Сверблячка в задньому проході у жінок і чоловіків

Сверблячка в задньому проході є досить хворобливе явище. Відчуття сильного дискомфорту змушує людину розчісувати анальний отвір, що нерідко супроводжується травмами. Проблема анального свербежу досить делікатна, але оскільки торкнутися вона може будь-якої людини, незалежно від статі і віку, обговорювати і вирішувати її потрібно обов'язково.

Причинами свербежу в задньому проході можуть бути як банальні чинники, які полягають в недостатності інтимної гігієни, так і серйозні захворювання кишечника. Анальний свербіж нез'ясованої етіології чинить серйозний вплив на якість життя, погіршуючи її: знижується працездатність, псується настрій, утруднюється нормальне спілкування і т. Д.

Часто люди мовчать про те, що відчувають постійний дискомфорт у вигляді свербежу в задньому проході, затягуючи візит до лікаря. Причини криються в банальному почутті сорому і в боязні почути серйозний діагноз. Крім того, багато пацієнтів просто не знають, до якого лікаря звернутися. Тим часом, причина анального свербежу може бути досить серйозною, аж до онкологічних захворювань (перші симптоми, стадії і лікування раку прямої кишки).

Зміст статті:

 • Причини свербіння в задньому проході у жінок і чоловіків
 • Якщо свербіння в задньому проході супроводжується кров'ю, що робити?
 • Лікування сверблячки в задньому проході у жінок і чоловіків
 • Який лікар лікує свербіж в задньому проході?

Причини свербіння в задньому проході у жінок і чоловіків

 • Хвороби прямої кишки. Часто саме патології кишечника провокують виникнення відчуття печіння і свербіння в районі анального отвору.

 • Гострі кондиломи або бородавки. Це вірусне захворювання, що вражає шкірні покриви, в тому числі і заднього проходу. Викликається вірусом папіломи людини. Кондиломи здатні провокувати свербіння в задньому проході у чоловіків і жінок, ускладнювати його гігієну, доставляти психологічний дискомфорт тощо.

 • Тріщини анального отвору. Ці дефекти можуть бути спровоковані механічними пошкодженнями (під час пологів, під час інвазивного обстеження прямої кишки, при неправильному введенні наконечника клізми і т. Д.), Інфекційно-запальними процесами в прямій кишці (геморой, парапроктит, сфінктера і т. Д.) і різними захворюваннями організму в цілому (ВІЛ, лейкемія, сифіліс та ін.). Тріщини здатні викликати свербіж і біль, кровоточити.

 • Аноректальні свищі. Вони являють собою патологічні канали, які проростають із заднього проходу або з прямої кишки і відкриваються поблизу анального отвору. Можуть виникати на тлі інфекційних захворювань або бути вродженими вадами розвитку. Свищі зазвичай безболісні, але здатні викликати свербіж і роздратування у відповідній області. Також вони характеризуються різного роду виділеннями, найчастіше гноевіднимі і серозними.

 • Прямокишковий поліпоз. Поліпи прямої кишки є утворення, що мають різну форму. Характеризуються множинною симптоматикою, переважно пов'язаної з порушенням роботи травної системи. При близькому розташуванні до анального отвору провокують сильний свербіж.

 • Внутрішній геморой. Геморой характеризується збільшенням внутрішніх гемороїдальних вузлів. У міру прогресування захворювання може виникати кровотеча різного ступеня інтенсивності. Розвиток геморою провокує нераціональне харчування, надмірні або недостатні фізичні навантаження, період виношування дитини і пологи.

 • Зовнішній геморой. Крім відчуття свербежу, це захворювання викликає відчуття тяжкості в задньому проході, що виникає після спорожнення кишечника. З анального отвору виділяється кров, можуть з'являтися тріщини і біль. Причини появи зовнішніх вузлів аналогічні причин розвитку внутрішнього геморою.

 • Хронічний проктосигмоидит. Запальний процес, в який залучена пряма кишка. При загостреннях захворювання відбувається підвищення температури тіла, виникає метеоризм, відчуття нудоти, діарея. В області анального отвору з'являється відчуття стороннього предмета, виникають болі і свербіж.

 • Злоякісні новоутворення. Характеризуються множинними симптомами, які з'являються переважно на пізніх етапах розвитку хвороби. Чим ближче пухлина розташовується до зовнішнього отвору прямої кишки, тим сильніше буде дискомфорт в анальної зоні.

 • Паразитарне зараження. Глистові інвазії в кишечнику нерідко супроводжується свербінням в області анального отвору. Найчастіше сверблячка провокують гострики. Переважно цими паразитами заражаються діти і підлітки, проте не виключено носійство в дорослому віці. У той час, коли людина відпочиває (в нічні години), самка гострики виповзає назовні і відкладає яйця навколо ануса. Цей процес викликає почуття дискомфорту і змушує зараженого паразитами дитини або дорослого розчісувати анальний отвір. Крім аскаридоза, людина може страждати від зараження іншими видами гельмінтів, що теж буде провокувати появу відчуття печіння і свербіння.

  Лямбліоз теж здатний провокувати відчуття свербіння, так як при розмноженні лямблій, особливо в великих кількостях, відбувається подразнення кишечника. Це провокує діарею і болі схваткообразного характеру внизу живота. Часті рідкі випорожнення - причина, що викликає роздратування ануса і його свербіж. Крім того, лямбліоз проявляється у вигляді висипання по тілу, в тому числі і в районі промежини, що є ще одним подразником.

 • Дисбактеріоз кишечника. Будь-яке порушення травлення, хвороби шлунково-кишкового тракту, діареї, запори, - все це провокує дискомфорт в районі анального отвору. Дисбактеріоз характеризується роздратуванням кишечника, його слизової оболонки, що викликає пронос.

 • Гінекологічні захворювання у жінок, простатити і уретрити у чоловіків. Інфекційні хвороби сечостатевої системи здатні провокувати відчуття свербіння і печіння у жінок не тільки в районі промежини, а й в області анального отвору. Серед таких статевих інфекцій - трихомоніаз, гонорея, хламідіоз. Крім того, молочниця або кандидоз є вкрай поширеною причиною свербіння в піхві. Так як анальний отвір розташований поруч, то мікотіческой поразку здатне захоплювати і цю область.

 • Наявність лобкові воші також в деяких випадках здатне спровокувати відчуття свербіння в районі ануса.

 • Сверблячка у дітей молодшого віку. Найчастіше, у маленьких дітей відчуття свербіння в задньому проході виникає через формування попрілостей. Вони утворюються в результаті недостатньої гігієни дитини. Молочниця може стати причиною сверблячки, так як кандидоз здатний вражати дітей молодшого віку (докладніше: висип і свербіж у дитини).

 • Шкірні патології і інші подразники. Схильність людини до різних реакцій алергічного характеру, а також наявність шкірних хвороб може стати причиною безперервного сверблячки. Серед таких захворювань - дерматити, псоріаз, себорейна екзема, червоний плоский лишай, фтириаз. Алергічні реакції, в свою чергу, можуть виникати на продукти харчування, на лікарські препарати, на хімічні речовини. Для усунення неприємних симптомів необхідно буде виключити контакт з алергеном.

 • Зовнішні подразники. Роздратування може виникнути при недостатній гігієні, коли людина не приймає душ протягом декількох днів, або виконує гігієну недостатньо ретельно. Крім того, подразником часто служить неякісна туалетний папір, включення в неї ароматизаторів і барвників, носіння синтетичної білизни з грубими внутрішніми швами. Стрінги - часта причина свербіння анального отвору у жінок. Крім вираженого дискомфорту, багато хто з цих факторів здатні викликати появу мікроскопічних тріщин, які є вхідними воротами для потрапляння інфекції і подальшого початку запального процесу.

 • Надлишкова маса тіла. Люди з надмірною масою тіла і люди з посиленою роботою сальних залоз часто відчувають дискомфорт в районі анального отвору. Це відбувається через розтирання шкірних покривів промежини і через дратівної дії поту. В результаті у людей формуються попрілості, які доставляють виражений дискомфорт.

 • Цукровий діабет. Сверблячка пахової зони і анального отвору може вказувати на наявність цукрового діабету. Природно, це не найяскравіший ознака захворювання, однак у сукупності з іншими симптомами він може вказувати на підвищення рівня глюкози в крові. Читайте також: причини, ознаки та симптоми цукрового діабету.

 • Хвороби печінки. Унаслідок недостатнього очищення крові на тлі захворювання печінки по тілу можуть з'являтися висипання. Це стосується, в тому числі, анального отвору і області промежини. Висипання подразнюють шкіру і провокують свербіж. Може також відчуватися дискомфорт при дискінезії жовчних шляхів і при патологіях підшлункової залози.

 • Депресивні розлади, підвищений рівень тривожності, відхилення в психіці. Захворювання нервової і психічної сфери можуть провокувати свербіж на будь-яких ділянках тіла, так як підвищується чутливість і дратівливість шкірних покривів. Крім того, є люди, які страждають від нав'язливого прагнення до чистоти. Це змушує їх приймати душ по кілька разів на день, в тому числі із застосуванням мила. В результаті шкіра обезжиривается, пересихає і стає вразливою для безлічі ендогенних і екзогенних подразників.

 • Ідіопатичний анальний свербіж. Це первинний анальний свербіж, який також називають есенціальним і нейрогенним. Розвивається ця форма захворювання без видимих ​​причин. Сверблячка провокується тим, що в кишечнику насилу утримується наявна в ньому слиз. Вона витікає назовні і провокує подразнення нервових закінчень.

Якщо ігнорувати проблему свербіння в задньому проході, то вона призведе до того, що людина постійно буде знаходитися в замкнутому колі. У нього виникає дискомфорт, який провокує свербіж, він починає розчісувати анальний отвір, свербіж посилюється, викликаючи ще більший дискомфорт.

Сверблячка в задньому проході після антибіотиків

Після прийому антибактеріальних засобів нерідко виникає свербіж в задньому проході. Найчастіше цей симптом пов'язаний з розвитком дисбактеріозу кишечника. Знищуючи шкідливі бактерії, яка викликала те чи інше захворювання, антибіотики паралельно порушують роботу кишечника, так як згубно впливають на що знаходяться в ньому корисні мікроорганізми.

Сверблячка, пов'язаний з дисбактеріозом після антибіотиків, може виникати з таких причин:

 • Прийом ліків був необґрунтованим, що часто відбувається при самостійному лікуванні;

 • Препарат, який використовується для лікування, був низької якості;

 • Дозування лікарського засобу була розрахована невірно;

 • Були допущені порушення схеми лікування;

 • Курс лікування був занадто тривалим.

Що стосується різних груп препаратів, то найчастіше до формування дисбактеріозу і його вираженого симптому у вигляді свербежу призводять антибіотики тетрациклінового ряду. Вони згубно впливають на верхній шар кишечника, що стає сприятливим середовищем для збільшення активності патогенної мікрофлори. У той час як аміноглікозиди лише загальмовують зростання і розмноження корисних бактерій. Що стосується фунгіцидних антибактеріальних засобів, то вони впливають на зростання протейних і лактозоотріцательних бактерій. Амінопеніцилінів сприяють зростанню стафілококової і стрептококової флори.

Однак дисбактеріоз кишечника здатний розвиватися навіть при індивідуально підібраною схемою лікування, складеної лікарем. Крім свербежу, людина страждає від порушення стільця і ​​здуття живота.

Також прийом антибактеріальних препаратів широкого спектра дії здатний викликати молочницю, яка є причиною виникнення свербежу в анальному отворі. Анатомічна будова промежини жінки таке, що вагіна і анус розташовуються в безпосередній близькості один від одного. Розмноження микотических організмів завжди провокує свербіж, який, в тому числі, зачіпає і анальний отвір.

Попередити можливий розвиток дисбактеріозу і молочниці досить просто. Для цього необхідно приймати антибактеріальні засоби виключно за призначенням лікаря і, при наявному ризику, використовувати пребіотики і пробіотики.

Сверблячка в задньому проході після спорожнення

Якщо свербіж виникає у людини відразу після того, як він спорожнив кишечник, то це може бути пояснюватися ослабленням функції сфінктера анального отвору.

Така проблема зустрічається у 3 - 7% людей і може бути викликана наступними причинами:

 • Пошкодження м'язової тканини і слизової оболонки кишечника в результаті виконаних оперативних втручань, через родової травми, після анального сексу, після проведених ендоскопічних досліджень, при неправильному застосуванні клізми та ін .;

 • Хвороби нервової системи, в першу чергу це стосується спинного мозку;

 • Запальний процес, який сприяє зниженню чутливості нервових рецепторів і підсилює моторику кишечника. Це відбувається при таких захворюваннях, як пухлини ануса, його стриктури, геморой. Читайте також: причини розвитку геморою;

 • Вроджені вади розвитку аноректальної області.

Лікуванням недостатності сфінктера заднього проходу займається проктолог.

Глисти, як причина свербіння в задньому проході

Інфікування паразитують організмами часто призводить до виникнення анального свербежу. Це пояснюється циклом розмноження глистів. Дорослі аскариди живуть в кишечнику зараженої до року і безперервно продовжують відкладати яйця. Частина з них виходить з каловими масами. Однак в нічний час доби самка може виповзати з анального отвору і відкладати яйця навколо нього. Це викликає сильний дискомфорт, змушуючи людини розчісувати анальну область. В результаті яйця глистів прикріплюються до рук хворого, а потім, потрапляючи в рот і проходячи по кишечнику, знову потрапляють в кишечник, де і формуються нові особини. Зараження глистами вимагає спеціалізованого лікування антигельмінтними препаратами і ретельного дотримання правил особистої гігієни.

Сверблячка в задньому проході вночі

Виникає в нічні години свербіж в області анального отвору найчастіше вказує на паразитарну інфекцію. При усуненні паразитів свербіж повинен припинитися.

Крім того, відбувається посилення сверблячки під час нічного відпочинку при запальних захворюваннях, зокрема, при геморої. У цей час число зовнішніх подразників різко знижується, на перший план виступає свербіж і дискомфорт від наявного запаленого вузла. Тому якщо свербіж в анальному отворі посилюється в нічні години, необхідно обов'язково звертатися за консультацією до лікаря.


Якщо свербіння в задньому проході супроводжується кров'ю, що робити?

Виникнення свербіння в анальному отворі і виділення крові - привід для негайного звернення до лікаря. Причини такого стану можуть бути досить серйозними.

Серед них:

 • Колоректальний рак;

 • Виразкові ураження кишечника і шлунка;

 • Варикозне розширення вен;

 • поліпоз;

 • туберкульоз;

 • дивертикулез;

 • Хвороба Крона;

 • Кишкові інфекції;

 • Тріщини в задньому проході і геморой;

 • Захворювання крові, наприклад, тромбоз брижі і лейкемія;

 • ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом) та ін.

Терміново звертатися за допомогою до лікаря і викликати швидку допомогу необхідно, якщо свербіж в анальному отворі виникає:

 • При рясному і безперервному кровотечі із заднього проходу;

 • При приєднанні блювоти з кров'ю;

 • При паралельному кровотечі з носа і виникненні гематом;

 • При значному погіршенні загального стану;

 • При підвищенні температури тіла і виникненні виражених болів в животі.

Якщо ж на тлі сверблячки людина виявляє незначне виділення крові, яку видно на калових масах, то йому необхідно записатися на прийом або до проктолога, або до терапевта.

Лікар призначить ряд досліджень, після того, як вислухає скарги хворого. Серед можливих методів діагностики:

 • колоноскопія;

 • ректоскопія;

 • іригоскопія;

 • Гастродуоденоскопия;

 • лапароскопія;

 • Аналіз калу на приховану кров.

У будь-якому випадку, до з'ясування причини появи крові з анального отвору на тлі наявного свербіння будь-якого лікування необхідно уникати. Поява крові не завжди свідчить про наявність серйозних захворювань, однак, це привід до проходження комплексного обстеження.


Лікування сверблячки в задньому проході у жінок і чоловіків

Терапія свербіння в задньому проході залежить від тих причин, якими він був викликаний:

 • Якщо до анального свербіння призводить недотримання правил особистої гігієни, то лікування людині не потрібно. Досить відкоригувати частоту і ретельність виконання гігієнічних процедур, і проблема буде усунена. Це ж стосується занадто ретельного і частого миття з використанням мила. Після акту дефекації необхідно використовувати антибактеріальні серветки, які добре очищають зону анального отвору від калових мас. Особливо це актуально для дітей раннього віку, схильних до виникнення попрілостей;

 • Важливо переглянути раціон, так як зловживання солоною, гострої та маринованої їжею здатне спровокувати свербіж в задньому проході. Прихильність дієтичного харчування допоможе позбутися від сверблячки людям з надмірною масою тіла за рахунок зниження ваги;

 • Нижня білизна має бути виготовлено з якісних матеріалів. Підбирати труси необхідно за розміром. Жінкам слід відмовитися від носіння стрінгів. Особливо небезпечно носіння синтетичної білизни, так як воно має погану повітропроникністю, провокує підвищену роботу потових і статевих залоз, що стає сприятливим середовищем для розвитку патогенних мікроорганізмів;

 • При дерматитах лікарі рекомендують використовувати мазі для місцевого нанесення. До їх складу може входити гідрокортизон, саліцилова кислота або цинк;

 • При грибкових ураженнях потрібно використання антимикотических засобів. Допомогти можуть Трідерм, Онабет, Клотримазол, Постерізан;

 • Позбутися від геморою можна за допомогою таких мазей, як Ауробін, Реліф, Проктозан, Гепатромбин. Вони знімають запалення, сприяють зменшенню свербіння;

 • У запущених і важких випадках необхідно вдаватися до хірургічного лікування. Його призначають при виявленні внутрішнього геморою, при поліпозносиндромом розростаннях в прямій кишці, при онкологічних захворюваннях кишечника;

 • Коли свербіж був спровокований паразитарним зараженням, необхідно ретельне дотримання особистої гігієни, часта зміна постільної білизни і прийом протиглистових лікарських препаратів. Це, наприклад, Пірантел, Немозол, Вермокс, Альбендазол та ін. Все особисті речі необхідно прати і прасувати. Кожен акт дефекації вимагає гігієни анального отвору. Анус потрібно мити з використанням мила;

 • Коли причиною свербіння стали ЗПСШ, кандидоз або загальні хвороби організму, то потрібно специфічне лікування, яке підбирається в індивідуальному порядку;

 • Якщо за результатами аналізів ніяке захворювання діагностовано не було, то є сенс запідозрити прихований проктосигмоидит. Для позбавлення від нього хворому необхідно буде дотримуватися дієтичного харчування, використовувати шкірні мазі, а також клізми з коларголом;

 • Коли причиною свербіння анального отвору стають неврози і психози, то пацієнту призначають седативні препарати. Їх підбирають відповідно до тяжкості захворювання, що виявляється у конкретного пацієнта;

 • Прийом антигістамінних препаратів, наприклад, Лоратадину або Цетиризину, виявлення і усунення алергену - все це необхідно при свербінні, спровоковане алергічною реакцією.

Мазі від сверблячки в задньому проході

Існують мазі, що дозволяють позбутися від сверблячки в задньому проході, який виникає з різних причин:

 • Мазь гепариновая. Основна діюча речовина, що входить до її складу, здатне згубно впливати на бактеріальні мікроорганізми. Часто її призначають для позбавлення від зовнішнього геморою. Мазь можна використовувати під час грудного вигодовування і під час вагітності. Гепарин є безпечною речовиною і не впливає на здоров'я жінки і дитини;

 • Мазь Реліф. Цей препарат також використовують для місцевого лікування геморою, для позбавлення людини від тріщин прямої кишки, а також призначають при інших захворюваннях, які провокують свербіж в задньому проході. Також можна придбати Реліф в таблетованій формі і в формі ректальних супозиторіїв;

 • Мазь Флемінга. Відноситься до гомеопатичним препаратам, що дозволяє доповнювати основне лікування неускладненого геморою, алергічного дерматиту. Курс терапії може становити тиждень, в залежності від ступеня вираженості захворювання;

 • Мазь Проктозан здатна надавати місцеву протизапальну, в'яжучий і анестезуючу дію. За рахунок активних речовин, що входять до складу препарату, його часто призначають при свербінні, викликаному тріщинами заднього проходу, анальної екземою, проктитом і гемороєм;

 • Целестодерм. У вигляді крему і мазі (аналоги - Акрідерм, Бетлібен, Белодерм). Використовують при свербінні анального отвору, спровокованого алергічними реакціями або запальними процесами. Ця мазь відноситься до глюкокортикостероїдні препаратів, тому призначатися повинна виключно лікарем. Цю мазь використовують при нейродермитах, екземі, дерматитах, псоріазі, старечому свербінні;

 • Троксевазин, випускається у вигляді гелю. Можливе використання аналогів - Троксевенола, троксерутин. Основна діюча речовина є похідним рутина і здатне надавати протизапальну дію, знімати набряклість, зменшувати проникність капілярів. Застосовують при сверблячці анального отвору, що супроводжується кровотечею. Однак не слід наносити препарат на шкірні покриви з порушенням їх цілісності;

 • Ауробін - мазь, призначена для позбавлення від запальних процесів аногенітальної зони. Лідокаїн, що входить до її складу, сприяє зняттю болю, свербіння і печіння в ураженій області. Показано використання Ауробін при свищах, тріщинах анального отвору, екземі, еритеми, дерматиті. Максимальний термін лікування без перерви - тиждень;

 • Белогент є маззю, здатної позбавити від сверблячки анального отвору, має протизапальну і антигістамінну ефектом. Можливе використання при свербінні, викликаному алергічними реакціями, при дерматитах, при запальних захворюваннях, що супроводжуються приєднанням бактеріальної інфекції. Максимальний термін лікування цим препаратом без перерви - 4 тижні;

 • Гепатромбин Г. Цей ефективний засіб для усунення свербежу заднього проходу. Має виражений протизапальний ефект, сприяє позбавленню від геморою, анальних тріщин, свищів і екземи. Максимальний термін лікування становить 20 днів. Можливо зовнішнє застосування лікарського засобу, а також його введення безпосередньо в пряму кишку;

 • Кортонітол-Дарниця. Основними діючими речовинами в мазі є нітазол і гідрокортизон ацетат. Мазь має протизапальний ефект в поєднанні з антисептичними властивостями. Цей комбінований препарат використовують для позбавлення від виразок анального отвору і тріщин заднього проходу, при хворобі Крона і проктиті. Препарат добре усуває свербіння анального отвору.


Який лікар лікує свербіж в задньому проході?

Доктор, який займається терапією усіх захворювань прямої кишки і кишечника в цілому - лікар-проктолог або колопроктології. Щоб потрапити до нього на прийом, може знадобитися попередня консультація терапевта. Крім того, жінкам часто необхідний додатковий огляд у гінеколога, а чоловікам - у уролога або андролога. При необхідності до лікування підключаються дерматовенеролог, онколог, гастроентеролог та інші профільні фахівці.