1. Зубних і вушних болів

Менш очевидні, проте цілком реальні симптоми перенапруги жувальних м'язів - зубний біль, незрозуміла біль, дискомфорт і відчуття сверблячки глибоко в вусі.

  1. бруксизма

Скрегіт зубами (бруксизм) також може бути наслідком гіпертонусу жувальних м'язів, що призводить до передчасного зносу і руйнування зубів.

  1. Дзвону у вухах і запаморочення

Важливо пам'ятати, що зазначені симптоми можуть з'являтися по цілому ряду інших причин, однак перенапруження жувальних м'язів може їх посилювати.

  1. Синдрому скронево-нижньощелепного суглоба

Даний синдром характеризується порушенням функції скронево-нижньощелепного суглоба, що супроводжується больовими відчуттями і обмеженою рухливістю. У серйозних випадках зазначена проблема може перешкоджати нормальному прийому їжі і сну, а також доповнюватися болями і дзвоном у вухах.

Перенапруження жувальних м'язів проявляється головним і зубним болем, дзвоном і болем у вухах, а також може призвести до порушення функції скронево-нижньощелепного суглоба.

Масаж тригерних точок жувальних м'язів обличчя

На зображенні нижче вказані тригерні точки (чорні хрестики) і патерни відображеної болю (червоний колір) жувальних м'язів обличчя.

На щастя, самомасаж жувальних м'язів обличчя виконується дуже просто. M. masseter відходить від нижньої частини виличної кістки і нижньої своєю частиною кріпиться до широкого ділянці в бічну частину щелепи (див. рис.).

Знайти «ідеальну точку» для масажу жувальних м'язів нескладно: вона розташована в невеликій западині, розташованої в нижній частині виличної кістки, в яку відмінно поміщається кінчик пальця. При натисканні на точку (а натиснути на неї можна досить сильно) Ви відчуєте приємну біль:

Решта тригерні точки жувальних м'язів будуть більш чутливими, тому масажні рухи повинні бути акуратними, плавними і не дуже сильними.

Прості вправи для розслаблення жувальних м'язів обличчя

Масаж тригерних точок жувальних м'язів обличчя - відмінний спосіб позбутися від неприємних відчуттів, пов'язаних з їх перенапруженням. Щоб не допустити появи тригерних точок в даній області, пропонує також виконувати прості вправи, спрямовані на розслаблення щелепи і жувальних м'язів.

Вправа № 1

Спробуйте говорити так, ніби Ви щойно прокинулися і не можете чітко вимовляти слова. Налаштуйте себе на хвилю релаксації, уявіть, що Ви настільки розслаблені, що не можете виразно розмовляти. Це дуже просте і в той же час ефективна вправа, яке допоможе зняти напругу з жувальних м'язів.

Вправа № 2

Відкрийте рот, імітуючи подив, і спробуйте просидіти, не закриваючи його, максимально довго. Виконуйте дану вправу регулярно, щоб відучити себе від звички стискати щелепи і перенапружувати жувальну м'яз особи.

Читайте також: Масаж сходових м'язів при болях в шиї, грудях, руках і верхній частині спини

Звичайно ж, не варто забувати, що всі м'язи людського тіла взаємопов'язані. Неправильне положення тіла під час ходьби або сидіння може привести до гіпертонусу одних і ослаблення інших м'язів. Так, часто витягнута вперед шия (наприклад, під час перегляду новин в смартфоні) також може призвести до появи головних болів, плечах і шиї. Тому, вдаючись до масажу тригерних точок жувальних м'язів обличчя, не забувайте і про інші м'язах, а також про їхню роль у виникненні неприємних відчуттів в тілі.