Язик мій - друг мій

Ще зовсім недавно в міркуваннях про гігієну порожнини рота майже не зустрічалася інформація по догляду за мовою. Такі предмети, як зубна щітка з поверхнею для очищення мови, все ще можна придбати з певною недовірою. Тим часом мова - це дуже важливий орган, який виконує безліч функцій. І належний догляд за ним, звичайно ж, необхідний.

Для початку все ж розберемося, які такі важливі функції природа поклала на нашу мову:

1. Мова - орган, за допомогою якого людина видає різні звуки, в тому числі - мова, від нього багато в чому залежить тембр голосу.

2. Мова розподіляє їжу в порожнині рота і бере участь у формуванні харчової грудки.

3. Мова - орган смаку (має смакові сосочки).

4. Завдяки чутливим сосочкам на тильній стороні мови ми відрізняємо холодну їжу від гарячої.

5. Мова - м'язовий орган, який не тільки бере участь в акті жування, але і закриває вхід в носоглотку, в дихальну трубку (трахею), перешкоджає попаданню їжі в порожнину носа або трахеї, осідання її на голосових зв'язках, тобто виконує захисну функцію.

6. Мова бере участь у здійсненні мімічних функцій.

Гігієна мови включає в себе видалення нальоту, слизу, залишків їжі за допомогою спеціальної щітки або скребка. При їх відсутності можна використовувати і звичайну зубну щітку, краще м'яку або середнього ступеня жорсткості. Очищення мови проводиться після того, як ви почистили зуби і прополоскати рот. Підмітати рухами з мови видаляється наліт і слиз в напрямку від кореня до кінчика. Особливу увагу гігієні мови слід приділяти особам, які мають складчастий або "географічний" язик (коли на поверхні язика є глибокі борозни і складки). У них може накопичуватися велика кількість слизу і нальоту, що є сприятливим середовищем для розмноження і життєдіяльності мікроорганізмів і може викликати запальні явища.

При огляді мови слід приділяти увагу його розміру, контурах, станом поверхні, країв, кольором. Зміни можуть свідчити про різних патологічних станах:

• При анемії, тобто недокрів'ї та серцевої недостатності, колір мови блідий. • При порушеннях печінки, і особливо жовчного міхура, колір нальоту на мові набуває жовтого відтінку. Виразність колірної гами визначається ступенем тяжкості процесу. • Сглаженность сосочків і освіту блискучого червоної плями в центрі мови найчастіше пов'язано з порушеннями в кишечнику. • При набряку або інших причинах збільшення розмірів мови по його краях залишаються відбитки зубів або ортопедичних конструкцій (протезів). Найчастіше подібні явища пов'язані з порушеннями функції кишечника. Однак якщо після невдалого протезування тільки з одного боку відбувається збільшення мови і відбитків зубів, то, швидше за все, це результат травми від протеза. Разом з тим, набряку та запалення можуть передувати і інші види травм: наприклад, хворий накусал мову після лікування зубів під знеболенням або уколовся рибної кісткою.

Вважається, що на мові мають свої "представництва" всі внутрішні органи. Так, серце представлено в центральній частині, ближче до кінчика. Легені мають свої представництва праворуч і ліворуч від області проекції серця і трохи попереду від нього. Існує ряд схем проекційних зон внутрішніх органів на мові.

При масованої алкогольної атаці, коли печінка не справляється з дезінтоксикації організму, язик покритий рясним темно-коричневим, майже чорним нальотом, який розташовується в центральній частині і ближче до його корені, тобто в місцях представництва печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки і кишечника.

Рясні і активні полоскання можуть призводити до підвищеного отшелушиванию епітелію з поверхні язика, нові клітини не встигають ороговіти і відбувається зростання сосочків, особливо нитковидних. Спостерігається так званий чорний волосатий мову, який може бути помилково прийнятий за злоякісну пухлину.

Виразки і висипання на поверхні мови можуть бути пов'язані з герпетичною інфекцією, перевтомою, стресом, синдромом хронічної втоми, авітамінозом.Прічіной виразок можуть бути і більш серйозні інфекції. Так, наприклад, первинний сифілітичний афект - твердий шанкр - може розташовуватися в різних частинах мови, в залежності від місця впровадження блідої спірохети.

Чистити мову можна як щіткою з пастою, так і без неї. Щітка повинна бути злегка зволоженою, так як суха щітка може травмувати язик.Когда ви тільки починаєте освоювати чистку мови, наближення до кореня мови може спровокувати блювотний рефлекс, особливо у тих, що палять, мають дуже чутливу і постійно роздратовану димом слизову оболонку глотки. Необхідно поступово привчати свій організм до даної процедури, починаючи з використання більш м'якої щітки з рівною щетиною. Вона повинна бути зволожена теплою водою. Після декількох підмітаючих рухів щітку необхідно промити, щоб видалити накопичену на щетина слиз і спущений епітелій. Не слід відразу використовувати щітку разом з пастою, так як піна зубної пасти при попаданні в горло може також спровокувати блювотний рефлекс. У міру звикання до процедури можна переходити на чистку мови з пастою, не використовуючи при цьому сільнопенящіхся паст.