Зуби мудрості друзі чи вороги?

Хіба зуби можуть стати зайвими? Об'єктивно - немає. Однак "вісімки" здобули собі погану славу, будучи причиною частих візитів до стоматолога. Вони вирізняються не в тому напрямку, викликають запалення ясен, легко руйнуються і випадають. І в той же час далеко не всі стоматологи рекомендують їх видаляти.

предмет питання

Зуби мудрості, або крайні корінні зуби, починають прорізуватися після 20 років, коли зубна система людини повністю сформована. Між іншим, зачатки майбутніх зубів можна побачити вже на шостий-сьомий тижня розвитку ембріона: його довжина складає всього 14 міліметрів, а вже утворюються клітини - попередниці зубної тканини, які до моменту народження перетворюються в зачатки тимчасових молочних зубів.

Зазвичай коронки молочних зубів, які мають білий колір з блакитним відтінком, з'являються у віці шести-восьми місяців. До шести років щелепу налічує вже 20 зубів - по п'ять на кожній стороні верхньої і нижньої щелепи (два різця, один ікло і два моляри). У цьому віці починається заміна молочних зубів на постійні, найбільш інтенсивне зростання яких відбувається в 12-14 років. Так що до моменту появи третіх молярів людина може похвалитися 28 зубами.

Інше питання, збережіть ви їх в цілості й схоронності до зазначеного віку. Варто проявити значну дещицю свідомості, щоб "останні корінні" не стали "останньою надією". Між іншим, свою назву зуби мудрості отримали з легкої руки Гіппократа, який відзначив в одній зі своїх статей, що "зуби ці прорізаються не раніше того віку, коли людина робиться здатним до вивчення філософії".

За та проти

Чи правий був Гіппократ, складно сказати. Мудрість - поняття відносне, і міряти рівень розвитку інтелектуальних здібностей людини за кількістю зубів невірно. Скоріше, мова йде про мудрість природи. Справа в тому, що в давнину стоматологи володіли єдиною діючою методикою усунення болю - видаляли проблемний зуб. Так що до вказаних вище 16-25 років людина могла втратити значну частину щелепи. В цьому випадку прорізалися "вісімки" зсувалися і замінювали втрату, забезпечуючи нормальну здатність жувати. До даним фактом апелюють прихильники збереження зубів мудрості, переконані, що "їх значення зростає, адже вони є повноцінними органами жування". Однак одностайності в цьому питанні немає.

Чому багато хто сприймає зуби мудрості не як дар, а як покарання? В наші дні стоматологія розвинена на досить високому рівні: зуби не тільки лікують, але і на місце "загублених" вставляють нові. Тому необхідність у крайніх корінних відпала. Більш того, фахівці рекомендують їх видаляти ... Справа в тому, що треті моляри, на відміну від своїх "побратимів", не мають молочних попередників, які підготували б їм осередок в щелепи. Тому через брак місця на щелепної дузі вони можуть неправильно прорізатися. Так, верхні зуби мудрості змінюють напрямок росту в щечную сторону, що призводить до травми тканин щоки і їх запалення. Нижні ж "вісімки" розташовуються під неправильним кутом, через що утворюється щілина між другим і третім молярів. Шматочки їжі, що потрапили в зазор між зубами, починають загнивати, що викликає карієс сусідніх зубів, а також болі і запалення околозубних тканин.

Не менш болісний перикоронарит - гнійне запалення, що виникає в нинішньому між яснами і з'явилася головкою зуба "кишені" (або "капюшоні"). Нерідко доводиться сікти нависає ясна - процедура ця досить болюча, але необхідна. Якщо запалення стають частими, доводиться йти до лікаря і позбавлятися від "Докучаєв" третього моляра. Тому більшість стоматологів і рекомендують видаляти зуби мудрості, вважаючи їх дегенерує, вироджується, "але борються за своє існування". Правда, виконати подібну операцію може не кожен хірург-стоматолог - тільки висококваліфікований фахівець з великим досвідом видалення саме зубів мудрості.

І все-таки видаляти або лікувати зуби мудрості? На це питання немає однозначної відповіді. В цілому прогноз стоматологів песимістичний: в далекому майбутньому число "запрограмованих" природою зубів у людей може зменшитися до 24, і навіть до 18! Що ж, поживемо - побачимо ...