Аналіз крові на кальцитонін що це таке, норми і розшифровка

Кальцитонін - це гормон, що виробляється парафоллікулярнимі клітинами щитовидної залози. Цей гормон називають онкомаркерів медуллярного раку щитовидної залози (МРЩЖ) і тому аналіз на кальцитонін призначають при підозрі на це онкологічне захворювання.

Біологічна роль кальцитоніну

Клітини щитовидної залози виробляють кальцитонін в малій кількості, і концентрація цього гормону в крові також невисока. Кальцитонін не бере участі в основному обміні, це прерогатива тироксину і трийодтироніну. Його призначення зводиться до регуляції кальцієвого обміну.

Кальцитонін знижує рівень кальцію в крові. Цей ефект реалізується за допомогою наступних механізмів:

 1. Утримання кальцію в кістках;
 2. Зниження всмоктування кальцію в кишечнику;
 3. Зниження реабсорбції кальцію в нирках.

Виходить, що кальцитонін необхідний і для нормального розвитку кісткової системи. Так, при зниженні кальцитонина посилюється виведення кальцію з кісток. В результаті розвивається остеопороз, і кістки стають ламкими.

Коли необхідно здавати аналіз на кальцитонін?

Як вже було зазначено, основним призначенням аналізу на кальцитонін - це лабораторне підтвердження МРЩЖ. Справа в тому, що медулярний рак проростає з парафолікулярних клітин. І посилене розростання цих клітин призводить до надмірної продукції кальцитоніну.

МРЩЖ зустрічається досить рідко. До слова, для цієї хвороби властива спадкова схильність. Онкологи навіть окремо виділяють "сімейну форму медуллярного раку щитовидної залози", коли на цю хворобу страждають кілька членів сім'ї. Хвороба довгий час може протікати безсимптомно. На жаль, на пізніх стадіях МРЩЖ протікає дуже агресивно.

В цілому, аналіз на кальцитонін призначають в таких випадках:

 1. Для виявлення медуллярного раку щитовидної залози;
 2. Для вивчення ефективності проведеного лікування МРЩЖ;
 3. Для скринінгу родичів пацієнта з виявленим МРЩЖ;
 4. Для оцінки кальцієвого обміну разом з визначенням паратгормону і вітаміну D3;
 5. Для діагностики остеопорозу.

Норми і розшифровка результатів аналізу крові на кальцитонін

Рівень кальцитоніну визначають в венозної крові. Забір матеріалу виробляють вранці натщесерце. Далі зразок крові досліджують за допомогою імуноферментного або хемілюмінесцентного методів. Норма кальцитонина в крові у представників чоловічої статі становить до 18 пг / мл, у жіночого - до 11,5 пг / мл. Про що ж свідчить зміна рівня кальцитоніну?

Зниження вмісту кальцитоніну

Як вже зазначалося раніше, кальцитонін виробляється залозою в малих кількостях. Тому навіть якщо його концентрація менше 1 пг / мл - це варіант норми. Рівень кальцитоніну знижується після резекції щитовидної залози. Крім того, зниження гормону спостерігається при остеопорозі. В цілому, зниження концентрації кальцитоніну не є діагностично значущим.

Підвищення змісту кальцитоніну

Основна причина, через яку підвищується кальцитонін, є мозковий рак щитовидної залози.

важливо

Медики вважають, що концентрація кальцитоніну понад 100 пг / мл з великою ймовірністю говорить про МРЩЖ у людини.

Однак аналіз може давати помилково негативні результати. Тому при наявності симптомів раку додатково проводять провокаційну пробу. Цей тест заснований на внутрішньовенному введенні глюконату кальцію або пентагастрина, що викликає викид кальцитоніну в кров'яне русло.

До початку провокаційного тесту, а потім через кілька хвилин після введення препарату вивчають концентрацію кальцитонина в плазмі. Підвищення гормону понад 100 пг / мл після проведення проби вважають достовірною ознакою МРЩЖ.

Крім того, вивчення рівня кальцитоніну дозволяє оцінити ефективність пройденої терапії. Так, несприятливою ознакою вважають підвищення гормону понад 150 пг / мл після проведеного хірургічного лікування.

Варто відзначити, що рівень кальцитоніну підвищується і при інших патологічних станах, таких як:

 1. Доброякісні хвороби щитовидної залози (такі як С-клітинна гіперплазія, гіперпаратиреоз, аутоімунний тиреоїдит);
 2. Ниркова недостатність;
 3. Алкогольне ураження печінки;
 4. Перніциозная анемія;
 5. Пухлини APUD-системи (феохромоцитома, пухлини органів травлення, підшлункової залози).

Таким чином, аналіз на кальцитонін є ключовим методом діагностики МРЩЖ. Однак тест може давати як помилково негативні, так і хибно позитивні результати. Тому для підтвердження / спростування діагнозу раку необхідно пройти комплексне обстеження, яке призначає лікар.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач