Аналіз крові на креатинін норми, розшифровка, як здавати

Біохімічний аналіз крові - це поширене дослідження, яке проводять амбулаторно і в умовах стаціонару. Вивчення показників біохімічного аналізу крові дає лікаря уявлення про роботу внутрішніх органів пацієнта. Зокрема, визначення рівня креатиніну дозволяє оцінити функцію нирок. Який рівень креатиніну в крові є нормою, і про що свідчить його підвищення?

Аналіз крові на креатинін: що це таке?

Креатинін є кінцевим продуктом білково-азотистого обміну. Він бере участь в забезпеченні м'язової тканини енергією, необхідною для скорочення м'язів. Звідки ж береться креатинін? Відомо, що в печінці людини синтезується речовина під назвою креатин. Звідти з потоком крові креатин надходить в м'язову тканину. Тут частина креатину метаболізується з утворенням АТФ - енергетичного субстрату для м'язів. Інша частина креатину перетворюється в креатинфосфат, а з останнього вже утворюється креатинін. Рівень креатиніну в крові завжди підтримується на стабільному рівні.

Далі креатинін фільтрується в ниркових фільтрах і з сечею виводиться з організму. Якщо порушується робота нирок, а саме погіршується фільтраційна і видільна функції органу, тоді креатинін не виводиться в повній мірі. І в такій ситуації спостерігається збільшення рівня креатиніну в крові. Таким чином, креатинін є своєрідним маркером порушення роботи нирок.

Аналіз крові на креатинін - норма

В організмі постійно відбувається процес перетворення креатинфосфату в АТФ і креатинін. І тому креатинін завжди визначається в крові. Концентрація цієї речовини в організмі підтримується на стабільному рівні. Однак рівень креатиніну залежить від деяких факторів: обсягу м'язової тканини, статі, віку.

Зверніть увагу

У чоловіків рівень креатиніну дещо вищий, ніж у жінок. Це пов'язано з тим, що у представників сильної статі більший обсяг м'язової маси і велике фізичне навантаження. У дітей рівень креатиніну менше, ніж у дорослих.

Норма креатиніну в крові:

Категорія Норма креатиніну, мкмоль / л
Чоловіча стать 62-106
Жіноча стать 44-80
Діти дошкільного віку 15-42
Діти шкільного віку 28-62

Аналіз крові на креатинін - як підготуватися, розшифровка

Щоб отримати достовірні результати, потрібно правильно підготуватися до дослідження. Аналіз крові на креатинін здають виключно на голодний шлунок, останній прийом їжі повинен бути за вісім-десять годин до дослідження. Тому зручніше проходити дослідження вранці. Крім того, напередодні дослідження слід утриматися від інтенсивних занять спортом.

Концентрація креатиніну в крові залежить від інтенсивності його утворення та виведення. Під час дослідження лаборант може виявити підвищення або зниження рівня креатиніну. Набагато частіше зустрічається підвищення рівня речовини.

Коли спостерігається підвищення креатиніну?

Підвищення креатиніну не завжди розцінюється як патологічний ознака. Збільшення рівня цієї речовини спостерігається і при різних фізіологічних станах, наприклад, при білковій дієті, підвищеному фізичному навантаженні, при надмірній м'язовій масі у професійних спортсменів. Також відносне підвищення креатиніну відзначається на тлі зневоднення організму.

Патологічне підвищення креатиніну в крові відзначається при таких захворюваннях:

 1. Ниркова недостатність;
 2. Обструкція сечовивідних шляхів;
 3. Захворювання м'язової тканини (міодистрофії, міастенії, масивне руйнування м'язів);
 4. Застійна серцева недостатність;
 5. Шокові стани, що супроводжуються дегідратацією;
 6. Променева хвороба;
 7. гіпертиреоз.

Оскільки рівень креатиніну може підвищуватися з різних причин, надзвичайно важливо враховувати і особливості клінічної картини. Так, підтвердити зв'язок між підвищенням креатиніну і патологією нирок дозволить наявність таких симптомів як:

 • Слабкість, втрата апетиту;
 • набряки;
 • Зниження діурезу;
 • Біль у ділянці нирок;
 • підвищення тиску.

Коли креатинін знижений?

Зниження креатиніну в крові зустрічається нечасто. Характерно, що зменшення креатиніну ніяк не пов'язане з патологією нирок і, як правило, спостерігається при розладах білкового обміну. Подібне може відбуватися в тих випадках, коли людина голодує або повністю виключає з раціону м'ясні та рибні продукти.

Також бувають певні стани, які супроводжуються виснаженням енергетичних запасів в організмі, для погашення яких в хід йдуть білки м'язової тканини. Зокрема, білкові запаси виснажуються при кахексії на фоні хронічних захворювань і при вираженій м'язової дистрофії.

важливо

Також зниження креатиніну спостерігається у вагітних жінок внаслідок посилення ниркової фільтрації.

В цілому, зниження креатиніну не є діагностично значущим показником.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач