Здуття живота у новонародженої дитини

Зміст статті:

  • Симптоми здуття живота у новонародженої дитини
  • Причини здуття живота у новонародженої дитини
  • Лікування здуття живота у новонародженої дитини

Здуття живота, як правило, спостерігається у більшості новонароджених. Ця поширена проблема найчастіше застигає молодих мам зненацька і лякає їх. Той факт, що у такого маленького і беззахисного новонародженого щось болить, змушує батьків губитися, а постійний плач дитини і суча руху ногами тільки підсилюють занепокоєння.

Основною причиною здуття живота у немовлят є те, що їх кишечник ще не до кінця розвинений. Найчастіше цю проблему супроводжують різкі болі в животі, звані коліками. Саме через них і плаче малюк. До напівроку проблема зникає, так як до цього часу кишечник встигає "підрости" разом з дитиною, але до цього віку майже всі діти страждають від здуття.


Симптоми здуття живота у новонародженої дитини

Помітити, що у дитини здуття зовсім неважко. Кольки, що виникають із-за нього, не дають малюкові спокійно лежати після годування. Відбувається це не відразу, але якщо через деякий час після їжі малюк червоніє і починає різко плакати, а ніжки підтискає до живота або стукає ними, то швидше за все у нього здуття. Живіт при цьому стає твердим і пружним.

Найчастіше скупчення газів відбувається в другій половині дня, і спазм кишечника при цьому триває всього близько півгодини. Але якщо малюк кричить НЕ заспокоюючись по кілька годин поспіль, то потрібно неодмінно порадитися з доктором.


Причини здуття живота у новонародженої дитини

Існує багато причин, здатних привести до здуття живота у новонародженого. Головною з них є те, що до моменту народження дитини розвиток його шлунково-кишкового тракту ще не завершено і не повністю сформованому кишечнику важко перетравлювати їжу, так як існує недолік в корисних бактеріях, які допомагають перетравлювати молоко. Крім того, малюк кожен день з'їдає все більше молока, а не до кінця розвиненому кишечнику важко його перетравити.


Можливий також варіант, коли в організмі дитини не вистачає лактази - спеціального ферменту, який допомагає засвоювати лактозу з грудного молока. А при штучному вигодовуванні, можливо, дитині просто дають суміш, яка йому не підходить.

Також причиною здуття може стати неправильне положення грудничка під час годування. Якщо, годуючи малюка, неправильно прикласти його до грудей, то він неодмінно наковтається повітря, що принесе йому дискомфорт. Уникнути кольок з цієї причини дуже просто: достатньо потримати дитину у вертикальному положенні, щоб зайве повітря вийшов.

Бувають випадки, коли мами самі шкодять своєму чаду, не дотримуючись лактаційну дієту: вживаючи бобові, редис, і інші продукти, що підвищують виділення газів, - або ж починають рано підгодовувати дитину не найсприятливішими для цього продуктами - яблучним або грушевим пюре, які дратують слизову кишечника, тим самим завдаючи незручності малюкові.

Іноді ж здуття відбувається через кишкову паличку або інших патогенних бактерій, які дитина може підхопити де завгодно, починаючи від пологового будинку, дитячої поліклініки і закінчуючи будинком. В результаті своєї життєдіяльності ці мікроорганізми збільшують газоутворення в кишечнику, що приводить до болю в животі.


Лікування здуття живота у новонародженої дитини

Організм маленької дитини ще дуже слабкий і незміцнілий, тому і лікування для нього має бути щадним. Найчастіше, щоб позбавити малюка від здуття, використовують укропную воду або трав'яні чаї з ромашки або фенхеля. Можна також застосовувати спеціальні краплі, які зменшують газоутворення.

Якщо немовля плаче після їжі, значить, швидше за все, щось не так з самим процесом годування. Поміняйте позу дитини під час вигодовування і не вживайте в їжу продуктів, що провокують здуття.

Також прискорити процес відходження газів допомагає масаж. Для цього, поклавши дитину на спину, помасажуйте його животик несильними круговими рухами за годинниковою стрілкою.

Не варто забувати, що здуття живота може стати не тільки фізіологічної проблемою. Молоді мами, лякаючись безперервного плачу малюка, губляться, панікують і тим самим роблять тільки гірше. Тому дуже важливо заспокоїти дитину. Покладіть його собі на живіт або візьміть на руки і поносіть. Рівномірні похитування і стукіт маминого серця заспокоять дитину, і він швидко засне. Можна також покласти на животик малюка теплу пелюшку, попередньо пропрасувати її праскою. При цьому тканина повинна бути приємно теплою, а не гарячою.

Поява здуття у дитини зовсім не означає, що він хворий. Кольки можуть мучити і абсолютно здорового малюка. Але якщо він кричить регулярно, постійно і ніяк не вдається його заспокоїти, то слід проконсультуватися з фахівцем.