Сверблячка статевих губ - що робити?

Зміст статті:

 • Причини свербіння статевих губ
 • Лікування сверблячки статевих губ у жінок

Сверблячка статевих губ - це специфічна реакція шкіри на подразник, яка викликає у жінки бажання почухати сверблячі область. Причин, що провокують свербіж статевих губ може бути безліч. Ігнорувати їх не варто, так як в деяких випадках може знадобитися серйозне лікування.

Сам по собі свербіж статевих губ - це не окреме захворювання, а лише симптом, який вказує на неблагополуччя в організмі.


Причини свербіння статевих губ

До причин виникнення свербежу в статевих губах можна віднести наступні:

 • Вік жінки має значення у визначенні причини виниклого свербежу. Так, гормональні коливання в організмі можуть виникати під час статевого дозрівання, під час вагітності, під час менструації і в клімактеричному періоді і приводити до виникнення свербежу.

 • Сверблячка під час менструації. Менструальні виділення представляють собою сприятливе середовище для розвитку і розмноження бактеріальної флори. У цей період імунітет жінки стає особливо вразливим до різних зовнішніх і внутрішніх факторів. Якщо в доповненні до всього не дотримуються правила інтимної гігієни, то цілком можливий розвиток запального процесу - вульвовагініту. Він і стає причиною свербіння статевих губ.

 • Сверблячка статевих губ при вагітності. Причина виник дискомфорту найчастіше криється в гормональних перебудовах, що відбуваються в організмі. Ці коливання призводять до ослаблення імунного захисту, зміни нормальної мікрофлори піхви і зростання патогенних бактерій.

 • Сверблячка статевих губ, що виник після народження дитини. Цей дискомфорт також пов'язаний з гормонами. Для того, щоб гормональний фон стабілізувався, буде потрібно певний час. Гормональна буря закінчується з моменту настання менструацій. До цього часу існує підвищений ризик розвитку різних захворювань статевих органів, які можуть супроводжуватися свербежем.

 • Сверблячка статевих губ під час клімаксу. Порушення трофіки слизових оболонок і шкіри вульви часто відбувається під час клімактеричного періоду. Гінекологи називають подібний процес краурозом. При цьому захворюванні свербіж стає досить серйозним симптомом, який змушує жінку відчувати виражений дискомфорт. Нерідко на тлі крауроза вульви виникають різного ступеня нервові розлади. До крауроза призводить різке падіння в організмі жіночих статевих гормонів, які раніше надавали захисну дію на слизові оболонки статевих органів. Іноді захворювання протікає досить складно, на статевих губах виникають садна і тріщини, з подальшим утворенням виразок. Підвищується ризик розвитку інфекційних уражень, приєднуються вульвіти і вульвовагініти.

 • Зовнішні фактори, що робить вплив на виникнення свербежу статевих губ.

 • Забруднення. Найчастіше сверблячка статевих губ виникає у жінок, які працюють на виробництві з підвищеним забрудненням повітря пилом.

 • Недотримання правил інтимної гігієни, рідкісні і неправильні підмивання, рідкісна зміна прокладок, відсутність можливості прийняти душ.

 • Вплив низьких або високих температур. Спровокувати свербіж здатний як перегрів, так і переохолодження.

 • Механічний вплив. В даному випадку мова йде про носіння білизни з синтетики, про його невідповідність розмірному ряду, про експлуатацію білизни з грубими внутрішніми швами. Крім того, негативно можуть позначитися занадто часті підмивання, а також спринцювання піхви без лікарських рекомендацій. Використання гігієнічних прокладок з ароматизаторами може стати причиною дискомфорту в районі статевих губ.

 • Прийом деяких лікарських засобів.

 • Вплив хімічних сполук, що містяться, наприклад, в презервативах або гелях для контрацепції.

 • Інфекційні захворювання, що призводять до розвитку свербежу статевих губ.

 • Кандидоз піхви викликається грибками, які при нормальному імунному статусі завжди існують в слизових оболонках організму жінки. При зниженні захисних сил відбувається їх активне розмноження. Сверблячка статевих губ є одним з яскравих симптомів кандидозу. Крім того, про захворювання свідчать білі сирнистий виділення, болі під час спроби спорожнити сечовий міхур, під час заняття сексом тощо.

 • Гарднерельоз. Захворювання розвивається через заміщення нормальної мікрофлори піхви на патогенну. Сверблячка і печіння статевих губ при цьому захворюванні завжди яскраво виражені. Крім того, жінку турбують виділення, які мають неприємний запах, що нагадує запах зниклої риби.

 • Генітальний герпес також є однією з можливих причин виникнення свербежу статевих губ. Крім того, періодично на статевих органах з'являються висипання у вигляді пухирців, що відбувається під час загострення захворювання.

 • При пахової епідермофітії відбувається ураження шкіри статевих губ, поява на ній рожевих плям з центром запалення. При цьому пахова зона свербить, а місця ураження лущаться. Потім на шкірі утворюються вогнища запалення, що мають чіткі межі червоного кольору.

 • Трихомоніаз є інфекційним захворюванням, що призводить до почервоніння і свербіння статевих губ. Дискомфорт виникає на тлі з'являються рясних жовтих виділень з неприємним запахом.

 • Паразитарні хвороби, що призводять до виникнення свербежу статевих губ. Викликати дискомфорт в районі статевих губ здатна короста. Це захворювання є заразним і розвивається через попадання на дермальниє покриви коростяний кліщ. У міру розмноження паразитів, свербіж охоплює всі великі ділянки тіла, в тому числі і пахову зону. Сверблячка має тенденцію до наростання в нічні години. Крім того, викликати свербіж статевих губ і пахової зони здатний лобковий педикульоз, який виникає через зараження лобковими вошами.

 • Хвороби репродуктивної системи жінки, здатні спровокувати свербіж статевих губ. Іноді причиною свербіння статевих губ стають патології репродуктивної системи жінки. При ендометриті та цервіциті можуть з'являтися виділення гнійного характеру, які будуть дратувати шкіру статевих губ і викликати свербіж. Хоча іноді ці захворювання протікають безсимптомно.

 • Сверблячка статевих губ при цукровому діабеті. Сверблячка в паховій зоні виникає через те, що сеча жінки, яка страждає від цукрового діабету, містить багато глюкози. Крім того, походи в туалет стають частішими. Залишки таких виділень на статевих органах призводять до того, що там швидше починають розмножуватися бактерії, що провокують виникнення роздратування і свербіння.

 • Хвороби печінки, що провокують свербіж статевих губ. Важкі ураження печінки здатні стати причиною того, що в крові і в шкірі будуть накопичуватися жовчні ферменти. Крім того, що вони надають шкірі жовтуватий відтінок, вони також діють як подразник. У підсумку, жінка може відчувати свербіж по всьому тілу, в тому числі і в районі статевих губ.

 • Захворювання сечовивідної системи і свербіж статевих губ. При патологіях сечового міхура і нирок відбувається порушення їх функціонування. Це сприяє розвитку поліурії і накопичення в крові продуктів розпаду сечовини. Ці два фактори виступають в якості подразників для шкіри статевих губ.

 • Хвороби органів кровотворення, залоз внутрішньої секреції, пухлини статевих органів. Всі ці захворювання призводять до того, що імунна система жінки починає гірше функціонувати. Зниження захисних сил призводить до розмноження патогенної мікрофлори, яка викликає різні захворювання, що провокують свербіж статевих органів. Хвороби залоз внутрішньої секреції до того ж здатні викликати гормональний збій.

 • психологічні причини.

Тривалі стреси, серйозні потрясіння, нервові розлади, депресивні стани здатні викликати підвищену чутливість шкірних покривів. Це, в свою чергу, призводить до виникнення свербежу по тілу і в інтимних місцях.


Лікування сверблячки статевих губ у жінок

 • Щоб уникнути розвитку вульвовагініту під час менструації, необхідно якісно виконувати інтимну гігієну. Прокладки слід міняти через максимум 6 годин. Обсяг менструальних виділень при цьому не має значення. Якщо запалення вже почалося, то варто відмовитися від використання тампонів. Підмивання потрібно виконувати з використанням антисептичних розчинів, серед яких: Мірамістин, Фурацилин тощо.

 • Якщо свербіж почав турбувати жінку під час виношування плоду, потрібно звернення до акушера-гінеколога і здача відповідних аналізів. Можливо, буде потрібно застосування лікарських препаратів, спрямованих на нормалізацію мікрофлори піхви і на підвищення імунних сил організму. Вагітним жінкам частіше рекомендується лікування місцевими препаратами - використання інтервагінальних свічок і мазей, підмивання антисептичними розчинами.

 • Коли причиною свербіння стає вульвит або вульвовагініт, потрібно з'ясування причин, що призвели до розвитку захворювання. Жінці необхідно буде дотримуватися постільного режиму (в гострій фазі хвороби), змінити раціон харчування, збільшивши число ощелачивающих продуктів (молоко, овочі, приготовані на пару, свіжі фрукти, мінеральні води). Місцеве лікування зводиться до застосування медичних антисептиків (хінозол, хлоргексидину, мірамістину), можливо змазування ураженої шкіри статевих губ мазями, наприклад, Сангвірітіном 1%. Також лікарі призначають антибактеріальні мазі - тетрациклінового, ерітроміціновая, Олетеріновую. Всередину показаний прийом атімікотіческіх коштів (при грибковому ураженні), антибіотиків (при бактеріальному ураженні). Вибір конкретного препарату залежить від типу збудника та його чутливості.

 • Лікування молочниці здійснюється під контролем лікаря-гінеколога. Він підбирає відповідні жінці препарати, наприклад, Клотримазол, Натамицин, Миконазол, Ізоконазол, становить комплексну схему лікування (дає рекомендації щодо харчування, способу життя, місцевої обробки статевих органів, призначає лікарські засоби для усунення дисбактеріозу кишечника, для підвищення імунітету і т. Д. ).

 • Гарднерельоз, що приводить до свербіння, вимагає лікування із застосуванням антибактеріальних препаратів - Метронідазолу, тинідазолом, Кліндаміцину. Також необхідне відновлення нормальної мікрофлори піхви, для чого призначаються еубіотики.

 • При генітальний герпес показаний прийом противірусних засобів (Ацикловір, Фамцикловір, панавір та ін.), Седативних препаратів (Екстракт валеріани), вітамінотерапія (прийом аскорбінової кислоти, вітамінів групи В1 і В6), прийом антгістамінних препаратів (супрастин, тазепам), імуномодуляторів (Лавомакс ). Після проходження терапевтичного курсу можливе введення герпетичної вакцини. (Читайте також: Генітальний герпес у чоловіків і жінок на статевих органах)

 • Терапія пахової епідермофітії зводиться до виконання примочок з розчином Резоціна і Нітрату срібла в необхідної концентрації. Можливий прийом антигістамінних препаратів, обробка зон ураження протигрибковими засобами, наприклад, Ламізилом, Нізоралом, мікосептін і т. Д.

 • Для позбавлення від трихомоніазу лікарі призначають прийом Метронідазолу або Трихопол. Курс лікування може становити тиждень або може бути рекомендований одноразовий прийом кошти в розмірі 2 м Поєднання з місцевим лікуванням дає можливість повноцінно позбутися хвороби. Для цього використовують свічки Тержинан, Бетадин, Кліон-Д та інші. Якщо захворювання протікає в ускладненій формі, то буде потрібно більш тривала протимікробна терапія.

 • Для позбавлення від сверблячки, викликаного коростою, необхідно використання спеціалізованих мазей, кремів і аерозолів. Самостійно це захворювання пройти не може. Серед лікарських засобів, що дозволяють позбутися від коростяний кліщ: Ліндан, есдепалетрину, Перметрин, Кротамітон, Бензілбензонат тощо. Якщо свербіж викликаний поширенням лобкові воші, то буде потрібно обробка пахової зони такими препаратами, як: Педілін, Нікс, Ниттифор тощо. Крім того, при паразитарному зараженні необхідно ретельно обробити всі речі хворого. Для цього використовуються спеціальні дезінсектанти. Речі також можуть бути прокіпячен і випрасувати.

 • Якщо свербіж викликаний психологічними порушеннями, то необхідно звернення до психотерапевта, проходження обстеження і прийом препаратів, які призначить цей фахівець.

Правила інтимної гігієни єдині для всіх жінок:

 • Підмивання після відвідування туалету (руху повинні бути спереду назад);

 • Зміна нижньої білизни двічі на день (дівчаткам молодшого віку білизну міняють частіше - у міру його забруднення);

 • Ретельна прання і прополіскування нижньої білизни, для чого краще використовувати гіпоалергенний порошки;

 • Використання мила для підмивання не частіше одного разу за 12 годин;

 • Носіння білизни з натуральних матеріалів;

 • Використання тільки особистих коштів для виконання гігієнічних процедур.

Крім того, на час проходження лікування потрібно відмова від інтимного життя. Іноді терапевтичний курс треба буде пройти обом партнерам. У будь-якому випадку, якщо свербіж статевих губ не проходить після нормалізації правил інтимної гігієни, необхідна консультація лікаря-гінеколога, венеролога або дерматовенеролога.