Сверблячка купальщика які водні паразити можуть вражати шкіру

Це захворювання добре знають в тропічних країнах, але збудник хвороби під назвою свербіж купальщика зустрічається і в помірному кліматі, про нього добре обізнані інфекціоністи Італії, Франції, Росії, України. Йдеться про шістосоматідний дерматит, який представляє собою паразитарне захворювання. Причиною його розвитку стають гельмінти церкарии, які паразитують в крові водоплавних птахів і деяких водяних гризунів. Ці церкарии здатні проникати в шкіру людини, що купається у водоймі, і приносити йому багато неприємностей.

Причини розвитку свербежу купальника у людини

Сьогодні фахівці виділяють близько 20 видів гельмінтів, які можуть існувати в організмі качок, лебедів, чайок, дрібних водоплавних гризунів і виділятися в воду з випорожненнями. Ці паразити здатні у воді прикріплятися до людської шкіри, впроваджуватися в її глибину і, виділяючи особливий секрет, мігрувати в товщі шкіри.

Раніше передбачалося, що зараження людини шістосоматідним дерматитом можливо тільки при купанні в стоячих водоймах або, наприклад, при роботі в ставках або річках з повільною течією води. Однак останні дані вчених свідчать про випадки виникнення сверблячки купальщика навіть після купання в морі.

В процесі міграції паразитів по товщі шкіри організм людини активізує захисні сили, в шкірі формуються лейкоцитарні інфільтрати, розвивається гостра імунологічна реакція, яка веде до загибелі гельмінтів. Виділяється гельмінтами секрет, продукти їх метаболізму, механічний вплив цих паразитів при пересуванні в товщі шкіри, загибель і розпад гельмінтів - все це викликає у людини токсико-алергічну реакцію.

Сверблячка купальщика: як правильно розпізнати симптоми і лікувати хворобу

Симптоми ураження шкіри людини церкаріямі проявляються практично відразу після купання в зараженому гельмінтами водоймі. Приблизно через чверть години після контакту із зараженою водою проявляється сильний свербіж шкіри, а через годину шкіра покривається плямами висипу, які зникають самостійно через 6-8 годин.

Якщо зараження відбувається повторно, то симптоми проявляються яскравіше, а захворювання протікає гостріше. Крім сильного свербежу, пацієнти відзначають появу на шкірі ериматозні ділянок, а через кілька днів можуть з'явитися червоні папули, пухирі і набряклість шкіри. Іноді пухирі проявляються через тиждень і більше після контакту із зараженою водою.

Сверблячка купальщика закінчується приблизно через один-два тижні і не вимагає специфічного лікування. При необхідності відчуття свербіння і явища набряклості знімаються місцевим застосуванням протиалергічних мазей, якщо свербіж дуже сильний - можливо місцеве застосування кортикостероїдних засобів.

Прогноз захворювання сприятливий, ускладнення після нього не спостерігаються.