Жувальні м'язи і передчасне старіння обличчя в чому зв'язок

Зміни в нижній третині особи, які значно його деформують і свідчать про активізацію процесів старіння, часто стають ключовою причиною, що підштовхує пацієнтів звернутися до косметолога, причому іноді вперше. У цьому випадку вони розраховують на негайну косметологічну допомогу і можуть бути сильно здивовані рекомендаціями косметолога з приводу того, що для корекції вікових змін потрібна консультація невролога і ортодонта. Проте, гіпертонус жувальних м'язів, який розвинувся на фоні стресів або деяких захворювань зубощелепної системи, нерідко стає причиною прояви передчасних ознак старіння обличчя. Чому це відбувається, і як коригувати такий дефект, дізнавався наш портал.

Чому жувальні м'язи можуть впливати на появу ознак старіння

М'язи голови, які забезпечують процес жування, беруть свій початок від основи черепа і прикріплюються іншим кінцем до нижньої щелепи. Це жувальна і скронева м'язи, медійна і латеральна крилоподібні м'язи. Всі вони іннервуються трійчастого нерва, беруть участь в роботі скронево-нижньощелепного суглоба.

Якщо з якої-небудь причини жувальні м'язи тривало спазмируются, то в місці їх кріплення відбувається гіпертрофія окістя, через що нижня щелепа візуально стає важким, а скроневі м'язи починають сильно виділятися, надаючи особі «квадратну» форму.

Неприємності спазму, гіпертонусу жувальних м'язів ще й в тому, що в цьому стані вони тягнуть вгору краю нижньої щелепи, через це зменшується висота нижньої третини обличчя. Наслідки такої деформації можуть бути наступними:

  • виникає надлишок м'яких тканин щоки, які починають провисати;
  • погіршується відтік рідини і порушується мікроциркуляція в нижній третині особи, через що страждає трофіка тканин;
  • формуються брилі на обличчі;
  • «Опливає» овал обличчя;
  • поглиблюються носогубні і Губо-підборіддя складки.

Якщо при корекції вікових змін особи не врахувати стан жувальних м'язів, то ефект від процедур, спрямованих на ліфтинг м'яких тканин, відновлення втрачених обсягів і підвищення пружності шкіри, буде неповним і нетривалим.

Деякі причини розвитку гіпертонусу жувальних м'язів

Однією з частих причин гіпертонусу жувальних м'язів стає дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба, який відноситься до найбільш поширеним стоматологічним захворюванням, хоча його симптоми часто співвідносять з зубощелепними проблемами. Причини розвитку такої дисфункції дуже великі: це і стреси, і помилки стоматологів, і неправильний прикус, і навіть надмірні спортивні навантаження.

Ще одна поширена причина гіпертонусу жувальних м'язів - хронічний стрес. Тривале порушення психоемоційного рівноваги часто змушує людину мимоволі стискати зуби, поступово приводячи до спазмування м'язів в області нижньої щелепи. Крім того, стреси вкрай негативно впливають на стан шкіри, погіршуючи її кровопостачання і прискорюючи втрату тонусу.

Як визначити наявність у пацієнта гіпертонусу жувальних м'язів

При зборі анамнезу потрібно запитати у пацієнта, чи не спостерігається у нього скреготіння зубами (бруксизма), що не трапляється чи частих головних і вушних болів, закладеності вух, м'язових болів в області шиї.

Найчастіше дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба, яка обумовлює гіпертонус жувальних м'язів, виявляється клацанням в нижній щелепі, коли пацієнт позіхає, жує або просто відкриває рот, а також частими болями в області скронь, потилиці і навіть в плечах.

При огляді пацієнта треба пропальпировать жувальні і скроневі м'язи, попросити його відкрити рот і визначити, чи немає клацання суглоба при відкритті, чи достатньо широко рот відкривається (в нормі на 4 см і більше), чи є стирання зубів, зміщення центральної осі нижньої щелепи, порушення прикусу. Якщо ці ознаки є, то перед косметичної корекцією особи пацієнту рекомендують консультацію ортодонта, стоматолога.

Можливі способи корекції ознак старіння, викликаних гипертонусом

Якщо гіпертонус жувальних м'язів і пов'язані з ним деформації нижньої третини особи викликані психоемоційними причинами, то ефективним способом корекції може стати введення препаратів ботулотоксину, завдяки якому відбудеться розслаблення м'язів, піде звичка стискати зуби.

Обережно слід ставитися до ін'єкцій ботулотоксину в жувальні м'язи при проблемах з скронево-нижньощелепного суглобом, оскільки їх розслаблення здатне дестабілізувати суглоб і порушити постуральний баланс тіла.

Стоматолог може порекомендувати для корекції гіпертонусу носити оклюзійні шини (капи). Як альтернативні або доповнюють методів розслаблення спазмованих жувальних м'язів непоганий ефект дають логопедичні вправи, заняття вокалом.

Завдяки комплексному міждисциплінарному підходу за участю різних фахівців результат корекції нижньої третини особи вийде ефективним і збережеться на тривалий час, попереджаючи передчасне розвиток ознак старіння.