зопник

Корисні властивості і застосування трави зопника

Ботанічна характеристика зопника колючого

Зопник - багаторічна трав'яниста рослина. Воно наділене товстими, звивистими корінням і володіє сильно розгалуженим біля основи стеблом висотою 30-60 см, поверхня якого опушенням нагадує сірий повсть. Прикореневі листочки трави тримаються на плоских, довгих, волосистих корінцях, а стеблові листя мають коротші черешки.

Форма листя у різних частин рослини неоднакова: біля основи виростають округлені або широкі клиноподібні листя, верхівка відрізняється суцільнокроєними листами, а в середньому сегменті стебла спостерігаються листя пилчасті.

Квітки рожевого відтінку зібрані в суцвіття-мутовку, розміщуються вони в пазухах верхніх листків, з'являються в червні-липні. У серпні рослина починає плодоносити. Його плоди - горішки темно-бурого кольору в чашечці з дрібними горбиками.

Трава поширена в Болгарії, на Кавказі і на півдні Росії. Вона вибирає схили балок, степи, долини річок, світлі лісові галявини, зростає групами або виростає в заростях серед різних чагарників. Збирають рослину разом з коренем, очищають від землі, сушать і зберігають у сухому місці.


Корисні властивості зопника

Рослина наділене чудовим хімічним складом. Всі частини зопника містять ефірну олію, ірідоіди, алкалоїди, Виявлено також корисні для організму людини флавоноїди, такі як генкванін, лютеолін, апігенін. Природні органічні сполуки (дітерпеноіди) представлені фитолом, стероїдами, фенолкарбонові кислоти їх похідними, до яких відносяться кавова, феруловая, хлорогенова і хінна кислоти.

Повною мірою рослина забезпечено вітамінами С, В2, Е, К і каротин. Також в ньому присутні мікроелементи. Ефірна олія надає протістоцідное дію. Насіння рослини - відмінна зброя проти інфекцій і мікроорганізмів.


застосування зопника

У народній медицині надземна частина трави використовується при лікуванні сечового міхура, ураженого папіломами. Відвари і настої можуть допомогти при гастриті з нульовою кислотністю. Хороші результати досягаються при лікуванні виразки шлунка, анемії, астенії. Прикладаючи відвари у вигляді примочок на гемороїдальні шишки, можна полегшити стан хворого: зменшуються болі, проходить запальний процес.

Сечогінні властивості зопника колючого допомагають справлятися з набряками, що виникають при гіпертонії та інших порушеннях в органах. Квітковий настій чудово тонізує і сприяє підвищенню імунітету. Дуже ефективний відвар з квіток трави при поганій згортання крові. Настої і відвари з листя підходять для обмивання нагноившихся ран. Ванни показані при ревматизмі, знімають біль в період загострення артритів.

Респіраторні захворювання, бронхіти, туберкульоз легенів і пневмонія проходять без ускладнень, якщо в комплексну терапію включити кошти на основі зопника колючого. Розтерті в порошок коріння - хороший антисептик, його застосовують для загоєння ран. Свіжий сік використовують для загального зміцнення організму, приймають при вітамінної недостатності, їм лікують діатез. Жителі деяких країн вживають корінь в їжу. Відвар насіння знищує трихомонадну інфекцію.

Відвар зопника колючого: 10 г насіння і 200 мл окропу слід витримати 30 хв. на киплячій водяній бані, охолодити 10 хв, процідити і 2-3 рази в день до їжі приймати по 2 столових ложки.


зопник клубненосний

Зопник клубненосний виростає висотою 40-150 см. Рослина має шнуровіднимі корінням з потовщеннями у вигляді бульб. Стебло даного виду зопника - голий, з безліччю гілок фіолетово-пурпурного кольору. Листя трикутно-серцеподібної форми, внизу стебла великі, на верхівці дрібні, без черешків. Червень-серпень - пора цвітіння зопника клубненосного. Розпустилися квітки - пухнасті, біло-рожеві, зібрані в суцвіття-мутовки. Плід - горішок з верхівкою, засіяної волосками. Дозрівають плоди з липня по серпень.

Зопник клубненосний зростає в степах Європи і Азії, в Україні на Донеччині. Сухі схили, зарості різних чагарників, луки, чорноземні грунти, грунти з домішками вапняку - самі відповідні місця для його розселення на Кавказі, в Китаї, в заплаві річки Обі. У рослині містяться ефірні масла з лимонним ароматом.

Позитивна дія при лікуванні проносів, жовтяниці, лихоманки і жіночих хвороб відваром коренів або надземної частини зопника можливо завдяки дубильних речовин, сапоніни, наявності аскорбінової кислоти, алкалоїдів, заліза, цинку, міді, марганцю і багатьох інших елементів таблиці Менделєєва. Зопник клубненосний відноситься до пряно-смакових рослин, його коріння вживаються в їжу, раніше з нього робили борошно і крупу. Ця рослина - медонос, бджоли і джмелі обожнюють квітки зопника клубненосного, отримуючи з них багато нектару.


зопник залізняк

Зопник залізняк цінується своїм корінням, корисні речовини застосовуються при гінекологічних проблемах, вивчено дію відварів з нього як гіпотензивний засіб. Рослина сприяє звуженню судин і підвищує згортання крові. Траву зопника з молоком, упаренную до густого стану, застосовують при туберкульозі легенів і зменшенні загальної кількості гемоглобіну в крові (недокрів'ї). Зовнішнє застосування відварів корисно при заражених ран і утворення на шкірі виразок сифілітичного характеру. Готують з трави настої, вживаючи їх для підвищення тонусу.

Настій зопника залізняку

Сировина і 70% -й спирт у співвідношенні 1: 5 наполягають в темному місці 10-12 днів, після чого проціджують. Приймають засіб по 30-40 крапель 3-4 рази на день.


зопник руселовскій

Багато садівники воліють створювати неповторні клумби, які радують око до глибокої осені красивими рослинами. Зопник Руселовского - багаторічна рослина, відмінно підходить для висаджування при створенні незвичайних композицій з квітів. Воно не вимагає особливого догляду, повинен лише проводитися помірний полив, не потрібна пересадка, підживлення і прополка. Зопник руселовскій - декоративна рослина, воно добре розростається на родючих ґрунтах, попередньо удобрених торфокомпост, зимостійкість.

20 г надземної частини рослини і 200 мл окропу наполягають на водяній бані 15 хв., Охолоджують 45 хв. Приймають засіб процідженим по 1/3 склянки 2-3 рази на день до їди.


зопник Рассела

Зопник Рассела - трав'яниста рослина, що розростається дуже повільно, утворюючи зелений килим з підносяться над ним блідо-жовтими, губовидного, в щільних колотівках суцвіттями, розташованими один над одним. Листя цього виду зопника великі, нагадують сердечко, гострі, матово-зеленого кольору з вохристих відтінком. Зопник Рассела любить сонце і теплі місця. Трава добре розвивається на помірно-сухих ґрунтах. Ефектно виглядає вона в центральній частині композиції квітників і ландшафтному дизайні.

Родина зопника Рассела - південь Європи і Мала Азія. У природі цей вид зростає серед сосен і кедрових дерев.


Протипоказання до застосування зопника колючого

Беручи відвари і настої зопника колючого, потрібно завжди пам'ятати золоте правило: строго дотримуватися дозування, не зловживати. Обережно слід лікуватися зопника при 3-й стадії гіпертонії. Не потрібно забувати, що речовини, що містяться в рослині, можуть спровокувати занадто сильну згортання крові і викликати запори.