ярутка

Корисні властивості і застосування ярутки польовий

опис ярутки

Ярутка - однорічна трав'яниста рослина висотою 20-80 см. Стебла її прямі або гіллясті, листя довгасті, біля основи стріловидно-зубчасті, сидячі. Квітки білі, чотирипелюсткові, зібрані в суцвіття. Плоди рослини - великі довгасті стручки. У плодах визрівають дрібні борознисті насіння.

Цвіте ярутка з середини весни і до початку осені. Широко виростає трава в європейській частині Росії, в Західному і Східному Сибіру, ​​Середньої Азії, на Далекому Сході, на Кавказі. Як бур'ян вона зустрічається на полях, луках, біля доріг, на городах, в лісовій і лісостеповій зоні.


Корисні властивості ярутки

Молоде листя рослини багаті вітаміном C. У них виявлені також флавоніди, сапоніни, алкалоїди. У насінні містяться жирне і гірчичне масло, тіоглікозід синигрин. У лікувальних цілях заготовляють плоди і траву рослини. Плоди збирають в серпні-вересні, траву - під час цвітіння.

Перед сушінням в добре провітрюваних приміщеннях сировину розкладають на тканині тонким шаром і таким чином сушать. Зберігають готовий продукт не більше одного року в щільно закритій тарі.


застосування ярутки

Лікарські препарати з ярутки мають широкий спектр дії і відрізняються сечогінну, потогінну, відхаркувальну, антибактеріальну, кровоспинну і ранозагоювальну ефектом. Саме тому це цілюща рослина активно використовується народною медициною. Препарати з трави прописують при комплексному лікуванні раку матки, при запаленні яєчників, жовтяниці, скарлатині, стенокардії. Відвари з насіння ярутки допомагають при атеросклерозі, цукровому діабеті, запаленнях очей, запорах.

Крім того, свіжий сік рослини добре виводить бородавки та лікує рани, препарати з надземної частини сприяють виведенню з організму токсичних речовин. А ще раніше відварами і настоями ярутки лікували гонорею і сифіліс, з їх допомогою активували менструальний цикл і відновлювали потенцію.

Настій: 15 г сухої надземної частини рослини необхідно залити 250 мл окропу, настоювати 4 години в закритому посуді, потім процідити. Приймати настій рекомендується по 10-20 мл 5-6 разів на день, через кожні 2-2,5 години.


талабан польовий

Це однорічна трав'яниста рослина з прямим невисоким стеблом. Листя довгасті, сидячі, білі дрібні квітки знаходяться в гроноподібних суцвіттях. Плоди - круглі сплюснуті стручки. Поширена талабан польовий в помірному поясі Північної півкулі. Зустрічається даний вид практично скрізь: на полях, вздовж узбіч доріг, на городах. У лікувальних і харчових цілях використовується вся надземна частина рослини.

Збір лікарської сировини здійснюють з травня по серпень, сушать звичайним способом, розклавши на повітрі в тіні або в добре провітрюваних приміщеннях. З насіння ярутки польовий добувають олію, яке використовують в їжу. В даний час офіційна медицина проводить дослідження рослини на предмет отримання препаратів для лікування атеросклерозу, запалення очей і запорів.

У народній медицині траву використовують в основному для профілактики і лікування проблем, пов'язаних з чоловічими і жіночими статевими органами. При внутрішньому вживанні водних розчинів ярутки вони діють як протигарячкове, дезінфікуючий, сечогінний, відхаркувальний засіб.


Протипоказання до застосування ярутки

Не рекомендується використовувати талабан при зниженому артеріальному тиску, протипоказанням також є гіперчутливість і індивідуальна непереносимість входять до складу рослини діючих речовин.

Категорично заборонено приймати препарати ярутки в будь-якому вигляді вагітним жінкам, так як вони діють абортивно.