Аналіз крові на мікрореакцію що це таке, розшифровка, як здавати

Аналіз крові на мікрореакцію - стандартне дослідження, яке проходять в рамках профогляду. Це не що інше, як аналіз на сифіліс. Як же проводиться це дослідження і як трактувати отримані результати?

Що таке аналіз крові на мікрореакцію?

Повна назва аналізу звучить як мікрореакція преципитации з кардіоліпіновим антигеном. Цей метод дослідження відносять до категорії "нетрепонемних". Метод базується не на виявленні власне збудника сифілісу - блідої трепонеми, а на виявленні антитіл до ліпоїдним антигенів збудника.

При проведенні аналізу використовують антиген - кардиолипин бичачого серця. Цей кардиолипин схожий з фосфоліпідами, що входять до складу мікробної стінки трепонеми. Якщо людина хворіє або хворів на сифіліс, значить, в його крові залишилися антитіла. У такому випадку при постановці микрореакции преципитации антитіла зв'язуються з кардіоліпіновим антигенами і випадають в осад (преципітат).

В яких випадках проводять дослідження?

Лікарі називають аналіз на мікрореакцію відбірковим тестом. Тобто за допомогою цього дослідження можна при обстеженні населення виявити людей з підозрою на сифіліс. І якщо такі люди виявляються - їм призначають уточнюючі дослідження.

Зверніть увагу

На підставі лише однієї реакції преципітації діагноз сифілісу не ставлять, оскільки в ряді випадків дослідження дає помилкові результати.

В цілому ж, аналіз на мікрореакцію призначають в таких випадках:

 1. При проходженні профогляду;
 2. В рамках скринінгового обстеження вагітних;
 3. При обстеженні донорів;
 4. При підозрі на сифіліс;
 5. Для діагностування прихованого сифілісу;
 6. Для оцінювання ефективності лікування сифілісу.

Дослідження слід проводити вранці натщесерце. Для аналізу медсестра проводить забір венозної крові. Відібраний матеріал незабаром передається на дослідження. Результати видають протягом одного-двох днів.

Розшифровка результатів аналізу крові на мікрореакцію

Відомо, що антитіла до трепонемним антигенів можна виявити лабораторно в крові через три-п'ять тижнів після зараження або ж через десять днів після виникнення шанкра. До цього моменту антитіла не виявляються. Аналіз на мікрореакцію позитивний приблизно в 80% при первинному сифілісі і в 96% випадків при вторинному сифілісі.

Після проведення дослідження лаборант пише в бланку один з можливих результатів:

 1. негативний;
 2. позитивний;
 3. сумнівний.

Як розцінюють негативний результат?

Отже, негативний результат означає, що людина здорова. Однак отримання такого результату не може стовідсотково гарантувати відсутність сифілісу. Так, дослідження може проводитися в період, коли людина тільки заразився, і антитіла ще просто не з'явилися. Тому негативний результат може відзначатися і при ранньому первинному сифілісі. Більш того, такий результат характерний і для пізнього третинного сифілісу.

Як розцінюють позитивний результат?

Позитивний результат означає, що людина хворіє на сифіліс (первинним, вторинним або ж третинним). Такий результат спостерігається і у людей, які раніше хворіли на сифіліс, але вилікувалися.

До слова, при лікуванні сифілісу хворому необхідно періодично здавати аналіз на мікрореакцію. Вивчення зміни титру антитіл дозволяє оцінити ефективність лікування. Стрімке зниження титру лікарі розцінюють як критерій успішної терапії.

Але також важливо пам'ятати, що мікрореакція преципитации не є специфічним дослідженням. Антитіла до кардіоліпінового антигену можуть з'являтися і при інших патологічних станах, через що тест дає помилкові результати. Наприклад, хибнопозитивний результат можуть давати такі стани:

 1. Антифосфоліпідний синдром;
 2. Аутоімунні хвороби (ВКВ, склеродермія, ревматоїдний артрит);
 3. Інфекційні хвороби (мононуклеоз, скарлатина, кір, вітрянка, туберкульоз, бруцельоз);
 4. Цукровий діабет;
 5. вагітність;
 6. старечий вік.

У тих ситуаціях, коли антитіла в крові виявляються, однак титр їх дуже низький, тоді в бланку пишуть результат "сумнівний". Рекомендується пройти повторне дослідження через два тижні.

Таким чином, з огляду на, що реакція мікропреципітації не є специфічним дослідженням, при отриманні позитивного результату людині призначають специфічний трепонемний тест (РПГА, ІФА, РІФ) для уточнення діагнозу.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач