зозулинець

Корисні властивості і застосування зозулинця чоловічого

Корисні властивості зозулинця

З давніх часів люди знали про корисні властивості зозулинця і використовували препарати на його основі при лікуванні різних захворювань: герпесу, виразок, запалень, проносів. Цінним лікарською сировиною цієї рослини служать молоді бульби, інакше звані "бульби салепа". Їх збирають в кінці цвітіння зозулинця, в період з липня по серпень.

За формою розрізняються 2 типу бульб: круглі - товщиною 1-1,5 см (вони вважаються кращими) і пальчаті - товщиною 0,5-1 см. Зберігати зібрану сировину (бульби) бажано в жерстяних банках і в темному сухому приміщенні, так як при попаданні вологи і світла готовий продукт чорніє і дуже швидко втрачає свої цілющі властивості.

У бульбах міститься близько 50% слизу, 27% крохмалю, приблизно 5% білкових речовин, щавелекіслий кальцій, мінеральні солі, цукру, невелика кількість смол.


застосування зозулинця

Коріння деяких видів зозулинця вживають в їжу, рослина часто культивується як декоративне. Ще з його бульб готують слизовий відвар, який надає обволікаючу дію. Такий засіб призначають всередину або у вигляді клізм при запальних захворюваннях шлунка і кишечника. Ятришніковая слиз ефективна також при кашлі, запаленнях горла і рота. Крім того, корисно її зовнішнє застосування у вигляді компресів при лікуванні наривів і припухлості.

Крім цього, зозулинець використовують як тонізуючий і загальнозміцнюючий засіб, його призначають при нервовому виснаженні, слабкості після важкої хвороби, хронічному простатиті і статевому безсиллі. Основний напрямок використання зозулинця - лікування простатиту. Однак його препаратами можна також лікувати катар сечового міхура, маткові захворювання.

Вживання зозулинця допомагає хворим на туберкульоз, тим, хто переніс сильні кровотечі, дітям, які страждають катаром кишечника. Старим зозулинець теж корисний для підтримки сил. Використовують його і для росту волосся. Препарати з деяких видів рослини надають істотну допомогу при отруєнні отрутою скорпіонів, змій, бджіл, при інтоксикації різними хімічними та бактеріальними токсинами. Препарати з зозулинця користуються великим успіхом у дитячої терапії.


корінь зозулинця

В медицині використовуються тільки молоді коріння рослини. Їх викопують лопатою, очищають від землі і шкірки, ретельно промивають холодною водою, потім на деякий час занурюють в окріп, після чого висушують в підвішеному стані. Корені містять мінеральні солі, крохмаль, глікозиди, ефірна олія, білкові речовини і багато слізі.Средства з кореня рекомендують приймати при статевому безсиллі, аденомі передміхурової залози, хронічному простатиті.

При вживанні таких препаратів слід дотримуватися дозування щоб уникнути надмірного статевого збудження. Для зовнішнього вживання корінь товчуть, перемішують зі свинячим жиром і розпарюють в молоці. Даний засіб можна використовувати при наривах, панарицій, карбункулах, зубного болю, для збільшення зростання волосся.


квітка зозулинця

Квітки зозулинця великі, канарково-жовтого кольору, рідше пурпурного, зібрані в густий багатоквітковий колос. Середній пелюстка зовнішнього кола і 2 пелюстки внутрішнього утворюють подобу шолома. Губа в середині зеленувато-жовта, з боків жовта, без цяток. Зав'язь сидяча, скручена, шпорец дорівнює зав'язі.

Як в науковій, так і в народній медицині квітки зозулинця використовуються дуже мало. У різних видів рослини квітки різні за формою і забарвленням. Деякі види занесені до Червоної книги Росії, Білорусі, України і відносяться до лікарських рослин. Через загрозу повного знищення зозулинця ця рослина можуть перенести в розряд культурних.

Масляний настій: 50 грамів сухих, подрібнених в порошок квіток (НЕ коренів) необхідно залити 0,5 літром оливкової олії, настояти 2 тижні в темному теплому місці і потім процідити. Приймати такий засіб рекомендується при запаленні передміхурової залози по столовій ложці перед їжею 2 рази на день.


настоянка зозулинця

Спиртові настоянки з зозулинця готують в основному для підтримки і лікування статевих функцій у чоловіків (молодий корінь використовується для посилення статевої функції). Крім того, настойки мають всі властивості салепу, в тому числі і обволікаючі. Їх готують звичайними для приготування настоянок способами.

Рецепт 1. Молодий корінь зозулинця (1,5 столові ложки) і половина житнього хліба слід потовкти і залити 500 мл коньячного спирту (75 градусів), настоювати в темному місці 2 місяці. Після закінчення терміну склад потрібно віджати під пресом, залишок спалити і додати його в настоянку, а потім ще 2 місяці наполягати. Приймати по 1 чайній ложці 1 - 2 рази на день до їди, розбавивши у воді.


насіння зозулинця

Рослина розмножується дрібними і численними насінням, що дозрівають в плодах. У медицині їх не використовують. Насіння купуються садівниками для культивування. При посадці їх закопують в грунт, температура якої повинна бути 18-25 ° C. Садити насіння можна в будь-який сезон, перші сходи з'являються в період від трьох місяців до року. Відстань між посадками слід залишати не менше 10-15 см. Зозулинець часто використовується в декоративних цілях для прикраси садів.


види зозулинця

У світі налічується близько 100 видів зозулинця, багато хто з них знаходяться під загрозою зникнення і записані в Червону книгу декількох країн. У країнах СНД виростають приблизно 40 видів цієї рослини. Багато з них є лікувальними, інші культивуються як декоративні рослини. Для медичних цілей організовані плантації по вирощуванню і заготівлі лікарської сировини. Особливо цінним продуктом є салеп.

Зозулинець чоловічий - багаторічна трав'яниста лікарська рослина з двома великими цільними бульбами. Стебла рослини прості, поодинокі, з соковитими, довгасто-ланцетними, голими листям. Малинові квітки зібрані в короткі кисті. Плід - коробочка, в якій знаходиться безліч дрібних насіння. Цвіте даний вид в травні-червні. Зозулинець чоловічий поширений в європейській частині Росії, в Україні (в гористій місцевості), на Кавказі та Уралі. Виростає він в дубових, осикових, букових лісах, на грунтах різного типу, але не дуже сирих і кислих.

В лікарських цілях використовуються бульби рослини. У них виявлені гіркі речовини, ефірні масла, слиз. Лікарська сировина застосовується при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, кашлі, циститах, зубного болю. Препарати на основі зозулинця діють як профілактичний і загальнозміцнюючий засіб, вони використовуються для підвищення потенції і при нервовому виснаженні. Відвари бульб призначають для лікування паралічів, судом нижніх кінцівок, при гастритах. Відваром на молоці виліковують пневмонію, бронхіти. У деяких країнах відвар використовують як протизаплідний засіб.

Зозулинець плямистий - багаторічна трав'яниста лісове рослина. Воно має два кореня: один - старий, що відмирає, другий - молодий. Стебло прямостояче, з 4-8 листям. Листя еліптичні, плямисті, в цілому схожі на листя тюльпана. Великі шлемовідние квітки зібрані в циліндричний густий колос рожево-бузкового кольору. Плід рослини - коробочка, насіння - дрібні і численні. Цвіте даний вид в травні-червні, плоди дозрівають в серпні.

Зростає зозулинець плямистий по всій лісовій зоні Росії, України, Білорусі. Збір лікарської сировини - бульб - виробляють в період цвітіння. Лікарськими елементами є слиз, крохмаль, пентозани, декстрин, метілпентозан, сахароза. У народній медицині використовується порошок бульб цієї рослини. Його застосовують при харчових отруєннях, проносі, дизентерії. Слиз використовують при різних захворюваннях органів травлення, при катарі верхніх дихальних шляхів.

Зозулинець шлемоносний - багаторічна трав'яниста рослина з двома добре розвиненими країнами. Стебло його простий, прямий. Еліптичні сидячі листя ростуть по 3-5 штук в нижній частині стебла. Рожево-білі квітки зібрані в густі суцвіття. Цвітіння рослини відбувається в травні-червні. У країнах СНД цей вид зростає в Росії (від Прибалтики до півдня Східного Сибіру), на Кавказі, вважаючи за краще сухі, багаті кальцієм грунту. Виростає зозулинець шлемоносний, як правило, на галявинах, луках. В медицині використовують молоді, свіжі та сушені бульби, їх заготовляють в кінці цвітіння.

Препарати на основі зозулинця використовуються для лікування органів травлення, дихальних шляхів. Вони покращують загальний стан організму після перенесених важких захворювань. Рослина підвищує потенцію. Його також можна використовувати в кулінарії. З нього готують супи, киселі, желе і навіть тісто.

Зозулинець обпалений - цей вид знаходиться на межі зникнення, тому занесений до Червоної книги. Характерний представник виду являє собою багаторічна трав'яниста рослина з двома кулястими бульбами, від яких відходять 3-5 додаткових коренів. Один бульба старий, що відмирає, інший щільний, з ниркою відновлення на майбутній рік.

Довгасті листя, суджені до основи, розташовуються в прикореневій частині стебла, зверху на стеблі є листоподібні піхви. Квітки невеликі, двоколірні, з яскраво-червоним шоломом і білястої з червоними цятками губою, зібрані в густий колос. Цвіте зозулинець обпалений в травні-червні.

Рослина зустрічається в європейській частині Росії, в Західному Сибіру, ​​рідше в Білорусі і Україні. Особливо воно поширене в Скандинавії, Малої Азії і Середземномор'я. Зростає даний вид на вогкуватих лісових луках, в листяних і змішаних лісах, вважаючи за краще грунту, багаті гумусом, слабощелочние і слабокислі.

Заготовлювати лікарську сировину з дикорослого зозулинця заборонено законом. У лікувальних цілях його спеціально вирощують на плантаціях. Бульби збирають відразу ж після цвітіння рослини. Придатні тільки молоді бульби. Після обробки сировини отримують салеп. Зберігають готовий продукт в сухих, добре провітрюваних приміщеннях, термін придатності сировини становить 6 років.

Салеп - гарне обволікаючу і загальнозміцнюючий засіб. Його призначають при гастритах, і хронічних захворюваннях дихальних шляхів, при запаленнях шлунково-кишкового тракту. Слиз п'ють при отруєннях, щоб сповільнити всмоктування отрути. Порошок старих бульб вважається абортивною і протизаплідним засобом, він добре регулює менструальний цикл. Насіння використовують при епілепсії.


Протипоказання до застосування зозулинця

Препарати з зозулинця настільки безпечні, що вживати їх можна дітям, жінкам, що годують, а також вагітним жінкам, але тільки після докладної консультації з лікарем. При вживанні препаратів зозулинця чоловіками для підвищення потенції необхідно, проте, дотримуватися дозування.