Японські вчені створили клітини, що вбивають рак (Темодал)

Обнадійливі новини прийшли з країни висхідного сонця: японським вченим вдалося зробити прорив у справі боротьби з раковими клітинами. Двома роками раніше доктор Сінье Яманака лабораторним шляхом вивів iPS - індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, за що і був удостоєний Нобелівської премії 2012 в галузі медицини. Але перемога була неповною, адже iPS занадто нестійкі. Вони гинуть, не встигнувши знищити свою мету - злоякісні ракові клітини.

І ось науковий портал techno.bigmir.net приніс довгоочікувані хороші новини про долю японського відкриття. Команді вчених вдалося на базі iPS синтезувати стійкі Т-лімфоцити, здатні атакувати ракові клітини і подолати хворобу. Такі природні клітини-вбивці є в організмі будь-якої людини, але вони виробляються в кількості, недостатній для переконливої ​​перемоги над раком.

Керівник наукового проекту, доктор Кавамото, розповів про суть революційної розробки. Вченим довелося проробити подвійну роботу: спочатку з людських лімфоцитів отримати iPS, а потім зі стовбурових клітин знову зробити стійкі Т-лімфоцити. Тепер команду чекають масштабні дослідження - потрібно досвідченим шляхом встановити, чи будуть нові штучні Т-лімфоцити активні тільки щодо пухлинних клітин, або вони почнуть знищувати також і здорові клітини організму.

Поки результатів клінічних досліджень немає, онкологічним хворим доводиться сподіватися на препарати, які пройшли випробування і довели свою ефективність, але мають цілих ряд неприємних побічних дій. Одним з таких ліків є Темодал.


Темодал: інструкція із застосування

Чинним компонентом Темодалу виступає темозоломід - протипухлинну алкилирующее речовина з імідазотетразиновий структурою. Потрапляючи в кров, воно вступає в хімічну реакцію, результатом якої виступає особлива речовина, відоме під абревіатурою МТІК (монометилтриазеноімідазолкарбоксаміду). Це найпотужніший цитотоксин - вбивця ракових клітин. Погано те, що темозоломід згубно впливає і на здорові тканини. Хоча так можна сказати про всі сучасні препарати для хіміотерапії.

Темодал випускається німецьким фармацевтичним гігантом Шерінг Плау і вважається найякіснішим і надійним препаратом на основі темозоломіду. Існує однойменний індійський аналог, який коштує трохи дешевше.

Форма випуску та хімічний склад

Темодал випускається в капсулах з чотирма варіантами дозування: 5, 20, 100 або 250 мг темозоломіду в одній капсулі. Крім цього, в препараті міститься ряд допоміжних компонентів: крохмаль, желатин, лаурилсульфат натрію, стеаринова і винна кислоти, діоксид титану, карбоксиметил натрію, діоксид кремнію і безводний молочний цукор. В одній упаковці Темодалу знаходиться 5 або 20 капсул.

Показання до застосування Темодалу

Ліки призначається в трьох випадках онкологічних захворювань:

 • Як першочергове терапевтичний засіб при лікуванні злоякісної меланоми з численними метастазами;

 • Як доповнення до променевої терапії при лікуванні первинної полиморфной гліобластоми, і в цьому випадку потрібно подальша ад'ювантна терапія Темодалом;

 • Як засіб проти рецидивів полиморфной гліобластоми і анапластичної астроцитоми (тобто обох форм злоякісної гліоми).

Протипоказання і особливі вказівки

Темодал протипоказаний в наступних випадках:

 • Глюкозо-галактозна мальабсорбция;

 • Вроджена непереносимість лактози або недолік лактази;

 • Мієлосупресія у важкій формі;

 • Вагітність і лактація;

 • Дитячий вік до 3-х років і літній старше 70ті років;

 • Гостра печінкова і ниркова недостатність.

Пацієнтам з первинної злоякісної гліомою молодше 18 років зазвичай не призначають Темодал. Притому літнім хворим зі слабкими нирками і / або печінкою іноді доцільно все ж призначити цей препарат і проводити лікування під суворим лікарським контролем і з пониженням звичайного дозування, якщо немає гідної альтернативи.

Способи проведення терапії

Темодал приймають на голодний шлунок, запиваючи повною склянкою води, ні в якому разі не розжовуючи капсулу. Першочергове завдання лікуючого онколога - правильно розрахувати дозування і обійтися мінімальною кількістю препарату.

Розглянемо спочатку первинну терапію, яку завжди поєднують з променевою. Курс триває сорок два дня, але може бути продовжений на тиждень, якщо протягом цього періоду доводилося припиняти прийом ліків через сильні побічних ефектів. Кожен день хворому необхідно приймати по одній капсулі Темодалу з дозуванням 75 мг. Протягом всього курсу первинної терапії проводиться щотижневий моніторинг найважливіших показників стану крові. Ось, якими вони повинні бути, щоб прийом препарату не переривався:

 • Рівень токсичності - не вище 1ої ступеня;

 • Нейтрофіли - НЕ менш як 1500 на 1 мкл;

 • Тромбоцити - не менше 100 тис. На 1 мкл.

Тепер розглянемо ад'ювантна монотерапию. Її починають не раніше, ніж через чотири тижні після завершення первинної терапії в поєднанні з опроміненням. Необхідно пройти шість циклів по 28 днів, протягом перших п'яти днів першого циклу пацієнт приймає по 150 мг темозоломіду, а далі, починаючи з другого циклу, по 200 мг. Після п'ятиденного прийому ліків слід період відпочинку - 23 дня, потім цикл повторюється. Важливо відзначити, що підвищення дозування з 150 до 200 мг Темодалу можливо лише в разі хорошої переносимості, і якщо показники стану крові задовольняють зазначеним вище вимогам.

Побічні ефекти Темодалу

На жаль, без побічних дій обійтися не вдається майже нікому. Препарат цітотоксіч, отже, він буде послаблювати захисні функції організму, і викликати серйозні збої в роботі всіх органів і систем.

Ось список неприємних ефектів, найбільш часто виникають на тлі прийому Темодалу:

 • Нудота і блювання, проноси і запори, нетримання стільця і ​​підвищене газоутворення в кишечнику, поганий апетит, стрімке схуднення, анорексія і гіперглікемія, болі в печінці та епігастрії;

 • Анемія, лейкопенія і нейропенія, невеликі крововиливи на слизових оболонках і шкірі;

 • Зниження сексуального потягу, загострення генітального герпесу, кандидоз і вагініт, нетримання сечі, проблеми з ерекцією і неприємні відчуття при виверженні;

 • Гіпертонія, тахікардія і миготлива аритмія, набряк легенів, обличчя та ніг;

 • Пневмонія і бронхіт, утруднене дихання, апное і задишка;

 • Судоми і розкоординація, затьмарення і втрата свідомості, головний біль і запаморочення, порушення сну і втрата пам'яті, синдром хронічної втоми і депресія, напади епілепсії та психічні розлади, нерозбірлива мова і галюцинації.

Взаємодія Темодалу з іншими препаратами

Якщо ці ліки приймається разом з іншими препаратами, що чинять негативний вплив на кістковий мозок, це може істотно підвищити ризик виникнення мієлосупресії. Відомо також, що вальпроєва кислота трохи знижує швидкість і якість всмоктування Темодалу, тому їх спільний прийом небажаний.

Само по собі активна речовина темозоломід майже не зв'язується з білками крові і виводиться в основному нирками, а не печінкою. Тому на кліренс інших препаратів Темодал практично не впливає, що дає можливість поєднувати його з багатьма ліками без шкоди для якості проведеної терапії.

Важлива інформація про Темодалом

Якщо пацієнт або пацієнтка знаходяться в дітородному віці, на час проведення терапії, а також протягом як мінімум півроку після її закінчення вони повинні ретельно охоронятися. Зачати і виносити здорову дитину на тлі такого лікування практично неможливо, тим часом Темодал здатний викликати збої в роботі яєчників і провокувати додаткову несвоєчасну овуляцію. Рекомендується застосовувати бар'єрні методи контрацепції навіть в ті дні, коли зачаття зазвичай не відбувається.

Тривале лікування Темодалом, на превеликий жаль, може викликати безпліддя у пацієнтів обох статей. Тому краще всерйоз задуматися про кріоконсервації яйцеклітин і сперми, коли мала місце рецидиви онкологічного захворювання, і має бути тривала боротьба.

З капсулами препарату потрібно звертатися дуже обережно, тому що їх вміст токсично. Якщо воно випадково потрапило на шкіру, а тим більше, на слизову оболонку, необхідно якомога швидше промити це місце великою кількістю проточної холодної води.

Людям, зайнятим на роботі, що вимагає підвищеної концентрації уваги (водіям автотранспорту, операторам складного виробничого обладнання) потрібно враховувати згубний вплив Темодалу на нервову систему. Можливі сонливість і порушення координації руху, тому на час проведення терапії краще піти на лікарняний або змінити рід діяльності.

Дивіться також: Інші методи лікування раку